lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. r- Nu. 100. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1916. ööste Jaargang. Donderdag 14 December. 1' BINNENLAND. Worden de boeren geplukt of gemest? INGEZONDEN. I Bolswardsche Courant VOOR Afzonderlijke een we i de stemming der waarde het woord. de der W. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad in telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. wezen op dat p UEd. Dw., E. v. SCHERPENZEEL, Voorzitter afd. S.D.A.P. Door plaatsing van bovenstaande, achten wij het opgenomen bericht voldoende gerecti ficeerd. Red. Bolsw. Crt. vermogen op het hart en boeren en daarom is van dat hij als voorzitter der vergadering van de Friesche Mij. van Landbouw gesproken heeft over den landbouw en de regeeringsmaatregelen. Bestaat er vrees, dat de vrijheid van het bedrijf te veel wordt aangetast, dat de regeeringsmaatregelen te veel rekening houden met het voordeel der consumenten, ’t koopend en etend publiek, komt dan voor uw belang op! De regeering verdient echter dank, voor hetgeen zij voor u gedaan heeft, zoo sprak hij de boeren toe. Hij wees verder op de toenemende moeilijkheden ten gevolge van ■misoogsten in het buitenland en de hinder palen bij het zeetransport. Hierbij moet de landbouw niet als partij tegenover maar als hulp achter de regeering gaan staan. Dan moeten de boeren hun bedrijf zoo gaan voeren, dat de voeding van ons volk er het best door gewaarborgd wordt. Als er maar voor een verstandig en zuinig gebruik van de inlandsche producten gezorgd wordt, hoopt Baron Rengers, dat de toestand hier niet angstwekkend zal behoeven te worden. Het is uitstekend, dat in dezen geest tot de' boeren gesproken wordt en' vooral door een man, dien' zij volkomen vertrouwen. Ieder moet in dezen tijd leeren lasten voor de gemeenschap te dragen. Zoo zal heel ons volk het sterkst staan tegen den nood, die al nader komt. De regeering beeft daarbij de moeilijke taak, om zooveel mogelijk de harmonie tusschen het persoonlijk belang en’t algemeen belang te bewaren N. Harl. Cl. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). wordt slechts over een derde van het aantal zetels gestemd. Anders zouden in groote ge- hoogerhand meenten de candidatenlijsten te lang worden. Sneek, 12 Dec. Een firma alhier ontvangt thans hare klanten ’s avonds na 8 uur bij ’t zachte schijnsel van eenige tuitlampen. Bij ’t zelfde licht, adverteert ze in een plaatselijk blad, waar de oprichter der Eras- mic-zeepfabriek in ’t jaar 1816 zijn eerste producten te Londen verkocht, biedt zij een eeuw later gaarne ’s avonds een keur van fijne toiletzeepen aan. Sneek, 12 Dec. Van de prijzen der levensmiddelenvoorziening krijgen we hier weinig of geen begrip. We hebben altijd gemeend dat de distributie- producten, waarvoor onze Regeering op de begrooting van ’t volgend jaar niet minder dan 80 millioen heeft uitgetrokken, voor uniforme prijs moeten worden verkocht. Als we echter meedeelen dat de meeste firma’s hier de rijst verkoopen (Regeerings natuurlijk) voor 13 ct. en een andere firma veel betere soort (ook Regeeringsrijst) voor 12 ct. aanbiedt, bij de 10 pond nl. ll1/2 cl., dan staat men, dunkt ons wel eens stil waar we lezen, dat de grossiersprijs van voor zooveel is vastgesteld, de detailprijs voor iets meer. Sneek, 12 Dec. Een aanvangsalaris van f 700 en een maximum van f 1450 zijn de oorzaak, dat hier voor de vacature van onder wijzer aan school No. 2 zich niet minder dan 26 sollicitanten aanmeldden. Sneek, 12 Dec. In de gisterenavond ge houden raadszitting kwamen slechts twee punten op de agenda voor. a. ’t Voorstel van B. en W. tot vast stelling van verordeningen op de heffing en invordering van den Hoofd. Omslag. b. Voorstel van de Commissie, bedoeld in art. 166 der Gemeentewet tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van een belasting op openbare vermakelijk heden met door ’t lid U. Rijpma ingediende amendementen, vervat in 8 artikelen. ’t Eerste voorstel, H. O. werd alleen af gehandeld. Een amendement, om den aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud vanf400 (oorspr.) voorstel B. en W. f 500 op f 600 te brengen, werd verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Een amendement, van denzelfden voorsteller, om de kinderaftrek uit te breiden tot 16 jaar (voorstel B. en W. 14 jaar) werd aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Een 3e amendement: Om voor ziekelijken naar geest en lichaam boven den 16-jarigen leeftijd f 50 af te trekken, werd z. h. st. aan genomen. Een ander amendement van den heer Blok, 'om den aanslag voor ieder te doen plaats hebben naar eigen aangifte, werd verworpen met 10 tegen 3 stemmen. Art. 24, inhoudende de tabellen van ver- houdingscijfers voor de verschillende inkomens, werd z. h. st. vastgesteld. Alzoo is er aangenomen f 500 aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud,- kinderaftrek beneden 16 jaar; boven dien leeftijd als er ziels- of lichaamsgebreken kunnen worden ge constateerd f 50 aftrek. Met ’t oog op de twee controleurs die men reeds heeft in de hoofdambtenaren der rijksbelasting en ’t verwerpen van ’t voorste): ^eigen aangifte” komt er niet een apparte controleur voor den H O. van gemeentewege. Door ’t aannemen van de meeste artikelen der door B. en W. voorgestelde verordening, krijgen we hier in den H. O. een voor velen in de gemeente belangrijke wijziging. In de laagste klasse wordt !/2 pCt. van ’t inkomen, in de hoogste meer dan 8 pCt. geheven. Aan progressie mankeert in deze verordening dus niets. Harlingen, 10 Dec. Het mosselbedrijf neemt hier met den dag grooter afmetingen aan. De tram vervoert eiken dag meer dan 100 werkkrachten uit omliggende plaatsen. Geheele gebouwen, als timmer- en fietswinkels, zijn voor het nieuwe bedrijf afgestaan. Een enkele ondernemer heeft wel ’n 70-tal gezinnen aan den slag; ze pellen thuis. Enkelen kunnen er per uur 50 a 60 cent mee verdienen. Als men de stad binnenkomt ruikt men niets dan mossels. Naar verluidt zal 15 Dec. de uitvoer verboden worden. Dat zou een slag zijn voor velen. De boeren klagen, dat zij door de regee ringsmaatregelen ernstig benadeeld worden. Als men hun de winst onthoudt, die hun toekomt, als de regeering hun dwingt, om een deel hunner producten af te staan tegen een prijs, die hunne bedrijfskosten niet dekt, als ze niet genoeg veevoer en kunstmest ontvangen en ‘daarenboven daarvoor enorme prijzen moeten betalen, dan zullen ze ten ondergaan. Daarentegen verzekeren de burgers, dat de boeren in korten tijd rijk worden, dat ze allemaal gaan rentenieren, dat de boerinnen weer schitteren van gouden sieraden, dat de minister een echte boerenminister is, die de boeren ontziet, en niet in hun zakken vol rijksdaalders durft grijpen en dat de boeren stand tegenwoordig met zijn klachten on redelijk en ondankbaar is en de aandacht wil afleiden van de reuzenwinsten, die gemaakt zijn. De minister van landbouw heeft onlangs in zijn schrijven aan de Ned. pers de ver standige opmerking gemaaktEen boer en een boer zijn twee. Er is een groot verschil tusschen een keuterboertje in Drente en een heereboer van de Groninger klei. Wie met de geringste productiekosten zijn bedrijf kan uitoefenen, maakt de beste zaken, maar de boer op armen grond behoeft niet benijd te worden, nu de loonen hoog, veevoeder en kunstmest duur zijn. Er zijn dus vette en magere boeren. Het is een feit, dat over het algemeen de boerenstand zich moellijker heeft geschikt bij de maatregelen, door de regeering in dezen abnormalen tijd in het algemeen belang ge nomen, dan de handel en de industrie. Het is evenzeer een feit, dat deze maatregelen het meest in strijd zijn vooral met de belangen van den boerenstand. Wanneer de boeren hun producten onbeperkt hadden mogen uitvoeren en hun voor de vaderlandsche markt geen maximumprijzen gesteld waren, dan zouden zij nog vele millioenen meer oorlogswinst behaald hebben. Daartegenover mogen de boeren niet vergeten, dat de regeering niet alleen dien’sten van hen vergt maar hun ook diensten bewijst. Zonder den aanvoer van mais en kunstmest door bemiddeling van de regeering zouden de boeren in hun bedrijf groote moeilijkheden ondervonden hebben. Ondanks den beperkten uitvoer en de maximumprijzen hebben de boeren in 1915 een heel best en in 1916 nog een goed jaar gehad. De goudsmeden in de provinciesteden maken beste zaken en zij vinden hun meeste klanten onder den boerenstand. De voorspoed maakt echter over het algemeen de boeren nog niet weelderig; er is menig zoet sommetje naar de spaarbank gegaan met bet oog op den kwaden tijd, die komen kan. De on zekerheid der toekomst die ons wacht, maakt menigeen terecht voorzichtig. Dit jaar is mede door een over het algemeen schralen oogst al minder voordeelig dan het vorige en vooral in het boerenbedrijf zijn «ups en downs”, een sterke deining in prijzen van producten en van den bodem. Een pondemaat best land kost tegenwoordig bijna een duizend gulden, soms zelfs meer. Hoe snel kan er echter geen daling komen in den grondprijs en die val is vaak groot. Dit alles maakt den boer voor zichtig en ook verzwijgt hij bij voorkeur de buitenkansjes, die bij heeft of verkleint ze in tegenstelling met den koopman, die er met smaak over spreekt, als hij eens geboft heeft. Terwijl de boer eerst wel eens bittere en booze woorden sprak over de maatregelen door de regeering ten bate van het algemeen maar ten zijnen nadeele genomen, begint bij er zich langzamerhand mee te verzoenen. Het is dan ook al mooi genoeg in dezen ont zettenden tijd, vrede te mogen genieten en zeker geen minder welvaart dan in normale tijden. Het is voor ons allen, maar toch vooral wel voor den boer te wenschen, dat hier geen vijandige legers binnen komen, die de aardappelen, kaas en hammen wel weten te vinden, die de schuren leeg maken met hun requisities, waarbij ze betalen met bons van twijfelacbtige waarde of’t afrekenen vergeten. Bedenkt men dit, dan is men wel bereid eenige offers te brengen, mits men daarbij maar den vrede mag behouden. Als Floris eens der keerlen, zoo is Baron Rengers bier der boeren God. Hij is een kundig man, naar wiens adviezen de boeren gaarne luisteren. Hij bezit ook een groot De kiesdistricten voor Kamer en Provinciale Staten zullen meer gelijk gemaakt worden. Ze zullen dus beter door de kiesvereenigingen bewerkt kunnen worden. De eigenaren van gasmotoren te Har- lingen hebben een adres tot den Raad gericht met verzoek het krachtgas niet onder de aan genomen bezuinigingsmaatregelen te brengen. Dit vormt toch een van de-meerdere on billijkheden, die de te overhaastig uit gevaardigde verordening aankleven. Wordt bier vóór sociëteiten een uit zondering gemaakt (in tegenstelling met vele andere gemeenten) dan mag dit tenminste wel gebeuren voor het gas, dat voor de industrie wordt gebruikt en waarmede gewoonlijk niet royaal mede wordt omgegaan. Niemand laat natuurlijk zijn motor draaien als er geen werk voor is. Daarbij komt nog de vrij onredelijke ver gelijking met dezelfde maand van het vorige jaar, indien destijds toevallig eens weinig gas was gebruikt, en 12 maanden later de normale hoeveelheid, dan zal men voor het verschil tusschen 70 pCt. van het oude verbruik en het nieuwe verbruik 10 cts. per kub. meter betalen, zonder dat men zich aan verspilling heeft schuldig gemaakt. De Voorzitter en de beer Holstein 'er in de Raadszitting trouwens reeds de behandeling te haastig was. Met de bepaling betreffende één pit in de winkels na 8 uur deugt het ook al niet. De heer Meinesz vestigde de aandacht in de laatste zitting er reeds op. Sommige winkeliers branden één lamp met twee pitten, die niet anders dan beide tegelijk kunnen branden. Dit schijnt toegelaten te worden. Een winkelier, die twee kleine pitjes brandt, njaakt zich aan een overtreding schuldig, hoewel hij niet het twintigste deel licht ge bruikt van eerstgenoemde. Ook zijn er gevallen dat een winkelier slechts lampen heeft voor zijn raam, waarvan bij één laat branden, zoodat ondanks de ver ordening zijn etalage toch nog verlicht is. Openbare gebouwen zijn niet onder de verordening begrepen, toch zou bij sommige gelegenheden de verlichting wel eenigszjns beperkt kunnen worden. Wie vroeger niet op zuinigheid bedacht was, behoeft zich weinig van alles aan te trekken. Hij, die zuinig was, zal de grootste moeite hebben om nóg eens 30 pCt. te besparen, wat nu eigenlijk toch maar de strekking van de verordening is. Aan groote gaskookfornuizen, dito kachels en haarden enz. schijnt in den raad nimmer gedacht te zijn. Deze gebruiken een enorme hoeveelheid gas. Zij kunnen veel billijker door een cokesvuur vervangen worden. Waar een deel der ingezetenen de lasten heeft te dragen van de verordening, moet er naar gestreefd worden dat niet anderen door de mazen van het net heenglippen. In elk geval dient de bezuiniging het sterkst te worden toegepast op die zaken, die niet strikt noodig zijn. N. Harl. Ct. Goedkoop rundvleesch. Te Aalten is de prijs van het rundvleesch tot 37 cent per pond gedaald. De slagers zijn tot deze prijsverlaging genoodzaakt, omdat de meeste landbouwers zelf runderen gaan slachten, daar hun dit goedkooper uitkomt, dan het slachten van varkens, en omdat zij dit ook heter kunnen doen dan de runderen aan de slagers goedkoop te verkoopen, om het vleesch later weer duurder te moeten inkoopen. Arnh. Ct. Ned. Ver. van Meelagenten. In verband met de te verwachten nieuwe regeling der distributie van tarwebloem en meel, hield de Nederlandsche Vereeniging van Meelagenten j.l. Zaterdag te Rotterdam eene druk bezochte algemeene ledenvergadering. Bij acclamatie werd goedgevonden, dat het Bestuur bij de autoriteiten de noodige stappen zal doen ten einde, zoo mogelijk, zorg te dragen, dat bij de te verwachten nieuwe distributie-regeling, alle bloem en meel aan handelaren, bakkers en dergelijken, niet anders zal worden gedistribueerd, dan door tusschen- komst van erkende meelagenten en tegen de gewone provisie van 25 cts. per 100 Kg. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De honderdjarige overleden. Lemmer, 12 Dec. Zondag werd de om roeper Riemersma alhier 100 jaar. Helaas moest de dag zonder feestbetoon voorbij gaan, daar de krachten van den ouden man de laatste dagen dermate waren afgenomen dat er voor feestvieren geen reden scheen. Werkelijk heeft Riemersma dan ook zijn lOOsten verjaardag niet lang mogen overleven. Heden is hij overleden. Behalve als omroeper was R. gedurende 88 jaar werkzaam in zijn touwslagerij. N. Sn. Ct. De nieuwe kieswet. Onder de nieuwe kieswet krijgen we: Algemeen kiesrecht voor mannen. Evenredige vertegenwoordiging. Voor de gemeenteraden treedt de nieuwe wet in 1919 in werking. De Riadsverkiezingen worden naar April verlegd. Elke vier jaren treedt de Raad in zijn geheel af; de aftre denden zijn echter herkiesbaar. Groote ge meenten van meer dan 20.000 zielen worden in drie kieskringen verdeeld. In eiken kring Barneveld, 10—12—’16. IV eledele H eer en In het nummer van uw blad van 3 Dec. j.l. plaatst U onder het hoofd «theorie en practijk”, een bericht, overgenomen uit de Barneveldsche Courant. Ik doe U hierbij een paar couranten met ons antwoord toe komen en vertrouw, dat U ook deze lezing van het geval wel zal willen vermelden. Zooals U zelf daaruit zult zien, heeft deze zaak met uitbuiting van arbeiders niets uit te staan. Zelf al was het waar, maar heele mededeeling van de uitgevers Barneveldsche Courant, de Firma G. Boonstra is onjuist, en van niets anders een gevolg als van een hopelooze «Janboel” in hun administratie, die in Barneveld spreek woordelijk is. Hoe zij er dan ook toe kon komen om zoo iets te plaatsen begrijpt niemand. In mijn bezit zijn de kwitanties van 1914, 1915 en 1916, die vermoedelijk niet zijn afgeboekt, wat daar al heel dikwijls voorkomt, evenals het niet kloppen der rekeningen met de afgegeven nota’s enz. Ik zou dus zeer gaarne zien, dat U kleine rectificatie in uw blad aanbracht. Hoogachtend,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1