Nieuws- en Advertentieblad Theehandel Focke S. Klein, Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27 72 ct. Gebro ken Thee ook per ons. I Bolsward en Wonseradeel. 55ste Jaargang. 1916. Nu. 103. Verscmjnt Donderdags en Zondags. BERICHT! i II Propaganda-Avond. 21 VOOR Zondag 24 December. I I HARLINGEN. Wegens het Kerst feest zal dit Blad a.s. Woensdagavond NIET ver schijnen. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkuni. In het nummer van de „Bolsw. Courant”, verschijnende 1 Januari 1917, zullen NIEUWJAARSWENSCHEN worden opgenomen a 25 ets. Spoedige toezending van advertenties iszeergewenscht. De Uitgever. DE NIEUWE OORLOG. BI N N E N L'A N D. Bolswardsclie Courant I een •j en van bracht hij dank dezen avond uit- aan den afgetreden verbetering van J het artikel 369, omdat de uitkeering van f 2 onvoldoende is, maar vooral ook omdat er zooveel onbillijkheid in schuilt dat men moet kunnen bewijzen in loondienst te hebben gewerkt. Spreker wijst er in de le plaats op dat die uitkeering in de oogen van velen het stempel draagt van Staatsarmenzorg, wat niet zoo moet zijn, wijl het een recht is voor de ouden van dagen dat hen toekomt, en verder gaat Spreker zinspelen op de groote willekeur die er kan liggen in de beslissing omtrent het al of niet in loondienst zijn, om ten derden nog er op te wijzen dat dit verbeterde wetsontwerp nog moet hebben de goedkeuring der le Kamer, de vertegenwoordigers van het die bij de verwerping der weer toonden dat zij de belangen den geldzak vooral behartigen, ofschoon toch schijnt te worden ingezien dat men ver is gegaan en die successiewet er i vorm eenigszins gewijzigd, nu toch Nu reeds kan worden waargenomen, dat er onmiddellijk nadat de millioeuen soldaten naar hunne haardsteden zullen zijn teruggekeerd, een nieuwe oorlog zal uitbreken, een strijd die niet gevoerd zal worden met ruw wapen geweld, maar waarin nochtans de krachtigsten en machtigsten de overwinning zullen behalen. Wij, bedoelen den oorlog op economisch terrein. In de landen, die bij den grooten krijg betrokken waren, zal men zich waar schijnlijk er toe bepalen, althans voorloopig, de producten van den gewezen tegenstander zooveel mogelijk te weren. Dat behoeft niet gereglementeerd te worden, daarvoor zal het niet noodig zijn bepaalde bonden op te richten; het zal het intuïtieve gevoelsverzet zijn, dat, nadat het vredestractaat zal zijn geteekend, in de breede lagen der volkeren levendig blijft en eerst door den tijd zal uitslijten. Daarnaast, ja, gedeeltelijk zelfs daartegen over, zullen we aantreffen dén koelen, zake- lijken, berekenenden strijd van degenen, die de wereldmarkt willen veroveren. Daartegenover... zeker, want de economi sche wereldveroveraar weet, dat tegenover zijn wapenen: //laagste prijs” en /soliedste quali- teit” ten slotte iedere gevoelsmanifestatie zal verdwijnen. En nu reeds wapent men zich tot aanval eu verzet. Een typisch voorbeeld daarvan zien we in den petroleumhandel. Eenige weken geleden deelden we mede, dat de Standard Oil Company tracht door middel van con tracten zich de geheele levering aan Nederland voor de eerstvolgende vijf jaren te verzekeren. We hebben thans een exemplaar van zoo’n concept-contract voor ons. Wel duidelijk is het, dat ieder afnemer, die niet door de omstandigheden gedwongen wordt, ral nalaten onder een dergelijke over eenkomst zijn handteekening te plaatsen. Eigelijk wordt het begrip /contract” geheel vervaagd door een van de bepalingen, die in het concept zijn opgenomen, deze n.l., dat de leverancierster het recht heeft ten allen tijde de levering tot den contractueelen prijs te weigeren 1 Daartegenover staan voor den koopercon- tractant niets anders dan hem bindende bepa lingen omtrent verkoopprijs, boete etc. Bij de levering van /benzine” worden der gelijke contracten zelfs aan particulieren voor gelegd. De levende contractante is daarbij wel zoo welwillend om vrijheid te geven om wanneer zij eens niet aan kooper zoude leveren” daarmede zich dus die vrijheid voorbehoudend hem te vergunnen zich voor zijn directe behoefte elders te voorzien. Dezelfde /welwillendheid” wordt trouwens in de petroleum-contraéten aangetroffen. Wij herhalen, dat zonder drang van om standigheden, zeer zeker geen enkele handelaar en zeker geen particulier zijn handteekening onder een dergelijk contract zou plaatsen. Maar de concurrentie: de Galicische Roemeensche petroleum, is thans afwezig. De vraag zal worden gesteld of dergelijke contracten als geldig worden beschouwd. De jurisprudentie op dit gebied is niet vaststaande. Het hangt trouwens soms van een kleinigheid in de redactie af, of een contract, zoo een zijdig als we hier vermelden, door den Neder- landschen rechter wordt erkend. Zoo ja, dan zal het niet zoo gemakkelijk zijn aan den dwang van den leverenden contractant te ont komen. Maar, in het belang van een eerlijken con currentiestrijd welke het publiek slechts ten goede kan komen moet toch gezegd, dat het niet zonder bedenking lijkt, dat der gelijke contracten afgesloten worden. Alg. H. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. bevielen ons van Moeke Trui de persoon was niet feeksachtig genoeg, en Wikje, alsmede hun boerinne Ytsje, speelden hun rollen behoorlijk goed. Klaske, de pleegdochter van den rijken boer, had een hoogst moeilijke rol, in sommige acten beviel zij ons, in andere hadden we graag wat minder handengewring gezien. De zoon van den boer, Geart, voldeed in ons oog het minst. Die was wel een stijve boeren lummel, maar paste niet voor deze rol. Over ’t geheel vonden wij ’t spel wat koud, en moest er wat meer en vlugger sp.el zijn gegeven. Er ging, vonden wij, niet die gloed van ’t tooneel uit, die men van dit goed geschreven tooneelstuk kan verwachten. Echter wij wenschen dit niet geheel op de spelers en speelsters te schuiven, de armoedige aankleeding van het tooneel en misschien ook de trieste verlichting der zaal droegen hiertoe bij. Al kon 't stuk meer indruk gemaakt hebben, toch werd het publiek er aangenaam door bezig gehouden. Er werd zoowel om de koddige uitvallen van Rein gelachen, als dat men met het lot van Klaske, Rimer en de oudjes bewogen was. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Het velgebrek. Men schrijft aan Het Volk: Iemand bij den vethandel betrokken Reeft al voor een paar weken het vetgebrek voor speld. Hij deelde mede, dat voor vet in bedorven toestand uitvoervergunningen werden gegeven. Als dit juist is moet het nog ver wondering baren, dat er een enkel Kilogram vet in onbedorven toestand is overgebleven. Zeker is het, dat de gemeenten het absoluut niet meer bekomen. De goudvloed. De Nederl. Bank heeft in de afgeloopen week weder een vrij aanmerkelijk bedrag aan goud ontvangen. De hoeveelheid ging met f 6.39 milljoen vooruit en bedraagt thans f 590.52 millioen tegen f 162 millioen bij het uitbreken van den oorlog. Van dezen goudaanvoer komt f 1 millioen op gemunt goud, tengevolge van een verrekening met Ned.-Indië. De rest is muntmateriaal, dat uit het buitenland werd geïmporteerd. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Invloed van den oorlog. In het Christelijk blad De Jonge Man, schrijft prof. Bavinck over den invloed dien de oorlog heeft op het geestelijk leven van ons volk. Natuurlijk is het mogelijk en zelfs waar schijnlijk, dat de oorlog bij enkele personen, in sommige gezinnen of kringen, den levens ernst heeft verhoogd, schuldbesef en veroot moediging heeft gewekt, tot gebed heeft uit gedreven en aan den bloei van het geestelijk leven bevorderlijk is geweest. Maar generaal genomen is er van zulke zegeningen van den krijg toch weinig sprake. Integendeel, het geloof aan kracht des gebeds is verzwakt en het vertrouwen op de goede leiding der God delijke voorzienigheid is geschokt. In plaats daarvan zijn twijfel en ongeloof binnengedron gen in menig hart, en heeft een bijna cynisch realisme zich van vele zielen meestergemaakt. Alle hoogere beschaving en menschelijkheid leed bankroet, maar voor één ding opende deze oorlog de gelegenheid, nl. om winst te behalen, ongedachte, rijke winst. En zoo nam de zucht naar plotselingen rijkdom, het winstbejag, de speculatiezucht, de afgunst en naijver, de oneerlijkheid, het parvenu-wezen, de weelde en de verkwisting in velé kringen op beden kelijke wijze toe. Het Mammonisme vierde hoogtij. groot-kapitaal, successiewet van nu wat te voor den er wel zal doorkomen. Met het oog op den beschikbaren tijd wordt nog even gewezen hoe het een zware dobber zal worden om éen behoorlijk staatspensioen er door te krijgen. De fout in het ontwerp Talma is dat de invaliditeit en het staats pensioen aaneengekoppeld zijn. De bond heeft daar steeds tegen geijverd en zal dit ook blijven doen. Het is er om te doen een ouderdoms- uitkeering te krijgen van f3 ja zoo mogelijk f 4 op 65 jarigen leeftijd en zonder premie betaling althans van den kant des werkmans. Daarop wil de Bond van Staatspensioen aan sturen en dat in de neutrale zone. Telkens met moed er voor opkomen, want de tijden veranderen. Het algemeen kiesrecht zal komen, evenredige vertegenwoordiging en kiesplicht zijn in zicht daarom wekt Spreker op zich te scharen in de gelederen voor 't Staatspensioen. (Applaus.) Tusschen twee bedrijven van het nu volgend tooneelstuk bracht de Voorzitter dank aan den Spreker, herinnerde aan den inhoud der rede en hoopte dat men zich bij de bestuurs tafel zou aanmelden als lid. Door enkelen werd hieraan dan-ook gevolg gegeven. Het tooneelstuk „MAERTEBLOM” van Schuitmaker, dat hier enkele jaren geleden een paar malen door de Krite werd gegeven, is hier dus bekend bij velen. Men weet dat in deze goed ineengezette dramatische pennevrucht van den bekenden Frieschen schrijver, door een hardvochtig welgesteld landbouwer, een paar oudjes, die met de pacht van een ,/garnierkerij” iets ten achter raakten en daarom verdreven werden. De zoon dezer oudjes deed alles om zijn ouders te helpen, doch werd ziek en stierf. De hardvochtigheid benevens de schijnheilig heid van den grondeigenaar wordt als pendant gesteld aan de bereidwilligheid tot hulpbetoon van een arm familielid en een Joodsch koop man. Dit thema met eenige franje daarom heen, vormt een boeienden inhoud. Wij herinneren ons nog heel goed hoe de verschillende rollen hier vroeger werden ge geven, en zagen dan nog al eens verschil van opvatting bij sommige leden van dit tooneel- gezelschap. De afstootende hardvochtigheid van Taeke Dobma was goed vertolkt, ook Rein en tot op zekere hoogte koopman Natan, nog al. De vertolking der rol was wel goed bedoeld, doch voor deze rol te jong en ook De oudjes Meinte zoon Rimer en de Sneek, 22 Dec. Door bemiddeling van onzen Bestuurdersbond en na ’t houden van een breede toelichting van den beer J. Ytsma, is hier gisteren opgericht een afdeeling van den Bond van werklieden in openbaren Dienst en Bedrijven, met aanvankelijk 16 leden. Sneek, 21 Dec. Dat bij tal van aanbe stedingen de hoogste inschrijvers vaak met ongehoorde cijfers voor den dag komen, bleek in de vorige week hier bij een aanbesteding van gemeentewege voor ’t maken van 200 privaattonnen met deksels, van gegalvaniseerd ijzer. De laagste inschrijver, wien ’t werk werd gegund, schreef f 825, de hoogste n.b. f 2125. Sneek, 22 Dec. Tegen den 74 jarigen melkvervalscher M. R. alhier, van beroep koemelker, is door de rechtbank te Leeuwarden 14 dagen gevangenisstraf geëischt. Sneek, 22 Dec. Van de 53 ingeschrevenen in deze gemeente van den Landstorm jaar- klasse 1908, verschenen er jl. Maandag 41 voor de keuring. Van deze 41 werden 19 ongeschikt verklaard en 22 goedgekeurd. Hoe kwam die daar? JOURE. In een lading lijnzaad voor de hh. fa. E. A. de Boer Zonen, regelrecht uit Amerika aangekomen met enkel overladen te Rotterdam, vond de sjouwerman M. J. Keuning een zilveren medaille van de hon dententoonstelling op 2 Juni 1912 in... Den Haag gehouden. De medaille, ter grootte ongeveer van rijksdaalder, vertoont aan de eene zijde het Haagsche wapen, een loovertak langs de halve zij en in relief het opschrift Peters’ Show, Den Haag, 2 Juni 1912. Aan de achterzij ziet men eenige hondekoppen in relief en dan heel onduidelijk lichtjes ingekrast, gegraveerd mogen we niet zeggen C. Mos- tert, le prijs. Of de medaille alszoodanig waarde heeft weten we niet; als zilveren voorwerp misschien een paar gulden. Jouster Ct. Steenwijk, 20 Dec. De neringdoenden te dezer plaatse, wien, zooals wij in het vorig no, meldden, het gas ontnomen was, hebben weer vergunning gekregen dit kunstlicht te gebruiken en zijn weer bij het buizennet aan gesloten. Wij hebben hier dus geen Russische toestanden, zooals een der met gasonthouding gestraften op een groot stuk papier in zijn uitstalkast het publiek bekend wilde maken. Jaarwedden Burgemeesters, enz. Leeuwarden, 22 Dec. Bij Kon. besluit is goedgekeurd de door Ged. Staten nieuw vastgestelde regeling der jaarwedden van de burgemeesters, de secretarissen en ontvangers in deze provincie. voor om er verplichte verzekering met fooitje zouden worden afgescheept op leeftijd, dien velen niet bereiken, toen dat het wetsvoorstel Talma zou komen voor een rechts en 41 links. Spreker gaat vervolgens in algemeene trekken na hoe dat wetsontwerp is behandeld, en hoe door een amendement-Days, hetwelk inhield om art. 369 van dat wetsontwerp uitkeering aan oudjes (boven de 70 jaar die in loondienst zijn geweest f 2'per week uit ie keeren) binnen 6 maanden na de afkondiging in werking te doen treden. Dat overgangspensioentje is er nog, maar de wet zelf is wel aangenomen doch nog niet tot uitvoering gekomen. In 1913 sprak Spreker andermaal om de beteekenis der wet-Talma in een helder licht te stellen. Hierbij laat Spr. vooral uitkomen de be teekenis en de macht der le Kamer, om tevens te wijzen hoe Nederland ten opzichte van de Staatspensionneering verre ten achter staat bij de meeste andere landen, wat komt doordat men er hier een partijzaak van heeft gemaakt. Thans is er ingediend een Voor een goed bezette zaal trad Woens dagavond als spreker op voor de Afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering Ds. D. N. ZUITHOFF. Na een kort inleidend woord van opening door den Voorzitter, den heer A. Bovma, die het doel en de reden eenzette, Secretaris den heer G. O. Eisma, die in een twaalftal jaren heel veel heeft gedaan voor de afdeeling, en nu vervangen is door den heer W. Brandenburg. Ook verheugde hij zich, dat waar men tot dusverre de propaganda-avonden steeds met eigen krachten had gehouden, wat het tooneel betrof, thans het gezelschap van Sneek zich belangloos daarvoor beschikbaar stelde, waar voor hij reeds bij voorbaat dank bracht. Met het oog op gasbesparing wordt flink op tijd begonnen, en' kan den Spreker slechts een half uur worden toegestaan voor zijne rede. Deze begint met de herinnering, dat dit de derde maal is dat hij hier voor de Afd. optreedt. De eerste maal in Januari 1912 op een zeer kouden avond op de bovenzaal van Huizenga voor een klein getal leden, ’t Was toen om er tegen op te komen dat de oudjes na verplichte verzekering met een een ’t Was aan de orde Kamer met 59 leden

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1