Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, Kleins Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27‘/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. 1916. No. 104. Verschijnt Donderdags en Zondags. 55ste Jaargang. I Zondag 31 December. U I T VAAR T. HARLINGEN. Uit de Raadszaal. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lernstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Bolswardsche Courant VOOR Afzonderlijke de leden B. y II Vergadering op Donderdag 28 December 1916. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. voor kennisgeving aan- van B. en Wtot vaststelling verordening op het distributie bedrijf om af- ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. geen zet nog nader meer op het en W. tot hel aangaan ’t Is Kerstfeest geweest. Zoo midden in den tijd van donkere en mistige dagen is het gekomen, dat Kerstfeest met zijn blijde boodschap, zijn gloriezangen, zijn licht, zijn klokkengeluid. Wat waren dat heerlijke dagen te voren. De donkere dagen vóór Kerstmis, zij rouwen, oin 't stervende jaar... Hoe kort was dat werkzame leven, en nu is het einde al daar. De donkere dagen vóór Kerstmis, zij preev’len, zoo somber en zacht, Van ’t korte, vergank’lijke leven, en langen, oneindigen nacht. Dan kwam de 25 December, Kerstmis. Overal waar menseden wonen, luidden de klokken, ging men op naar kerk en kapel, ontstak men de lichten, zong men de oude, heerlijke liederen. Dan baadde alles in een zee van licht Voorbij zijn de Kerstdagen van 1916. ’t Was uiterlijk alles zoo als te voren, maar... toch zoo geheel anders dan voorheen. Lichtjes hebben geschenen, zij konden niet verlichten den nacht van rouw en wee. Gezongen is er de nagalm der liederen was een de profundus. De klokken luidden... ’t Was of er iemand werd uitgedragen. Vrede op aarde! Daar ging een gerucht, een gerucht nog maar, van een toekomstigen vrede. En toen schudden de pilaren van de paleizen des handels. Een paniek op de beurs! De vredesduif is naar'de ark teruggekeerdzij vond hier nog geen plaats. De heer v. d. Wal wenscht aan dat advies toe te voegen den wensch, dat de raad van dergelijke dwaze verzoeken verschoond wenscht te blijven. De Voorzitter kan zich daarmee niet ver- eenigen. De ideeën zijn verschillend, en er wordt gevraagd of de raad bereid is^ propa ganda voor het idee dezer vereeniging toe te staan. Op het beleefd verzoek moet ook be leefd geantwoord worden. Het voorstel van den heer v. d. Wal vindt geen ondersteuning en het advies van B. en W. wordt aangenomen met algemeene stemmen. 2. Adres bewoners Klippen om bestraling, met advies van B. en W. Dit adres is bij een vorige behandeling uitgesteld. Wat nu het advies van B. en W. is werd niet meegedeeld, doch ’t werd met algemeene stemmen aangenomen. 3. Adres J. van der Meer om zijn stoep in orde te maken, met advies van B. en ‘W. Het advies van B. en W. in dezen werd ook niet gelezen. Uit de discussie bleek, dat B. en W. voorstellen de stoep bij de brug te herstellen, kosten f 5, De heer v. d. Klei kan zich met dit advies best vereenigen, maar meent dat de houding van B. en W. eenigszins is veranderd, wijl v. d. Meer zich eerst tot dat college heeft gewend, doch omdat zijn verzoek toen is af gewezen, hij zich tot den raad heeft gewend en pu komen dezen toch met een gunstig voorstel. Ook wil hij nog wel een woordje over de verlaging der brug doch de Voor zitter antwoordt, dat nu alleen het adres aan gaande de stoep aan de orde is en hij wil wel meedeelen, dat v. d. Meer zijn eischen nu eenigszins anders heeft ingekleed. Eerst vroeg hij geheele herstelling van zijn stoep, doch B. en W. stellen voor alleen het ge deelte wat verbroken is, te herstellen. De geheele verandering van de stoep zou trouwens ook veel meer dan f 5,kosten. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. 4. Adres bewoners Sneekerweg om dien te leren, met advies van B. en W. Bij een vorige behandeling van dit adres werd aangenomen met de commissie van den weg hierover te confereeren, de kosten waren geraamd op f 300. Nu zijn 3 plannen van den architect in gekomen en ’t goedkoopste kost f 660. Eerst was gerekend dat de commissie de bazaltzou aanbrengen, doch deze is wel genegen het onderhoud voor hare rekening te nemen, als de Gemeente het geheel in orde maakt, van daar het verschil. B. en W. adviseeren het gqedkoopste plan uit te voeren. De beer Praamsma acht de som te hoog om daarvoor de proefneming te doen, vooral in den tegenwoordigen tijd en dan voor zoo’n klein eindje weg. De heer Terhenne, die meedeelt zich hier voor bijzonder te interesseeren, meent toch dat de commissie anders ook op dat gedeelte weg bazalt aanvoert, en dat deel zou toch meent hij in mindering der kosten moeten komen. Hij vreest echter dat met het goed- koope plan het nog maar half of driekwart in orde komt en hij is huiverig met een lapmiddel aan te komen. Hij vindt wel noodig dat de wals er op komt, doch dan zal bet f 240 meer, dus f 900 moeten kosten. Hij zou daarom er voor zijn, het punt te ver dagen om nog eens nader met de commissie van den weg te confereeren. Het onderhoud zal later ook minder worden. De heer Boersma herinnert er aan dat vroeger tot verbetering van den weg is besloten mits de bewoners 40 pCt. in de kosten bij droegen. Hij zou dus eerst met de commissie en ook met de bewoners overleg willen plegen. De heer v. d. Klei kan zich met deze meening van den heer Boersma niet vereenigen, en meent dat die bewoners, die hun belasting toch ook betalen, wel recht hebben op een behoorlijken weg. Hij vindt plan 1 bet beste dat is afdoende, maar is er wel voor dat dit punt niet heden zijn beslag krijgt. De Voorzitter zegt nog dat het voor B. en W. ook een tegenvaller is. Er was gerekend op f 300 en nu is het op f 660. Om met de commissie van den weg nog te confereeren, daarin ziet hij geen heil, want het is niet bekend dat het onderhoud later goedkooper is. Het is de commissie niet om een voordeel te doen, doch zij neemt wel het onderhoud later op zich, ook als men tot de duurdere Dat alles maakte nog somberder de laatste dagen des jaars. De tijd gaat zijn gang echter, vrede of oorlog laat hem koud, dat gaat steeds voort, zonder rusten. Die laatste donkere dagen zij preev’len zoo somber en zacht, Van ’t korte, vergank’lijke leven, en langen, oneindigen nacht. Als gij, lezer onzer courant, dit blad in handen krijgt, is ’t reeds de laatste dag van 1916, Oudejaar. Zoo straks luidt men het uit, dat stervende jaar. Uitvaart. In eigen kring houden we die uitvaart, elk op eigen wijze. Maar we doen zeker allen, zooajs Laurillard dat zegt: «in eigen huis of bij anderen, maar, waar zulken samen zijn, die het ernstige en plechtige van den Oudejaars avond gevoelen, als wij, en wier geschiedenis genoeg punten van aanraking met onze geschiedenis heeft, om hen en ons gemeen schappelijk in staat te stellen, over dezelfde dingen te spreken, dezelfde herinneringen op te wekken". Mochten daarvoor onze harten recht vatbaar zijn. Wij zitten er zoo goed voor. Ons licht schijnt zoo helder, ons vuur knapt vroolijk in den haard. Wij zitten zoo gezellig en tevens zoo stil. En in de stilte van ’t vertrek klinkt vanavond het getik van de klok met bizonderen ernst: de laatste polsslagen zijn het van het stervende jaar. Onze geest krijgt er lust in, om ’t verleden na te gaan en nu en dan even naar de toekomst te staren... Het verleden na te gaan, herdenken wat 1916 ons bracht. Ieder heeft iets, iets van belang wel, dat hem voor den geest staat. Daar werd een lieve huisgenoot uitgedragen, daar was een jóng leven, dat plaats vroeg aan haard en disch. Er waren blijde dagen, den heer Jobs. Bruinsma, dat hij de benoeming tot armvoogd aanneemt. c. Resolutie van Ged. Staten houdende definitieve vaststelling van de Gemeente- rekening 1915, ontvangsten fl97.Q31.665 uitgaven - 193.134.29 d. Missive van het personeel der politie, berichtende dat zij kennis hebben genomen van de reorganisatie, waarbij zij het betreuren dat de Raad zich niet heeft kunnen vereenigen met het adres van den Alg. Politiebond, wijl zij meenen een onafhankelijke positie te moeten bekleeden, waarop de jaarwedden van den Bond berekend waren. Zij betuigen echter hun dank voor de verhooging van bun jaar wedden, en inzonderheid aan die leden van den Raad, die hebben getracht hun positie nog iets te verbeteren door te stemmen voor de woningtoelage. e. Resolutie van Ged. Staten, berichtende de ontvangst der verordening inzake gas besparing. Een en ander werd genomen. f. Adres van den Bond, ter bestrijding van het rooken door kinderen. Werd als ongezegeld ter zijde gelegd. g. Adres van S. Broersma te Wommels, verzoekende het gedeelte trekweg bij hem in huur, weder onderbands te mogen inhuren, terwijl hij genegen is f 10 meer als pachtsom te betalen. h. Adres van de «Haven- en Transport arbeiders", er op wijzende dat zij als losse werklieden in den wintertijd vaak werkloos zijn, en zij dan zijn aangewezen aan de werk verschaffing deel te nemen. Zij verzoeken echter een meer loonenden arbeid dan touwpluizen, wat voor ben en ook voor,de gemeente onvoor- deelig werkt. Gaarne willen zij confereeren met B. en W. over meer productieven arbeid. Bij dit adies zijn adhesiebetuigingen van de werkliedenvereenigingen «Eendracht zij ons Doel" en «St. Joseph.” Deze adressen worden in handen van en W. gesteld om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Adres Comité ter bevordering van genees kundig onderzoek voor het huwelijk, met advies van B. en W. Het advies van B. en W. luidt wijzend op het adres te beschikken. ook dagen van teleurstelling. Hebben we in weerwil van alles, nog reden tot dankbaarheid? Bij enkelen onzer klopte de dood aan de deur. Tevergeefs, Goddank. Mij, lezer, wilde hij twee levens ontnemen, twee levens, die me o zoo dierbaar zijn, en bij eischte ze op, beiden tegelijk. Maar hij klopte vergeefs, daar was Een, machtiger dan bij, die heeft gesproken: «ga voorbij”. Wat een Oude jaarsavond wat reden tot groote dank baarheid Daar zijn er die treuren, daar zijn huis gezinnen, waarin vanavond geen vreugdetoon wordt vernomen. Mogen wij U toewenschen: Kracht Naar Kruis, moed, om weer voort te gaan Uwen weg, berusting, om onder stil gedenken van hen, die U oatvielen, vast te houden wat U behouden bleef, en zoo weer Uw arbeid te hervatten, gesterkt en bemoedigd, vertroost. Als dan de klok van middernacht zal slaan, Komt, heffen we dan saam een blijden lof psalm aan. Ws. De laatste zitting van den Raad in dit jaar leverde niet veel discussies op. De hoofd zaak was de gewone benoemingen in colleges wegens periodieke aftreding, een paar vacatures wegens ontslagname, overlijden of bedanken. Vooraf nog behandeling van eenige vroeger ingekomen adressen. Tien leden waren present, de heeren Kramer en Oosterbaan waren afwezig met kennis geving en de heer Vis wegens ongesteldheid. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Procesverbaal van kasopname bij den Gemeente-Ont vanger. Dit werd ter visie gelegd voor van den Raad. b. Schrijven van bestrating overgaat. Spreker is van oordeel dat bewerking met de stoomwals afdoende is, doch de architect meent, omdat de weg goed verhard is en er zware wagens over gaan, dat het zonder wals ook goed zal worden. Om de bewoners hierin te laten bijdragen vindt hij niet billijk, daar de andere straten ook veel verbeterd werden op algemeene kosten, en om het heden af te voeren vindt bij eigenlijk niet noodig. De heer Terhenne acht toch een onderzoek naar de kosten van later onderhoud gewenscht en hij wil wel zelf daarin meewerken, want er zijn wel wegen die al lang op die wijze behandeld zijn. Het voorstel Terhenne wordt door ver scheidene leden ondersteund en aangenomen met 9 stemmen tegen 1, de heer Lunter. 5. Voorstel van een dezer gemeente. De verordening welke de heeren is toe gezonden wordt in bespreking gegeven. De heer Keikes merkt op, dat er een commissie is benoemd voor de distributie, doch in deze verordening is daarvan geen melding gemaakt. De Voorzitter antwoordt dat dit een commissie van advies is in ’t belang der ingezetenen, doch deze verordening ziet op de administratie. Den heer Eisma is het ook opgevallen, hij meent dat bij art. 3 wel omschreven had kunnen zijn dat zij B. en W. bijstaat. De Voorzitter antwoordt dat het commissie van bijstand is, en uiteen dat deze verordening geldelijk beheer ziet. Er is een crediet toegestaan voor de voor ziening van levensbehoeften. Alle ontvangsten en uitgaven zouden door de kas van den gemeenteontvanger moeten gaan, doch dit is ondoenlijk en daarom wordt de distributie door deze verordening tot een afzonderlijken tak van dienst gemaakt. De commissie van advies heeft daarmee niets te maken. De verschillende artikelen worden achter eenvolgend goedgekeurd zonder discussie, hij art. 13 vraagt de heer Eisma of er geen datum moet worden bepaald, wanneer B. en W. de balans en winst- en verliesrekening moetpn overleggen. De Voorzitter acht het zeer moeilijk hier voor een tijd te bepalen, maar deze rekening wordt evenals die van gasfabriek, gemeente- reiniging enz. in de gemeenterekening op genomen. De heer Wierema vreest, dat al die reke ningen wel een uitgebreidheid zullen krijgen, die het controleeren moeielijk maakt en vraagt of dat niet anders kan worden ingekleed, door afzonderlijke commissiën daarmee te belasten. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. met die zienswijze accoord gaan en ook zullen bevorderen dat de raad de geheele rekening onder oogen krijgt en wellicht een ander systeem zullen toepassen dan nu gewoonte is. De verordening wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Voorstel van B. van een geldleening. Tengevolge de uitgaven distributiewet, den aanbouw bij de zuivelschool, de verbetering der straten en de rioleering en bestrating van den toegangsweg naar den woningbouw is het noodig een geldleening aan te gaan. B. en W. stellen voor deze te bepalen op f 20.400 en de rente op 4l/20/(). Met algemeene stemmen goedgekeurd. 7. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een lijdelijke geldleening Ter voorziening in de behoefte aan kasgeld wordt voorgesteld .tijdelijk hoogstens f 30.000 te leenen bij Gebrs. Kingma. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Benoemingena. Voogd Weeshuis (vacature door ontslagname van den heer M Oberman). Voordracht: 1. D. B. Eerdmans. 2. A. L. J. Wijtzes. 3. Y. T. de Boer. 4. J. Heeres. De beer D. B. Eerdmans wordt benoemd met 6 stemmen, 4 briefjes waren blanco. b. Voogd Stadsarmenhuis (vacature Joh. Bruinsma). Aanbeveling: 1. Joh. Bruinsma 2. J. Elzinga. De heer Jobs. Bruinsma wordt herbenoemd met algemeene stemmen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1916 | | pagina 1