lieuws- en Advertercieblad Bolsward en Wonseradeel. w 1917. No. 1. 5fBte Jaargang. Versciiijnt Donderdags en Zondags. 7, Nieuwjaarswenschen. Firma H. DONKER, p. f. H. L. S. Arend P. Cuperus, K. H. de VRIES, p. f. en Echtgenoote. S. J. PRAAMSMA, O. A. HIDDEMA, W. C. van der Meer, wenscht, vrienden en begunstigers een GELUKKIG NIEUWJAAR. van der LINDE, en Echtgenoote. Maandag 1 Januari. OU/ERTURE. s VOOR jen itir Sneek bij van der Schoterland (Oude- Weesp STADSNIEUWS. Zijl Harlingen bij de ouders, be- Ws. BINNEILAhD. p. f. Pr. v. Hoorn bij L. Werkman, p. f. Wonseradeel nog wel druk mosselen, zijn H. J. BOERSMA. T. BOERSMAZelt.e. wenschen aan allen een GELUKKIG NIEUWJAAR. p. f. Redactie en Uitgever. naarOudega(H.O.N.) STEENHOUWER, en Echtgenoote, i we dan weer samen aan den ht niéuwe jaar. We hebben het p. f. en Echtgenoote. en gezin v.Franeker, Gemeente- p. f. en Echtgenoote. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Popma Johanna (20 Aug.) de ouders. Damave Helena Maria ouders. Brantsma Catharina van Werf, Dijkstraat. Folkertsma Trijntje P. de Jong. van Geleen bij van magere een geringe hoe- De reden hiervan evenredigheid veel aan het N. van Haarlem bij de naar Bloemendaal Bloemen- van Rheden bij mevr. Lemmer, 26 Dec. ils bijzmderheid mag zeker wel worden verteld, dst in den loop der volgende maand bor 9 broeders met hun vader, alhier een «ncert lal worden ge geven, en wel door 4i familie De Rook, allen muzikus. Kolennood. De fabrieken Noorderhagen, Kremersmaten, Transvaal en Oostburg der firma Van Heek Co. te Enschedé worden hedenmiddag te vier uur stopgezet, terwijl er morgen niet weer zal worden aangezet. Een en ander houdt verband met het uitblijven van kolen zendingen. Ingeval in dezen toestand geen spoedige verbetering intreedt, moet de werktijd de eerstvolgende weken aanzienlijk worden inge krompen. Alg. H. Jeugdige personen in herbergen. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is het volgende schrijven tot de Gede puteerde Staten in de onderscheidene provin ciën gericht In den laatsten tijd wordt in tal van streken van ons land door jeugdige personen van 13—16 jaar veel geld verdiend, dat zij, naar mij wordt medegedeeld, voor een groot deel in bierhuizen verteren. Dat zulks in velerlei opzicht valt af te keuren, behoeft geen betoog. Ik heb daarom de eer uw college te ver zoeken de aandacht van de gemeentebesturen in uwe provincie op het bedoelde kwaad te vestigen, met verzoek om, indien daartoe aanleiding bestaat, hunne medewerking te verleenen, om door eene verordening krachtens art. 135 der gemeentewet het bezoeken van herbergen door jeugdige personen zooveel mogelijk tegen te gaan. Hep\ Nimvsbl. De kaasr\eling. Het Volk oefent critik optie kaasregeling. Dat gaat ten voordeel van friesland, zegt het blad, maar ten kde van de arbeiders. Te beginnen met dze week zullen de grossiers in volvette kte slechts één vierde van hunne gewone hcveelheid verkrijgen. Het overige deel kunm zij bekomen als halfvette en magere kis. Bet wordt dus Vertrokken personen, over de maand November 1916. Hoekstra Trijntje, dienstbode naar Rotterdam Olivier van Noordstr. 7a. Ferwerda Sietske, dienstbode naar Amsterdam Bellamy dwarsstraat. Boer de Antje, dienstbode Zuivelfabriek. Bergsma Pieter, ambtenaar ter Secretarie naar Amersfoort Secretarie. Schachtschabel Alle en gezin, schipper naar Franeker aan boord. Terpstra Pieter, boerenknecht naar Hennaarde- radeel (Hijdaard). Bignell John en gezin, photograaf Helder Koningsstraat 60. Reidinga Sietske J., gezelschapsjuffrouw naar Leeuwarden Tramstraat 5. Schaafsma Dirk, slagersknecht naar Sneek Lemmerweg bij S. Marra. Swieringa Godina A., modiste naar Groningen Martiniplein 8. Kramer Dirk, reiziger naar Sneek Prinsen gracht 219. Hardorff Eibert, naar schoot) No. 5. Jong de Pietje, daalscheweg 21. Boer de Jetske, huishoudster naar Workum bij Tj. v. d. Meulen. StienstraNeeltje, huishoudster naar Leeuwarden Voorstreek 314. Alkema Yme, naar Oosterbeek. Rekers Jan Jacobus, barbiersbed. Leeuwarden Minnemastraat 1. Hempenius Evert, onderwijzer naar Avereest, Balkbrug bij Blankenstein. Achter Pieter en gezin, tramchef naar Lemmer Tramstation. Postma Dirk Jelles, slagersknecht naar Achterom 13 bij B. Bakker. Jong de Gabe, boerenknecht naar Haskerland (Joure) bij de ouders. A BONN BffENTS PRIJS10 Cents per 3 maanden. Franco per pet 50 Cents. Afzonderlijkenos. van dit Bird zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van Wonseradeel bij Hennaarderadeel bij van Hennaarderadeel bij den vader L. Graafsma. Last Bartha van KI. Zand. Gosliga van Angenis van Sneek bij J. Wijnstra. Elsinga Roelof L. en gezin v. Delft, Markt 111. Vreeze de Ybeltje van Wonseradeel bij A. Weldring. Tanja Femke (wed. J. Bosma) van bij E. Wiersma. feitelijk een verplicht gebruik kaas, waarvan betrekkelijk veelheid verkocht wordt, is, dat magere kaas naar duurder is dan vette. Het blad wees er reed's eerder op, dat dit veroorzaakt wordt door den overheerschenden invloed van Fries/and in de Kaasvereeniging. Het lag anders voor de hand, meent het, om het artikel magere kaas, uitsluitend door de arbeiders gebruikt, goedkooper verkrijgbaar te stellen. In die richting moeten de Kaasvereeniging en de Rijkscommissie van Toezicht gedreven worden, ten einde de bevoordeeling van Friesland ten nadeele der arbeiders te doen eindigen. Naar verluidt denkt men er ernstig over met 1 Januari de maximum kaasprijzen te verhoogen en dan zal deze regeling de inlei ding zijn tot den misstap. Mosselen. Men schrijft uit Philippine v. d. D. De abnormale hooge prijzen in den mossel- handel schijnen voor dien handel doodelijk geweest te zijn. Hoe dit zij, er is ten minste een sterke daling ingetreden. Waren de prijzen der mosselen in de Zuiderzee gestegen tot f 4 per ton, thans zijn ze tot ongeveer f 1.40 per ton gevallen. Verschillende vis- schers keeren dan ook vandaar terug, omdat het bedrijf niet meer zoo loonend is. Ook in Zeeland, waar men bezig is met het inmaken van de prijzen gedaald. Men is daar ook begon nen met het inzouten van kokhanen, schelp dieren die voorkomen op de zandbanken in de Zeeuwsche stroomen. Daar deze viscb na gekookt te zijn, gemakkelijk van de schelp loslaat, zijn de werkzaamheden minder dan bij het pellen der mosselen. Dievenbenden. In de jongste dagen werd Loosduinen on veilig gemaakt door een paar dievenbenden, die Woensdag nu zijn ingerekend. Behalve tal van kippen en konijnen werden uit de tuindersschuren kleedingstukken ontvreemd en gereedschap. Bij burgers werd ’s nachts de deur opengemaakt en de rijwielen uit gang of vestibule gehaald. Met de Kerstdagen stal het tweede clubje, dat bestaat uit twee sol daten en een burger, dat met twee vrouwen bij elkaar woont, vijf H.L. aardappelen en een partij roode kool, doch daarmee liepen ze in de val. Het eerste troepje werd opgespoord nadat het lood had verkocht in Den Haag, dat te Loosduinen bij een schipper was ge stolen en een waarde van ongeveer f 400 vertegenwoordigde. Ook deze bende bestond uit drie personen. Alg. H. Wildst roopers. Men schrijft uit Barneveld: Dat er, bij de tegenwoordige hooge wild- prijzen, menig langoor aan het moordend lood van ongepatenteerde jagers ten offer valt, is iets dat van zelf spreekt, doch dat het wild- stroopersbedrijf op zulk een brutale wijze uit geoefend wordt, als gisteren het geval was, behoort gelukkig tot de zeldzaamheden. Toen toch hadden de jachtopziener Bloemendaal en zijn twee zoons het fortuintje acht wilddieven, allen van geweren voorzien, die een ware klopjacht georganiseerd hadden, op heeterdaad te betrappen. De kranige beambten slaagden er in de hun onbekende wildstroopers voor den burgemeester alhier te leiden, aan wien zij bekenden uit de gemeente Ede afkomstig te zijn. Deze optocht van al die gewapende stroopers, geëscorteerd door genoemde beambten, trok hier natuurlijk heel wat bekijks. Alg. H. Kamerverkiezingen in 1917. Het Bestuur van de S. D. A. P. heeft, naar Het Volk meldt, eenstemmig besloten, aan de partij het voorstel voor te leggen, bij de verkiezingen van Juni 1917 de samen stelling van de Tweede Kamer te laten zooals' die nu is. Het spoorwegverkeer. In verband met de aanstaande inkrimping van den spoorwegdienst wegens den heer- schenden kolennood, heeft de opperbevelhebber het reizen van militairen beperkt. Verdacht van spionnage. Te Ter Neuzen is, onder verdenking van spionnage, een Belgische loods van Vlissingen, die te Ter Neuzen werd opgewacht door een Gentenaar, een vluchteling, gearresteerd. De pods werd in het bezit gevonden van een paar gummihandschoenen en een geïsoleerde- draadkniptang. Uit verdere aanwijzingen bleek, dat de beide mannen blijkbaar de grens wilden overschrijden, zeer vermoedelijk voor spionnage. Zij zullen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Hdbl. Van over de grens. Bij een dorp aan de BrabantschBelgische grens zijn gisteren weer 20 jonge Belgen over de grens gekomen. Zij zijn voornemens, met de eerste de beste gelegenheid naar het front te vertrekken. De diefstallen aan de Philips fabrieken. Nadat verschillende personen uit Eindhoven en de aangrenzende gemeenten Helmond en Valkenswaard, verdacht van diefstal en heling van kwik, afkomstig uit de Philips’ Gloei lampenfabrieken verhoord zijn, deelt de direc tie der fabriek ons mede, dat de waarde van het ontvreemde kwik ongeveer f 1000 bedraagt. Daar de diefstallen plaats hadden door haar personeel, meende de firma den duurtetoeslag voor het geheele personeel te moeten inhouden, wanneer niet spoedig het noodige licht in deze zaak werd ontstoken. Dank zij den noodigen informaties van haar eigen personeel behoefde tot dezen maatregel niet te worden overgegaan. Alg. H. Zoo staan ingang van I verwelkomd t middernacht, ’t Was Ie roi est mort, vivde roi. 1916 ras heengegaan, 1917 is er. En nu staai we voor tweegroote vragen: wat zullen wijmet het nieuw jaar doen, wat zal dat jar met ons doa Och, wij zij zoo’n nieuwjiarsmorgen nog al optimistisck gestemd, ’t Is immers alles nu zoo mooi. Als alle goed, wenschen, die we elkander tobrengen, moeiten worden ver vuld, wat zou et dan goed :omen. Veel heil en zegen Vet heilnuja, dat kan ik me denken, mar dat „veel tegen” doet me altijd even denken. Zegn, van Wien, waarop En, >o zeggen zer velen, er is immers niets »t zegent, is alles toeval, natuurgevolg. Maar dan isiok de wensh „veel zegen” onzin, groote otin. Och, lat men dan liever zeggen: goede aken, goede verdienste, veel O. W. de zegen” blije voor dezulken buiten de zaak. Toch „veel eil en zegn”. Aan dien zegen is alles gêgen. Zege tegenspoed kan immers ten;ege zijn. Wat zullen w met het neuwe jaar doen? Wil ik het U zejen de affaire wordt op denzelfde voet vcortgezet. Zóó is het. Zie, op zoo’n ieuwjaarsnorgen, nog onder den indruk van in ernstig», intiemen oude jaarsavond, och,dan zijn we nog in de stemming. We illen, en we willen en we moeten! En hetzal nu ióó en zus. Och, laten we elkandeitoch niet: wijsmaken, ’t blijft immers prees zooals 't geweest is, ’t is, zooals ik ze „de affaire wordt op den- zelfden voet voorBzet”. Dat zullen we doen, het geheele jaar 117 door. Vergis ik mij, zer? Pardon dan. Maar ik hoorde zoo vaak emmen, die ietwat smalend spraken over kersiisgedachten en oudejaars- avondstemming. Ei, wat, zoo zemen mij, dat is goed voor ’n courantenartikels, maar de werkelijkheid... Best, ik wil kening houden met de werkelijkheid, maaik vind toch dat diezelfde werkelijkheid wel rat minder werkelijk kon zijn. Is dan alleenle praktijk des levens het eehe noodigeer niet wat moois, wat, dat niet alledaags is, wat boven het ge wone gaat De praktijk deslevens, getoetst aan de theorie d. w.z. in rereenstenming gebracht met „zoo moest het en „zou behoorde het”, ontdaan van zoovi, wat dit leven minder mooi maaktillen we zoo practiscb met 1917 beginne? Dan tangen we goed aan met en in het euwe jaar. Wat zal het nieue jaar met ons doen. Ja, dat is de groote vng. Watzai ons weder varen, hoe zal het 2n Lezer, mag ik ’nvoorbeeld stellen Daar gaat een overzeesch ship de laven uit, voor ’n groote reis, ver wg, naar Indië, de West, weet ik het. Lang zal de reis dren, ’t b zoo’n groote afstandwijde zeln, passaen, storm, wat niet alen toch ordt de nis ondernomen met moed. De haven lit, 'oortééne gedachte bezielt bemnning in passagiers „behouden aankomst” Lezer, zullen we zó denkei bij den aan vang van 1917 Beouden lankomst trots klip en storm e wat net al houden aankomstjoede nis. Ingekomen Personen, over de maand November 1916. Ruiter JEIse van Leeuwarden bij J. A. Hamersma, Gr. Dijlakkér. Harkema Doeke van Purmerend bij de moeder, Kerkstraat. Postma Gerrit van St. Anna Par. bij dames Terpstra, Dijkstraat B 153. van der Tetje B. van Sneek bij Wed. Harkema, KI. Dijlakkér. Adema Hieke van Hengstepad. Holthuijsen Elisabeth Andela. Smedinga Jan woning. Nauta Tetje (wed. de Kreek) van Sneek, Gemeente-woning. Boer de Jantje van Haarlem bij familie Kaan.' Kooistra Jacob van Baarderadeel bij Wijngaard, Gijsb. Jap.str. Dijkstra Geertje van Johs» Kramer. Graafsma Jacobus Bolswardsche Courant I I I C. DE JONG. F. DE JONGVAN DER LAAN,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1