ïïieuws- on Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Nu. 2. 1917. Verscnijnl Donderdags en Zondags. ö6sta Jaargang. 3 Donderdag 4 Januari. VOOR ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels OVERZICIF 1916. I. P. - p. P. Wat BINNENLAND. p. Zaterdag de P. Een onweer brengerfrissching aan, Althans naaren verwacht, En toen de bui h uitgewoed, Was ’t weeteel kalm en zacht. Want spoedig trokeer op het stof, Doch Nel zeiras en kloek: Den veger, Thorn heb ik nog. Die staat daan den hoek. INGEZOIDEN. (Buiten verantwoordelijk) der Redactie). Was ’t eerste jaar ons overzicht Een ingezonden stuk, Het vorig jaar bleef weg dat woord, Misschien bij ongeluk? En de Redactie van de krant Blijft hierbij buiten spel, Wij doen ’t voor eigen risico, Dat wete ieder wèl. Thomasvacr. Voor ’k aan ons crzicht begin, Een woordje n verweer, 1 k werd verkeerd grepen vast, En dat moet a niet meer. ’k Meen echter dat men niet te hoog Bij ons hoort op te zien, Want het is slechts voor tijdverdrijf Dat wij dit rijm U biên. Mijn vrouw had iiaar „laatste woord”, Geen deerniset mijn lot, Zij vond mijn ziel lariekoek En dreef er e den spot. Daar is wat stof opgewaaid, Natuurlijk bienshuis, Het stormde, toeik haar woorden las 't Was lang ons niet pluis. Wij hebben daad’ toen elkaar De waarheid nk gezegd, Maar men begrijpdie kwestie is Weldra weerjgelegd. Heerenveen, 29 Dec. Bij baggerwerk in de Langemeer tusschen Leeuwarden en Bergum vond een arbeider in den steenzuiger van de baggermachine drie oude munten, een groote en twee kleine. De goudsmid Steensma alhier kon hem na onderzoek verzekeren, dat het alle drie gouden munten waren met een gezamenlijke goudwaarde van f 49.40. De grootste had tot opschrift Carol IIII D. G. Hiep, et Ind. R. 1797 de kleine waren van 1794 en 1796. |g ’k Weet waar ’k aan te houden heb, Zij meent he'iet zoo kwaad, Doch er was ook bliek gepraat, Of 't daar oczoo mee staat? Men viel het voriaar mij hard, En laakte mjgedicht, Ik schimpte op al en verloor Het goede uil gezicht. Men heeft mij vleauis al genoemd, En dat 'k emachtuil leek, Omdat ik steeds 1 donker zocht, De lichtzij m bekeek. Dat oordeel deed werk’lijk pijn, Het trof mijnden man; Ik heb een andenel in ’t oog, Wees daar t( zeker van. Daar Thomasvacr cbts met Nieuwjaar Zich tot de Irs wendt, Zweeg hij zoo lanmaar maakt nu ook Zijn handelw bekend. Het loopt weer igs denzelfden weg Met ons gedi dit jaar, ’t Is dus wel nut ook misschien, Dat ik mijn el verklaar. Critiek kan, meeur, nuttig zijn, Wanneer zij ij ft goedsmoeds, En slechts beoogt/at is verkeerd, Te ruilen voiwat goeds. De oude sleur bret zij gewis En doodt ookigenwaan, Wat anders kan (anders moet, Leert zij elk» verstaan. Zij krenkt geen riting of persoon Maar let slees op de zaak, En die zich dit tedoelwit stelt, Heeft wis ee^oede taak. Critiek dus die opuwend werkt Verhoogt d’ aviteit, Maar daarmee is lilzucht ook ’t Bestaansrec reeds ontzeid. Of mijn critiek U et bevalt, Doet tot de niet veel, De vraag is maar! ’t waarheid is, Gedeelt’lijk ojeheel. Een vriend, die onie feilen toont, Ronduit zegt t hij weet, Bewijst ons steeds e groot,er dienst Dan vleiers bije vleet. 'k Erken het goede et genot, Prijs ’t graag l gillen mond, Maar ’k leg daarnaa vrijmoedig ook Den vinger op wond. Ga met deez’ toetste in de hand i Gerust ons woo>n na, Wie onpartijdig wiktn weegt, Beseft ons doel aldra. Nou, Thomas, dan de Woningbouw, Dat 's zeker nommer een, Dat is een zaak van veel gewicht Voor Bolsward, naar ik meen. 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Onlangs ontdekte de gemeentepolitie te Assen in het Pelinck-bosch een familie, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen van resp. 2 en 5 jaar, die daar schenen te wonen onder beschutting van een oüd kleed, een zeiltje en met behulp van een ijzeren pot, een stroobos etc. Het bleek, dat deze familie het slachtoffer was van den woningnood. Eenigen tijd geleden bij Oldenzaal over de grens gekomen, had het gezin op soortgelijke wijze geleefd in verschillende gemeenten, waar het dan weer uit verdreven werd door de politie, omdat men op dusdanige, wijze niet mocht wonen. De gemeentepolitie alhier is practischer en menschlievender opgetreden; heeft het geheele gezin, dat slechts nog over een enkel stuk brood beschikte, gevoed, aangekleed, etc. en het toen van geld voorzien naar Haren gestuurd, waar de man werk zal vinden bij de spoor. Zeker een bevredigende oplossing van deze honger-en-koude-ellende. A. C. Kamerverkiezingen in 1917. Naar De Fakkel meldt, is op de Donderdag 21 Dec. gehouden vergadering van de voor zitters der in de Tweede Kamer vertegen woordigde politieke partijen gebleken, dat alle aanwezigen bereid waren onder zekere voor waarden te bevorderen, dat de politieke par tijen zich bij de Kamerverkiezing van 1917 van politieken strijd zouden onthouden. Zoo mogelijk zal vóór 15 Februari a.s. een be slissing van de partijen worden uitgelokt. Postpakketten met levensmiddelen naar Duitschland. Van 1 Januari af worden in Duitschland alle uit Nederland en Denemarken komende postpakketten, die levensmiddelen bevatten, ten behoeve der Zentral Einkaufsgesellschaft, in beslag genomen, tenzij ze van eene door een Duitsch consulaat verstrekte bijzondere vergunning zijn voorzien. Deze worden echter alleen verstrekt voor zendingen aan in Duitsch land wonende Nederlanders en Denen en op voorwaarden, dat de levensmiddelen als geschenk gezonden worden en uitsluitend voor eigen gebruik van den geadresseerde bestemd zijn. Per maand mag aan één gezin niet meer dan 5 k.g. boter, reuzel of margarine, 10 k.g. vleesch of spek, 5 k.g. kaas, 5 k.g. geconserveerde melk en 60 eieren worden gezonden. Het IJmuider Sloomvisscherijbedrijf stopgezet. Uit IJmuiden meldde men aan de Tel.: Naar aanleiding van het schrijven van den Minister van Financiën aan de afdeeling IJmui den van den Algem. Nederl. Zeemansbond, waarbij bericht werd, dat de Minister bezwaren maakt, om het initiatief te nemen tot een wijziging van de wet op de Oojlogswinst- belasting, heeft genoemde afdeeling aan de Reedersvereeniging te IJmuiden geschreven, dat de zeelieden besloten hebben hun leven niet te wagen, tenzij eerst zekerheid wordt verkregen, dat niet een groot deel van het zoo moeilijk verdiende loon door de belasting wordt opgevorderd, waarom men besloot voor- loopig niet uit te varen. Het bestuur van de Reedersvereeniging heeft daarop heden geant- antwoord, dat het kennis heeft genomen van bet bericht en dat ingevolge de actie van den Zeemansbond tegen de regeering in zake de Oorlogswinstbelasting, de Bond besloten heeft, het bedrijf stil te leggen. Moordaanslag te Winschoten. De heer H. J. de Vries, procuratiehouder der firma G. J. en A. E. Groeneveld te Win schoten, die bij den moordaanslag op het kassierskantoor dier firma, door een re vol ver kegel in de borst werd getroffen, is zoo goed als hersteld uit het academisch ziekenhuis te Groningen teruggekeerd. Tal van ingezetenen gaven door het zenden van bloemstukken bewijs van sympathie. Alg. H. Noodlottig schot. Te Jone, gem. Giethoorn, was jager Miggels met zijn zoon per punter op de ganzenjacht gegaan. Terwijl de oude Miggels op een koppel ganzen aanlegde, ging zijn zoon, die zich in bukkende houding vóór hem bevond, plotseling overeind staan, met het noodlottige gevolg, dat hij het geheele schot zware ganzen- hagel in het -hoofd kreeg, De ongelukkige was terstond dood. Alg. H, ABONNEMENTSPRS: 40 Cents per 3 maanden. Franco jr post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van o Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Met opzet dan of bij abuis, ’k Verzoek het weer terug, Want de Redactie, die behoeft Mijn pak niet op haar rug. Laat als ’t een plaatsje waardig is, 't Als Ingezonden staan; Dit overzicht is van ons bei, Mijn vrouw die helpt er aan. Kom vrouw! mijn woord vooraf is uit, Nu doen wij weer te gaar, Wij zeggen wat ons aandacht trok Zoo in den loop van ’t jaar. ons mededeelde was de zorgwekkend. O. N. Sneek, 2 Jan. Uit 23 sollicitanten is jl. Maandag alhier tot hoofd der M. U. L. School van de Vereeniging voor Chr. School onderwijs benoemd de heer P. Bakker Wz. Ie onderwijzer aan de Savornin Lohman-School te Amsterdam. Door d’ oorlog, die rondom ons woedt, Werd ons land toevluchtsoord, Daardoor zijn nu de huizen schaarsch, ’t Wordt overal gehoord. Komt echter eens de vrede weer, Daarop maak ik mij sterk, Dan gaan weer veel naar ’t buitenland, Want daar komt dan veel werk. De wet van vraag en aanbod gaat Ook voor de huizen door, De huurprijs zal gaan dalen dan, Wat niet kan lijden, hoor! Door toeslag wordt nu toch al reeds De stadskas knap gedrukt, En als dat later meer nog wordt, Is zeer de proef mislukt. 't Zou jammer zijn voor dezen bouw Dat d’ opbrengst niet rendeert, Dan schrikt het andren ook maar af, Wordt aanbouw dus geweerd. Th. Och kom, dat is ook weer te sterk, Wordt weer de tijd normaal, Dan kost het bouwen niet zoo duur, Dan glijdt ’t weer allemaal. De tijd normaal, dat zeg je wel, Doch wanneer komt dat nog? ’t Is overal nog krijgsrumoer O, kwam de vrede toch ’k Had ’t heele jaar de stille hoop, Dat men tot inkeer kwam, Maar telkens werd het erger nog, Wat mij den moed benam. Th. Op 't eind van ’t jaar bood Duitschland toch Een vredesvoorstel aan... Ja, maar op toon en inhoud wenscht Men nog niet in te gaan. was ’t met Kerstmis schoon geweest, En wel een lofzang waard, Zoo d’ oorlog toen geëindigd was, Dat was echt: „Vrede op aard!” Th. Daarvoor is ’t nu al weer te laat, Maar 'k heb ook weinig hoop,, De mogendheden laten nog Den krijg in zijn beloop. Men strijdt met on verzwakten moed, De woede wordt vergroot, In plaats van toe te geven iets, Vecht men zich liever dood. Europa ruïneert zich zelf, ’t Gevolg wordt lang gevoeld,- Het duurt een menschenleeftijd, eer De haat weer wat bekoelt. Wordt vervolgd. Th. Ja zeker, Nel, dat zeg je goed, Een wichtig stuk is ’t vast, Als er een heele buitenwijk Wordt aan de stad gepast. Men noemt die buurt al vast „het dorp”, Naar ’t aanzien dat het heeft, De volksmond is wel laconiek, Als zij zoo namen geeft. Een tweetal straten legde men In dit jaar daar nu aan, 't Begint vanaf den Sneekerweg, ’t Gaat tot de Cnossenlaan. De een is Gijsbert Japiksstraat, Een werd naar ’t Park genoemd, Zoo vindt men hier het oud en nieuw Vlak naast elkaar vernoemd. Als Gysbertom eens op kon staan Dan zei hij, ben ’k beducht: „Det ’k hjir forneamd weard stiet mij oan, „Mar ’t is hwet sljucht enrjucht”! Myn strjitte is .forgees to breed, „len us tiid wier 't sa net, Mar och, ik fien det ’t net misstiêt, „De romte docht gjin let”. De hüsen liekje olderwetsk, „Det noasket my oars skoan, Mar ik fien gjin olde deeglikheit, „Det stiet mij minder oan”. Och weet je, Thomaswat ik vind Ik hoorde ook dit en dat, Gerieflijk zijn de buizen wel Al zijn zijn ze klein en plat. Men bouwde op ongeschikten tijd, Ik weet wat dat beduidt, De kosten kwamen veel te hoog, Men was te duur nu uit. Th. Men had misschien wel uitgesteld, Maar och, wat moest men doen De zaak was in een stadium, Het kon niet met fatsoen. Het grondwerk was al mooi op gleed, En er was woningnood Toen de verlaagde aanneemsom Ten laatste uitkomst bood. Er moest bezuinigd en gepast Al was 't een hard gelag, Er bleef nog wel een flink tekort, Toch kreeg het zijn beslag. De tijd zal leeren hoe het gaat, Ik hoop er ’t beste van. Nu ja, misschien valt het wat mee, Zou j' ook niet denken, man Th. Och vrouw, 'k beschouw de zaken zoo: Deez’ toestand houdt geen stand, Er is kunstmatig woningnood Thans in heel Nederland. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Steggerda. De knecht van de firma J. Broersma en Zonen overkwam hier een ernstig ongeluk. Met een zwaar beladen wagen met boomen, komende langs den weg bij de vaart, geraakte hij met het draaien naar de brug op, met het hoofd bekneld tusschen de zware boomen en een telephoonpaal, staande bij de brug. Hevig bloedend uit neus en mond werd de arme man binnengedragen bij Weda aldaar. Nadat geneeskundige hulp direct werd ingeroepen en was verleend door de doctoren Bouwman en Geill, werd op diens advies de patient per auto van den heer Schulting naar zijn woonplaats (Steenwijk) vervoerd. Naar men toestand van den man Er I Eolswardsche Courant H V V PlETERNEL.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1