Bolsward en Wonseradeel. Uieuws- en Advertentieblad Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27’/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. 1917. 56sta Jaargang. Verscüijnt Donderdags en Zondags. No. 3. o Januari. VOOR X Afzonderlijke P. Th. P. Th. P. was, P. P. Th. Th. door, Th. BINNENLAND. P. Th. P. P. Th. van de Noord- in de Zuiderzee de Banier. Het ruim een-jarig ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. van de bouwvereeniging /Engwirden en particulierewoningverhuurders hebben voorbeeld gevolgd. Bouwplannen heeft de bouwvereeniging zEngwirden, doch hiermee schiet het niet hard op. en stand te staan spraken we Thomasvacr. Deez’ oorlog is, naar ik voorzie, 't Begin van and'ren strijd, Men raakt nog als gevolg er van Den vrijen handel kwijt. Want door den bloed’gen volkrenstrijd, Dat is al meer gezegd, Wordt voor een hechte scheidingsmuur Het fundament gelegd. Elk volk zal, voor zichzelf bedacht, Gaan weren and’rer waar, De hooge invoerrechten zijn Dan overal bezwaar. Op ’t economische gebied Blijft dan de strijd bestaan, De toekomst lijkt wel donker nog, Daar kan men vast op aan. Wij zijn als kleine natie dan Nog midden in den druk, Als d’ industrie hier niet verkwijnt, Noem ik ’t een groot geluk. Men voelt nu reeds genoeg de schroef Die ons wordt aangelegd, Hoe Neêrland ’t later maken zal, Dat kan nog niet gezegd. De heksenketel staat te vuur, Ontboeid is ’t monsterdier, Wie temt nu weer het helsch serpent? Hoe komt weer vrede hier? De Engelschman is boos op ons, Hield zelfs ons visschers aan, De Duitscher spaart ons evenmin, Helpt schepen naar de maan. Ja, Nel, wij zitten in de klem Aan ied’ren kant een macht, Zij gunnen ons de vrijheid niet, Zeg wacht! wat geeft de nacht? John Buil speelt altoos graag de baas Waant heerscher zich op zee, Marjan spant flink haar krachten in En Ruslands Beer bromt mee. Doch Michel, taai en onvervaard, Is zich zijn kracht bewust. Hij is op ’t land, in zee en lucht Op alles toegerust. Zoo weet men van geen wijken nog, Betwist elk duimbreed grond, Oom Sam kijkt van den overkant Met spiedend’ oogen rond. Inter arma silent leges, Dat wordt thans voorop gezet, Weet het wel, want dit beteekent f Voor de wapens zwijgt de wet. Dat overal nog oorlog heerscht Heeft vast zijn reden toch Oorlogsministers zijn er wel, Maar niet van vrede nog. Deez’ dure tijden zijn een last Dien bijkans elk ontwaart, De zorg wordt voor het daaglijksch brood Aan niemand thans gespaard, Ei, ja wel, vrouwvergeet toch niet Dat eenigen zijn gebaat; Wie oorlogswinsten binnenstrijkt, Vindt d’ oorlog niet zoo kwaad. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). OVERZICHT 1916~ II. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Nu ja, dat gaat wel altoos zoo, Je weet, des eenen dood, Dat zegt hfet oude spreekwoord ons, Dat is des and’ren brood. Bijzond’re Tijds Omstandigheid Beheerscht den handel thans, Met B. T. 0. als handelsmerk Zijn kooplui heel wat mans. ’t Is in den winkel alles duur, Je telt de centen neer, Terwijl de koopman lachend zegt: ’t Kost weer twee centen meer! De prijs gaat nog maar steeds omhoog, De kwaliteit omlaag; ’t Is waarlijk zonder reden niet, Dat ik mijn nood hier klaag. Th. Was vrij de uitvoer, ’k wed dat dan Niets haast te krijgen viel, Gelukkig steekt het landsbestuur Bij tijds een spaak in 't wiel. De distributie bracht in ’t land Soms heel wat moeite mee, Doch wat m’er ook op tegen had, ’k Vond goed, dat men het deê. De staatsbemoeiing neemt wel toe Maar ’t kan niet anders gaan, Voor ’t algemeene welzijn moet ’t Bijzond’re achterstaan. Doch ondanks de regeeringszorg, Blijft alles hoog in prijs, ’t Geeft ons een sober broodje thans, Het is een ,/menscheDgrijs.” De loonen stegen algemeen, Dat is genoeg bekend, Aan ambtenaren wordt veelal Een bijslag toegekend. Ons rente voor den ouden dag, Drie gulden saam per week, Daar geeft men nog geen toeslag bij, Wat toch zoo noodig bleek. Th. Dat ’t jaar een goede boterham Aan allen lang niet bood, Komt, wijl men eet elkander nog De kaas liefst van hét brood. De middenstand, dat is maar zoo, Die raakt in het gedrang, Die wenscht vooral den oorlog weg, Het duurt hem veel te lang. Nou, wie zou dat niet wenschen, man! Elk voelt het ach en wee... En hier en daar doen in ons land De rampen ook nog mee. De watersnood, die in dit jaar Noord-Holland heeft gekweld, Leert ons, dat altoos nog de zee Als vijand moet geteld. Het voorgeslacht kampte al maar Een reuzenarbeid was ’t, En toch, de zee spoelt alles weg, Wanneer haar dat eens past. Geen dijk schijnt voor ’t geweld bestand Van storm en zee te zatim De vijand ligt steeds op de loer, Tot rooven zeer bekwaam. De zee wil niet geketend zijn, En knaagt met scherpen tand De dijken; zij, haar kracht bewust. Wil heerschen over ’t land. De schade door haar aangericht, Was dit jaar bijster groot. Gelukkig dat door hulpbetoon Men eenige laaf'nis bood. Te dezer stede, als overal, Werd ruim gecollecteerd, Haast elf maal honderd gulden werd Als opbrengst uitgekeerd. Ja, wat betreft liefdadigheid, Die wordt hier wel betracht, Er wordt op velerlei gebied Hier heel wat hulp gebracht. Ook ondanks den gespannen tijd, Houdt men van uitgaan hier; Al is ’t geen eerste klasse werk, Toch geeft bet wel pleizier. ’t Is meest met eigen krachten toch Dat men komt op ’t tapijt, Tooneel en zang van elke kleur, Men raakt de kluts baast kwijt. Iets boven ’t algemeen allooi Gaf ons ’t „Gemengde Koor" Dat voerde een operette op Die streelde oog en oor. Je weet, ik houd heel veel van zang, ’t Valt bijster in mijn geest, ’k Zag met pleizier „Marijke” ook, Wij zijn daar heen geweest. Ja, Thomas! dat was jou bestel, ’t Begrootte” mij om ’t geld Toch ben ik met je mee gegaan, Je was daar op gesteld. Het recht genot had ik toch niet, Wij zaten achteraan, En ’k kon, daar’k wat hardhoorig word, Het spreken niet verstaan. En dan, ’t gezelschap in de zaal Was deftiger dan wij, Wij oudjes hoorden, vond ik toch, Daar eigenlijk niet bij. Och komik vond het wel heel mooi, Dat stuk heugt mij nog lang, ’t Spijt mij geducht, dat voor dit koor Het werd de zwanenzang. ’t Is jammer, dat de .goede kracht Hier zoo versnipperd raakt, Er werd, als men dat werk’lijk wou, Hier heel wat goeds gemaakt. Men ziet te veel naar kleur i Hier in ons kleine stad, Wijl, zoo men niet „inkennig” Men meer genoegen had. Doch daaraan schijnt maar niets te doen, Dat brengt de politiek, Die kweekt partijzucht en maakt zoo De samenleving ziek. Nu ja, maar toch keur ik het goed, Dat men dient zijn partij, En op ’t gebied van kunst en sport Blijft iedereen toch vrij. Zoo heb je nog d’ Elfstedentocht Die was weer op ’t appèl, Maar trof het al bijzonder slecht, Het was me ’t dagje wèl! ’t Getal dat meedeed ging nog al, En men reed ook wel kloek, Maar 't werkt bepaald nadeelig voor Een volgend druk bezoek. ’t Was regen toch en harde wind! Wat zijn ze afgespoeld! En daardoor vrees ik, wordt de lust Tot meedoen afgekoeld. Die natte Pinksterdag bracht ons Gevoelig aan ’t verstand, Dat openluchtspel eigenlijk Niet iets is voor ons land. De athletiek trekt toch wel, vrouw! En dat vind ik ook goed, Het spel toch in de openlucht, Is wat je hebben moet. De Gymnastiekclubs onzer stad Of die ook dapper zijn! Was men op ’t Heerenveen de baas, Ook hier op ’t sportterrein. Wordt vervolgd. Sneek, 4 Jan. Na 42-jarigen dienst, heeft de Commissaris van politie alhier, L. K. H. Theunissen, ’t voornemen tegen 1 Mei a.s., zijn eervol ontslag aan te vragen. Franeker. Naar de F. Ct. meldt, wordt de waarde van het oude porselein- en zilver werk door den vroegeren onderwijzer Jan Stapert aan de gemeente Franeker vermaakt, geschat op f 50.000. Aan de schenking is evenwel dit bezwaar verbonden, dat thans volgens de Duitsche wet niet minder dan 15 pCt. of ongeveer f 7500 successierechten zullen moeten worden betaald. Daarbij komen dan nog de kosten van verpakking en ver zending, zoodat met een en ander waarschijn lijk een som van f 10.000 is gemoeid. De raad van Franeker zal eerstdaags hebben te beslissen of de gemeente zich die uitgaaf mag getroosten, om in het bezit van de collectie te komen. Heerenveen. Zouden we hier heusch komen voor woningnood? Dezer dagen iemand, die trouwplannen heeft Zondag 7 op a.s. Mei en nu voor het feit staat, dat hij geen zekerheid kau bekomen van eene woning te kunnen betrekken, hoewel hij zich had opgegeven voor eene woning der bouw vereeniging Scboterland. Hoe het met den bouw der nieuwe wonin gen staat? Reeds geruimen tijd geleden werd er van gesproken, dat er 10 nieuwe woningen zouden worden bijgebouwd. De plannen bestaan, het bouwterrein is er voor aangewezen, en naar we meenen is ook de toezegging verkregen van de subsidie, doch van den bouw zelf vernamen we nog niets. Wat daarvan de reden is? Dat konden we niet te weten komen. Wel weten we, dat de huur der bestaande woningen op a.s. Mei vrijwat is omhoog gebracht, evenals dit ook het geval is met die ook dat ook ook We hoorden over deze verhooging ettelijke klachten en de verzuchting daarbij dat dan toch eindelijk eens tot den bouw der boven bedoelde woningen zal worden overgegaan, opdat menigeen geruster de toekomst kan tegemoet zien. O. N. Workum, 5 Jan. De bewoners onzer stad en verre daar buiten werden gistermorgen 6 uur niet weinig verschrikt bij het hooren van een hevigen knal, zóó hevig, dat de venster glazen trilden en de grond onder ons schudde. In het eerst wist men niet de oorzaak van den hevigen schok. Toch langzamerhand ver namen we, dat een mijn, niet ver van onze woonplaats in zee was gesprongen. De vorige dag hadden enkele mannen van Gaast, tegenover Doniaburen in zee een mijn gevonden en die daar vastgelegd. Door den storm is de mijn los- en tegen een haard of steenendam ge slagen en zoo ontploft. In onze stad zijn verscheidene ruiten door den schok in ver schillende huizen stukgeslagen. In de woning van E. Z. vlogen de deuren alle open door den hevigen schok. Vele bewoners werden door den hevigen knal uit den slaap opge schrikt, denkende aan een aardbeving of iets dergelijks. Naar de bladen melden, moeten nog meer van die gevaarlijke voorwerpen in de Zuiderzee ronddrijven, die door den stormwind zijn losgeslagen en gedreven. Witmarsum, 3 Jan. dochtertje van den arbeider W. alhier haalde den trekpot met heete thee naar zich toe en kreeg den inhoud over borst en armpjes. Het bekwam zulke hevige brandwonden, dat het kort daarna is overleden. Wonseradeel, 3 Jan. Het mosselpellen heeft alhier slechts kort geduurd. Het werk volk uit Bolsward en onderscheidene uit onze dorpen vinden ook te Harlingen geen werk meer, daar de zoutaanvoer stilstaat. Velen moeten hierdoor mooie verdiensten missen. De mosselen worden thans nog wel te Har lingen opgevischt doch ongepeld verzonden naar het buitenland. Workum, 4 Jan. Hedenmorgen ongeveer 6 uur werden de bewoners van onze gemeente uit den slaap opgeschrokken door een ontzet tenden knal, gevolgd door een gerommel als van den donder. Men dacht terstond aan het springen van een mijn. Dit bleek ook het geval. Aan den zeedijk bij Doniaburen was een mijn gesprongen. Door den geweldigen luchtdruk sprongen tal van ruiten, zelfs werden ramen ingedrukt, deuren sloegen open en schilderijen schommelden heen en weer. Eenige zeepalen zijn stukgeslagen. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Leeuwarden, 4 Jan. De sociaal-demo- cratische fractie in de Staten van Friesland heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van het college van Gedeputeerde Staten (vacature Besuijen) gesteld den heer J. G. Jansonius, voorzitter van genoemde fractie. De Staatsleening. Den Haag, 5 Jan. Op de Staatsleening van 125 millioen is voor ruim 140 millioen geteekend. Bij den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden is, op een betreffend schrijven van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij1 bericht ingekomen, dat het vooralsnog niet in de bedoeling der maatschappij ligt, de verwarming der treinen te verminderen. BolswarcLsche Courant 4 1 I PlETERNEL.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1