Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1917. Verscnijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. No. 6. Redenaties van 'n Leeuwarder. Donderdag 18 Januari. VOOR Afzonderlijke Alg. H. electriciteit en BINNENLAND. over bonding nu avond bad ik eens een half uurtje bladerde in een aflevering Moord. Te Tilburg- is gisteravond de logements- houder Schalks, toen bij over de straat ging fracties van de sociaal- k j r u in gezelschap van eenige militairen, door een hem tegemoetkomend burger, zonder vooraf- geganen woordentwist doodgestoken. Hem werd den halsslagader afgesneden. De politie heeft het lijk in beslag genomen en vannacht als vermoedelijken dader zekere Cools uit zijn bed gelicht. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 60 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. van f 450 werd door een andér voor f 650. Een huis werd ver een zekeren dag vond de huurder ededeeling in de bus, dat bij Mei zal moeten verhuizen aangezien het aan een ander was verhuurd. Aan den tegenwoordigen huurder was niet eens gevraagd of hij tegen verhoogden prijs wilde blijven wonen. Een ander overkwam, dat hij aan zijn huureigenaar schriftelijk kennis gaf te willen blijven wonen tegen de voor geslagen booger huur. De eigenaar had natuurlijk nooit den brief ontvangen, want hij kon een huurder krijgen, die nog f 50 meer wilde betalen. In de krant, die ’s avonds 6 uur in handen van de lezers komt staat een huis te huur. Voor 8 uur hebben zich reeds 15 aangemeld en den volgenden morgen om 8 uur was het getal geklommen tot 25. De woningvereeniging bouwt 60 huizen. Tweehonderd aanvragen kwamen er in. Het komt nu al voor dat vrouwen en kinderen bij familieleden intrekken en de man een kosthuis zoekt. En steeds gaan de huren naar boven. Het is oorlog en de gelegenheid is gunstig. Of daarbij menige arme drommel het vel over de ooren wordt getrokken, of menig burgerman het moet bezuren in zijn toch al niet te overvloedig eten, ook een zorg. Geld stinkt niet. Ons geheele land is verdeeld in twee partijen. De eene partij die exploiteert en de andere, die er is om geëxploiteerd te worden. En nou maar halen en scheuren wat er te trekken valt, binnen is binnen en wie weet of zoo’n schoone gelegenheid ooit wel terug komt Ons bloed is nog steeds van vreemde smetten vrij was het dit niet, dan bestond er nog kans, dat we ons ook eens groot van ziel betoonden. Nu is dat niet mogelijk, want dergelijke vreemde smetten worden bij ons ten strengste door een oordeelkundige op voeding geweerd. de meer serieuze menschen, die een schappij hebben, gesteund door het noodige vermogen of een positie, die naar hunne meening verheven is boven veler anderer positie. Van die menschen kan men de gewichtigheid en de deftigheid beter verdragen. Ze hebben althans meer grond onder de voeten, dan de menschen, die alleen lucht er ouder hebben. Op een over en bladerde in een aflevering van een of ander tijdschrift. Mijn oog viel op een kleine beschouwing over de ster Canopus. En in die beschouwing stond te lezen, dat de ster Canopus een middellijn heeft 134 maal zoo groot ais de zon. Ik keek nog eens weer, maar het stond er en aangezien *t een heel degelijk werk was, waarin de bijdrage voor kwam, accepteerde ik het denkbeeld, want meer is het natuurlijk voor een leek niet. Ter verduidelijking had men een kleine berekening bijgevoegd en daaruit bleek dat het volume twee millioen en vierhonderd duizend maal zoo groot was als de zon. Toen begon ik toch te beseffen, dat ik iets geweldigs las. Verderop stond te lezen, dat de licht sterkte vijftigduizend maal zoo groot was als de zon. En bet begon me even te duizelen, te meer daar zoo terloops werd verteld, dat Canopus 490 lichtjaren van ons verwijderd is. Dat wil zeggen, dat het licht van Canopus 490 jaar werk heeft om tot ons te komen let wel, het licht, met zijn onbegrijpelijke snelheid. Wanneer deze ster dan ook op de plaats van de zon stond, zou op een zeer klein gedeelte na het uitspansel, gerekend tot de loodlijn die op ons hoofd kan worden getrokken, door haar worden ingenomen. Alle leven zou dan ook, althans in den tegenwoordigen vorm op aarde ónmogelijk worden. En als je nou eens op een nacht de slaap niet kunt vatten of je hebt een half uur over om eens niets te doen, denk dan eens na over de menschen, die zich eenige inbeelding ver oorloven, die meenen dat ze iets meer te beteekenen hebben dan een ander, die soms met zekere minachting op je neerzien en denk ook eens aan de ster Canopus, die 2.400.000 maal zoo groot is als de zon, die wederom eenige millioenen maal grooter is dan de aarde, waarvan je wederom ’t tweeduizendmillioenste deel der bevolking uitmaakt... Keer je dan om en slaap of denk na en lach over de geweldige domheid der menschen. Wij lezen in de Friesche Courant „De heele slag mijn jongen om in ’t leven vooruit te komen is altijd aan je zelf te denken. Je hebt van die domkoppen, die meenen, dat het er bij hoort een ander van dienst te wezen, soms zich zelf bij een ander achter te stellen. Maar wat is het gevolg? Dat ze nooit boven Jan komen, dat ze altijd blijven wat ze zijn. Dat ze even arm dood gaan, als ze arm geboren zijn. Daarom jongen, vergeet vooral je zelf niet. Je vader heeft het ook nooit gedaan en is er wel bij gevarenhij heeft nou tenminste zijn schaapjes op het droge”. Naar den tijd dien we nu doormaken zou dit zoowat de levenslee kunnen wezen, die menige vader aan zijn zoon inprent en als hij het niet woordelijk doet dan toch metterdaad bewijst. Heel Nederland zit in de macht van het geld. Combinaties die voor enkele jaren tot de onmogelijkheden zouden hebben behoord, zijn nu niet alleen mogelijk, maar zelfs heel natuurlijk. Een smid, die in mosselen handelt, een timmerman, die spek omzet, een metselaar in de rubber, de dolste dingen zijn mogelijk. Niet aan de grens, maar bier en in *t hartje van Nederland, waar de grens op geen uren en uren te bereiken is. Geld verdienen en niet kieskeurig wezen. Aan de grenzen neemt het zedenbederf hand over hand toe. Kinderen van gezeten ouders probeeren eerst voor de aardigheid iets over de grens te brengen, b.v. een paar schoenen of een doos zeep. En als ’t gelukt (en het gelukt heel vaak) en er een aardige duit van de grap overschiet, dan ontwaakt de lust om het vak eens echt te probeeren. En de zaak roltveel geld wordt er „verdiend”, alweer een karakter naar de maan. Ijverige werkmenschen worden tot luiaards omdat één gelukkige gang over de grens hun meer opbrengt dan een half jaar werken, ’t Gemak voor de eer. Maar ook goed gezeten burgers maken zich aan de smokkelarij schuldig, alleen zij laten smokkelen; dat is veiliger en de winst is zeker. Ieder, die er maar eenigszins kans toe ziet om er van te halen, baalt. Laatst heb ik een paar woorden losgelaten de huizennood en de zeer toepasselijke van de verhuurders. Maar 't begint toch meer dan de spuigaten uit te loopen. Een huur onderhuurd kocht. Op de m Meer salaris. Leden van de verschillende den Haagschen gemeenteraad, democratische uitgezonderd, hebben voorge steld het salaris van den burgemeester van de hofstad op f 15000 te brengen. Een beste tijd tegenwoordig er voor. Onwettige verkiezing. Bij Kon. besluit is goedgekeurd het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant, waarbij werd vernietigd het raadsbesluit, houdende toelating van Th. Hermeen als raadslid. Het vernietigingsbesluit van Ged. Staten was hierop gegrond, dat de opgave van de candidaten niet was in handen gesteld van den burgemeester of hem, dié den burgemeester vervangt, doch was overgegeven aan een ambtenaar ter secretarie, wat in strijd is met de wet. Zoo iets zal wel eens vaker voorgekomen zijn. gegeven. Men had gehoopt, dat in een andere richting een oplossing zou zijn gezocht, n.l. dat zou worden getracht meer melk te ver krijgen, daar er in dezen omtrek voldoende melk is te bekomen. Nu dat niet is gebeurd, besloten de bakkers in een Zaterdagavond gehouden vergadering geen wittebrood meer te bakken zoolang de Burgemeester niet zorgt dat zij weer melk kunnen bekomen. De besturen der S. D. A. P. en van de afd. „Patrimonium” alhier hebben zich heden deze volkszaak ook aangetrokken en zijn daar over bij den Burgemeester op audiëntie ge weest. Eerstgenoemde vereeniging met het doel om, wanneer de Burgemeester mocht blijven weigeren, in dezen noodtoestand te voorzien (vele bewoners toch kunnen, wegens het kaartenstelsel ook geen tarwebrood be- j van onzeu Kamer- afgevaardigde de tussebenkomst van den Minister in te roepen. Naar wij uit goede bron vernemen, bestaat er nu alle hoop dat wij spoedig weer wittebrood bij onze bakkers zullen kunnen bekomen. Defect aan de Flectrische Centrale. Leeuwarden, 15 Jan. Aan een der ge neratoren van de Electriscbe Centrale alhier is een ernstig defect geconstateerd, waarvan herstel, vooral onder de tegenwoordige om standigheden, wel een maand zal vorderen. Tot zoolang moet de afname van aanmerkelijk worden beperkt. „Wanneer”, zoo zegt de aanschrijving, aan de stroomafnemers, „alle afnemers van stroom voor kracht willen medewerken en in den spertijd (tegenwoordig van ongeveer halfvijf tot tien uur) absoluut geen stroom afnemen, bestaat er kans, dat het bedrijf in de behoefte kan blijven voorzien, doch alleen onder die voorwaarden”. Als evenwel de aangesloten bedrijven niet of in onvoldoende mate hunne medewerking verleenen, dan zullen dwang maatregelen tot stroombezuiniging toepassing moeten vinden”. bootje kantelde te water. maar F. uit Areen, schijnen te zijn verdronken. Regeer ingsvoorziening Uit tal van plaatsen wordt bericht dat aldaar geen regeerings-artikelen meer verkrijg baar zijn. Op verscheidene plaatsen zijn totaal geen aardappelen te bekomen, regeerings- erwten en boonen zijn in weken niet gezien; in andere plaatsen is weer geen zeep, weer andere steden hebben gebrek aan andere zaken. Er schijnt nog wel voorraad te zijn, doch deze bevindt zich steeds op andere plaatsen. Vee over de grens. Volgens de Tel. gaan er tegenwoordig weer heel wat koeien in ’t geheim over de grens. Dat gebeurt in het Zuiden, waarschijnlijk in Limburg. Het „werk” schijnt gedaan te worden door jongens van 17 tot 20 jaar, die daarmee, naar men zegt, f 15 a f 20 per avond verdienen. Wordt een drijver bekeurd, dan betaalt de eigenaar de boete. Het zijn meest dieren van f 200 a f 250 per stuk, die men over de grens tracht te krijgen. Op den laatsten marktdag waren te Leeu warden meer dan gewoonlijk kooplieden uit bet Zuiden. Er werd toen reeds gezinspeeld op „een gaatje” aan de grens. Is hier verband? Inbraak. In den afgeloopen nacht is ingebroken op het kantoor van den wijnhandel en de gros- sierderij op de Heerengracht te Leiden. De dieven hebben den lessenaar opengebroken en, toen zij niets van hun gading vonden, eenige flesschen likeur meegenomen. Alg. H. Distributie van zachte zeep. Maandag werd de eerste zending Regeerings- zeep in Amsterdam ontvangen. Waar Zaterdag jl. het Distributiebureau met de afzending der partij was in kennis gesteld en maatregelen waren getroffen om de verkrijgbaarstelling vjot van stapel te doen loopen, kon dit artikel hedenmorgen algemeen in de winkels te koop zijn. Winkeliers en verbruikers zullen er rekening mede hebben te houden, dat ter beschikking van het gemeentebestuur zal worden gesteld eene hoeveelheid, berekend naar 1/2 K.G. per maand per inwoner, waarvan voorloopig slechts gedeeltelijke aflevering, blijvende beneden het gewone weekverbruik, kan worden tegemoet gezien. Eerst nadat eene aanvulling van den be schikbaren voorraad, welke op Woensdag a.s. is toegezegd, zal hebben plaats gehad, zal aan de aanvragen voor de loopende week volledig zijn te voldoen. Voor het oogenblik reikt de yoorraad voor het normale verbruik van een halve week. Alg. H. -Onder de gemeente Well is op de Maas een omgekanteld bootje komen aan drijven, dat den weidschen naam voerde U 59 en het opschrift droegOp reis naar Keizer Wilhelm. Naar de N. Venl. Ct. ver neemt, is aan deze smokkelaarsgrap een treu rige geschiedenis verbonden. Met z’n drieën zouden ze ’s nachts met het bootje eenige baaltjes meel over de Maas smokkelen. Het en de inzittenden geraakten Een van hen wist zich te redden, de twee anderen, zekere V. nit Venlo Wltmarsum, 15 Jan. In een overdruk bezochte vergadering van landbouwers en gar- deniers, belegd door de afd. der Friesche Mij. van Landb. zette de burgemeester uiteen wat er dit jaar al of niet mag worden verbouwd. Granen, aardappelen en voerbieten zijn vrij gelaten, doch wie in 1913, ’14 en ’15 vlas hebben verbouwd, kregen slechts een 3de gedeelte toegestaan. De verbouw van 1916 telde niet mee. Ook suikerbieten zijn toege laten, doch met beperking. Melkkwestie in Lemsterland. Lemmer, 15 Jan. Vanaf beden staken al onze bakkers het bakken van wittebrood. Reden daartoe is dat de Burgemeester dezer gemeente het verkoopen van melk aan onze bakkers heeft verboden. Sinds weken is er hier voor huiselijk gebruik geen voldoende melk te krijgen waarover meermalen werd geklaagd. De Burgemeester verzocht daarom den Minister, hem te machtigen geen melk meer voor de bakkers beschikbaar te stellen, aan welk besluit Zaterdag j.l. uitvoering werd Ik moet altijd lachen als ik zie hoe sommige menschen zich verbazend veel moeite geven om deftig of gewichtig te schijnen. Dat is dan de categorie, die niet deftig en niet gewichtig is. Ze willen schijnen, wat ze niet zijn. Ze hullen zich bij voorkeur in deftige kleeren, loopen graag met een actentasch of iets dergeiijks, houden er een bestudeerde gang op na mitsgaders een „Hollandsch”, dat terstond den kouden grond verraadt. Ze wachten of je wel groet en kijken zoolang dwars over je heen, al loop je ze bijna tegen hun gewichtig lijf. Natuurlijk is hun ontwikkeling nihil, want een ontwikkeld mensch kan niet een verwaand mensch zijn, 't Eene sluit het andere uit. Er is nog een afdeeling, ik zou haast zeggen meer serieuze afdeeling. Ze bestaat uit zekeren stand in de maat- komen) met medewerking Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Leeuwarden, 13 Jan. De voorziening in de beide vacatures der Prov. Saten in onze provincie, ontstaan door het overlijden der heeren K. P. W. Besuyen (soc.-dem.) en J. Fokkema Fz. (chr.-hist.) en de a.s. vacature, door het vertrek van den heer P. Peereboom (vrijz.), zal waarschijnlijk zonder strijd afloopen. Pogingen daartoe worden door de betrokken politieke partijen aangewend. Door de districts-federatie der S. D. A. P. te Leeuwarden, is in de vacature-Besuyen ge- candideerd het gemeenteraadslid M< Hillebrand te Dokkum. Provinciale Staten. In de gisteren gehouden vergadering van de Provinciale Staten had plaats de verkiezing van een lid van Gedep. Staten in de vacature wijlen K. P. W. Besuijen. Uitgebracht werden op den heer J. G. Jansonius te Huizum (S. D. A. P.) 28 stemmen tegen 18 stemmen (kerkelijken) blanco. Gekozen is alzoo de heer J. G. JANSONIUS, die verklaarde de benoeming aan te nemen. Mevr. Theo Man-Bouwmeester schrijft in hare juist verschenen „Tooneelherinne- ringen” de volgende lieflijkheden aan het adres van Harlingen „Ik vertelde, en passant van onze laatste, zeventiendaagsebe tournee en dat we naar het Zuiden zijn gereisd en ’t Noorden hebben bezocht gespeeld hebben in plaatsen, waar ik ook dertig, veertig jaar terug, ben op getreden 1 Ook daar was niets veranderd. Alles was er nog even onherbergzaam, de groote steden natuurlijk buiten beschouwing gelaten, want daar vindt men wel comfort en goede hotels. Maar zoo heel graag zou ik iedere directie den raad willen geven Ga nooit in Harlingen spelen of, als ’t niet anders kan, zendt uw artisten dan na de voorstelling met een extra trein naar Leeuwarden terugwant in dat Friesche havenplaatsje kan men zich onmogelijk voorstellen in een door menschen bewoond oord te zijn I” We zouden willen vragen „Wat reden heeft dan het gezelschap om hier op te treden, indien men zoo stellig van de meening uitgaat dat hier geen „menschen” zouden wonen?” N. H. Ct. Bolswardsche Courant ‘III t ''^«1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1