Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27 '/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 1917. 56st8 Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 7. Zondag 21 Januari. VOOR De evenredige vertegen- woord iging. 212.100 131.700 101.300 347.900 149.600 135 800 In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij Wed. J. Lemstra, Bolsward. W. v. d. Goot, Makkum. 4.500 6.500 800 700 600 400 BINNENLAND. Grouw. firma J. INGEZONDEN. kW Bolswardsche Courant Afzonderlijke gek' zoo nog hebben dan groot a.s. de o n H n n o n E F G H .1 K van een 300 inwoners zal van merkbaren invloed op het dorpsleven zijn. De meeste ingezetenen zullen het besluit ongetwijfeld ten zeerste betreuren, ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ons Of Wel, Dinsdagavond 23 Januari zzde Doele” vinden, om 8 alle belangstellenden ervan docht.” voor Vrouwenkiesrecht, A. BEEKHUISKranenburg. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Officieel zijn datenlijsten, niet met partijlijsten rekening verkrijgen 2 zetels. 298.500 st. 6.300 2.000 5.800 st. 4.500 3.200 1.300 21 maal u dit bericht in Wie is toch die hier komen doen Dinsdag een kozen zullen worden. Van beteekenis is dit vooral bij gemeenteraadsverkiezingen, waar zoo dikwijls door verhuizing zetels open komen. Vrij Friesland. kom en kunt ge uur zal vertellen ten hoogste tien candidaten wórden geplaatst, terwijl dezelfde candidaat niet voor mag komen op meer dan één van de lijsten, die in denzelfden kieskring zijn ingeleverd. De stemming over de lijsten 'moet ge schieden binnen 45 dagen, nadat de cdndi- daatstelling is geschied. Ten minste drie dagen voor den dag der stemming ontvangt de kiezer zijn stembiljet thuis. Daarop staan alle lijsten van candidaten, in den kies kring gesteld, afgedrukt. Elke lijst vormt op het stembiljet een afzonderlijk groepje. Voor den naam van iederen candidaat wordt, net zooals nu, een zwart hokje met een wit stipje geplaatst. De kiezer moet één dier hokjes zwart maken. Worden er veel lijsten ingediend wat vermoedelijk in den beginne, als er nog weinig routine bestaat bij de verschillende kiesvereenigingen, verwacht mag worden dan kan het stembiljet gemakkelijk de grootte van een krant krijgen. Na sluiting van de stembus gaat het stembureau na, hoeveel stemmen op iederen candidaat zijn uitgebracht. Het hoofdstem bureau van den kieskring telt alle uitslagen samen en zendt deze naar het centraal stembureau in Den Haag. Dit bureau be paalt, hoeveel zetels elke partij heeft ver worven en welke candidaten verkozen zijn. Wanneer in het geheele land 1.400.000 stemmen zijn uitgebracht, is dus het hon derdste deel daarvan, dat is 14000 stemmen, voldoende om een candidaat tot lid der Kamer te doen verkiezen. Het totaal aantal stemmen op een lijst uitgebracht, zal echter, behalve eenige malen 14.000 stemmen, nóg een overschot laten. De verdeeling der zetels naar de grootte dier overschotten levert de groote moeilijkheid op. Worden er 1.400.000 stemmen over het geheele land uitgebracht voorde 100 zetels, dan noemt men het cijfer 14000, dat voor eiken candidaat voldoende is, den kiesdeeler. Nemen wij nu het volgende voorbeeld aan, dat wij ontleenen aan De Fakkel* dan veronderstellen wij dat de stemmen als volgt zijn verdeeld: Unie-liberale Sociaal-democratische Vrij-liberale Vrijzinnig-democratische Roomsch-Katholieke Anti-revolutionnaire Christelijk-Historische Christelij k-Sociale 8. D. P. Ie Wilde candidaat 2e 3e 4e De candidaten ÏJ wordt bereikt, dat een overschot voldoende groot is, om een candidaat gekozen te krijgen. Waren de lijsten niet samengevoegd, dan zouden de te kleine overschotten v?n elke lijst vervallen. Maar hoe kan men nu weten, welke can didaten eener lijst ten slotte gekozen zijn en wie niet. Het centraal stembureau in Den Haag zal dit uitmaken. Wij geven het volgende voorbeeld. Nemen wij eens aan, dat b. v. de vrije liberalen 2 candidatenlijsten indienden, die zij met elkaar verbonden en daarop 131.700 stemmen verwierven en dat zij 10 zetels daarmee behaalden. Laat nu op de eerste lijst zijn uitgebracht 72.100 stemmen en op de tweede 59.600. De eerste verkrijgt dan 5 zetels (als de kiesdeeler weer 14000 is) en houdt 2100 stemmen over. De tweede lijst ontvangt eerst 4 zetels, en houdt dan 3600 stemmen over. De tiende zetel komt nu aan de tweede lijst, die het grootste overschot heeft, zoodat beide lijsten ieder 5 zetels krijgen. Veronderstellen wij nu dat op de 10 can didaten A, B, C enz. van de eerste lijst de volgende stemmen zijn uitgebracht: A 22 800 B 3 200 C 12 800 D 19.800 Welke 5 candidaten zijn nu gekozen'? In de eerste plaats A en D, die beiden méér dan den kiesdeeler verkregen. Er moeten nu nog 3 andere candidaten worden aangewezen. A heeft 22.800 stemmen, dat is 8.800 stemmen meer dan de kies deeler. D heeft 5.800 stemmen meer dan de kiesdeeler. Te zamen is dat 14.600 stemmen. Deze 14.600 stemmen, door A en D samen boven den kiesdeeler verkregen, worden nu toebedeeld aan de andere candidaten van de lijst, in de volgorde van de lijst, aan iederen candidaat telkens zooveel als hij noodig heeft om den kiesdeeler te Bereiken. A is gekozen. De eerste candidaat van de lijst, die voor toebedeeling in aanmerking komt, is dus B. Deze verwierf 3200 stemmen, en heeft dus 10 800 stemmen noodig om den kiesdeeler te verkrijgen, waarna hij verkozen wordt verklaard. Er blijven vap het overschot nu 3800 stemmen (14 60010.800) over. C, die nu op de lijst volgt, verkreeg zelf 12,800 stemmen en heeft dus 1200 stemmen noodig om tot den kiesdeeler te komen. Ook hij wordt nu gekozen verklaard, waarna nog 2600 stemmen (3800—1200) toe te be- deelen blijven. Die 2600 stemmen verkrijgt E (daar D, de volgende van de lijst, reeds gekozen is), waardoor hij in het geheel 7100 stemmen heeft (4500 2600), en dus niet den kies deeler bereikt. Intusschen moet er nog één zetel worden toegewezen, en die is voor den candidaat die de meeste stemmen verkreeg. Dit blijkt E te zijn, die dus gekozen is. Men ziet van hoeveel invloed de volg orde der lijst is F, met 6500 stemmen van zich zelf, is niet gekozen, terwijl B met 3200 stemmen en E met 4500, zelf ver worven, wél gekozen zijn. De lezer die onze uiteenzetting tot hiertoe volgde, zal nu wel begrepen hebben, dat er aan de praktische uitvoering nog al wat vast zit. Toch stelden wij telkens de een voudigste voorbeelden Want veel gecompli ceerder wordt alles, wanneer de candidaten lijsten niet worden samengevoegd, wanneer de kiezers hun persoonlijke voorkeur voor bepaalde candidaten laten gelden, wanneer er verschillende lijsten met dezelfde candi daten, doch in andere volgorde worden in gediend enz. Om den lezer niet voorgoed te doen af schrikken, zullen wij ditmaal niet verder op de zaak ingaan. Wij zullen genoeg ge legenheid hebben, op de zaak terug te komen. Ten slotte nog dit. De evenredige vertegenwoordiging ver draagt zich niet met tussehentijdsche stem mingen voor slechts één zetel gelijk voor de hand ligt. Indien nu tusschentijds een zetel open komt, veronderstellen wij dat B van bovenstaand voorbeeld overlijdt, dan wordtin zijn plaats, zonder verdere stemming, aangewezen F, die op die lijst van de niet- gekozen candidaten het hoogste stemcijfer had. Overlijdt daarna tusschentijds D, dan komt G in zijn plaats, en zoo vervolgens. Met het oog hierop moeten de partijen op iedere candidatenlijst altijd meer candidaten zetten dan zij verwachten dat onmiddellijk a.s. hare fabriek Unie-liberalen den kiesdeeler (van 14.000) bereikt, en dus al dadelijk aanspraak op 21 zetels, waarna zij (daar 21 X 14 000 294 000) nog 4500 stemmen over hebben. Op dezelfde wijze krijgen de sociaal-demo- craten dadelijk 15 zetels, en hebben een overschot van 2100 stemmen, de Vrije libe ralen 9 zetels met 5700 stemmen overschot, de Vrijzinnig-democraten 7 zetels met 3300 stemmen overschot, de Roomsch-Katholieken 24 zetels met 11.900 stemmen overschot, de Anti-revolutionnairen 10 zetels met 9600 stemmen overschot en de Christelijk Histo- rischen 9 zetels met 9800 stemmen overschot. Er zijn nu in het geheel reeds 95 zetels toegewezen, zoodat er nog slechts 5 zetels te verdeelen blijven. De wet kent die toe aan de partijen die de grootste overschotten hebben, bij welke verdeeling echter partijen die het in het geheel niet tot een hooger stemmencijfer dan 50 pG't. van den kiesdeeler, dat is dus, hier 7000 stemmen, brachten, niet in aanmerking komen. De Christelijk- socialen, de 8. D. P., de verschillende Wilden, die in bovenstaand voorbeeld alle beneden 7000 stemmen blijven, verwerven dus geen enkelen zetel. Van de 5 te verdeelen zetels krijgen dan de Roomsch-Katholieken, de Christelijk-historischen, de Anti-revolutiop- nairen, de Vrije liberalen én de Unie-libe ralen, die de 5 hoogste overschotten hebben, ieder één zetel. De einduitslag is dus dat i 22 zetel 15 10 25 11 Beknopte uiteenzetting van hare werking. Nu de Evenredige Vertegenwoordiging door de Tweede Kamer is aangenomen en vermoedelijk in ’t volgende jaar in praktijk zal worden gebracht, achten wij het van belang om den lezer eenig idee te geven van de werking van het in te voeren stelsel. Men hoort bij voorbaat schier iedereen het beginsel der evenredige vertegenwoor diging prijzen; algemeen wordt het billijk gevonden, dat de partijverhouding in de vertegenwoordigende lichamen een getrouwe afspiegeling zal zijn van’t stemmenaantal, dat door de verschillende partijen wordt uit gebracht. Inderdaad is er alles vóór te zeggen. Maar de praktische toepassing is lang niet zoo eenvoudig als menigeen misschien wel denkt. Zelfs kan die toepassing zóó in gewikkeld worden, dat vele kiezers er niet achter kunnen komen, waarom juist deze en niet gene candidaten verkozen zijn ver klaard. Het populaire beginsel dreigt in sommige gevallen van zijn aantrekkelijkheid te zullen verliezen door zijn inpopulaire uitwerking. Goed begrijpen is daarom wel een zaak van groot belang. Wij zullen trachten om in ’t' kort, zoo eenvoudig en duidelijk als de vrij ingewikkelde zaak dit toeiaat, den lezer eenigermate op de hoogte te brengen van het nieuwe stelsel. Op diverse onder deden zullen wij later, naar wij hopen, meer uitvoerig terugkomen. Vooraf nog één opmerking. Straks zal het blijken, dat de evenredige vertegenwoordi ging de partijen bij de stembus volkomen los van elkaar maakt, niet enkel principieel, maar ook practisch. Zonder ook maar in h.et minst op de hulp van anderen te kunnen rekenen, moet dus elke partij voor haar eigen candidaten ijveren en daarvoor stem men trachten te verzamelen. Kleur be kennen, partij kiezen, zal in de toekomst een beslist vereischte zijn. Dit is een zaak voor de vrijzinnigen van zeer groot belang. Ons land zal na de invoering der even redige vertegenwoordiging niet meer in dis tricten worden verdeeld. Het geheele land zal voor de Kamerverkiezingen slechts één district vormen. Zoo ook wordt elke pro vincie één district voor de Staten, elke gemeente voor den raad. Echter krijgen wij een verdeeling in kies kringen, ten einde het verkiezingswerk te vergemakkelijken. Gemeenten met minder dan 20 duizend zielen vormen één kieskring; grootere ge meenten krijgen drie kieskringen, voor de raadsverkiezingen. Voor de statenverkiezingen krijgen de provinciën, naar gelang barer grootte van 2 tot 10 kieskringen. Friesland krijgt er 5, vrijwel samenvallende met de tegenwoordige districten. Voor de kamerverkiezingen worden er 18 kieskringen gevormd. Friesland wordt daar voor één kieskring; enkele groote provinciën twee; de drie grootste steden ook elk één. Laten wij ons nu eerst eens bepalen tot de Tweede Kamerverkiezingen. In elke hoofdplaats van een kieskring wordt een hoofdstembureau gevormd, terwijl in Den Haag een centraal stembureau wordt gevestigd. Dit centraal bureau zal als hoofd taak hebben te bepalen, hoeveel zetels elke partij bij de Evenredige Vertegenwoordiging zal verkrijgen en wie verkozen zullen zijn. Elke groep van 25 kiezers kan een candi datenlijst inleveren. Op elke lijst mogen Franeker. Deze week waren er distnbutie- erwten en boonen en zachte gele zeep te ver krijgen. Men moest zich daartoe naar het Stadhuis begeven en het aantal personen der huisgezins en den winkelier opgeven, waarna per persoon 1/4 K.G. erwten, 1/4 K.G. boonen en 1/2 K.G. zeep disponibel was. Anderhalve dag was er zitting. Wat een drukte, wat een toeloop, wat een gedrang, wat een vergeefsche pogingen om aan beurt te komen De inspecteur, twee politieagenten en nog een derde agent, die de orde zoo goed en kwaad als het ging, kwam en handhaven, waren er mede gemoeid. Of ieder nu voorzien is, weet ik niet, doch er is wat voor gedaan hoor O. N. Naar de L. Ct. verneemt, zal de en H. W. v. d. Ploeg, machine- fabrikante alhier, met Mei naar Apeldoorn overbrengen. Het ongewenschte vertrek (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Marijke komt! Marijke komt! Met reuzenletters hebt de couran.t kunnen lezen. Marijke? En wat moet ze Weet ge dat niet? Hoe is ’t mogelijk? Dan zal ik het u zeggen. Marijke is een glundere, knappe Noord-Hollandsche boerin uit Broek in Waterland, die er in haar eigenaardige kleederdracht uitziet om te stelen en die ons doet wenschen, dat alle Noord- Hollandsche boerinnetjes er zoo mochten uitzien Ze gaat op audiëntie bij de ministers, hoofd zakelijk bij die van Binnenlandsche Zaken, ze neemt deel aan de Betooging vóór Vrouwen kiesrecht, ze heeft haar eigen opinie over allerlei maatschappelijke zaken, ze heeft een stellige meening over het Kiesrechtvraagstuk, over de ontwikkeling der vrouwen in ’t alge meen, over de sociale kwesties in betrekking tot de vrouw, kortom, onze Marijke is z/op de hoogte van haar tijd.” En nu komt dit boerinnetje in haar eigen dialect, op de haar eigen geestige, onderhoudende manier, eens wat van al deze zaken vertellen, het belangrijk is, zult ge vragen? hoor! baar in ze aan alle belangstellenden eens zzwat Marijke ervan docht.” En die Marijke is Mej. C. Groot uit Rotterdam, de sympathieke spreekster, die we reeds meer malen het genoegen hadden hier te zien en telkens een zaal vol hoorders en hoorderessen aan bet lachen bracht. Doch niet alleen aan het lachen, ook aan het nadenken, ja aan het klagen, want er is, behalve veel geestigs, ook diepe droeve ernst in haar pleidooi, en ge zult wèl doen uw licht eens te gaan opsteken bij iemand, die ook achter de schermen heeft gekeken en die voor de waarheid der dingen durft uitkomen. Leden van Vrouwenkiesrecht, verzuim nu niet deze eenige gelegenheid, die u wordt geboden om de dingen der laatste maanden, die in den Haag zijn voorgevallen eens van alle kanten te bezien, en gij, die nog geen lid zijt, toe gaat ook eens luisteren naar wat Mej. Groot u zal vertellen, terwijl gij anderen, tegenstanders misschien van onze beweging, ook goed zult doen eens te gaan vernemen, hoe alles zich daar op bet Binnenhof heeft toegedrage.n. De entreeprijs is gering. Leden van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht hebben vrije toegang, niet-leden betalen een kwartje entree, terwijl aan werklieden en dienstboden voor zoover mogelijk een vrije toegangskaart zal worden verschaft, als ze zich daartoe voor af even wenden tot de penningmeesteresse, Mevrouw Cuperus. Moge Mej. Groot publiek vinden Namens ’t Bestuur v./d. Vereeniging Unie-liberalen Sociaal-democraten Vrije liberalen Vrijzinnig-democraten Roomsch-katholieken Anti-revolutionnairen Christelijk-historischen 10 de verschillende partijen natuurlijk niet bekend; er wordt met candi- gehouden. Praktisch zal het natuurlijk wel op partijlijsten neerkomen. Teneinde ver snippering te voorkomen, kunnen verschil lende lijsten worden samengevoegd, door speciaal aangewezen gemachtigden. Hierdoor

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1