Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. li 1917. No. 8. Verscnijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. Donderdag 25 Januari. I I VOOR Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. I J' BINNENLAND. Bolsvardsche Courant. Afzonderlijke Noord- I 4 een zwerver dood- schuurtje, staande hij in den laatsten land nu gekozen s van een vat pekel rijker was en daar wat princesseboonen rond blusschen, maar de vrouw was reeds- met brandwonden overdekt. De onmiddellijk ont boden geneesheer kon slechts den dood constateeren. (L. Ct.) Regeerings pekel. Toen dezer dagen een groentenbandelaar in Den Haag een door hem, van het ge meentelijk distributiebureau betrokken, vat regeerings-dubbelepriucesseboonen open maakte, kwam bij tot de minder aangename ontdek king, dat hij in plaats van een vat princesse boonen een vat pekel rijker was geworden, waarin bier zwommen. De maar man had vooruit betaald en moet nu zien dat hij de schade vergoed krijgt! Vad. Doodgevroren. Zondag is te Almelo gevroren gevonden in een op den Hofkamp, waar tijd verblijf hield. (N. R. Ct.) Friesche elfstedentocht. De elfstedentocht is vastgesteld op Zaterdag 27 Januari. De inschrijving sluit Donderdag avond 7 uur bij Mr. Hepkema te Leeuwarden. Eene vergissing. Gistermorgen waren de vroege wandelaars aan de haven te IJmuiden van meening, dat ons land eene andere regeering had gekregen, omdat de Duitscbe vlag boven het fort woei. Later werd echter ontdekt dat er eene ver gissing in het spel was en bleek slechts de Nederlandscbe vlag verkeerd tezijnopgeheschen. Alg. H. Geen meel of bloem voor particulieren. De Minister van Landbouw heeft bij cir culaire aan de burgemeesters mededeeling ge daan van eene door hem omdat de omstandigheden daartoe drongen genomen beschikking, volgens welke tijdelijk geheel uitgesloten wordt de mogelijkheid, dat parti culieren zich nog verder van meel of bloem voorzien. De Minister wijst er op, dat deze maat regel slechts van kracht behoeft te blijven, totdat de brooddistributïeregeling in werking treedt. Na dat tijdstip zal de inkoop weer worden toegelaten, omdat deze dan vanzelf binnen toelaatbare perken worden gehouden door het bepaalde bij genoemde regeling. Gevolgen van sneeuwbalgooien. Een zekere R. te Twekkelerveld, werd achter op de electrische tram staande, door een sneeuwbal getroffen, geworpen door een hoop opgeschoten jongens, nabij het Volkspark onder Enschedé. De man maakte zich daar over zoo kwaad, dat hij de jongens naliep, met de bedoeling hun een pak slaag te geven. Op het Volkspark, waar bij ze inhaalde, verzetten de jongens zich danig en ontstond er een hevige vechtpartij. In deze worsteling kreeg R. een ernstige steekwonde in den schouder. Hij moest oogenblikkelijk naar een ziekeninrichting worden overgebracht. Het mocht de politie gelukken, den dader, den 19-jarigen M. uit Glanerbrug, op te sporen. Arnh. Ct. Heerenvsen, 23 Jan. Regeeringszeep voor Schoterland en aangrenzende gemeenten, uit Meppel onderweg, kan niet komen, daar bet schip te 0<senzijl is ingevroren. Een nieuwe partij is besteld, die per spoor wordt ver wacht en waarschijnlijk in het laatst dezer week kan worden gedistribueerd. Wonsaratlaal, 22 Jan. Loop der bevolking. Op 1 Jan. 1916: 6576 m., 6444 vr., totaal 13020. Gevestigd364 m., 385 vr., ver trokken: 348 m., 390 vr., geboren144 m., 153 vr., overleden: 70, m., 72 vr. 1 Jan. 19176666 m., 6520 vr., totaal 13186. Lemmer, 22 Jan. Zoo ver het oog reikt is de zee alhier met ijs bedekt. De haven is door het ijs gesloten en de havenvuren zijn gebluscbt. Wonseradeel, 21 Jan. Ook in deze om geving worden door dienstboden en boeren knechten hooge loonen bedongen. 16-jarige meisjes bestellen zich bij den boer voor f 170 tot f 200, meer gevorderden bedingen f 300 ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Rel bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar A 5 Cent. Te veel broodkaarten. Te Dinxperlo hebben verschillende inge zetenen een grooter aantal leden van hun gezin opgegeven dan het bevolkingsregister aanwijst, teneinde meer broodkaarten te be komen. Bedoelde personen zijn ten gemeentehuize genoodigd om hun opgave toe te lichten daar het getal broodkaarten naar de opgave in het bevolkingsregister wordt geregeld. Arnh. Ct. Gasontploffing Gistermiddag ten een uur is te Bergen- op-Zoom een ernstige gasontploffing ontstaan bij de firma Peek Cloppenburg. Door on voorzichtigheid van een gasfitter, die in zijn schafttijd de gasleiding niet had afgesloten, stroomde het gas in het magazijn en kwam in aanraking met het vuur van een kachel. Het groote pand vertoonde een chaos alsof het door een bom was getroffen. Een bediende werd in den winkel neer geslagen en werd, hoewel niet ernstig, gewond. Het jongste kindje van den eigenaar bleef bij toeval gespaard, doordat de eenige ruit in de waranda waar het lag, niet brak. In het wiegje lagen maar enkele glasscherven. Aan vankelijk ontstond brand, die echter spoedig gebluscbt werd. De schade beloopt eenige duizenden. De ontploffing werd in wijden kring gehoord. N. v. d. D. Abonnementskaarten en handelsreizigers. Aan de spoorweg-maatschappijen is door de verschillende vereenigingen van handels reizigers het verzoek gericht, voor hen de verhooging van tarieven, vooral Wat abon nementskaarten en bagage betreft, niet door te voeren doch onder bepaalde,voorwaarden de oude tarieven te handhaven, terwijl de handelsreizigersvereenigingen zich bereid ver klaren, indien eene uitzondering zal worden gemaakt voor hen, die werkzaam zijn als handelsreiziger of agent, alsdan haar volle medewerking te verleénen, ten einde de richtige naleving der te stellen voorwaarden zooveel mogelijk te waarborgen. Een vrouw verbrand. Zondagmorgen bemerkten eenige buren, dat er nit perceel Emmastraat 4 te Leiden rook opsteeg. Zij gingen naar binnen en vonden daar de alleen wonende 66-jarige weduwe Cathrina Laterveer op den grond liggen naast de kachel en een brandende stoof. Haar kleeren stonden nog in brand. Ijlings waar schuwde men een zoon, die eenige huizen verder vertoefde. Deze wist de kleederen te Smokkelen. Men meldt uit Zevenaar aan het Ildbld: Om een overzicht te krijgen van den om vang der smokkelarij in deze buurt zij ver meld, dat in de naburige plaatsjes Didam, Beek, Bergh, Wehl en onze gemeente, sedert begin dezer week meer dan 10.000 pond zeep en vet/aan smokkelaars werd ontnomen. Er werd iederen nacht aan de grens geweldig gevuurd en ongetwijfeld zijn ook veel meer personen, dan men gewaar wordt, aangeschoten en de grens over gevlucht, want honderden kogels floten over de velden. Het aantal per sonen, onder wie er zijn uit groote steden, o.a. Amsterdam, dat bekeurd werd, beloopt een paar honderd. Er wordt nu door de grensambtenaren nog strenger opgetreden dan voorheen. per jaar. Loonen van smids-, bakkers- en verversknechten rijzen nog gedurig, omdat er meer vraag dan aanbod van werkkrachten is. Vaste en losse boerenarbeiders profiteeren er ook door, evenals de losse werklieden te plattenlande, 20 a 25 cent per uur wordt reeds zeer gewoon. Voor de kleine nering doenden en ambtenaren is het echter een harde tijd. Wonseradeel, 22 Jan. De konijnen zijn ook aanmerkelijk duurder geworden. Ver leden herfst werd er 15 a 18 Cent per pond voor betaald, thans biedt men reeds 35 a 40 per pond. Zwarte katten worden veel gevraagd en... verdwijnen nog meer ongevraagd. ,En bijna nooit wordt een kattendief gepakt. De verkiezingen van Stalen. Leeuwarden, 20 Jan. Naar alle waar schijnlijkheid zal in de drie buitengewone vacatures, die dezen zomer te vervullen zijn voor de Prov. Staten niet worden gestemd. De rechtsche kiesvereenigingen in het district Dokkum hebben zich voor een accoord uitge sproken, de vrijz. kiesvereeniging in Leeu warden deed evenzoo, en de S.D A.P. in de drie betreffende districten, Leeuwarden, Dok kum en Franeker is ook voor vervulling der vacatures bij eenvoudige candidaatstelling. Heffk. Nieuwsbl. v. Fr. Huizum. Voor de machine nog geheel stil stond klom de machinist van de stoomwas- scherij alhier, directeur v. d. Linden, bij de ladder op naar boven. De draaiende as greep daarbij zijn kleeren, die hem, nadat hij een drietal slagen was rondgeslingerd, van het lijf scheurden, waaraan de man zijn leven heeft te danken. Niettemin heeft hij zich ook nog al lichamelijk bezeerd. O. N. Tjerkwerd. Gisteren waren de jongemannen druk aan het schaatsenrijden en hadden veel pret. Eensklaps echter geraakte een jongen door het ijs en zonk weg in de diepe Workumer vaart. Gelukkig konden zijn makkers hem er met aaneengebonden kleeren weer uittrekken, zoodat hij er met een nat pak afkwam. O. N. Stahdje met noodlottigen afloop. Zondagnacht pleegden schippersknechts bal dadigheden op den Schiedamschendijk te Rot terdam. Door de politie vervolgd liep de 19-jarige schipper van der W. in de Leuvehaven en verdronk. Een leuk avondje gisteren in de voorzaal van „de Doele”, echt leuk. De tafeltjes alle voorzien van een bloementros, of een bouquet bloeiende tulpen, alsof het geen winter was. Een uoed gevulde zaal, vele dames en ook eenige heeren waren present. Mevrouw Beekhuis sprak bij de opening der vergadering dan ook haar dank uit voor de goede opkomst, wijl dit voor ’t Bestuur en ook voor de Spreekster een voldoening was. Mej. GROOT van Rotterdam begon met de opmerking dat de presidente die haar vooraf in de krant en ook in haar openings woord zoo hoog bad opgehaald, hier door een zware verantwoordelijkheid op haar geladen had. Nu, zij zou trachten de aanwezigen een en ander mee te deelen over den tijd, die thans voor de vrouwen van buitengewoon belang is. Grondwetsherziening was noodig om de vrouw het kiesrecht te geven, want art. 80 verbiedt, dat een vrouw kan kiezen of gekozen worden. Een sterke drang moet er zijn om tot een grondwetsherziening over te gaan, en voor ’t vrouwenkiesrecht alleen was er dan ook geen denken aan, doch er waren meer zaken, die veranderd moesten worden, zooals het onderwijs, het kiesrecht voor de mannen, de regeling van buitenlandsche betrekkingen, de troonopvolging en dat alles samen woog zoo zwaar, dat men er toe is over-» gegaan. Over algemeen kiesrecht voor mannen, waar over reeds jarenlang strijd is gevoerd, is nu verandering in zicht, doch omtrent het vrouwenkiesrecht zijn we weinig gevorderd, zegt Spreekster. De tegenstand was nog te groot, zoodat de goede verwachtingen teleur gesteld zijn. De oorlog heeft de herziening nog al eenigen tijd doen uitstellen, doch eindelijk is het in de 2e Kamer behandeld geworden. Er wordt wel vaak beweerd dat de beweging der vrouwen niet zooveel beteekent, enkele voor standsters zijn er wel, doch de groote massa is er nog ongevoelig voor, en noodig is het ook niet dat de vrouwen een stembiljet word* gegeven. Spreekster gaat uitvoerig na, dat er wel belangen zijn, waarin de vrouw betrokken is, dat de Staat er belang bij heeft wordt ook aangestipt en gewezen op de landen waar bet vrouwenkiesrecht is. Het passjeve kiesrecht zal in ons ook komen, dat is, dat 'de vrouw kan worden in Gemeenteraad, Staten en de Kamer, doch het actieve kiesrecht, waardoor zij zelf ook mee mag kiezen of stemmen, zoover is het niet. Spreekster behandelt daarop de houding van den Minister Cort van der Linden, wijst er op hoe in diens memorie van toelichting nog al inconsequentie heerscht, wijl bij aan den eenen kant wel toestemde dat de vrouw er eigenlijk recht op bad, maar dat de tegen standers er een verkeerden invloed van voor zien, de zedelfjke roeping der vrouw zou er door in gevaar komen, en de natuurlijke functie der vrouw zou er onder lijden, terwijl ook nog niet het kiesrecht begeerd wordt door de groote massa. Deze argumenten werden op critische soms sarcastische wijze door Spreekster onder handen genomen, zij wijst op- het ver schil dat 43.000 vrouwen geteekend hebben op het' adres tegen, doch 165.000 op dat vóór het kiesrecht. Door het voorloopig verslag waren ook eenige bedenkingen publiek gewórden, waarop de memorje van antwoord van den Minister nog door haar ter sprake werd gebracht. Nadat een en ander weer op duidelijke wijze door Spreekster was uiteengezet en bestreden, werd een korte bespreking gehouden over de behandeling van de zaak omtrent het Vrouwen kiesrecht in de 2e Kamer. Wat de heeren Van Idsinga, Lohman, Beumer, de Katholieken Mr. Loeff en Nolens, alsook de socialisten Troelstra en Marchant bij die behandeling te berde brachten, werd in hoofdlrekken aange stipt, en meestal op geestige wijze aan de kaak gesteld. Vooral wees de Spreekster er op dat zij van de socialisten meer medewerking had verwacht, doch het slot van de Kamer behandeling is geweest, dat, nadat de Minister had verklaard, dat hij het vastleggen van ’tactieve vrouwenkiesrecht in de grondwet als een politieke onmogelijkheid beschouwde, en hij er dus een Kabinets-kwestie van maakte, de zaak is gewezen van de hand, alleen de ver kiesbaarheid der vrouw is nu mogelijk geworden. Spreekster leidt daaruit dan ook af dat de warmte voor de handhaving van de rechten der vrouwen in ons land nog niet op een hoog peil staat. Zij hoopt echter, dat de vrouwen het passieve kiesrecht zoo zullen behartigen, dat zij daardopr op den duur het actieve kiesrecht zullen bekomen. Dat de vrouwen hun invloed zullen gebruiken om gekozen te worden en zitting te nemen in Gemeenteraden, Staten en Kamer, en zulks ten bate van ’t goed recht der vrouwen, doch ook ten bate van vaderland en maatschappij. Een warm applaus brak los na de plechtige stilte die onder deze rede had gebeerscht. De begaafde Spreekster weet haar gehoor te boeien, de zaken die zij behandelt met vrouwelijke slagvaardigheid in een helderlicht te plaatsen, waarbij bare zienswijze op een leuke wijze aan den dag komt. Het spijt ons dat gebrek aan tijd en plaatsruimte óns dwingen van het gesprokene slechts een dorre schets te kunnen geven. Er zaten in haar betoog fijne en rake opmerkingen, die soms op humoristische wijze werden geuit. Na de pauze verscheen ze in Hollandsch costuum, en als „Marijke” uit Broek in Waterland gaf ze in het dialect dat daar gesproken wordt een aardige causerie, die niet minder in den smaak viel dan hare rede, die natuurlijk de hoofdschotel vormde. Ook hierin deed de Spreekster zich kennen als een zeer begaafde en ontwikkelde vrouw. Zij behandelde eerst hoe ze als boerin op audiëntie bij den minister was geweest, om het petitionnement, mee te bezorgen op het Binnenhof. Vooraf ging de leuke omschrijving hoe zij politiek als ze schijnt aangelegd te zijn van haar man toestemming wist te krijgen om naar den Haag te mogen gaan, vervolgens wat zij alzoo opmerkte en zag bij het onderhoud met den Minister en tijdens haar verblijf in de Residentiestad. Aardig en critisch wist zij verschillende soms frappante opmerkingen te maken. Hieraan verbond zij het verhaal van een gehouden vergadering van Vrouwenkiesrecht in haar dorp. Wat de Spreekster daar zooal te vertellen had en wat er bij het gevolgde- debat tegen aangevoerd werd was weer een onderhoudend geheel, dat allen boeide, en waarin op railleerende wijze toch heel ernstige en ware opmerkingen gemaakt werden, waar door zij aantoonde hoe ook in de huishouding van gemeente, en Staat de vrouw evenzeer zeggenschap dient te hebben als in het burgerlijk huisgezin, waarin man en vrouw samen en vereenigd het bestuur en de regeling bebooren te hebben. Er zijn ook in de zaken van lands- en stadsbestuur zaken waarvan de vrouw evengoed soms zelfs meer kennis heeft dan de man. Op economisch, huishoudelijk, finantieel en zedelijk gebied zijn er vele vraag stukken waarbij niet alleen de vrouw evenveel belang beefi als de man, maar er dikwijls zelfs beter over kan oordeelen, wat Spreekster met tal van voorbeelden toelichtte. Een warm applaus getuigde ook bier, dat men genoten bad door naar haar betoog te luisteren. Mevrouw Beekhuis bracht Spreekster dank, stemde in met haar woorden en hoopte dat meerderen zich zouden aansluiten bij de afd. voor Vrouwenkiesrecht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1