Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27 */2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 9. Versciiijnt Donderdags en Zondags. 1917. ö6ste Jaargang. OER BITTEN EN BATTEN. Zondag 28 Januari. BINNENLAND. I s In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij J. LEMSTRA, Bolsward. W. v. d. GOOT, Makkum. Oen Haag. 26 Jan. DE HARDRIJDERIJEN. Bolswardsche Courant VOOR 8 maanden. Afzonderlijke braadvet, alles in rep en Bezoeken no. gewonnen. beiden van besturen van Zwolle vertegen- ABONNEMENT8PRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. eigentlik ek net, i en forhellen mei en mar it er by ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsrnimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. 7 en Heden zakte D. F. arreslee door het ijs. Hij zelf kwam met een nat pak vrij, doch het paard verdronk. Gouda, 26 Jan. In de Goudsche machi nale garenspinnerij heeft een groote brand gewoed. Al het aanwezige vlas is in vlam men opgegaan. De schade is groot. Een talrijk personeel is door den brand voorloopig zonder werk. Landbouw heeft aan opgave te doen van Niet minder dan twee we hier heden een op de IJsvereeniging „De en een vrouwen. niet minder dan Dure schoenen. De Ned. Bond van Schoenmakerspatroons zal bij den Minister protesteeren tegen het vasthouden van groote voorraden leder door de fabrikanten. Gewenscht wordt dat dat leder in beslag wordt genomen. Iets wat hoog noodig is. Zuinig met petroleum. Ten gevolge van de besparing in het gas verbruik is de vraag naar petroleum zoo ge stegen, dat mede in verband met de slechte aanvoeren en de stagnatie in het scheepvaart bedrijf der laatste weken, de bestaande distributie-organisatie heeft moeten besluiten tot beperking in de leveranties. Deze zullen over het geheele land tot 75 pCt. worden teruggebracht. In de helft der volgende maand verwacht de American Petroleum Co. weer een drietal schepen, zoodat dan allicht de genomen maatregel weer kan worden opgeheven. Grootsche huldiging. Over de huldiging van Mevrouw Mann, de schrijflustige tooneelspeelster, wordt in de Meuwe Amsterdammer geschreven Kwart vóór twaalf. Hoerageroep in de verte Dan fafare-muziek. En dan zie ik eenige gehuurde ouwe mannetjes in wit- katoenen jasjes, die de, brandende fakkels omhoog houden, dan de Senaat der studenten te paard, dan „het” rijtuig, getrokken door 4 paarden, waarin mevr. Mannwitte her- melijnmantel, veel gouden haar en tintelende oogen. En het publiek? Al die menscben, die bijna twee uur lang in de natte sneeuw hadden gestaan, die bevroren voeten en roode neuzen genegeerd hadden om even de jubilaresse te zien... men zou toch verwachten dat allen waren losgebarsten in een daverend hoera geroep om deze vrouw hun hulde te brengen, toen zij, plechtig getrokken door 4 paarden, in een open rijtuig voorbijreed Helaas, wij zijn Hollanders, wij zijn nu eenmaal niet spontaan, wij hebben altijd eenigszins het gevoel van zou het niet wat gek staan En zoo kwam het, dat gisteravond van die honderden menscben slechts een zwak gejuich klonk. Een heer, die achter het rijtuig liep, riep even „roepen jullie dan toch hoera 1” Dat was het toppunt 1 Toen ik, na middemach., bij het vuur trachtte mijn verstijfde voeten wat te warmen, heb ik zachtjes het Hollandsche publiek verwenscht.. van herbergen door jeugdige personen. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, inhoudende o.m. dat in den laatsten tijd in tal van streken van ons land door jeugdige personen van 13 16 jaar veel geld verdiend wordt, dat zij, naar den Minister wordt medegedeeld, voor een groot deel in bierhuizen verteren, wat in velerlei opzicht valt af te keuren, de aandacht van de gemeentebesturen daarop gevestigd en verzocht om indien daartoe aan leiding bestaat, aan den Raad voor te stellen door vaststelling van eene verordening het bezoeken van herbergen door jeugdige per sonen zooveel mogelijk tegen te gaan en voor 1 Maart a.s. te berichten wat in hunne gemeenten ten dezen is verricht. Moordaanslag De rechercheur Luijendijk te Delft, zich Dinsdagavond naar huis begevend, zag op den Oostsingel, dat iemand van achter een boom een geweer op hem richtte. Het wapen ketste. De man wierp daarna het geweer in het Provinciaal Kanaal en nam de vlucht. De man is nog niet ontdekt. Alg. H. Rantsoeneering van alle regeeringsarlikelen. Naar wij vernemen is binnenkort een rege ling te wachten volgens welke de distributie van alle regeeringsartikelen (vet, rijst, gort, zeep, peulvruchten enz.) zal plaats hebben door hoofdelijke rantsoeneering. Melk tekort. Naar wij vernemen bestaat te Amsterdam de laatste dagen weder een belangrijk tekort aan consumptiemelk. De toestand is zoodanig, dat de vier groote melkinrichtingen, na de ziekenhuizen enz. bediend te hebben, genood zaakt zullen zijn minder af te leveren dan besteld is. Terwijl deze inrichtingen vroeger 13.500 L. regeeringsmelk kregen, ontvingen zij slechts 7000 L. Alg. H, er toe bij dat deze prachtige wedstrijd vol komen slaagde. ’t Was dan ook niet te verwonderen, dat na den afloop honderden den vroolijken stoet met de muziek en de kranige winnaars voorop, een hoogst gezelligen rondegang door de stad deden. Sneek, 25 Jan. hardrijderijen hadden de Kunstijsbaan van Studieschaats”, leerlingen v/d H.B.S. van de Ijsclub „Friso” van Aan e. g. rijderij namen 145 leerlingen deel. Er werd gereden in 5 klassen. De 5e klas bestond uit 12 paartjes. In de le klas won de prijs A. Koopman, in de 2e klas S. de Jong, in de 3e klas Tine Vellenga, in de 4e klas T. Feikema, in de 5e klas J. Priester en L. Dorama. Wegens een groot aantal keurige vlaggen en veel publiek, had deze rijderij een recht feestelijk aanzien. De Jouster Courant schrijft: Bringt in Wintermoanne Us it iis yn ’t lan, Jonge hwet in drokte Jowt det oan ’e ban. En by al hjar skreppen Sjen de minsken blier, Yn it bliid foarutsicht Op ’n boel plezier. Hwent de kaert wier forjoun, hiene wy „Winter” en dochs gjin hirdriderij Dit met een kleine variant op een oud lied, dat we in de goede dagen van onze vroegere Hardrijderijvereeniging bij de feestelijke prijs- uitdeeling zongen. Dan was roer, doch nu niet minder. Overal in de provincie, tot in 't kleinste gehucht toe haast, worden ijswedstrijden ge houden, maar Joure had als gewoon weer de primeur. Want ’n paar onderhandsche rijderijen ook werden Maandag elders gehouden, doch wij hadden dé hardrijders en ijsclubs te Groningen en woordigers op de baan, benevens een paar extra-verslaggevers van groote Hollandsche dagbladen. Deelnemers waren 1. J. Coehoorn, Lemurer; 2. H. Romkema, Joure; 3. L. Dijkstra, Lemmer4. M. Slager, Wolvega; 5. H. Dijkstra, Lemmer6. H. ten Hoeve, Oosterzee; 7. K. Velstra, Oudkerk; 8. Jac. Poepjes, Delfstrahuizen9. W. Bocxe, Abcoude10. G. Dops, Woerden 11. E. Wind, Nieuwebrug; 12. H. Bosse, Nieuwer-Amstel; 13. W. Wind, Nieuwebrug; 14. G. Goodijk, Marum 15. B. de Wrede, Lemmer; 16. H. Portengen, Diemen; 17. J. de Jong, Nieuwe brug; 18. Jac. de Vries, Joure; 19. C. Dijkstra, Lemmer; 20. E. de Vries, Lemmer. In den eersten omloop vielen af de nos. 2, 3, 6, 8, 10, 11, 13, 16, 18, en 20, nadat 8 prachtig hadden gekampt. De eerste rit werd met 'n halve meter verschil Ook de strijd tusschen no. 19 en 20 was zeer spannend. ’t Viel direct op dat de 23-jarige slanke Slager een gladde was. In streken versloeg hij al zijn tegenstanders tot hij tegen alle verwachtingen in ten slotte door den 31-jarigen Goodijk, een stevige, gedrongen maat, klein van stuk, al klauwende, geslagen werd. Bij de eerste rit was Slager even voor en gooide ’t in streken, doch werd door Goodijk ingehaald. Toen van streek in krabbel overgaande kreeg Slager een knik in den rug, stoof in z’n maats baan en... verloor. De tweede rit werd door beiden tot het einde uitgeklauwd. Geen van durfde of kon de streek pakken. Uitslag was: Prijs f 60 Goodijk, premie f 40 Slager en 2e premie f 20 C. Dijkstra. Bij dezen wedstrijd heeft de indertijd uit voerig door ons beschreven nieuwe sportmeter, samengesteld door den beer F. Looyenga, uit stekende diensten bewezen. Kampritten hadden niet plaats, hoe onzichtbaar klein soms ook ’t verschil van partijen was. De rijders hadden blijkbaar geen bezwaar den lichten bamboestok, die de baan afsluit en waardoor de toestel werkt, „weg” te rijden. ’t Was prachtig winterweer, er was veel publiek op de bijbanen en „Vlecke Joure” kreeg geld in ’t laadje: er werd bijna f 400 aan entrée’s gebeurd. de deftigens en de fornamens oan, mar dat giet net altyd op. For in domeny, al hat er mar 1000 goune traktemint, wirdt jimmer de pet ófnommen, mar for in boerefeint, al is syn ynkommen noch greater, wol dit a^n ’t nou ta noch net rjucht, dat sadwaende it jild docht it net. Frisia. en segenwinsken en yn er de kaertsjes oan de Jjue bisoarge se wêze moasten, lege ’r de bringst yn in sleat, in menear fen dwaen om maklik óf to reitsjen, mar dy’t de man djór kaem to stean, en mannich faem ’e nocht wachtsje liet mei in Hja scil 't sónder dy winsken wol like goed rédde, hwent as it mei winskjen to helpen wier, hwet scoene der dan in winsken utere wirde dat alles ris hwet goedkeaper wirde mocht, mar it giet noch mar jimmeroan de oare kant ut en it iene sawol as ’t oare wirdt by de dei lans krapper en dj Order. As dat allegearre sa moat, der wirdt üngelyk oer tocht en men wol wol hawwe, det fabrikanten en greate keapljue it den samar yn ’e holle krije, om ’t ien en ’t oar efterut to halden en de minsken wiis to meitsjen det it op is, om er den letter wer mei foar ’t Ijocht to kom men en it in ein djórder to forkeapjen. Mar it is al hwet min lit to meitsjen ef soks wier is ef net, mar dat alles djür is, dér is elts it wol mei iens. De forkeaper skynt to tinkender wirdt ek folie mear fortsjinne as yn gewoane tiden, lit de minsken nou ek mar flngewoan bitelje. Fen hege fortsjinsten spritsen. Der binne arbeiders dy’t hjar for ’t hiele jier by de boer forhierre for 20 goune yn ’e wike en der binne boerefeinten, dy’t hjar bisteegje for 750 goune bij de kost. Dat wirdt it ien mei it oar, sa’n foech domenijs traktemint. Men seit wol ris: it jild bringt De Minister van de burgemeesters verzocht de in hunne gemeenten aanwezige hoeveelheden aardappelen, bruine boonen, groene erwten, bak- en rijst en vet. Wltmarsum, 24 Jan. Alhier is overleden de bijna de 80 jarige metselaar W. V., die voor plm. 7 jaar van een schuur alhier zulk een noodlottigen val deed, dat hij nimmer zich meer heeft kunnen bewegen. Sinds al dien tijd was hij bedlegerig. Sneek, 25 Jan. In tal van huisgezinnen hier is de waterleiding, tengevolge van de plotseling ingevallen vorst, defect. Bij hen, die stilletjes ’t zaakje gesloten laten, totdat dooiweer uitkomst brengen zal, zal het zonder ernstige gevolgen wel afloopen, maar bij enkele anderen, die zoolang niet wilden wachten en met vuur begonnen te werken, is de leiding gebarsten, met bet onvermijdelijk gevolg. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 24 Januari, ’t Voornemen van onzen Minister van Landbouw enz., om eerlang een onderzoek in te stellen bij hen, die in wat te groote hoeveelheid levensmiddelen opsloegen met het oog op de in uitzicht zijnde donkere tijden, zal ongetwijfeld tot een ge wenscht resultaat leiden. Vooral bij onze landbouwers mag gerust een kijkje worden genomen. Als men ten minste nagaat wat bier vanuit kruideniersmagazijnen onze stad verlaat en haar weg vindt bij de respectieve boertjes in den omtrek, staat men vaak versteld. Vooral op weekmarktdagen ziet men onze vrachtwagens meestal beladen met groote partijen levensmiddelen, die voor een groot deel bestemd zijn voor tal van veehouders. Maar dat ook anderen dan boeren misbruik maken van de Distributie bleek hier eenige weken geleden bij den rijstverkoop. Een beer in een automobiel stapte een kruidenierswinkel binnen en verliet deze weer met 50 Kilo Regeeringsrijst, wijl deze beneden den maximum verkoop kon worden verkregen. Voor den winkelman is dit feit tot heden allerminst strafbaar, omdat de Distributiewet voor dit artikel nog geene beperkende bepalingen heeft gesteld. Of dit eerlang noodig blijkt? Daartoe zullen de rijstpellerijen in de eerste plaats wel spoedig een wenk geven. Sneek, 26 Jan. Wij vermelden een 4e hardrijderij, die hier heden op het groote Spoorkanaal werd gehouden. ’t Was er een van onze schippers onderling, aan welken wedstrijd een kleine honderd stoere mannen en knapen deelnamen. Gisteren presenteerden de menscben, na bekomen machtiging, een inteekenlijst, waarop naar men ons meedeelt, ruim f 160 binnenkwam. Een mooie baan, prachtig weer, vroolijke muziek en veel publiek, dat alles droeg Gelegenheid makket genegenheid wirdt er altyd sein, mar fen ’e wike wier by in hopen de genegenheid ta riden er al foardat de gelegenheid der eigentlik wier. It hie fen Moandei op Tiisdei hwet fêrzen en de jonges wieme by tsjuster al yn ’t lan, om ris hichte to nimmen ho’t it mei de sleatten gesteld wier en de iene joech de oare de ban, earst mei ien foet, noch hwet fierder, nou it knapte al hwet, noch in stapke, los mar, *en de earste roun er oer, en al ridlik gau kamen der mear. Do nei de mieden, in moaije wide iisflakte en ja man, it koe balde, mar eigentlik ek net, mar de jonges kamen thfis en forhellen mei alle oandrang det it iis sterk en tige moai to riden wier én op 'e middei setten inkelen óf mei de redens yn ’e ban en rieden op iis fen ien nacht, dat eigentlik noch net bitroud wier, is langer sa, dy’t ride wol moat him jaen, hwent dy’t in dei ütstelt komt ge- woanliks krekt in dei to let. Mar der hawwe den forline Tiisdei güds riden, meast bern, en de alders fen dy bern kamen der noch al ris hwet oer to hearren fen dizze en jinge en der waerd sein, dat sokke alders net folie noed for hjar bern stiene om se mei sok iis de redens mei to jaen. Der wieme by dy ridende bern, ek oare bern, bern sünder redens, mar derom like goed op it iis, dy draefden der op om mei klompen oan, en fen de alders fen dy bern waerd neat sein, dat sadwaende moat men it sa bigripe: bern dy’t op it iis ride, hawwe alders dy’t gjin noed for de bern steane, en bern dy’t op klompen op it iis komme, for sokken binne de alders tige soarchfaldich. Sa binne de praetsjesfen minsken dy’t graech hwet to praten bawwe wolle, mar it is er ek al nei, liken as det praet gewoanliks is, der sit just net folie gehalte yn, en ’t is dus net folie to bitsjutten. Net folie to bitsjutten, dat het Nijjiersdei fêst ek dy postboade tocht op in Frysk doarp, do’t er der op óf moast mei in heap heil- sté det der ’t mar er rare en feint om hertlike lokwinsk. Leeuwarden, 24 Jan. Op een door tim merliedenpatroons alhier gehouden vergadering waren 30 patroons aanwezig. Verschillende besprekingen hadden plaats, waarna met alge- meene stemmen werd besloten tot de oprich ting van een Prov. federatie van timmerlieden- patroonsvereenigingen in Friesland. Het vooï- loopige reglement werd opgemaakt. Leeuwarden, 23 Jan. De woningbou wers te dezer stede kunnen voortaan een gemeentelijke hypotheek bekomen. De Raad beeft het maximum vastgesteld op 85 pCt. van de geschatte waarde tegen een rente van 4*-/2 pCt. Kollum, 23 Jan. alhier met paard en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1