Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct, in vierdel pakjes 27’/2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. 1917. No. 11. Verschijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. 1 VOOR Zondag 4 Februari. Uit de Raadszaal. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij J. LEMSTRA, Bolsward. W. v. d. GOOT, Makkum. Bolswardsche Courant Afzonderlijke het belastbaar inkomen met met 10 W. van is dus ver- xt afwijzend op dit jaar had bij vooral 3 die nog worden, kohier komsten Vergaderiug op Donderdag 1 Februari 1917. F wijl 12 Mei den Gemeente-veearts. van den Raad en B. en twee zaken, de belangen van het die der lichamelijke wanneer de gelijk- bijzonder onderwijs om de bespreking naar hij op het gezegde B. en Dit zal In op dat er van inconsequentie te ver moeten vestigen, en wijst er den heer Lunter nog op, dat B. en W. in 1912 een staatje over legden, waaruit bleek, dat in Bolsward de aftrek betrekkelijk nog al hoog was, wijl van de 35 gemeenten, toen vermeld, er 26 waren die beneden Bolsward stonden wat het bedrag van aftrek voor levensonderhoud betreft. De Voorzitter antwoordt op dit laatste.dat B. en W. nu geen enquête hebben ingesteld, maar wel is hen gebleken dat in de laatste maanden algemeen de aftrek hooger werd gesteld. volledig gymnastiekonderwijs, zoo als nu de vrije- en orde- Hiertoe te besluiten alleen met om den heer Royaards hier te van openluchtspelen enz. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. een tweetal Ingekomen a. Resolutie van kantbeschikking van de jaarwedde der Wethouders wordt goed gekeurd. b. Resolutie goedkeurende de wijziging der begrooting met plan van geldleening. c. Missive van den heer P. O. v. d.^lei, dat bij de benoeming tot commissaris van de Bank van Leening aanneemt. d. Resolutie Ged. Staten, goedkeurende de lijdelijke geldleening. e. i Missives van de heeren T. Y. de Boer, Jobs. Bruisma, D. B. Eerdmans en P. de Jong, dat zij aannemen de benoeming respectievelijk tot Commissaris van de Bank van Leening, voogd van het Alg. Stadsarmenhuis, voogd van het Weeshuis en Bestuurslid der Stads Spaarkas, en van Mevr. v. d. Baan-Mekking dat zij niet aanneemt de benoeming tot lid der Damescommissie voor de handwerken. Een en ander aangenomen voor kennisgeving. f. Rapport der Commissie tot wering van Schoolverzuim over het jaar 1916. g. Schrijvenvan het Bestuur tot bevorde ring van handenarbeid, gevestigd te Groningen met de brochure Hoofd en band.” h. Rapport van de Commissie der Gemeeute- reinigiug inzake bet voorstel Van der Wal omtrent turfstrooiselmest. Deze stukken worden ter visie gelegd om ze, voor zoover noodig, nader te behandelen. i. Jaarverslag van Ter visie voor de leden ook voor belanghebbenden. Missive van Voogden Anthony Gasthuis, aanbiedende van f 550 voor man noemen. De heer v. d. IVal is met dit voorstel ingenomen, hij vindt het eigenlijk nog te laag, terwijl de heer Keikes niet de bedoeling heeft gehad B. en W. beschuldigen, doch hij meende op de anderde zienswijze de aandacht te Spr. wenscht dat de raad ook dit jaar zal worden geleid met dezelfde tact, die zoozeer wordt gewaardeerd, waarom hij den wensch uitspreekt dat de Voorzitter daartoe de noodige kracht en wijsheid moge ontvangen. (Applaus). stukken: Ged. Staten, houdende ’t Kon. Besluit, waarbij De heer Praamsma kan met het voorstel in veel opzichten meegaan, vooral vindt hij het billijk dat voor elk kind nu een bedrag van f 25 wordt afgetrokken. Dit ontlast de groote gezinnen toch iets. Het voorstel wordt aangenomen stemmen. Tegen de heer Kpikes. '6a. Voorstel B. en W. opnieuw regelen duurtetoeslag Daar het vorig jaar de geboortedatum van 16-jarige kinderen, waarvoor duurtetoeslag wordt verleend, was bepaald op vóór 1 Jan. 1901 wordt nu bet een jaar verder is, die datum ook een jaar verschoven. Met algemeene stemmen goedgekeurd. b. Voorstel Commissie weg Bolswird Harlingen duurtetoeslag met advies B. en IV. Dit voorstel behelst om de beide wegwerkers over 1917 sen duurtetoeslag te verleenen van f 1.50 per week. De heer Praamsma is eigenlijk tegen toeslag, maar zal er vóór stemmen, wijl het Bier als een loonverhooging kan worden beschouwd. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Adres Sutherland Royaards inzake re organisatie gymnastiekonderwijs met advies B. en IV. B. en W. achten den tijd niet gunstig om hier volledig gymnastiekonderwijs in te voeren, te meer daar de uren daarvoor zouden moeten verdubbeld worden, wat het gewone school onderwijs niet ten goede zou komen. Ook zou het verdubbeling van het salaris dienen te worden, waarvoor de tijden nu niet gunstig zijn. Redenen waarom zij voorstellen op het adres afwijzend te beschikken. De heer Eerdmans heeft bij het inzien der stukken gezien dat wel het advies der school commissie is ingewonnen, die trouwens in strijd met het advies bet gymnastiekonderwijs voor de jeugd zeer geweuscht acht, doch hij verwondert zich dat niet bet advies is gevraagd van de Commissie voor Lichamelijke opvoeding, hij zou wel willen, dat dit nog geschiedt. De Voorzitter merkt hiertegen op, dat de Schoolcommissie een officieel lichaam is, vol gens de wet belast met het toezicht op het onderwijs, maar de Commissie voor de open luchtspelen heeft hier mee niet te maken. De heer Eisma zou toch wel het voorstel Eerdmai s willen steunen, want hij zou den heer Royaards hier graag willen behouden. Het salaris van dezen is klein, hij moet het inkomen zelf aanvullen, en het ligt dus voor de hand, dat hij zal rondzien naar een beter gesalarieerde positie. Door een toelage te verleenen of door uitbreiding van het gymnas tiekonderwijs had Spr. gehoopt, dat de positie zoo zou worden dat deze uitstekende leeraar voor Bolsward zou behouden blijven. De Voorzitter meent dat het hier de vraag geldt of het onderwijs belang heeft bij de invoering van inplaats van oefeningen, de bedoeling behouden als leider zal toch niet opgaan. Het voorstel Eerdmans vindt geen voldoenden steun en vallen. De heer Terhenne meent ook dat men hier de zaken niet moet verwarren, en stemt in met B. en W. dat het thans geen geschikte tijd is om tot verandering te besluiten. Er is een betere regeling van het onderwijs te wachten, daar het bijzonder onderwijs met het openbaar wordt gelijk gesteld. Dan zullen ook de kinderen der bijzondere scholen het onderwijs in vak j ontvangen en dan is de tijd aangebroken om de positie van den heer Royaards, wiens werk Spr. ook zeer appre cieert, te verbeteren. Intusschen is wellicht het weeshuis wel genegen ook iets in dit opzicht te doen, want werkelijk het gevaar is niet denkbeeldig dat deze uitstekende leeraar wat beters zal zoeken, wat jammer voor Bols ward zal zijn. De heer Oosterbaan ziet ook in dat het hier gaat om gewone onderwijs en opvoeding. Hij meent dat stelling van openbaar- en er is, dan de tijd daar is hierover te hervatten. De lichamelijke opvoeding Aal naar hij ver nam door het Rijk wel op volledige wijze geregeld worden. Het voorstel B. en W. om afwijzend op het adres van den heer Royaards te beschikken, afgevoerd, en f 118.100 wordt verminderd, meenen zij toch dat f 550 voor gezinshoofden en f 350 voor afzonderlijke personen dient te worden afge trokken, terwijl ook voor elk kind beneden 18 jaren f 25 behoort te worden afgetrokken. De heer Terhenne sympathiseert ten zeerste met dit voorstel, doch bij de vorige vaststelling der verordening werd een hoogere aftrek voor kinderen dan f 150 niet toegestaan. De Voorzitter heeft gezien dat in den laatsten tijd verordeningen zijn goedgekeurd zonder beperking van den aftrek voor kinderen zoodat men in den Haag een ander standpunt schijnt te hebben ingenomen. De heer Keikes merkt op dat op 21 Sept. 1916 de verordening op den hoofdelijken omslag is vastgesteld, toen wilden B. en W. van een hoogeren aftrek voor levensonderhoud niet weten, daarom bevreemdt hem dit voor stel, en vraagt bij of in dit laatste halfjaar de tijdsomstandigheden zoo zeer gewijzigd zijn? Hij meent dat waar de uitgaven der gemeente zoozeer stijgen, het billijk is dat elk die kan iets daartoe bijdraagt, want het gaat niet aan alles op de schouders der middenstanders te leggen. Op grond van een en ander zal Spr. tegen dit voorstel stemmen. De heer IVierema heeft ook gezien, dat er verordeningen zijn goedgekeurd waarbij voor een onbeperkt getal kinderen aftrek wordt verleend. Hij wil vragen of de bepaling be neden 18 jaar ook moeielijkheden kan op leveren? Omdat het opmaken van ’t kohier nog al eenigen tijd vordert, meent bij dat wel noodig is een datum als grens te stellen. De Voorzitter antwoordt, dat dit niet noodig is. Het vermogen wordt geschat naar den toesAnd op 1 Januari van het dienstjaar. De beer Etsma vindt het nog al van be- teeker^s, dat er 220 personen van het kohier worden afgevoerd. Hij zou wel willen weten wat het vermenigvuldigingscijfer wordt dus hoeveel het percentage dan zal stijgen. De Voorzitter antwoordt, dat zulks we! zou zijn na te gaan, doch daar was geen tijd voor, en de heer Lunter voegt er bij, dat B. en W. toen ze de vorige maal hun voorstel deden om den bestaanden aftrek te behouden, meer het oog hadden op het verzoek om den aftrek op f 650 te stellen. Daar de tijdsomstandig heden veranderd zijn, stellen ze nu voor den aftrek voor het noodzakelijk levensonderhoud te’ stellen op f 550 en dat er hiermee 220 personen worden afgevoerd is eigenlijk ook niet juist, want de loonen zijn hooger ge- Die raming is gebaseerd op het van 1916 voor 1917. zijn de in- van velen hooger geworden, zoodat misschien het getal afgevoerden pas de helft bedraagt van wat er nu geraamd werd. De heer Kramer merkt ook op, dat de levensstandaard omhoog is gegaan, doch ook de loonen werden hooger. 450 is voor man en vrouw thans onvoldoende om er van te leven. Misschien hadden B. en Whet vorig jaar wel wat een te bevangen blik, en dit nadere voorstel zal rechtvaardiger zijn. De )Voorzitter komt ook nog even terug van den heer Keikes als zouden W. inconsequent hebben gehandeld, meer denkbeeldig dan werkelijkheid zijn. In 1916 wisten wij niet wat de tijd zou opleveren. De salarisregeling heeft nu echter ook verandering moeten ondergaan, wellicht moet dit nog wel eens gebeuren, want het is nu wel te voorzien, dat de nor male tijden, zooals men die voor den oorlog had, nog in lang niet terugkomen. De levens omstandigheden zijn thans zoo, dat een aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud en vrouw alleszins billijk is te De eerste vergadering van de 12 punten der agenda er al stof opleverden tot bespreking. De wijziging van den hoofdelijken omslag waarbij een hooger aftrek werd voorgesteld voor noodzakelijk levens onderhoud het voorstel om niet in te gaan op reorganisatie van Gymnastiekonderwijs en de hooge kosten van het officieel raadsverslag vormden de onderwerpen waarover heel wat woorden gewisseld zijn. Om niet uitvoerig te worden zullen we er vooraf maar niets van zeggen, doch bij die punten zullen we den inboud zeer verkort weergeven. Behalve nog al een aardige dosis ingekomen stukken, welker mededeeling de agenda vooraf ging, kwamen bij de rondvraag nog een paar zaken van nog al uiteenloopende strekking even ter sprake, n.l. het nazien van de rekeningen der stichtingen en... het kruipen der kinderen in de bijten, ook die twee zaken zullen wij op zijn tijd even aanstippen. Wij beginnen met de vermelding dat er 11 leden tegenwoordig waren, de heeren Vis en Boersma waren wegens ongesteldheid af wezig. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De Voorzitter sprak bij den aan vang der vergadering een kort woord tot de raadsleden, in de le plaats er op wijzende dat het hem genoegen doet de heeren in deze eerste ver gadering des jaars welkom te kunnen heeten, en zijn leedwezen uitsprekende dat een der leden sedert eenigen tijd ongesteld is en dus niet in ons midden kon zijn, waarom hij wenscht dat deze van zijn krankheid moge herstellen om weer met ons de belangen der Gemeente te behartigen. In ’t jaar dat verloopen is zijn heel wat besluiten van nog al vérstrekkende beteekenis ■genomen, en al moge men daarover verschillend oordeelen, toch meent Spr. dat de Raad met genoegdoening daarop kan terugzien daar de besluiten zijn genomen in het vertrouwen dat het zal zijn tot heil der Gemeente. Spr. hoopt dat het de leden gegeven moge zijn met B. en W. ook in het komende jaar met ambitie de belangen der Gemeente te behartigen. Aller medewerking wordt daarvoor ingeroepen, en alle reden is er die medewerking thans te vragen want de verzachting der economische crisis vraagt van den Burgemeester zoovele zorgen, dat bij zich niet als gewoon ten volle aan de overige zaken van bestuur kan wijden, zoodat ook de Wethouders zich daarmee meer moeten inlaten. Voor een plaats als Bolsward, die nog niet al te best bij het verkeer is aangesloten, kost de voorziening van huishoudelijke zaken en brandstoffen nog al zorg, doch Spr. wil de verklaring geven, dat al het mogelijke wordt gedaan om de belangen der ingezetenen te behartigen. Bij den aanvang van den nieuwen jaarkring wordt aan de leden van den Raad-en hun familieleden gewenscht dat het hun wel moge gaan, en zij zich weer met dezelfde zorg en ambitie zullen wijden aan de behartiging der Gemeentebelangen. (Applaus.) De heer Kramer dankt voor den uitgesproken wensch bij ’t begin van ’t nieuwe jaar. Bij den terugblik dien de Voorzitter wierp, waarbij hij constateerde dat met alle inspanning is gestreefd naar de behartiging der Gemeente belangen, wil Spr. nu daar bij voegen dat naar aller inzicht de practische leiding niet ontbreekt, wijl de Voorzitter het vermogen bezit om door de moeielijkheden te komen. van het Sint een tweetal, ter voorziening in de vacature ontstaan door ’t overlijden van den heer R. Smits. Deze bestaat uit de heeren H. J. de Visser en H. Eisma. Door B. en W. zal hieraan worden toegevoegd. k. Adres van het Comité van Werklieden verenigingen, verzoekende dat bepaald wordt dat voor de eerste 30 Stère muntgas per maand, de oude prijs van vroeger worde betaald, wijl de verhooging zeer drukt op den werkenden stand. l. Adres van bewoners aan het Hooge Bolwerk, verzoekende dat het pad aldaar van den Sneekerweg tot het vroegere /Zomerhuis” worde bevloerd, wijl daar zeer veel passage is, en de weg dringend verbetering eischt. m. Adres van J. de Boer, directeur der Gemeentereiniging, verzoekende herbenoemd te worden, wijl 12 Mei a.s. zijn benoeming eindigt. Al deze adressen in handen om advies. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Vaststelling eener verordening op het gewicht van brood. De Voorzitter merkt op dat er een fout is geslopen in de wijziging omtrent roggebrood. Daar staat dat dit brood ook zal mogen gebakken worden op een gewicht van 600 gram dit is niet zoo het voorstel is 1200 en 2400 gram. De heer Eisma heeft bij de stukken gezien een circulaire van de Bakkersvereeniging, waarin verzocht werd het broodgewicht te bepalen op 1200, 1600 en 1800 gram. Bestonden er bezwaren ooft het zoo te regelen De Voorzitter kan daarop antwoorden, dat ■deze aangelegenheid met de Bakkers is bespro ken, en dit voorstel in overleg met hen zoo is gesteld. Ook de Friesche Bakkersbond heeft het zoo goedgevonden. De verordening wordt met algemeene stem men goedgekeurd en vastgesteld. 2. Voorstel van B. en Wtot wijziging der Verordening op den Hoofdelijken Omslag. B. en W. stellen voor, naar aanleiding der tijdsomstandigheden den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud te verhoogen, wijl f 450 voor een gezin en f 300 voor een alleenloopend persoon thans onvoldoende is om van te leven. Ofschoon door dit voorstel wellicht 220 personen van ’t kohier worden

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1