lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1917. No. 12. Verscinjnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. Donderdag 8 Februari. Voor het Kantongerecht. I L. BINNENLAND. Bolswardsche Courant VOOR Afzonderlijke i en Jeltje naar was zich voorzien om den buiten licht en geraden, ingang van een hun koopers. «bezorgklanten” moeilijk, i Zitting van Vrijdag 2 Februari 1917. gebrek aan ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Sneek, 6 Febr. A.s. Vrijdag komen hier 200 militairen uit Gaasterland; 30 blijven daar achter. Steenwijk, 5 Febr. Wegens brandstof zullen in deze gemeente voorloopig alle openbare scholen des middags gesloten worden. Akkrum, 5 Febr. Voor den eenvoudigen mensch is de broodkaartregeling een puzzle. Een bakker bracht heden brood bij een klant alhier. Hij kreeg de vereischte bonnetjes en de klant meende, dat daarmee alles was afge daan. «En mijn geld dan,” zei de bakker. «Och man" zei de klant, «ben je nog niet beter op de hoogte? Met die bonnetjes ga je naar den burgemeester en dan geeft die je het geld.” En wat de bakker ook opponeerde, het gaf hem niets, hij kreeg geen centen. Lemmer, 6 Febr. De op heden belegde Raadsvergadering van Lemsterland is niet doorgegaan vanwege de... koude. Het was niet mogelijk de Raadszaal voldoende te ver warmen. De nood. Het mag niet ontkend worden, dat de nood in Amsterdam hoog gestegen is. Nadat het publiek de vorige week vrijwel vergeefs beeft gehunkerd naar wat brandstof, werd het Zaterdag aan de huismoeders voor het eerst ook duidelijk, dat er inderdaad wijziging moet worden gebracht in de voeding. Nergens was meer een aardappel te krijgen. Nu kon men zich over het algemeen in de winkels nog voorzien van rijst, maar hier en daar was ook dit artikel uitverkocht. Er zijn onder het publiek twee categorieën, die er toe medewerken, dat, om zoo te zeggen, haast niets meer te verkrijgen is. In de eerste plaats de egoïsten, die, in afwachting van de rantsoeneering, zorgen zooveel mogelijk levensmiddelen in voorraad te hebben. Zooals van zelf spreekt, worden dezen voornamelijk gevonden onder de meer gefortuneerden. Maar daarnaast bestaan de levensmiddelen ronselaars, het repaille, dat nu al sedert het uitbreken van den oorlog alles tracht op te koopen wat eetbaar is en door zijn handlangers over de grens doet smokkelen. Daaraan zal tenminste door de rantsoenee ring voorgoed een einde worden gemaakt. Deze gaat den 17den Februari in en dan zal er tenminste regelmaat komen. Nu is de toestand inderdaad benard. Want b.v. bruine boonen, die vooral door de arbeiders graag worden gegeten in afwisseling met aardappelen, zijn niet te krijgen. En wij vernamen, dat ook voor Februari niet eens aan de volle aanvraag zal worden voldaan... De winkeliers, die anders graag verkoopen en hoe meer hoe liever! moeten nu zorgvuldige schifting maken tusschen Voor hen, die voornamelijk hebben, is dat nu niet zoo heel moeilijk, maar in tal van «loopzaken” wordt bet probleem lastiger. Daar wordt eenvoudig aan «vreemde gezichten” niet ver kocht. Wee het arme gezin, waar toevallig net een nieuw dienstmeisje is gekomen I De brave deern heeft kans, dat ze nu en dan zonder boodschappen thuis komt... Aan het Distributiebureau weet men er ook geen middel meer op. De rantsoeneering, boe administratief omslachtig ook, kan alleen dg gewenschte uitkomst brengen. En datgene, waartegen men eerst op zag, wordt nu als een verlossing beschouwd uit den noodtoestand van hel oogenblik. Alg. H. Nog meer beperking in het treinenverkeer. Tengevolge van de heerschende steenkolen- schaarschte zal binnenkort het treinenverkeer nog meer beperkt worden. De trawlervloot. Naar de berichtgever van het Hbld. te IJmuiden uit zeer betrouwbare bron verneemt, zal de stoomtrawlervloot van de toestemming der Regeering om binnen een grens van 20" zeemijlen uit de kust ’t bedrijf uit te oefenen, practisch geen gebruik kunnen maken. Door het Bestuur van de «Onderlinge Oorlogsrisico- Maatsch." (dit is een onderlinge verzekering, die de reeders in het begin van den oorlog •oprichtten) is besloten, dat het risico voor eventueele ongevallen der uitvarende schepen door deze maatschappij niet zal worden gedragen. Contracteeren van suikerbieten. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel vestigt er de aandacht van ver bouwers van suikerbieten op, dat zij goed doen zich te onthouden van bet afsluiten Van contracten voor den verbouw van dit gewas, zoolang hij niet heeft bekendgemaakt, dat tegen het afsluiten der contracten geen bezwaar bestaat. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Leeuwarden, 6 Febr. In verband met door de regeering aangekondigde maatregelen zullen B. en W. van Leeuwarden den Raad ingrij pende voorstellen doen ter bevordering van kolenbesparing. De uiterste zuinigheid met brandstof wordt aan ingezetenen aan- Voorts heeft de burgemeester met 7 dezer het gebruik van gas- of electriscb licht in publieke lokaliteiten na 10 uur ’s avonds verboden. Geruststellende verklaring. Den Haag, 6 Febr. Bij den aanvang van de Kamerzitting van heden, heeft minister Gort van der Linden de volgende verklaring afgelegd Ernstige gebeurtenissen houden de regeering bezig. Het is op het oogenblik onmogelijk mededeelingen te doen. De regeering zal de Kamer alle inlichtingen geven, zoodra dit in ’s lands belang oirbaar is. Er is geen reden tot bijzondere ongerustheid. Heerenveen. In de kranten lezen we dat o.a. te Rotterdam aardappelnood is; den in gezetenen daar is aangeraden niet vaker dan drie A viermaal ’s weeks aardappelen te eten. Dit nu wordt als nieuwsbericht de wereld ingelanceerd. Maar vragen wij, is dat nu werkelijk zoo’n verbazend groot wonder? Wij zijn zoo vrij, dit te betwijfelen, want hier ter plaatse is de toestand véél erger, wij kunnen ons die weelde niet veroorloven zoo vaak nog aardappelen te «genieten”, als er tenminste van genieten sprake kan zijn, want als ze al zijn te bekomen, zijn ze doorgaans zoo 'ongenietbaar, zoo «stroo-min” zooals de volks uitdrukking zegt, dat men haast liever voorbij wil gaan. Wij hebben dezer dagen gevallen gehoord, dat heelemaal geen aardappelen waren te verkrijgen, laat staan van drie a viermaal per week. Was er dan op andere wijze op behoorlijke wijze aan consumptie-artikelen, zooals erwten en boonen, te komen, dan was het gemis aan aardappelen nog zoo erg niet, doch ook dat laat veel te wenschen over. Voor de huis moeders, en vooral die z.g. «smalle beurzen” hebben, begint het zoo langzamerhand een 1 heele toer te worden, om datgene op tafel te brengen wat naar behooren kan dienen om de hongerige magen der huisgenooten van het noodige voedsel te voorzien. i Gasbesparing. Te Doetinrchem heeft de kerkeraad der Ned. Herv. kerk, met het doel gasbesparing te bevorderen, besloten, tot nadere bekend making in plaats van ’s avonds des middags godsdienstoefening te houden. Een vreemd geschenk. Aan de gemeente -Nieuwe-Tonge is door een particulier, ter gelegenheid van zijn 80sten verjaardag, een lijkkoets ten geschenke gegeven om geheel gratis door de burgers gebruikt te worden, benevens een som van f 1000 om uit de rente daarvan de noodige kosten te bestrijden. beklaagde, want die was er op uit winkelman te plagen, de kruk van beet en zoo gingen ze beurtelings trekken, open en dicht, open en dicht een paar malen. Toen sloeg bekl. nog met de andere band in de etalage, zoodat daar de boel van boven viel en van de lamp het. glas brak. Van deze baldadigheid werd klachte gedaan en heden dient die zaak. Getuige Zeijlstra bevestigt wat wij boven vertelden en ook getuige P. T. Visser heeft gezien dat beklaagde de deur open en toe duwde en merkte dat het rekje op de toon bank omviel. Hij had gezegd: Kom daar zal ’k nog eens voor een dubbeltje sigaren koopen, doch ’t scheen plagerij te zijn. Eisch f 10 of 6 dagen. De overige zaken werden bij verstek behandeld. Uitspraak der vonnissen op Vrijdag 16 Februari a.s. Toen wij deze zitting binnenkwamen stonden terecht een officier van ’t L?ger des Heils en een vrouwelijke lidmaat van die corporatie. Haar rang weten wij niet te melden, maar de eerste D. T. te Sneek en de andere T. K. thans te Rotterdam, hebben te Workum een inzame ling vau gelden gehouden aan de huizen, zonder dat zij daarvoor toestemming hadden van den Burgemeester. Art. 34 der politie verordening van Workum schrijft voor dat men voor het inzamelen van gelden aan de deuren, vergunning van het Hoofd der Gemeente moet hebben. Er werd deswege een klacht ingediend bij de politie en dus moest deze procesverbaal opmaken. Beklaagden bekennen, maar wisten niet dat zij eerst permissie moesten vragen. Een getuige Janke de Haan, dienstbode bij een predikant verklaart dat de eene beklaagde haar aan de deur een lijst overreikte, om die aan Mevrouw te laten zien, zij heeft wel gezien dat er op die lijst eenige namen stonden met eenig bedrag er achter. De politie heeft beide beklaagden ook bij de huizen zien rondgaan. Eisch voor elk f 3 of 3 dagen hechtenis. Vervolgens kwamen een viertal jongelui uit Arum voor de groene tafel. Eigenlijk moesten er vijf zijn, maar een was absent. Dit clubje heeft op oudejaarsavond eenige baldadigheden uitgebaald, door een aardkar, een hek en meer dergelijke voorwerpen die onder hun bereik kwamen, in het water te werpen. R. Z., J. H., J. v. d. V. en R. v. d. V. bekennen dat zij dien avond voor de grap het hebben gedaan en tegen den afwezigen makker die afwezig is wordt verstek verleend. De heer Kantonrechter brent hen onder ’t oog dat dit lang geen grap is. ’t Is een ernstige baldadigheid, en zij hadden wel te Leeuwarden voor de rechtbank gedaagd kunnen worden. Tegen J. H. de oudste, wordt f 3 of 7 dagen, tegen D. R. f 3 of 3 dagen geëischt en de 3' overigen die nog minderjarig zijn, worden aan hun ouders teruggegeven. Die komen er dus denkelijk nog zonder straf af, maar hen wordt beduid dat zij voor ’t vervolg hebben op te passen, want hun namen staan nu eenmaal in het «groote boek.” Als bet weer gebeurt komen ze er niet zoo goed af. Daarop komt voor ’t front D. D. die den 6 Jan. op den kunstweg bij Tjerkwerd met een te zwaren vracht op den wagen reed, in verhouding tot de breedte van de wielbanden. Bekl. bekent, maar vooreerst rijdt hij niet vaak, en is hij dus niet zoo goed met de besturing der paarden bekend. Hij moest mais vervoeren, en omdat de Groote Dijlakker opengebroken was, moest hij. van den St. Jans- poort de route nemen over de brug bij de gasfabriek. Hij durfde het niet aan, den grooten wagen te nemen, want als zoo’n zwaar geladen wagen bij de hoogte neergaat, behoort er heel wat vaardigheid toe om aan den eenen kant de stoepen en aan den anderen kant de boomen te mijden. Daarom nam hij voor de veiligheid den kleinen wagen en nu wilde ’t ongeluk dat de politie hem op den weg ontmoette, en zoo, zegt beki. «liep ik er in." Met de omstandigheid rekening houdende, eischt de heer Ambtenaar f 4 boete of 3 dagen. Voor dergelijke overtredingen wordt gewoon lijk nog al een behoorlijk stevige boete geëischt, want de wegen lijden zeer onder die zware vrachten. Nu kwam A. L. van Arum voor, die op een avond op ’zijn rijwiel werd aangetroffen zonder dat hij licht op had. Bekl. bekent, maar dat hij geen licht brandde kwam, om dat hij geen carbid bad en ’t ook in het dorp niet bezetten kon. De handelaars in dat artikel waren op dat moment uitverkocht. Hij moest van Witmarsum Arum. Eisch f 2 of 2 dagen. De laatste zaak die behandeld werd, van S. G. V. te Arum. Deze was zelf niet tegenwoordig, maar er werden twee getuigen gehoord en zoo kwamen wij te weten wat beklaagde had uitgevoerd. Op 6 Jan. des avonds toen H. Zeijlstra zijn winkel zou sluiten, of eigenlijk had hij de deur reeds op slot, kwam er nog een klant aan naar hij meende. Hij opende dus weer en nu had de eigenaar de kruk aan den binnenkant en Dan komt, bij al de ellende met bet eten, nog de brandstofschaarschte, wat in de tegen woordig heerschende koude dubbel en dwats overleg vereischt om ieder in het gezin zooveel mogelijk te bevredigen. De eigenaardige verdeeling van Heerenveen in drie gemeenten komt ook bij de distributie- regeling wederom op voor iedere gemeente afzonderlijk staande bezwaren en gebreken uit; wat dikwijls in de ééne wel is te bekomen, is vaak in de andere een ongehoord artikel en zulke toestanden in ééne plaats met eene dergelijke dnedeelige regeling is, om het zoo kort mogelijk uit te drukken: schier on mogelijk maar toch waar en ondervinden velen er last en hinder mee. O. N. Sneek. Maandagmorgen verzamelden zich de baanvegers voor het waaggebouw. Zij wilden, nu het gesneeuwd had, de banen niet vegen zonder een toelage. Zij verklaarden, dat de rijders zoo karig waren in het geven, dat ze geen grooter dagloon maakten dan geregeld van 65 cent tot een gulden. Het schijnt dat de rijders dus weinig geven, om een goedgeveegde baan. Na een onderhoud met den burgemeester zijn ze aan bet vegen der banen begonnen. Hieruit maakt men op, dat de burgemeester bene verbetering in dien toestand in uitzicht heeft gesteld. O. N. Sneek, 6 Febr. ’t Is met den steenkolen handel hier op moment gedaan. Of wil men het met goud betalen, de onmisbare brand stof is uitverkocht. De gasfabriek levert tot heden nog cokes tegen f 1.05 per H.L.maar slechts 1 H.L. per week. Of er spoedig weer steenkool komt? Men denkt het wel; de tijd wanneer, kan echter niet worden bepaald. Wie zoo gelukkig was vóór den winter vol doende op te slaan, is thans goed af. Maar verreweg de meesten hadden niet op zoo’n strenge vorst gerekend, vandaar dat de voorraad spoediger dan ooit slonk en men uit vrees voor gebrek trachtte aan te vullen, wat men te kort kwam. Gelukkig kan men bij de handelaars nog briquetten van verdachte qualiteit bezetten en met veel moeite nog een H.L. cokes tegen f 1.40 n.b. ’t Baart natuurlijk geen wonder dat velen die nog in bet bezit van turfkachels zijn, deze tegenwoordig druk voeden met regeerings- turf, die tot heden nog voldoende is te krijgen. Tjerkwerd. Hardrijderij van jongens en meisjes beneden 17 jaar. Prijs le cadeau f 10, Jobs. Borger Wietske Sieswerda te Pingjum. 2e cadeau f 5, Pieter Rijpma, Pingjum en Tjitske Postma te Zurich. 3e cadeau f 2.50, Roelof de Jong en Heins te Tjerkwerd. 'Door de vorst. Op verschillende plaatsen zijn in de straten van Wageningen de buizen van de gemeentelijke waterleiding gesprongen, zoodat geheele stads gedeelten van toevoer zijn afgesloten. Onder de locomotief. De ongeveer 23-jarjge ongehuwde conducteur op de tram SteenwijkOosterwoldeSmilde, A. van der Schoot, woonachtig te Oosterwolde, geraakte gistermiddag nabij het station Steen wijk, bij het rangeeren onder de locomotief. De spoedig ter plaatse aanwezige geneesheer kon slechts den dood constateeren. Alg. H. Gasverstikking. In de Kroonstraat te Utrecht zijn twee bejaarde menschen, man en vrouw, door gas verstikking om het leven gekomen. De oorzaak was gasophooping tengevolge van het springen van een buis in de straat. Doordat de grond bevroren' was heeft het gas zich een uitweg door het huis gebaand. Alg. H. Deserteur. Zaterdagavond bij het overbrengen van een deserteur van IJmuiden naar Schoonhoven, gelukte het dezen in den trein uit de W. O. door het raam op de treeplank te komen en, toen bij ontdekking de trein tot stilstand werd gebracht, sprong hij van den trein en verdween over het ijs. Een wilde jacht ontstond, door parken en plantsoenen, tot het ten slotte den deserteur gelukte in Gouda te ontkomen.'.Tot nog toe is hij niet ontdekt. N. R. Ct. Geen carnaval. Door de militaire overheid in Noord-Brabant en Limburg is carnaval verboden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1