lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Klein s Thee, in ons pakjes thans 22 ct., in vierdel pakjes 27 */2 ct. Gebro ken Thee ook per ons. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 1917. No. 13. Verschijnt Donderdags en Zondags. ö6ste Jaargang. V EEN JUBILEUM. f' Zondag 11 Februari. 4 In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Bij J. LEMSTRA, Bolsward. W. v. d. GOOT, Makkum. JL Uit de Raadszaal. Bolswardsclie Courant VOOR H n gemeente- van den andere regeling gesteld ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Afzonderlijke nos. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Rei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4.- Vergadering op Donderdag 8 Februari 1917. Buitengewone omstandigheden maken buiten gewone maatregelen noodig. Dat ondervindt men tegenwoordig eigenlijk reeds aan den lijve. Beperking van brood, van andere eet waren, van brandstoffen, ja velerlei levens behoeften. De omstandigheden maken een gedurig ingrijpen van de overheid noodig, en ’t was ook om deze reden dat heden een spoedeischende vergadering werd belegd. De besparing van gas, door de verordening van 1 December j.l. blijkt geen voldoend resultaat op te leveren, en dus moeten de duimschroeven iets straffer worden aangelegd. Twaalf leden waren tegenwoordig, de heer Vis was afwezig wegens ongesteldheid. Daar het èen spoedeischende vergadering was, werd direct aangevangen met de PUNTEN VAN BEHANDELING. van Burgemeester en Wethou- van het gastarief. van een nadere missive van den Minister d.d. 2 Februari, waarin wordt bepaald dat, wil men later kolen voor de gasproductie ontvangen, het noodig is dat van 1Voor stel ders tot wijziging Naar aanleiding nu wel degelijk wegen zag men bestemd te halen. voor een per slede, wel duidelijk, dat de ijsbanen verkeerswegen zijn ten algemeenen nutte. Nu stuit het mij altoos tegen de borst, dat de menschen, die de ijsbanen in gereed heid brengen en houden, zijn aangewezen op de openbare liefdadigheid. Zij moeten om het maar rechtuit te 'zeggen, om^hun daghuur bedelen. Van aalmoezen^moeten ze een daghuur bijeen zien te garen. Nu geeft het voor de gelukkigen die een^beste stand plaats hebben, bij bruggen en walplanken in ’t drukke verkeer, gewoonlijk een^dikke daghuur, terwijl anderen, die meer eenzame wegen moeten vegen een heel karig loontje besommen. En die laatsten hebben dn den regel veel langer banen te vegen. Daarin ligt dus ook al weer een grove onbillijkheid. Het doel van mijn schrijven is, er op te wijzen, of het niet mogelijk is, dat er een andere regeling komt, ’k Meen dat de baan vegers hier te Bolsward vroeger met een gesloten bus stonden, waarin de voorbijrijdenden bun gave konden storten. Het bijeengegaarde bedrag, dat in de verschillende bussen was verzameld, werd door allen gelijkelijk gedeeld. Die bussen hadden dus het doel, de ongelijk matige belooning op te heffen. Men heeft mij gezegd, dat die regeling toch minder goed beviel, vooreerst was de opbrengst der bussen beduidend beneden de gekoesterde verwach tingen. Men zei mij, dat de baanvegers zelf, nu het hun privaat belang niet zoo zeer gold,* weinig werk van de bussen maakten, en aan den anderen kant ook de schaatsenrijders er minder attentie aan schonken, wijl het per soonlijk begunstigen van den baanveger nu op den achtergrond trad. Ook mompelde men, dat de centen die door de haast buiten de bus terecht kwamen, als particulier eigendom meestal, tenminste door sommigen, werden achtergehouden. Het vragen en het onbillijke bleven dus toch nog bestaan. Mijn idee in dezen is, dat het onderhoud der ijsbanen geheel van gemeentewege geschiedt, onder toezicht van een baanopzichter, gelijk Bolsward die reeds heeft. De moeilijke plaatsen moeten behoorlijk worden afgebakend, en de banen op voldoende breedte in orde worden gehouden. De baanvegers moesten uit de gemeentekas een behoorlijk loon ontvangen, ’t is als een goede werkverschaffing te beschou wen. Waar de gemeenten zulke groote uit gaven zich getroosten voor de verkeerswegen te land en te water, kan het betrekkelijk gering bedrag, dat voor de ijsbanen benoodigd is, zeker geen bezwaar zijn. Het geven van baancenten, dat nu een gedwongen zedelijke plicht is voor degenen die van ’t ijs profiteeren, kon dan geheel vervallen. Men zal mij misschien tegenwerpen dat dan de burgers, die niet van bet ijs gebruik maken, toch moeten bijdragen tot het onder houd van de ijsbanen. Zeker dit is zoo, maar zulks is voor de wegen en vaarten toch ook het geval. Iedereen heeft belang bij goede verkeerswegen ’t zij dan direct of indirect en dat behoort uit de algemeene kas bestreden te worden, zegt men. Welnu wat voor de verkeerswegen geldt ik zeide het reeds, heeft ook betrekking op de ijsbanen. Voor Friesland diende het m.i. nog eer als een provinciaal, dan wel als een belang beschouwd te worden. Gaarne zou ik zien dat ook anderen in dezen hun meening kenbaar wilden maken, want voor ^volgende jaren zou het 'geregeld kunnen worden, gelijk ik het aangaf. Bolsward, 9 Februari 1917. M. WIERDA. B. en dat over goed aan in 1890 werd en in 1916 werd te goed van Vleiend voor het Bestuur zijn zeer zeker de volgende cijfers: Over 1915. Voor Bolsward: Rijkspost Spaarbank R. K. Tegoed 31 Dec 1915 van inleggers, f 210.864.7^7 - 112.281.76 Vereen. Spaarbank te Bolsward f 401.445.88 Uithaal. 68.367.98 morgen staken wilden, omdat hun werk zoo karig beloohd werd. Dit geeft mij aanleiding U plaatsruimte te vragen voor de volgende regelen. Het is een zaak van algemeen belang, dat de ijsbanen goed in orde worden gehouden. Wat in ’t algemeen geldt voor de verkeers wegen heeft in Friesland zeer zeker ook be trekking op de ijsbanen. Deze zijn in de eerste plaats ten genoegen van de schaatsenrijders, maar in de tweede plaats zijn het bij aan houdende vorst: zooals deze winter dat mee brengt, nu heer IJskoning regeert, ook van vervoer. Donderdag hier in de stad tal van sleden die waren om goederen te brengen en Ook de melk wordt tegenwoordig deel naar de fabrieken gebracht Uit dit etn en ander volgt dus het verbruik wordt beperkt tot 65 pCt. het normaal verbruik van voorheen. W. stellen dus voor om voor gas den gewonen meter wordt geleverd .60 pCt. te doen betalen met 8 cent per stère, en het overige te stellen op 40 cent, met bepaling dat een verbruik van ten hoogste 35 M3. per maand geleverd wordt voor 8 ct. Industriegas kost 7 cent voor 60 pCt. van het normaal verbruik en ’t overige 14 cent per stère. Muntgas kost bij verbruik van 35 M3, per maand 9 cent, het meerdere 36 tot 50 M3. 20 cent, van 51 tot 70 stère voor 30 cent en het meerdere boven 70 stèreGO cent. De Voorzitter licht toe dat bet een gewichtig probleem is, daar ook de brandstoffennood groot is. Al het mogelijke wordt gedaan om in den nood te voorzien, en 30 ton kolen is afgezonden voor deze gemeente. Die zending is onderweg, maar wanneer ze arriveert is nog niet te zeggen. De heer Boersma vraagt welke resultaten met de gasbesparing over December en Januari zijn verkregen. De heer Lunter antwoordt dat de besparing over December beter was, dan over Januari, ofschoon van December nog eenige dagen waren van vrij gebruik. Over de geheele maand Januari was de besparing hoogstens 24 pCt. en dat is onvoldoende. De Mir ister staat toe dat hoogstens 65 pCt. wordt verbruikt daarom hebben B. en W. in deze omstandigheden besloten, in overleg met de gascommissie, om 60 pCt. voor nor malen prijs te leveren, maar het meerdere hooger te stellen. Er is dus nog een speling van 5 pCt. maar, zoo heeft men gezegd dat hoogere gebruik moet zwaar belast worden. De heer Boersma dankt voor de toelichting, maar hij vindt de verhooging van 16 op 40 cent wel wat heel hoog. In Sneek en Workum is de prijs gesteld voor dat boogere op 25 cent en nu hier 40 cent, dat vindt hij wel wat erg hoog. De Voorzitter licht nog toe; dat men nu nog niet kwam, waar men moet komen, op 65 pCt., daarom is deze maatregel noodig. De heer Oosterbaan merkt op dat een tweetal gemeenten genoemd werd door den heer Boersma Zondag herdenkt een vereeniging in onze stad haar 50 jarig bestaan. Het is een ver eeniging zonder vaandel, zonder wedstrijden, zonder medailles en feestelijkheden, een stille in den lande, die zonder gerucht baar werk doet, haar weg gaat, bescheiden, haast onop gemerkt, doch een die sporen nalaat op haar weg, resultaten ziet van haar arbeid, die nuttig wordt, weldra noodig, eindelijk onmisbaar! De Spaarbank te Bolsward viert haar gouden feest. De oprichters: Ds. A. W. Huidekoper, T. van der Weij, N. de la Lande Cremer, W. A. Peereboom, L. Levoir, W. Ledeboer, D. J. Brouwer, destijds vormende het Collegie: „Oefening kweekt Kunst,” tot doel hebbende, onderling de welsprekendheid te beoefenen, besloten, niet alleen voor zich zelf, doch ook voor anderen nuttig werkzaam te zijn en richtten 11 Februari 1867 te Bolsward, een Spaar bank op. Tot Commissarissen werden benoemd de Heeren: Ds. W. van Hulst, H, van der Werf, J. E. Westenberg. Al spoedig bleek, dat de oprichting van een Spaarbank een gelukkig denkbeeld en eeh goede daad was; de deelnemers kwamen, de inlagen vermeerderden, zoodat in 1880 het te inleggers de f 100.000.overschreed, - 200.000.bereikt, - 400.000.geboekt als inleggers. er de aandacht op, om meer geld te dwang tot besparing Er zijn direct al 400 de 490 die niet boven de 35 M3. komen, en dit wordt elke maand nog gunstiger. De heer Oosterbaan wil nog in 't midden brengen dat de grootste gasgebruikers nog niet eens altoos de grootste gezinnen hebben. De juiste aanwending van ’t gas doet er veel toe. Mag de bewering van den heer v. d. Wal in ’t algemeen al juist zijn, in bijzondere gevallen is het toch weer niet juist. De heer v. d. IVal wil wel gelooven, dat het soms niet de grootste gezinnen zijn die ’t meeste verbruiken, want die zijn thans wel het meest gedwongen om te bezuinigen. Het voorstel waarmede tevens beschikt wordt op het terzake ingekomen adres wordt aangenomen met 11 stemmen. De heer v. d. Wal* stemde^tegen. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot medewerking der gemeentelijke distributieover eenkomst. Dit voorstel behelst, om wegéns de nieuwe regeling, waarbij rantsoeneering is ingevoerd, de gewestelijke overeenkomst op te heffen. Op de Vrijdag te houden vergadering te Leeuwarden wordt dit behandeld, en vragen B. en W. machtiging om tot opheffing te kunnen overgaan. Met algemeene stemmen alzoo besloten. Sluiting der vergadering. INGEZONDEN. (Buiten Verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur In uw laatste nummer las ik een bericht uit Sneek, dat de baanvegers aldaar Maandag- giek de uitbreiding van doel en werking der Bank tot stand bracht, heeft zeker reden de oprichting te herdenken. De tijdsomstandigheden zullen de feestelijk heden wel beperken tot bescheiden afmetingen. Wij wenschen ’t feestvierende Bestuur geluk met dit gouden feest, geluk ook met het succes van zijn werk en tevens wenschen wij de stad Bolsward geluk met het bezit van eene finantieele instelling als de Vereeniging „Spaar bank te Bolsward”, die wat soliditeit, inrich ting, localiteit, reserve en werking betreft, met de beste van hare zusteren kan worden vergeleken. Als curiositeit zij hier nog vermeld, dat reeds in 1818 een Spaarbank in Bolsward werd opgericht, waarvan de Heeren D. Jakles en J. Cremer Pz. resp. Voorzitter en Secretaris waren. Deze'werd in 1824 weer opgedoekt. Het reglement voor die bank werd gedrukt bij T. A. Annema te Workum. Inleg. Rijkspost Spb. f 61.604.035 f R. K. - 71 810.525 ^4 318.325 Ver. Sp.te B. - 181352 82 - 113.804 355 Begonnen in een klein gehuurd lokaal, met een enkele zitting per week, heeft de Spaarbank nu een eigen monumentaal gebouw dat aan meer dan redelijke eischen voldoet, vooral wat veiligheid betreft van de door haar beheerde waarden, en dagelijksche zittingen voor ontvangen en uithalen van gelden. In de 50 jaren van h'aar bestaan heeft de Bank bijna drie millioen gulden aan inlagen ontvangen aan rente uilgekeerd bijna een kwart millioen gulden. In 1906 werd een voorschotbank aan de Spaarbank verbonden. Sedert dien tijd werd aan voorschotnemers onder borgtocht of tegen onderpand f 35920.ter leen verstrekt. De Oprichters zijn allen overleden en hebben een reeks van opvolgers gehad die allen belangeloos bun tijd en hun kunnen ten dienste stelden van de Spaarbank. De tastbare resultaten van dien arbeid zijn hierboven genoemd, doch tevens is de neiging tot sparen gekweekt, bevorderd en geleid, een spaarzin die nog jaren zijn goede werking zal laten gevoelen, niet alleen door het ver krijgen van een zekeren welstand, maar ook en vooral door zijn indirect bevorderen van orde, regelmaat, vooruitgang, dus ware be schaving. Het tegenwoordige Bestuur, dat zoo ener- doch daar zal door de nadere missive Minister ook een moeten worden. De heer Terhenne merkt op dat de limiet van den prijs een zeer bijkomstige zaak is, ’t gaat niet om de prijsverhooging, het moet worden een besparing over het. geheele land van 35 pCt. Met de meest groote zuinigheid moet het gas gebruikt worden, auders zullen er gasfabrieken stopgezet moeten worden. De huismoeders moeten de oude kookkachel weer opzoeken en de petroleumtoestellen weer in werking stellen. Men zegt misschien, er is geen petroleum te krijgen goed zegt de Minister, maar/ik heb ook geen kolen. De muntgasgebruikers, moeten dit ook begrijpen. Bij de stukken is ook het adres om 30 M3. voor den ouden prijs te leveren, doch van verlaging kan thans geen sprake zijn. Bolsward neemt in deze regeling reeds een gunstige plaats in. Spr. heeft bet verbruik over de muntmeters speciaal nagegaan. Volgens het verslag is in 1915 per munt meter gemiddeld 28 stère geleverd per maand. Volgens opgaaf zijn er nu 309 geweest die niet hooger dan 30 M3. noodig hadden, en betrekke lijk weinigen waren er boven slechts 1 muntgasgebruiker was boven de 70 stère. Op de 492 meters is een totaal van 400 dat niet boven de 35 kwam in de gepas seerde maand. De heer v. d. Wal heeft in de vorige maand er op gewezen dat er velen waren die veel meer dan 30 M3. noodig hadden, maar de cijfers wijzen ’t nu toch anders uit. De heer Boersma wil dé bewering van den heer Terhenne onderschrijven dat het noodig is de uiterste zuinigheid te betrachten, hij begrijpt ook dat alleen gedwofigen men tot deze verhooging wil overgaan, maar bij meent toch het recht te hebben om zich te verbazen over de groote prijsverhooging en dat hij dus wel die opmerking mocht maken. De heer v. d. Wal betwijfelt niet dat de cijfers door den heer Terhenne gegeven juist zijn, maar daarmee wordt de bewering der adressanten niet weerlegd, dat de groote gezinnen erg bezwaard worden. De kleine gezinnen kunnen wel met 35 stère toe, doch de grootere niet. Door die manier van becijfering wordt niet het argument van de adressanten bestreden. De heer Terhenne merkt toch nog daartegen op dat er al 400 gebruikers zijn die niet boven de 35 stère gebruiken, en wij hebben den winnenden tijd dat men minder kunstlicht noodig heeft omdat de dagen langer worden, dus elke maand wordt de verhouding weer gunstiger. De bepaling voor Bolsward is een zeer gunstige te noemen. De heer Lunter vestigt dat het niet te doen is maken, het is alleen een van het verbruik, muntgasgebruikers van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1