Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. Si i No. 14. 1917. £>6sta Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. BaisV^O-, Donderdag 15 Februari. HET JULIANAPARK. fez-- ONTWERP z 'i VOOR q q u e c 0 o o o o a 6 een 'i Afb. 1. De entrée van het openbare park te Boisward, aangelegd door de firma Wybren Krijns en Co. te Joure. -- Afb. 2. Platte grond van het openbare park te Boisward, aangelegd door de firma Wybren Krijns en Co. te Joure, naar een plan van hun tuinarchitect, den heer H. Meijer. Afzonderlijke Co. te Joure. van ge- ,w... Bolswardsche Courant Toch hebben wij wel ’t vertrouwen en de hoop tevens, dat de zaak haar beslag zal heel ander, en mooi geheel ADVERTENTIEPRIJS: 11 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. t) Wij wenscben in herinnering te brengen, dat de heer S. J. Oosterbaan in den gemeenteraad het eerst de aan dacht heeft gevestigd op den aanleg van een wandelpark als een blijvend souvenir aan het Onafhankelijkheidsfeest. Die gedachte vond weerklank bij heeren Voogden van Gasthuis en Weeshuis en werd later door hen verwezenlijkt. van de „Oude den stadskant Foto Wybren Krijns en Co. te Joure- vormigen aanleg een heel ander, en volgens onze zienswijze, zeer mooi geheel van dit terrein gemaakt, wat nader blijkt uit afb. 3. Alvorens nu het nog zeer jeugdige park te betreden, willen we eerst een en ander mede- deelen over den oorsprong ervan en iets weer geven van het ontstaan van dit fraaie lust oord, dat op den duur de stad Boisward tot sieraad zal verstrekken. Zoo als we reeds opmerkten ziet men rond Boisward uitgestrekte weilanden, terwijl boom groepen slechts weinig in dit deel van Friesland voorkomen. De omstandigheid, dat elke stad van belang haar park, haar openbare wandel plaats beeft, waar des zomers een of ander muziekkorps, op gezette tijden de ingezetenen op vroolijke wijzen of ernstige melodieën ont haalt, deed ook de ingezetenen van Boisward ontwaken en zoo kwam een openbaar park ter sprake. Leeuwarden beeft zijn Prinsentuin en nog een ander keurig onderhouden park, Sneek boogt sedert eenige jaren -op een fraai wandelterrein en waarom zou Boisward in deze richting achterblijven? Eenige der voor mannen kwamen bijeen en na eenig praten was sppedig het plan gerijpt, dat ook Boisward niet langer verstoken mocht blijven van een wandelplaats, waar men op een mooien zomer avond of Zondagmiddag zou kunnen genieten van alles wat zulk een park opleveren kan. Men behoefde niet lang naar een geschikt terrein in de naaste omgeving te zoeken, want onmiddellijk buiten de kom der gemeente een kleine stad heeft dit voor op een Reeds langen tijd hadden wij plan een beschouwing over en een beschrijving van ons park te geven. Men hport ook onder onze stadgenooten daarover zeer verschillend oordeelen. Zijn er die den aanleg roemen, men hoort ook menigmaal oordeelvellingen die niet zoo tevredenstellend klinken. De meesten dezer laatsten vinden wel ’t Rosarium fraai, doch de groote grasvlakte in ’t midden draagt niet bun goedkeuring weg, terwijl ze ook de boombeplanting te karig vinden. ’t Was ons doel op de schoonheden van dezen parkaanleg te wijzen, tevens de af en toe opgevangen opmerkingen te beschouwen en voor zoover wij er niet in mee kunnen gaan, te weerleggen onder verwijzing naar de moeielijkheden, die zich bij dit terrein voor deden. JV*' .‘j iff Toen wij onze gedachten over een en ander lieten gaan, kwam ons door een gelukkig toeval onder oogen het weekblad F lor alia, waarin van de hand van den hoofdredacteur, den heer A. Fiet, hortulanus te Groningen, een uitvoerig en zeer waardeerend artikel voorkomt, onder den titel: Het openbare park te Boisward, aangelegd door de Firma Wybren Krijns en Cp. te Joure. Daar hier dus geheel de deskundige, een alleszins be voegd beoordeelaar, bet woord heeft, meenden wij niet beter te kunnen doen dan toe stemming te vragen, van dat artikel gebruik te mogen maken voor ons blad. Auteur en Uitgever gaven bereidwillig hun toestemming, terwijl de Firma Krijns ons ook welwillend de cliché’s voor de in Floralia opgenomen illustraties afstond. Wij zullen die beschrijving dan ook in haar geheel opnemen en ons alleen enkele aanvullingen, in den vorm van noten, veroorloven, omdat er sedert dat artikel werd geschreven in de beplanting enz. van het park eenige veranderingen werden aan gebracht, en ook enkele bijzonderheden, ons bekend, nader mogen worden aangestipt. Ofschoon, terwijl wij deze inleiding schrijven, de ijsbloemen op de ruiten staan, en er veel te druk van het ijsvermaak wordt geprofiteerd om aan een wandeling in het park zelfs maar te denken, toch willen wij niet wachten ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. rechts voor de oogen van den reiziger en daar afgewisseld door boerderijen, kleine boomgroepjes zijn omgeven de verte en van nabij, de meest ver schillende torenspitsen, welke wijzen op het drukke kerkelijk leven, dat hier heerscht. We passeeren de dorpen Ysbrechtum en Nijland om daarna in Boisward, eene der 11 steden van Friesland, aan te komen. Even voor de plaats vindt men de tramhalte en nog weer even daarvoor, ter rechterzijde de Rijkszuivel- school en vlak daartegenover de entree van het park, afb. 1. Een fraai en deftig, solied hek, gelegen tusschen een paar wilgenboomen aan den Sneeker straatweg voorkomende, vormt den toegang tot dit op zeer keurige wijze aangelegde, publieke park, dat, bij opper vlakkige beschouwing, reeds dadelijk doet zien, dat het iets geheel anders is, dan wat men zoo dikwijls, en ook in deze streken, op dit gebied aanschouwt. Het park is aangelegd door de firma Wybren Krijns en Co., boom- kweekers te Joure, naar eene teekening, ont worpen door hun tuinarchitect, den heer H. Meijer, die van het grondstuk een zeer mooi geheel heeft weten te maken, zooals een blik op afb. 2 duidelijk doet zien. Ofschoon de grondslag rond Boisward over ’t algemeen vlak en effen is, heeft men door den terras- Foto Wybren Krijns en het park is bekend geworden, ontleenen we ’t volgende aan de Bolswardsche Courant van Zondag 24 Aug. 1913, waar men onder den titel „Een stadspark”, ’t volgende kan lezen „Hebben wij, een paar weken geleden, reeds melding gemaakt, dat er plannen in de maak waren, waardoor onze gemeente zeer waarschijnlijk in ’t bezit zou komen vaneen stadspark of wandelplaats buiten de Sneeker- poort, thans kunnen wij ais vervolg daarop mededeelen, dat deze plannen reeds een vas- teren vorm hebben aangenomen. Dinsdagavond is een gecombineerde vergadering gehouden van heeren Gasthuisvoogden en heeren Wees- voogden. Daarin is definitief bepaald, dat deze stichtingen aan de gemeente zullen aanbieden een park met aanleg, beplanting, tuinmans woning enz., dus geheel compleet. Het Gasthuis zal voor dit doel den be- noodigden grond afstaan, terwijl het Weeshuis den aanleg zal bekostigen. Het tegenwoordige terrein Tuinbouw”, benevens het aan daar naast liggende perceel land, achter de huizen aan den Sneekerweg, Zuidzijde, zijn voor de aanplanting bestemd. Het land be hoort-thans nog aan een der leenen, doch men hoopt dat het voor dit doel beschikbaar zal kunnen komen. Natuurlijk moet een en ander nog goedgekeurd worden door booger autoriteiten. Ook zal de Raad nog moeten beslissen of het aanbod zal worden aanvaard, want het spreekt van zelf, dat een beplanting van dezen omvang 8 pondemaat jaarlijks goed uitziet. Uitgestrekte weilanden doemen links en rechts voor de oogen op, hier die’ van en in met die beschrijving in onze kolommen op te nemen. Wanneer toch weldra het lentezonnelje de kinderen Flora’s uit hun winterslaap zal wekken, zullen velen zich weer gaarne gaan vermeien in de buitenlucht. De koesterende zonnestralen, die bloemen en planten doen herleven, zullen ook de wandelaars goed doen en, naar wij hopen, zullen ze dan met meer waardeering het ontluiken der schoone natuur in oogenschouw gaan nemen ook in ons Stads park. Indien deze letteren er een weinig toe bijdragen die waardeering een beetje meer algemeen te maken, zal zulks ons genoegen doen. Bedoeld artikel dan begint aldus: Wie Sneek in westelijke richting verlaat met den stoomtram op Harlingen aan, hij passeert rijke landouwen, uitgestrekte weiden met keurig, grazend vee, dat er op en top groote vond men een terrein, hetwelk in eigendom toebehoorde, althans ten deele, aan het „Sint Anthoniegasthuis” terwijl kooper van het voorste gedeelte werd het „Weeshuis” daar ter plaatse, welke twee, dank zij den goeden toestand waarin deze stichtingen ver- keeren, het terrein aan de Gemeente schonken. Naar we vernemen komt een bijzonder woord van lof toe aan nu wijlen den heer C. W. Eisma, destijds voogd-rentmeester van het Weeshuis, overleden in ’t voorjaar van 1915, als hebbende ’t meest er toe bijgedragen tot het ontstaan van het park. Dat woord van lof willen we dien heer, die zijn lievelings denkbeeld wel zag beginnen, maar niet zag ten einde brengen, ook hier niet onthouden. Om verder zoo volledig mogelijk te zijn in het mededeelen wat over het ontstaan van nog al een belangrijke som aan onderhoud zal moeten kosten, en aan den afstand den grond van ’t leen zoowel als aan bet raadsbesluit, indien het aanbod wordt accepteerd, moeten ook Gedeputeerde Staten hun goedkeuring hechten. I. ti

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1