Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1917. 56ste Jaargang. No. 15. Verschijnt Donderdags en Zondags. Zondag 18 Februari. HET JULIANAPARK. A Al Ml J. Afb. 6. Gezicht op de brug over den vijver of ruime waterplas met zijn fraai begroeide boorden, van het openbare park te Bolsward, aangelegd door de firma Wybren Krijns en Co. te Joure. Afb. 4. Het rosarium met koepel op achtergrond van het openbare park te Bolsward, aangelegd door de firma Wybren Krijns en Co. te Joure. Bolsward, aangelegd door de firma Wybren Krijns en Co. te Joure. vorm van het terrein is nog al eigenaardig en menigeen aal het geen erg geschikt grondstuk vinden, om er een mooi park van te maken. Afb. 5. Gezicht op ’t terras voor muziekuitvoeringen bestemd, omgeven door Italiaansche populieren, welke zich in het water weerspiegelen, van het open bare park te II. I t::i Muffig l Bolswardsche Courant VOOR A Wonderlijke I het park, bevat het k toch, dat I .'i 4 Foto D. van Kreveld, Amsterdam. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 60 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Foto Wybren Krijns en Co. te Joure. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Wie de platte grond, afbeelding 2 heeft bezien, zal erkennen, dat men heel aardig partij getrokken heeft van deze onregelmatigheid. Van uit de entree heeft men een gezicht op het centraal punt, waar de muziektempel is geplaatst. 5) Het is dat punt, een soort achthoek, dat vanaf de entree over een klein regelmatig vijvertje te zien is, en vanuit dit centrale punt, komt men door een breede laan, ter linkerzijde, naar een ander centraal punt, dat meer een overzicht biedt over het geheele achterterrein, en zoo heeft het onregelmatige terrein er juist aanleiding men gedwongen was verschillende onderdeelen te scheppen in ander gevormd park mogelijk gezocht zouden kunnen schijnen, van den ingang bevindt zich een klein tuintje, dat zeer van den toe gegeven, dat dit park, die in een Ter linkerzijde geschikt is, om als schooltuin dienst te doen, terwijl ter rechterzijde ingang een klein vijvertje is aangelegd, welks boorden zijn beplant met Magnolia’s. Het achterste, meest Zuidelijke uiteinde van bet park, bevat het „Rosarium”, waarvan afb. 4 ons een kijk geeft. Dit Rosarium is op de Zuidpunt van het park versierd door een koepel, die een fraai uitzicht geeft, hooggelegen als ze is, op de omringende landerijen. Natuurlijk is deze koepel, staande op het eind van het Rosarium, met fraaie klimrozen beplant, en al is ’t Rosarium, zoowel als het geheele park nog zeer'jong te noemen, uit de afbeelding bemerkt men de rozen, daar geplanf, rijk bloeien. De grond, waarop dit park is aangelegd, is zware klei en zoo heeft men, door vermenging van dezen grond met zand en met turfstrooisel het terrein ■moeten bewerken en verbeteren, om aan de planten, die er zouden groeien, een geschikten bodem te bezorgen. We keeren nu terug naar het ruime voorterras, van waaruit we onze wandeling vanaf de breede steenen trappen zullen aanvangen, hetzij links, hetzij rechts van een fraaien symmetrischen vijver, naar het ongeveer één M. hooger liggende terras, waar eens de muziektempel zal staan en welk terras met hooge Italiaansche populieren is omgeven, waarvan de weerspiegeling in den vijver de fraaiheid van het geheel niet weinig verhoogt. (Zie afb. 5). De fraaie boomgroep, bier aangebracbt op deze verhoogde standplaats, zal in den loop der jaren zeer zeker een bijzondere uitwerking hebben, in deze zoo vlakke, en aan boomen zoo arme streek, vooral uit de verte, als deze boomen niet alleen tot het park beperkt zullen blijven, doch vanuit het verre landschap Foto Wybren Krijns en Co. te Joure. Nu we omtrent het ontstaan van deze tuinschepping in een van Friesland’s mooie steden (in het vorig nummer) een en ander hebben meegedeeld, willen we thans het nog jonge, pas twee jaren oud zijnde park betreden en door het fraaie hek, 3) de hoofdentree van het park (zie Afb. 1 in ’t vorige nummer) komen we in de laan, die aan weerszijden met de mooie, slanke Ulmus plumosa, op balfstam gekweekt, is beplant en welke boomen onderling door guirlandes van klimplanten zijn vereenigd. Deze laan (zie Afb. 2 in ’t vorige nummer) brengt ons naar het zeer ruime voorterras, dat door een heg van Taxus' is ingesloten. Dit voorterras is vao langwerpig vierkanten vorm, terwijl de hoeken zijn afgesneden. Verder is het uit een schoonheids-, maar ook uit een practisch oogpunt, niet van belang ontbloot. Het practiscbe blijkt wel hieruit, dat bet publiek, dat hier samenkomt, langs drie wegen zich kan verspreiden en zoo het park kan binnentreden. Aanvankelijk is dit voorterras nog eenvoudig ingericht; op den duur zal men hier in het midden, als ook in de vier hoeken, zeer geschikt een mooie versiering van vazen of fontein kunnen aanbrengen. 4) Als we hier staan, dan zien we het geheele park voor ons open liggen en wel naar ’t Zuiden toe. Aan de Noordzijde, waar we binnenkomen, is het beschut door huizen en boomen aan den Sneekerweg, terwijl ook de Westzijde, onmiddellijk over „De oude dijk”, een groot deel door een beplanting van wilgen, eenige beschutting verkreeg. Het is goed gezien van den maker van het park, dat hij zooveel mogelijk getracht heeft te zorgen, dat het geheele terrein binnen een dergelijke beschutting komt te liggen, waardoor het mogelijk zal zijn, voldoende luwte te vinden; ook voor de planten, die het park zullen moeten sieren. Terwijl we er zoo rondwandelen, hebben we de gunstige ligging van het park kunnen roemen. Van enkele punten toch heeft men zeer fraaie uitzichten over de, rond het park liggende weilanden, naar verwijderde kerktorens, afgewisseld door meer nabijliggende, tusschen boomen verscholen boerenplaatsen. Niet alleen de torens in de verte, maar ook de torens van de stad Bolsward worden door den aanleg in het park te voorschijn geroepen. De zullen opvallen. Een lage, houten borstwering, aan den vijverkant aangebracht, zal den voet van den muziektempel gedeeltelijk maskeeren. Aan beide zijden van deze borstwering is een kuip met Mahonia’s aangebracht, welke uitstekend harmonieeren met een rand van Hypericum Mozerianum, welke aan den voet van de helling naar den vijver afloopt. Naar deze terrasvormige verhcoging leiden meerdere wegen, die gedeeltelijk gelijkvloers bet terras bereiken en gedeeltelijk langs steenen trappen, van welke laatste men op afb. 5, links, een dezer trappen opmerkt. Zijn we langs de beide steenen trappen aan weerszijden van den vijver naar het muziekterrein omhoog geklommen, we dalen nu langs dezelfde steenen trappen af, om een paar andere wegen te volgen, waarvan de eene, ter rechterzijde, ons langs den Magnolia-vijver met de fraaie waterleliën voert, terwijl de andere, ter linkerzijde, ons door een levende poort voorbij het schooltuintje brengt. Deze levende poort is aangebracht op een driesprong, van waaruit men een fraai gezicht heeft op de brug over den grooten vijver, (afb. 6). Wanneer we door den weg ter linkerzijde het terras verlaten, komen we door een laan van roodbloeiende kastanjes, bij een linde aan, de Juliana-linde, 6) die op het midden van een rond terrein, 16 M. in diameter, is geplaatst, en waar omheen een groote bank is aangebracbt. Wij bevinden ons hier in het midden van een seringentuin, die niet zal nalaten in het voorjaar, als deze heesters bloeien, dat men hier gaarne een tijdlang vertoeft. Van hieruit kunnen we al onze aandacht wijden aan het groote midden-terrein van het' z.g.n. achterpark. We zien over de lage, groene heg en het naar den vijver afloopende gazon den grooten vijver, met zijn fraai eilandje, het vogeleilandje genaamd, voor ons, en daarachter, door twee rijen donkergroene pyramide iepen, naar den rozentuin, die weer verhoogd is aangelegd en waarvan de trappen, die er naar toe leiden, zich in het water weerspiegelen. De terrasvormige aanleg heeft gemaakt, dat men hier en daar muurtjes moest bouwen om het terras daar te stellen. Deze muurtjes heeft men benut om er planten in te zetten, waarvan er, toen wij er ons bevonden, sommige zeer schoon in bloei waren. Deze muurbeplanting, alsmede de fraaie, banken, borstweringen en brugleuningen, drukken op dit park een stempel van oorspronkelijkheid, althans in de buurt, waar het is aangelegd geworden. Een fraaie afbeelding van zulk een muurbeplanting biedt ons afb. 7. Slot volgt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1