Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 16. Verscüijnt Donderdags en Zonaags. 1917. 56stö Jaargang. Donderdag 22 Februari. HET JULIANAPARK. - VOOR firma Wybren Krijns en Co. te Joure. Afb. 10. De ruime waterpartij in het openbare park te Bolsward, aange legd door de firma Wybren Krijns Co. te Joure. Krijns en Co. te Joure. Afb. 8. Een blik over de waterpartij op een in stijl gehouden bank en fraaie rozenbogen in het openbare park tej Bolsward, aangelegd door de Afb. 9. Een vooruitspringende punt van het vogeleiland en de fraaie oeverbeplanting van het_ openbare park te Bolsward, aangelegd door de firma Wybren HI. Slot. Bolsvardsche Courant Afzonderlijke i reeds vermeld hebben, is bet nog jong en pas reeds opmerken, dat bier een park geschapen gewoonlijk, en vooral in deze omgeving, over de het park omringende kerktorens, die overigens in onttrokken. We hebben zeer veel grondwerk is dan ook een schoon geheel verkregen, dien aard in binnen- en buitenland. in mobilisatie is, kan deze zich geheel wijden van bloemen. De laatste zomer was er reeds het Rosarium weer en nemen den westelijk langs den vijver zoo naar het voorterrein terug te keeren, en genieten dan van bet eilandje, dat we als het en terwijl we nog eens zoo om den de andere of Zuidzijde bezien, dan bemerken we terplas hier is. Een gezicht op de brug doet ons zélfs de brugleuningen, banken en rozenbogen ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. We merken mooie hegjes op aan den buitenkant zijn aangebracht, Friesche vee ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Foto D. van Kreveld, Amsterdam. Wij meenen hieraan niets te mogen toevoegen. Waar door een hoogstaand deskundige zulk een waardeerend oordeel wordt uitgesproken, past het ons niet onze meening daarbij te uiten, ’t Zou slechts zijn een verzwakking van den indruk, door het artikel in Floralia gemaakt. Voor het bereidwillig afstaan aan ons Blad betuigen wij onzen dank. Nu de stadstuinier niet meer aan de verzorging en kweeking 7) Deze etiquetten zijn tot nu toe onze aandacht ontsnapt, de reden is, dat ze er niet waren. Dit bleef denkelijk ook voor later bewaard. Wel meenen wij dat het plan is geweest deze duurzame soort etiquetten aan te brengen aan de verschillende hoornen en bloemsoorten. 8) Het park bestaat nu reeds 3 jaren, en ’t laatste jaar is voor den bloei der boombeplanling goed geweest. De mantel aan den Zuidwestkant begint al flink op te schieten en geeft reeds goede beschutting. Ook de meeste stamboomen beginnen op dezen voor boomen ongunstigen bodem toch al aardig aan te zetten. eindelijk, vooral in den bloeitijd der rozen, een pracht van bloemen kunnen bewonderen en eenmaal in dien koepel aangeland, op het meest Zuidelijke punt van het park, hebben we vanuit de acht kanten niet minder dan acht verschillende uitzichten, ten deele over den rozentuin, ten deele weilanden met in de verte verschillende dorpen en het park door de dichte beplanting aan het oog waren hier de gelegenheid op te merken, dat hier in dit park verricht geworden, maar daardoor beeft men dat zicb kan meten met andere parken van van Ligustrum «ovalifolium, terwijl enkele paadjes, ons fraaie landzichten bieden, waar het rustig loopt te grazen, van het park gescheiden door een Foto Wybren Krijns en Co. te Joure. Foto D. van Kreveld, Amsterdam. Wij zijn nu tot het Rosarium genaderd en gaan de trappen ter weerszijden van het middengedeelte, dit opnieuw verhoogde terrein, op, en keeren ons even om, om nogmaals van hieruit een blik te slaan over de waterpartij naar den seringentuin of wel, iets meer links, naar het muziekterras en zoo naar het voorterras, de fraaie entree van dit openbare park. De rozen, het is reeds laat in den tijd, bloeien nog wel en hier en daar nog rijk, maar de hoofdbloei is toch reeds afgeloopen. De ligging van dit Rosarium is een zeer fraaie, vooral doordat het een mooi afgesloten geheel vormt en een zeer belangrijk deel van het park beslaat. Het ligt aanzienlijk hooger dan het andere gedeelte en deze hoogteverschillen heeft men gedeeltelijk door muurtjes weten te verkrijgen, waarvan ons afbeelding 7 in het vorige nummer een klein idee geeft. Naar het Zuiden toe, de punt van het park, ligt deze rozentuin geheel open, terwijl de zijden met altijd groene struiken beplant, hier aan de koningin der bloemen een goede beschutting geven en een voortreffelijken achtergrond vormen. De verschillende rozegroepen zijn in Buxusranden gevat; ruime paden geven gelegenheid om de afzonderlijke groepen van rozen te bewonderen. Fraaie rozenbogen (zie afb. 8) geven gelegenheid aan de klimrozen om zich naar hartelust te kunnen ontwikkelen, terwijl ons diezelfde afbeelding op den voorgrond de keurige en natuurlijke oeverbeplanting schildert. Ook de fraaie banken in dit park aangebracht, komen hier bijzonder goed uit. Vermelding verdient nog, dat mooie porseleinen etiquetten met duidelijk schrift, de namen der rozen aangeven. 7) Naast de verschillende rozengroepen en klimrozen zijn hier ook de meer wild groeiende rozen aangebracht; zij hangen bevallig over de muurtjes naar beneden, of vormen, al kruipende over steenen, een aardig stukje natuur. Uit de voegen der muren zien we de geelbloeiende Alyssum, de rose Helianthenum, de witbladige Antennaria, de dikbladige Sempervivum en Sedum voor den dag komen, terwijl de Cissus Veitchi met haar fijnejrankjes eo lieve blaadjes, die des najaars zich mooi rood kleuren, overal tegen de steenen opklimmen. Door een rozenlaantje gaan we eindelijk naar het nog weer iets hooger gelegen rozenpriëel, vanwaar we die zware, breede sloot. W% verlaten nu loopenden weg, om nog eens van het vooruitspringende gedeelte vogeleiland hebben leeren kennen (zie afb. 9) vijver heendolen en dezen van pas, hoe groot en ruim de wa nogmaals kennis maken, hoe men met elkander in harmonie heeft weten te brengen (zie afb. 10). Hoe men zich voorstelt, dat de muziektempel er op den duur zal uitzien, daarvoor aanschouwe men nog eens, op afb. 2 in no. 10 den platten grond van dit openbare park. We zien daar ter linkerzijde onderaan, dat deze zeer schoon uitkomt, geflankeerd als ze op den duur zal zijn door de hooge populieren. Het is moeilijk alles terug te geven, wat ons hier in dit park bijzonder opviel. Laten we nog hier en daar een greep doen en enkele dingen vertellen, die ons bij 't bezoek aan dat park hebben getroffen en dan wenschen we in de eerste plaats nog te vermelden, welke keurige zitjes men hier overal heeft weten aan te brengen en zoo herinneren we ons een driesprong, waar men een allerliefst zitje aantreft onder de slanke berken aangelegd. Terwijl op verschillende plaatsen gelegenheid is om uit te rusten op stevige, in stijl gehouden banken, denken we nog eens na over het vele schoone, dat dit park biedt. Juist de vele verhoogingen, de vele banken, de muurtjes en trappen, de torenkijkjes, de bercean met doorzicht, de ruime papiermanden, dat alles maakt, dat hier op den duur een keurig park kan worden verwacht. Zooals we twee jaren oud, 8) maar dit kan men is, dat er geheel anders uitziet, dat men aantreft. We kunnen ons dan -ook voorstellen dat niet allen, die dit park betreden en nooit zoo iets gezien hebben, met de uitvoering ervan dadelijk tevreden kunnen zijn, vooral misschien daaróm, omdat hier zooveel is aangebracht geworden, wat den bezoeker, die misschien weinig ondervinding op dit gebied heeft, zoo vreemd schijnt. Wie echter het buitenland wel eens heeft bezocht, zal meermalen de gelegenheid hebben gehad, een park te zien, zooals de firma Wijbren Krijns en Co. er te Bolsward een beeft ontworpen voor en aangelegd in de gemeente Bolsward. We kunnen het, wie in de gelegenheid is, ten sterkste aanraden dit park eens te doorloopen en goed op te nemen. Een gelukwensch aan de firma Wijbren Krijns en Co. te Joure, voor het mooie ontwerp en de degelijke uitvoering. hieraan niets te mogen toevoegen. Waar door een een waardeerend oordeel wordt uitgesproken, past het "i een verzwakking

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1