Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1917. 56ste Jaargang. Verschijnt Donderdags en Zondags. No. 18. Donderdag 1 Maart. DE JAARBEURS. r VOOR BINNENLAND. ii>- if Bolswardsche Courant Afzonderlijke nijverheids-consulenten, I de aloude Leipziger te Lyon. Intus- een aandacht gevestigd heeft op de waaraan wij ons en zorgeloos een dier ver rekening de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 van mr. Treub als zou zijn geschied op Hare Majesteit de Amsterdam, 27 Febr. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft te Berlijn in een uitvoerige nota de Duitsche regeering verant woordelijk doen stellen voor het gebeurde met de zeven Nederlandsche schepen en verklaard van de Duitsche regeering binnenkort een antwoord te verwachten. Indien zij zich bereid verklaart de schade te vergoeden, dan zal worden gevraagd dit te doen geschieden door het beschikbaar stellen van een even groot aantal Duitsche koopvaarders, waarvan een veertigtal een toe vlucht heeft gezocht in den Indischen Archipel. De directies der groote stoomvaartmaat schappijen zijn thans in afwachting oproeping van een vanwege minister Loudon om andermaal met de regeering te beraadslagen. Voorloopig vaart geen enkel schip uit. Lemmer, 27 Febr. In de afgeloopen week is alhier in 't geheel 2000 pond spiering aangevoerd, alles onder ’t ijs in zee gevangen. Voor deze spiering werd 18 cts. per pond besomd. Leeuwarden, 26 Febr. Ook hier zal de steenkoolnood zal er den stoot toe hebben gegeven een openbare keuken worden opgericht. De afd. Leeuwarden van de Ned. Vereen, van Huisvrouwen heeft het initiatief er toe genomen. Men zal in die keuken tegen kostenden prijs een goed middagmaal kunnen bekomen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aandrang op, om van deze gelegenheid om een blik te krijgen op de beteekenis der Nederlandsche nijverheid, gebruik te maken door de jaarbeurs te bezoeken en het daar tentoongestelde aandachtig te bezien, zeker voor zoover het verband houdt met de bedrijfs- brance waarin de bezoeker werkzaam is. Het organisatiewerk der inrichters en de voorbereiding door de exposanten is thans afgeloopen; het verder succes kan nu nog slechts aangebracht worden door de talrijkheid van de bezoekers. en de spoorwegmaat schappijen door het verstrekken van retour- biljetten tegen enkel tarief, de instelling ondersteunen. Wij zijn ervan overtuigd, dat deze tentoonstelling, die eigenlijk geene ten toonstelling, maar een verzameling van monster kamers is, met het eenig doel om tot het afsluiten van leveringskontrakten uit te lokken, een uitgeproken succes zal blijken te zijn. Wie zich de moeite geeft om een benaderend overzicht te verkrijgen van wat al niet in ons land door goed ingerichte fabrieken ver vaardigd wordt en even goed, zoo niet beter dan in het buitenland verkrijgbaar is, staat allicht verwonderd. Men pleegt uit sleur en uit die zekere eigenaardige geringschatting van eigen land die bij de bewoners van kleine landen zijn begrijpelijke psychologische wortels heeft, ook ten ontzent nog steeds met zekere voorliefde te spreken over »ons industrie arm, achterlijk landje,” zonder erom te denken, dat deze uitdrukking een kwart eeuw geleden geldig mocht zijn, maar thans eindelijk toch eens als verouderd opzijgeschoven moest worden. In de laatste twintig jaren heeft onze industrie zich krachtig ontwikkeld en sedert den oorlog is die ontwikkeling met sterk versnelden tred voortgeschreden, terwijl de kolossale uitbreiding en algeheele reorganisatie van het bankwezen, die in de laatste jaren heeft plaats gegrepen, voor de naaste toekomst een nog veel snellere ontwikkeling in het vooruitzicht stelt. De nijverheidskonsulent Begemann deelt in het tijdschrijft, dat wij reeds noemden, mede, dat tusschen Augustus 1915 en November 1916 alleen al omstreeks 150 nieuwe fabrieken hier zijn opgericbt, zonder nog met de uitbreiding van reeds bestaande te rekenen, zoodat zelfs geheel nieuwe industrieele centra onstaan zijn, terwijl misschien nog sterker spreekt zijne verzekering, dat het bun, die dagelijks met de industrie in verbinding staan, moeilijk valt de lijst van nieuwe Nederlandsche fabrikaten bij te houden. Wat van al dat nieuwe ook na den oorlog onder geheel andere en deels veel zwaardere konkurrentieverhoudingen blij vend zal blijken te zijn en wat bij gebrek aan voldoende technische en commercieele leiding qf bij gebrek aan voldoende kapitaal of voldoende machinale inrichting tot onder gang gedoemd is, valt op dit oogenblik nog niet te voorzien, maar suggestief werkt zeer zeker een mededeeling als die van denzelfden schrijver, dat de Technische Hoogeschool te Delft meer voeling met onze industrie begint te krijgen, waarvan reeds het gevolg is, dat het aantal studeerenden sterk stijgt, eene mede deeling waaraan de beteekenisvolle uitspraak wordt vastgeknoopt: ,zDe Nederlander begint meer industrieel te worden; menigeen onder de jongeren wordt daardoor aangespoord zijn toekomst in de industrie te zoeken.” Van deze hoopvolle ontwikkeling zal de eerste jaarbeurs een beeld geven. Een on volledig beeld stellig nog wel, zooals bij een eerste pogen moeilijk anders te verwachten ware. Maar toch reeds een vrij omvattend beeld. Terwijl oorspronkelijk het aantal deel nemers op 300 a 350 geraamd werd, steeg bet tot niet minder dan 626, zoodat de uit- stallingsruimte aanmerkelijk uitgebreid moest worden. Bedenkt men dat de eerste Londensche jaarbeurs het vorig jaar slechts 350 deel nemers telde, de derde Deensche 300 en de eerste Lyonsche, die ook vele inzendingen uit het buitenland zal bevatten, er 1342 zal tellen, dan maakt zeker de Nederlandsche instelling met zijn cijfer van 626 een bizonder goed figuur. Het zou ijdel werk zijn een voorspelling te willen geven omtrent de blijvende resultaten die met deze eerste jaarbeurs bereikt zullen worden, te meer wijl die resultaten vrij stellig nog minder zichtbaar zullen worden in het aantal kontrakten dat ter beurze zelve tusschen bezoekers en exposanten zal worden afgesloten, dan wel in de blijvende indrukken en commercieele verbindingen die er onge twijfeld tot stand zullen komen en die zich eerst later in leveringsovereenkomsten en op drachten zullen uiten. Buiten allen twijfel echter staat het, dat, wat thans te Utrecht in de eerstvolgende weken ondernomen wordt, niet anders dan aan onze nijverheid ten goede zal komen. Zaken als deze werken slechts op den duur ten volle en wanneer het succes van deze jaarbeurs slechts zou zijn, dat zij inderdaad z/de eerste” zal blijken en tot een jaarlijksche blijvende instelling zal worden, dan reeds heeft zij haar doel volkomen bereikt. Wij onzerzijds wekken onze lezers met weelde-artikelen, d.w.z. men kan ze betrekke lijk gemakkelijk door goedkoopere vervangen of ze ontberen. Resumeerende, zegt de heer v. W. R., meen ik, dat gedurende eenige jaren na den oorlog er een groote vraag en dus hooge of vrij hooge prijzen zullen komen voor graan en vee; dat deze hooge prijzen echter niet lange jaren zullen aanhouden en dat voorde overige landbouw-producten de prijzen laag of zeer laag zullen worden. Diefstal met bedreiging. In den nacht van Zaterdag op Zondag is er ingebroken bij den landbouwer C. Hooger- vorst, aan den ’s-Gravenweg te Rotterdam, nabij de grens der gemeente. De daders, drie mannen, aan Hoogervorst niet bekend, dwon gen met geladen revolvers, hem en zijn huis- genooten in bed te blijven, terwijl zij in huis de kasten doorzochten. Met ongeveer f 1200 aan bankpapier en zilvergeld en een effect van 500 pond sterling verlieten de inbrekers de woning van den landbouwer. N. R. Cl. Haring nis volksvoedsel. Er dreigt een enorme voorraad Hollandsche. haring door bederf verloren te gaan, aldus schrijft een inzender uit Vlaardingen aan de N. R. Ct. Deze haring mag niet naar Duitsch- land; maar kan moeilijk ergens anders heen. En in Nederland zelf wordt er niet voldoende van gegeten. Door regeeringsbemoeiïng is de binnenlandsche consumptie sterk toegenomen, maar er zou nog beel wat meer kunnen en moeten worden bereikt. Tot heden gebruikte men dit gezonde en zuivere voedingsmiddel gezouten, gemarineerd of gerookt (de bokking); de haring is echter, na een paar dagen geweekt te zijn, ook uitnemend geschikt om gebakken te worden. Verscheidene tienduizenden tonnen haring zijn voor onze volksvoeding beschikbaar, thans nog in goeden staat, maar dit betrekkelijk spoedig reeds niet meer. ’t Zou toch onverantwoordelijk zijn, indien dat prima voedsel door bederf verloren ging. Haring is, naar men weet, een der meest voedzame en smakelijkste spijzen. De duurte blijvend. De thans heerschende duurte, die men aanvankelijk als abnormaal beschouwde, zal blijvend zijn, profeteert De Stand. Natuurlijk zullen enkele zaken wel weer goedkooper worden, maar als geheel gezien, zal de uit werking van dezen oorlog op dit, terrein de zelfde zijn als na de Frausche revolutie het geval was. Destijds zijn de behoeften der burgerij, in geldswaarde uitgedrukt, ver drievoudigd. Zooveel zal het nu allicht niet worden, maar de eerste jaren na den oorlog valt toch een zeer aanzienlijke stijging der prijzen te verwachten; een stijging die men nu nog niet zoo opmerkt, omdat verschillende maatregelen der Regeering de duurte thans nog in toom houden. Minister Treub. Gedurende de laatste dagen worden in Den Haag in kringen, die op de hoogte kunnen zijn, eenige bijzonderheden over de oplossing van de crisis aan Financiën verteld, die den Haagschen correspondent van de Tel. zeer aannemelijk voorkomen en de verrassende benoeming van prof. Treub kunnen verklaren. Zij zijn de volgende. Het weder-optreden minister van Financiën speciaal verlangen van Koningin. De heer Treub heeft gedurende de crisis in stijgende mate bet vertrouwen van de Koningin verworven, en toen mr. van Gijn aftrad, moet zij onmiddellijk den heer Treub naar voren hebben gebracht. De can- didaat van den premier was een ander, namelijk mr. J. B. Kan, secretaris-generaal van Binnen landsche Zaken. Ook dit is waarschijnlijk, want het heeft zeer velen verbaasd, dat mr. Gort van der Linden, die indertijd geen vinger uitstak om minister Treub te redden, nu zich toch weer tot dezen heeft gewend. Maar dit zou dan zijn geschied volgens den uitdrnkke- lijken wil van de Koningin. Visschen onder het ijs. In Friesland zetten de visschers tegen woordig hun fuiken onder het ijs uit. De vangst is enorm. Soms in een fuik 100 pond. De prijs van de visch is zeer hoogblei 25 ct., snoek 50 ct., paling zelfs f 1.80 per pond. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Zal het den boer ook in de toekomst goed gaan? Minister Treub heeft het voorspeld. Zuivel- en graanboeren, ze gaan, volgens hem, beiden een gunstigen tijd tegemoet, want alle land bouwproducten zullen hooger in prijs blijven, ook na den oorlog. De heer Th. v. Welderen Rengers te Oer kerk denkt er anders over, en hij spreekt zulks uit in bet Fr. IFbl., omdat, wanneer men al te grif ging vertrouwen op de voor spelling van mr. Treub, dit zou kunnen leiden tot opdrijving van pacht-en koopprijzen met onheilbrengende gevolgen voor ons gewest. Europa is verarmd. Gedurende lange jaren zal besparing dus onafwijsbaar zijn. Alleen het noodzakelijke zal worden gekocht. Van weelde- en genotsartikelen zullen velen moeten afzien. Het graan zal duur worden door de ver hoogde vrachtprijzen. Deze factor verdwijnt echter waarschijnlijk vóórdat de verarming der wereld zal zijn ingehaald, misschien reeds binnen eenige jaren en daarna zal het graan goedkooper zijn dan tevoren. Aardappelen, die niet ingevoerd behoeven te worden en voor een goed deel op grond gebouwd worden, die niet voor tarwe geschikt is, zullen geen invloed ondervinden van den factor der vrachtprijzen en de prijs daarvan zal zich regelen naar de vraag, die weer be- heerscht zal worden door de verminderde welvaart der arbeidersbevolking. Wanneer eenmaal de veestapels met het allernoodzakelijkste zijn aangevuld, zal men den aankoop stakenverder dan de bevrediging van de allernoodzakelijkste behoeften zal men niet gaan. Ik kan dus, zegt de heer v. W. R., tot op zekere hoogte meegaan met de verwachting, dat de graanbouw en de veeteelt in de eerste jaren na den oorlog hooge prijzen kunnen bedingenalleen acht ik, dat die overgangs periode niet lange jaren zal duren en dat daarna lage prijzen kunnen verwacht worden. Ten aanzien van de zuivelbereiding en de andere landbouwproducten meen ik, dat lagere prijzen tegemoet gezien kunnen worden, zoo spoedig het eerste legercorps naar huis ge stuurd wordt, en dat, wanneer eenmaal de vrede daar is, de prijzen zeer laag zullen zijn en voorloopig blijven. Boter en kaas zijn tot op zekere hoogte Wij lezen in Handelsbelangen: Het denkbeeld, om ook hier te lande, gelijk dat te Leipzig reeds sedert onheugelijke tijden geschiedt, een jaarbeurs te houden is ongetwijfeld een rechtstreeksch gevolg van de oorlogsomstandigheden. In het orgaan van de wakkere vereeniging (/Nederlandsch Fabri kaat”, uit wier boezem het plan opkwam, blijkt dat het een resultaat was van een in de Utrechtsche afdeeling dier vereeniging gehouden bespreking over de vraag, op welke wijze de belangstelling in de Nederlandsche nijverheid het best in de tegenwoordige omstandigheden zou kunnen worden opgewekt. Het behoeft zeker geen verwondering te baren, dat juist in de tegenwoordige omstan digheden dit denkbeeld rees. De oorlog heeft het verkeer met de oorlogvoerende landen en zelfs ook met andere neutrale landen en met de eigen koloniën door allerlei oorzaken dus danig belemmerd, dat verscheidene industrieën door grondstoffengebrek en afzet-moeilijkheden ernstige bezwaren ondervinden en meer dan ooit er aan moeten hechten om bunnen bin- nenlandschen afzet zooveel mogelijk uit te breiden. Anderzijds is ook de mogelijkheid tot vergrooting der intensiteit van den bin- nenlandschen afzet van vele Nederlandsche nijverheidsproducten sterk toegenomen, nu dezelfde belemmeringen van het internationale verkeer de buitenlandsche concurrentie voor vele Nederlandsche industrieën geheel of grootendeels hebben uitgeschakeld. Zoo ooit, dan is dus zeker thans de gelegenheid gunstig, om de aandacht van den Nederlandschen verbruiker te vestigen op de aanwezigheid van deugdelijke Nederlandsche fabrikaten en het is volkomen begrijpelijk, dat uit over denkingen in dezen trant bet denkbeeld tot het houden eener jaarbeurs is ontstaan. Trouwens, het is zeker niet toevallig, dat ook in andere landen gelijktijdig gepoogd wordt tot navolging van Messe te komen, gelijk o.a. schen valt aanstonds op een verheugend onderscheid tusschen het Nederlandsche initia tief en de gelijktijdige pogingen in oorlog voerende landen te wijzen. Terwijl ginds de nieuwe jaarbeurzen deel uitmaken van het nationalistische streven, om reeds tijdens den oorlog met de wapenen een economische voortzetting van den oorlog na de vredes- sluiting voor te bereiden en dan zooveel mogelijk alle voortbrengselen te weren uit de landen waarmee men in oorlog geweest is, blijft hier zulk een nationalistisch-economisch streven ten eenen male afwezig. Het bevor deren van het gebruik van fabrikaat van eigen bodem is zeker niet alleen een volkomen geoorloofd, maar zelfs een ook in economisch opzicht hoogst nuttig streven, wanneer het geen andere middelen aanwendt dan het ves tigen van de aandacht op het eigen fabrikaat en het bevorderen van den afzet ervan door minstens even groote deugdelijkheid als die van het buitenlandsche fabrikaat waarmee het concurreeren wil, en wanneer zoowel het verslappende middel der patriottische verheer lijking van het nationale fabrikaat versmaad wordt, als het evenzeer tot vermindering van eigen inspanning leidende middel van een beschermend tarief van invoerrechten. Zoo in alle zuiverheid opgevat,, is, gelijk gezegd, in de bevordering van het gebruik van producten uit eigen land een onmiskenbaar economisch voordeel vervat, aangezien een eerste stelregel van goede economie meebrengt, dat men den verbruikersprijs der waren niet duurder maakt door noodeloos vervoer, gelijk het geval wordt wanneer men van heinde en ver fabrikaten herwaarts transporteert, die in het eigen land even goed gefabriceerd worden. De oorlog heeft deze goede zijde gehad, dat zij in allerlei opzicht onze onnoemelijke verspillingen in normale tijden onnadenkend plachten schuldig te maken en spillingen, welke per slot van gansche voortbrenging in onberekenbare mate duurder plachten te maken, was zeker ook het volstrekt noodeloos transport dat op de meest dwaze wijze dikwijls roekeloos begun stigd werd. Men begrijpt dus wel, dat wij de opening der Utrechtsche jaarbeurs met instemming begroeten en eveneens de omstandigheid, dat niet alleen de Maatschappij voor Nijverheid, maar ook de regeering door de diensten harer

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1