nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. No. 19. 1917. Verschijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. IS THANS VOOR Zondag 4 Maart. d. 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. in vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Uit de Raadszaal. Bolswardsche Courant Afzonderlijke KLEIN’S THEE a. B. en andere plaats i zijn om de voor de leden van den voor kennisgeving ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4 wenscht zijn de kermis te houden, doch het geldt meer een principieele kwestie. Een groot deel der burgerij heeft bezwaar tegen de kermis en bijzonder ook doordat de Zondag er in valt. Hij stemt met het advies in dat de Gemeenteraad, vertegenwoordigende de burgerij, niet kan instemmen met het officieel uitnoo- digen tot deze vermakelijkheden. Hij brengt B. en W. dank voor ’t uitgebracht advies en hoopt dat de Raad eenparig zal besluiten het aan te nemen. De heer Boersma heeft alle respect voor de meening van andersdenkenden doch meent de woorden van den heer Eerdmans te moeten weerleggen. Het principieele bezwaar treedt hierbij geheel op den voorgrond, en het be lang der Gemeente moet hierbij niet uit het oog worden verloren. De plaats heeft er belang bij dat de kermis niet wordt afgeschaft. De trek naar groote plaatsen is al sterk, en als nu kleine plaatsen als Bolsward beginnen met feestelijkheden af te schaffen, zal dit het vreemdelingen verkeer benadeelen. Spreker zal tegen ’t advies stemmen. De heer Terhenne stemt toe dat het gaat om de principieele kwestie. De heer Eerdmans heeft gezegd dat een zeer groot gedeelte der burgerij tegen de kermis is gekant en dat de Raad, de gebeele burgerij vertegenwoordigende, dus met het advies moet meegaan. Hierin zit een inconsequentie; een klein deel is tegen de kermis, en wij zitten voor’t belang van de geheele gemeente. Er komt bij dat Spreker de bezwaren zoo groot niet inziet. Waar de heer Eerdmans eens gezegd heeft de benoeming gerust aan de rechterzijde te kunnen overlaten, meent bij dat deze nu de zaak omdraait en een inconsequentie begaat. Het voorstel B. en W. afschaffing kermis wordt verworpen met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemden de heeren Eerdmans, v. d. Wal, Praamsma, Kramer en Keikes. Nu komt in behandeling het uitschakelen van den Zondag, door de kermis te doen aanvangen Maandag 4en Dinsdag in Augustus en te doen eindigen den Zaterdag d. a. v. De heer Praamsma spreekt zijn spijt uit dat het voorstel tot afschaffing gevallen is, hoewel bij ’t wel had verwacht. De tegemoet komende houding inzake de wegneming van den dag des Heeren zou hij op hoogen prijs stellen. De kermis wordt slechts 1 dag korter en toch zouden velen gaarne zien dat de Raad daartoe kon besluiten. Hij verzoekt dus zijn medeleden van den Raad daarin mee te gaan. De heer Oosterbaan. Wie ’t advies van B. en W. hoort om te komen den Zondag uit de kermis te krijgen moet we) denken aan een advocaat die een hopelooze zaak heeft te verdedigen en daarom de clementie van den rechter inroept. Spreker zou dan maar liever onherroepelijk willen veroordeelen. ’t Is voor hem ook principieele kwestie. De heer Kramer heeft indertijd a la Olivier Cromwel een deel van den Zondag al afgeschaft. Spreker blijft er bij dat men Zondags evengoed zich mag vermaken als op andere dagen. De heer Boersma wil de opmerking maken dat velen juist den Zondag gebruiken om kennissen uit te noodigen, en bovendien zijn er tal van ouders die juist op Zondag den tijd hebben om met hun kinderen de kermis rond te gaan. Om die kleinen dat genot te ontnemen, daar kan spreker niet in meegaan. De heer Terhenne heeft op een i gezegd, dat bij te vinden zou kermis af te schaffen als allen dan wilden meewerken om volksfeesten te houden. Door toegeven van beide kanten heeft men ’t al willen doen doch op andere plaatsen is be wezen, dat er geen samenwerking is te krijgen. Spr. wil ’t kermisvermaak veredelen door sportfeesten te houden. De werkgevers moesten hun werkvolk daarvoor een paar dagen vrijaf geven, zooals dat in Engeland bijv, oök wordt geregeld. Hij meent dat sportfeesten evengoed als kermis kunnen worden gehouden. De heer Kramer vindt de discussie over dit punt moeielijk en toch ook weer gemakkelijk. De voorstanders van dit voorstel zijn voor Zondagsrust en Zondagsheiliging en door die vermakelijkheden zijn menschen genoopt tot werken, die het anders niet zouden doen. Spreker vervolgt daarna: Wat aangaat de bewering van den heer Oosterbaan dat ik als Olivier Cromwel den Zondag in de kermis verkort heb op slinksche wijze is onwaar, maar voor de godsdienstoefening, destijd» nog W. inzake teren Vergadering op Vrijdag 2 Maart 1917. De raad vergaderde Vrijdag. Toen Woensdag ons blad reeds ter perse was, kwamen de punten van vergadering, te laat dus om ze op te nemen. Velen uit de burgerij zal het dus een verrassing zijn in dit nummer een raadsverslag te vinden, te meer, daar er nogal punten bij zijn die de algemeene aandacht zullen trekken, zooals behandeling van ’t voorstel over de afschaffing der kermis, de benoeming van een Gasthuisvoogd, een nader voorstel over den gasprijs ofschoon dit laatste punt stond niet op de agenda en is dus als toegift te beschouwen. Wij zullen vooraf den uitslag van een en ander maar niet verklappen in ’t verslag gelieve men het na te gaan. Twaalf leden waren tegenwoordig, de heer Vis was wegens ongesteldheid afwezig. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Een schrijven van mevr.Bouma-Timmer, dat zij aanneemt de benoeming als lid der Damescommissie voor de handwerken. b. Een schrijven van ’t Hoofdbestuur van de Tuberculosebestrijding dankbetuigende voor ’t afstaan der lokalen voor een gehouden ten toonstelling van het Tuberculose-museum. c. Een circulaire van de Gezondheids commissie met verslag over hare werkzaam heden in 1916. Dit verslag wordt raad ter inzage gelegd. d. Het jaarverslag van de Plaatselijke Schoolcommissie. Dit zal circuleeren bij de leden van den raad, terwijl aan de hoofden der scholen en den architect extracten, voor zoover hun ressort betreflende, zullen worden gezonden. e. Kennisgeving der Familie dat de heer S. J Pekema, directeur der Bank van Leening, is overleden. De Voorzitter stelt voor, gedachtig de vele jaren dat de heer Pekema aan de Bank van Leening heeft gewerkt, deze kennisgeving met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. Alzoo besloten. f. Adres van den voorman-timmerman de Vries, verzoekende, daar zijn loon lager is dan voor timmerlieden hier ter stede reeds bepaald is, zijn belooning daarmee gelijk te stellen. g. Adres van de werklieden der Gemeente- reiniging verzoekende verhooging van week loon, daar dit ontoereikend is. h. Adres van de Timmer- en Metselaars- vereeniging verzoekende het loon van den Stadstimmerman te brengen op 27 cent, wijl de Gemeente goed behoort voor te gaan en adressanten reeds staan op 26 cent. i. Adres van A. Blauw, verzoekende als Directeur der Bank van Leening te worden in functie gesteld, wijl hij bij den overleden Directeur reeds als plaatsvervanger werkzaam was en dus met de regeling bekend is. Voorgaande adressen in handen van B. en W. om advies. De Voorzitter deelt mee, dat de commissie der Bank van Leening wenscht voor te stellen om tot opheffing der Bank te besluiten. Voorloopig is Blauw dan ook nog met de administratie belast en is voorloopig door commissarissen besloten geen nieuwe panden aan te nemen, doch alleen kunnen beleende panden nog gelost worden. Deze mededeeling werd aangenomen.' Adres van D. M. Bosma, verzoekende, liefst voor 5 jaren, 250 M2. grond in buur te bekomen van de „Stadsstreng” om daarop teenen voor mandewerk te bergen en overigens voor groentebouw te bezigen. k. Adres van G. Mollenga, verzoekende, 100 M2. van de „Stadsstreng” in huur te mogen bekomen, voor het bergen van oud ijzer. De Voorzitter stelt voor deze beide adressen te behandelen bij punt 8 der agenda. Goedgevonden. l. Schrijven van den Bond voor zuige- lingen-bescherming met circulaire. Ter visie voor de leden. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Vaslstelling kohieren schoolgeld te kwar taal 1916. Het kohier voor school no. 1 op f 237,50 en voor de school voor m.u.l.o. op f318,70 wordt op dit bedrag vastgesteld en invorderbaar verklaard zonder hoofdelijke stemming. 2. Verzoek Directeur Distr. Arbeidsbeurs subsidie, met advies B. en IV. Naar aanleiding eener missive van den Directeur der Districts Arbeidsbeurs in Fries land, verzoekende voor die inrichting subsidie van de Gemeente, berekend naar cent per inwoner, stellen B. en W. voor, dit ver zoek in te willigen, daar die inrichting ook voor hier werkzaam is. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Wijziging gem. begroeting. Verschillende posten o.a. voor dejiuis- nummering der nieuwe wijken, salariswijziging van den Burgemeester, de Wethouders, worden op de werkelijke bedragen gesteld, en het fonds onvoorziene uitgaven 1916 verminderd met f 212,70. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Adres J. de Boer herbenoeming opzichter Gem. Reiniging, met advies B. en W. B. en W. adviseeren het verzoek om her benoeming in te willigen. De heer de Boer werd herbenoemd met 10 stemmen, 2 briefjes waren blanco. 5. Voorstel B. en W. inzake vrije woning Secretaris. Naar aanleiding de woning naast de Secre tarie door het overlijden van den heer B. Oosterbaan vacant is gekomen, en daar deze woning niet geschikt is om door een gezin te worden bewoond, dochdeGemeente-Secretaris genegen is dit perceel te betrekken, stellen B. en W. voor het aan hem af te staan. De huurwaarde ad f 120 zal dan op zijn jaarwedde gekort worden. Met algemeene stemmen aangenomen. 6. Voorstel D. B. Eerdmans wijziging begroeting (afschaffing kermis), met advies B. en W. B. en W. zeggen in hun advies dat ofschoon in deze omstandigheden een voorstel tot af schaffing der kermis niet van hen zou zijn uitgegaan, toch de meerderheid in hun College van meening is, dat het dient te worden ingewilligd, op grond dat de kermis het karakter van jaarmarkt geheel heeft ver loren en thans een verzameling van vermaken is, die niet officieel doorden gemeenteraad moeten worden gesanctioneerd. Mocht evenwel de Raad een andere zienswijze toegedaan zijn, dan adviseert het college B. en W. eenparig om de dagen der kermis zoo te wijzigen dat de Zondag er uitvalt, en zij dus van Maandag tot Zaterdag zal duren. Wat betreft het verzoek der Vereeniging voor Evangelisatie om het plein vóór de Broerekerk niet als terrein aan te wijzen, merken B. en W. op dat dit onmogelijk kan worden ingewilligd, terwijl dit bovendien niet aan den Raad, maar tot de competentie van B. en W. behoort. De heer Eerdmans spreekt zijn spijt uit dat de heer Vis, die indertijd voorstelde dit punt uit te stellen, thans wegens ongesteldheid niet aanwezig kan zijn. Hij spreekt den wensch uit, dat bij spoedig zal herstellen. Naar aanleiding van het advies B. en W. betuigt hij zijn blijdschap dat het advies gunstig is. Ofschoon in 1914 en ’15 geen kermis is gehouden, heeft in 1916 de Raad anders beslist, ofschoon de toestanden nog dezelfde waren als de voorgaande jaren. Ook na zal met de omstandigheden het niet ge- aan de Broerestraat, was het kermisgejoel hinderlijk. Als waarnemend Burgemeester heb ik op wettige doch niet op slinksche wijze toen een bepaling gemaakt. De heer Oosterbaan antwoordt, niet gezegd en ook niet bedoeld te hebben dat de in korting op slinksche wijze zou zijn geschied. Hij weet, dat men de Zondagswet, al is die nog zoo oud, kan toepassen doch Spr. neemt het aan H. M. de Koningin niet kwalijk als zij Zondags zich op ’t ijs vertoont. De heer Eisma is het eens met den heer Oosterbaan waar hij niet kan inzien, waarom men op Zondag geen gepaste vroolijkheid mag hebben. De Zondagsrust wil bij ook bevorderen maar dat sluit niet uit dat men dan geen gepaste vroolijkheid mag toestaan. Als men den Zondag van de kermis afneemt, vervalt een der beste dagen ook voor degenen die hier komen met hun gelegenheden tot vermaak. Spr. meent dat men den Zondag er bij moet houden. De heer Praamsma merkt op dat de heer Eisma niet in overeenstemming spreekt met Gods Woord. Als hij goed wil lezen zal hij zien dat niet de menschen er zijn om den Sabbath, maar de Sabbath is er om de menschen, en „24‘uren zult gij rust nemen naar lichaam en ziel.” En dan ook geen andere dingen toelaten dan die den dienst des Heeren bevorderen. De Voorzitter meent, dat de heeren te veel vergeten dat het niet gaat om de persoon lijke meening. De een is puriteinsch, de ander niet, de een gaat ter kerk, een ander doet dat niet. Maar het geldt hier, dat in ’t al gemeen de Gemeenteraad niet kan sanctioneeren dat het openbaar terrein wordt gebruikt voor die vermaken, leder persoonlijk is daarin vrij, maar de openbare Zondagsrust moet er niet onder lijden. In stemming gebracht wordt het voorstel Kermis van Maandag tot Zaterdag aangenomen met 8 tegen 4 stemmen tegen de heeren Oosterbaan, Eisma, Boersma en v. d. Klei. 7. Voorstel Sneeker straat. De Voorzitter wenscht den heer Terhenne te hooren, die nadere inlichtingen zou in winnen. In Workum is de ervaring niet gunstig. De heer Terhenne meent dat dit B. en W. niet ontlastte om ook nadere inlichtingen te bekomen, o. a. wil hij vragen of ook de Commissie van den weg is gehoord over een bijdrage in de kosten van aanleg. De Voorzitter antwoordt dat de kosten van onderhoud bijkans geen verschil maken, en alleen als ’t goedkooper werd zoo er reden zijn om voor den aanleg bij te dragen. De heer Terhenne heeft gecorrespondeerd met de Commissie van deskundigen die over geheel Nederland wegen in observatie heeft en die verklaart het onderhoud van geteerde wegen aanmerkelijk minder dan bazalt. Ook de internationale Commissie heeft in Parijs en Londen aanmerkelijke besparing ge constateerd door de wegen te doen teren, en ook is gebleken dat dit geen nadeel deed aan de planten. In Winschoten werd voor bazalt 5, voor teren 3 cent per M2 gerekend en het onderhoud is ongeveer 100 pCt. goedkooper dan vroeger. Spreker vindt het dus niet onbillijk dat de Commissie van den weg een deel bij draagt tot den aanleg, echter hij wil eerlijk zijn, in het rapport staat dat bij druk verkeer in ’t slechte jaargetijde wel sporen in den weg komen. Na nog heel wat discussie tusschen de heeren Praamsma, v. d. Wal, Terhenne, Eisma, Oosterbaan, v. d. Klei, Boersma, den Voor zitter, Eerdmans en Lunter wordt ’t voorstel B. en W. om plan 3 ’t goedkoopste plan, kosten f 660 uit te voeren verworpen met 11 stemmen tegen 1, de heer Lunter en wordt daarna een voorstel Eerdmans om het duurste plan kosten f 900 uit te voeren, ver worpen met 7 tegen 5 stemmen, vóór de heeren Eisma, v. d. Wal, Terhenne, v. d. Klei en Eerdmans. De Sneekerweg blijft dus voorloopig zoo hij is. 8. Adres A. Schumacher onderhandsche huur Stadsstreng, met advies B. en W. De heer Schumacher verzoekt voor zijn betonwerk 1000 M2 grond van’t Stadsstreng in huur tegen 10 cent per M2 en wil voor het overige grasland dan f 40 geven. B. en W. adviseeren het verzoek inzake die 100® M2

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1