Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en WonseracLeel. Ni 1917. No. 20. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. Donderdag 8 Maart. RAADSO VERZICHT. Voor het Kantongerecht. BINNENLAND. Bolswardsche Courant VOOR 'lil I Afzonderlijke de Kermis af te werk en een van verm onze een week Harddraverij den buitenberm Gezien dat hij in’ Wethouders met den Zondag in de en de politie de drukte- ABONNEMENT8PRIJ8: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Toen wij j.l. Vrijdag het gerechtsgebouw binnentraden, zagen wij in het portaal een de be oog ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. van beteekenis schaffen was waar zal zijn, dat thuis blijft, ’t Is een naar zijn Zitting van Vrijdag 2 Maart 1917. dan den wagen met breede wielen nemen. In de stad echter geschiedt het, vooral Donder dags als er haast bij is om de commissie’s uit te voeren, al reeds 16 jaren lang, zonder dat er ooit drukte om gemaakt werd. De heer Ambtenaar merkt op, dat de wegen, bij de provincie onderhoud, de gewone v. d. 8. van de Leerplichtwet. Het meisje van beklaagde was volgens den vader de school al door en mocht er dus af, maar hij had bet nog laten blijven in een hoogere klas, voor tn.u.l.o. Toen hij inzag, dat het kind dit onderwijs niet noodig bad, nam hij ze van school en daarom wordt hij nu vervolgd. Het kind heeft altoos best mee kunnen komen, de rapporten over haar vorderingen toont hij aan de heeren rechters. Het Hoofd der School in dezen als getuige opgeroepen, verklaart dat het kind nog niet geheel 6 jaren school had gegaan, met 1 April j.l. Omdat het goed kon leeren, werd aangeraden ze in de hoogere klas te doen overgaan, opdat ze niet weer dezelfde klas zou behoeven mee te maken. Volgens de opvatting van getuige viel het meisje naar de letter nog onder de leerplichtwet, vandaar dat hij de verzuimen heeft opgegeven. Ook de heer Schoolopziener is van dit gevoelen. Na nog eenig gepraat, concludeert de heer Ambtenaar, dat hij beklaagde wel schuldig acht, evenwel rekening houdende met de om standigheden, wordt de lichtste straf geëischt, n.l. f 0.50 of 1 dag. Er wordt beklaagde evenwel bij gezegd, dgt hij het meisje nog tot 1 April naar school moet sturen, anders wordt opnieuw eene ver volging ingesteld en wordt de boete hooger. Als er werkelijk bezwaren zijn, moet bij hierin den Arr.-Schoolopziener raadplegen, doch acht deze vrijstelling niet noodig, dan moet het kind nog zoolang naar school. Daarna opnieuw een overtreding van de Leerplichtwet, en wel G. V. te Workum. Deze is niet verschenen, maar de onderwijzer wordt als getuige gehoord, en daaruit blijkt, dat een meisje, dat naar school moest, dikwijls thuis werd gehouden. Eisch f 3 of 2 dagen hechtenis. Nu kwam nog een Leerplichtovertreder en wel in twee gevallen. O. v. d. Z. van Bolsward heeft een jongen en een meisje die wat al te dikwijls absent zijn als ’t klokje van gehoorzaamheid ben naar school roept. Beide zaken worden tegelijk behandeld, en nu geeft de vader te kennen dat het niet de schuld van de kinderen is, doch van den onderwijzer. De jongen heeft nog wat meer durf, doch ’t meisje durft niet meer in school komen sedert ze eens „bont en blauw getrapt is” door meester. De heer Kantonrechter trekt die onmensche- lijke behandeling echter in twijfel doch vader beweert met krachtige woorden dat het zoo is als hij zegt. De blauwe plekken had het kind op haar lichaam. De heer Kantonrechter meent, dat die ook, als er blauwe plekken waren, heel goed op andere wijze konden komen, en toen vader zich beroept op de getuigenis van de medeleerlingen uit de klas, wijst de heer Kantonrechter er beklaagde op dat een getuigenis van kinderen niet ver-x trouwbaar is. Vader daarentegen zegt: „Uit kindermond zult ge de waarheid booren 1” Nu wordt het hoofd der school als getuige géhoord. Deze geeft juist geen loffelijke ge tuigenis van het gedrag dezer kinderen. Van den jongen verklaart hij, dat het de onver schilligste en brutaalste leerling is, die hij ooit op school had. Daarmee is de vader het lang niet eens want... hij heeft zelf vroeger ook bij dezen meester op school gegaan... Toen bij schijnt in te zien, dat dit al een soort zelfbeschuldiging voor zijn vroeger gedrag inhield, voegde hij er bij„Toen ik op school ging, waren er wel ondeugender jongens als nu mijn jongen”. Echter het gaat er om, of de kinderen nog leerplichtig zijn en of ze werkelijk verzuimd hebben. En meester geeft op beide vragen een bevestigend antwoord. Wat de gewaande mishandeling aangaat, verklaart getuige, dat de betrokken onderwijzer het meisje uit de bank zou zetten, wijl ze het niet volgens bevel deed. Toen kwam ineens haar broer met ruw geweld en vloekend er op toe vliegen. De onderwijzer, die een hoogst beschaafd jongmensch is, en in wiens klas een uitstekenden geest heerscht, vroeg toen getuige als hoofd even in zijn klas te komen. Dat is gebeurd, de jongen is toen gewillig meegegaan, en ’t meisje dat zoo gruwelijk mishandeld heet te zijn, is ook door getuige aangesproken en was volstrekt niet ontroerd, toonde geen sporen van mishandeling maar was tegen getuige vriendelijk en goed. Verder blijkt nog dat beklaagde pogingen in het werk heeft gesteld om het kind op een andere school te krijgen en dat is nu ook geschied. Den jongen laat hij evenwel op dezelfde school, want men heeft vader in gelicht dat de jongen dan nog een jaar in die school moet zitten terwijl hij er nu met Juli af kan. Getuige licht vader evenwel nog in, dat hij daarom de" overplaatsing niet behoeft na te laten. De jongen kan ook op die andere school op denzelfden datum /eervol" ontslag van school bekomen. De heer Ambtenaar merkt op dat beklaagde ook vroeger reeds voor de Leerplichtwet veroordeeld is. Hij zou dus wel een hooge boete kunnen eischen doch zal dit om de financieele omstandigheden maar niet doen, hij vraagt 2 X f 2 of 2 dagen voor elke boete. P. 8. te Gooijum onder Wons werd 13 Jan. op den weg aangetroffen zonder licht op de fiets. Bekl. bekent, doch zijn vrouw was ziek en hij moest, toen bij ’s avonds van zijn werk kwam, nog even naar het dorp. Hij had geen lantaarn, en loopen duurde te lang, daarom nam hij de fiets te baat. De heer Ambtenaar wil rekening houden met de omstandigheden en eischt f 1 of 1 dag. Nu kwam er weer een Bolswarder voor de balie. Eigenlijk moesten er twee verschijnen, J. de H. en J. de H., vader en zoon, doch de laatste was alleen gekomen. Zij zijn be keurd wijl ze op 15 Jan. drukte en rumoer op straat maakten onder den Invloed van sterken drank. De aanwezige beklaagde ontkent. Hij is toen wel in de Witheerenstraat geweest, maar dronken was bij niet, ruzie had hij ook niet. Om de zaak te onderzoeken wordt de be handeling een oogenblik geschorst, om de agenten hierover te hooren. Wij willen ’t maar in eens afdoen en vervolgen dus, dat toen de eene agent als getuige binnenkwam, hij verklaart, dat het een heele volksverzameling was, eerst in overweging stond om makers maar in het politiebureau te brengen, doch men vond het maar beter geen geweld te gebruiken en zoo zijn ze want er was ook nog een andere zoon bij met een zoet praatje naar huis geleid. Aan hun woning gekomen, begonnen ze nog we) met dreige menten, doch men heeft dit maar laten gaan. Bepaald dronken was deze aanwezige beklaagde niet, maar het was zoowat op ’t kantje af. Den volgenden dag verklaarde hij dan ook, dat het mis was geweest. Beklaagde sputtert nog wat tegen, doch de heer Ambtenaar acht niet noodig nog op de komst van den anderen agent te wachten en eischt tegen beide beklaagden ieder f 5 of- 3 dagen. Tusschen de beide gedeelten van handeling van bovenstaande zaak stond terecht D. D. te Bolsward, die 11 Jan. te zware vracht vervoerde op zijn wagen. Bekl. bekent, hij wist niet dat het in de stad ook ver boden was met zware vraèhten te rijden. Op de wegen buiten is het niet geoorloofd, dat weet bij en er wordt ook op gelet, dat ze Lemmer, 5 Maart. Nadat onze visschers Vrijdag en Zaterdag het ijs in onze haven hadden stuk gemaakt, en gisteren en heden, tengevolge van den lagen waterstand in zee, met kracht kon worden gestroomd, is al het ijs in de haven nu opgeruimd, zoodat deze nu ook is heropend voor zeilschepen. Witmarsum, 4 Maart. Een jonge Rus sische hazewindhond van den heer M. J. Werkhoven, ter waarde van wel f 100, is door de tram doodgereden. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Jours. Het collectief arbeidscontract tus- scben de meubelmakerspatroons en knechten alhier, was met ingang van 1 Maart afge- loopen. Daar nu de eischen der gezamenlijke vereenigingen niet door de patroons zijn inge- willigd, is Zaterdagavond het werk door de knechten opgezegd, zoodat thans wederom een staking op handen is. O. N. Cokosnoot en Cokesnood. „Welke vrucht is jou het liefste?” Vraagt de meester kleine Jan. „Cokesnood”, is ’t geestig antwoord. „Want die brengt vacantie an.” (Haagsche Post.) heele collectie klompen staan, zeker haast een 20 paar. Dit was al een teeken van ruime belangstelling van den kant van ’t klompen- publiek. En ja, wij werden hierin niet bedrogen. Er was een aardig tal van toeschouwers, die blijkbaar niets beters te doen hadden dan eens te luisteren naar wat hier behandeld werd, ’t Was er zoo vol in onzen hoek, dat wij haast geen „armslag” hadden om behoorlijk bij den lessenaar onze aanteekeningen te maken. Daarbij kwam nog dat er bij elke letter die werd genoteerd, aan weerskanten werd nagespeurd, wat er op bet papier kwam. Nu was dit op zich zelf niet zoo erg, voor eerst is het meerendeel hiëroglyfenschrift dat voor een oningewijde moeielijk te ontcijferen is en tweedens was er geen geheim bij, want wat ons oor opving was ook door de anderen te verstaan. Het was alleen maar wat onprettig telkens zoo op de vingers te worden gekeken en ook was ’t wat lastig zoo’n bekrompen staanplaats te hebben. Men moet evenwel wat voor de goede zaak over hebben en als weldra de werkzaamheden in veld en werk plaatsen weer los komen, dunt ook het luiste rend en kijkend publiek. Toch maakten eenigen het wat te bont, door lachen en spreken werd het voor de heeren aan de groene tafel ook lastig en toen werden de jongeren onder het troepje verwijderd. Het eerst kregen wij te hooren J. te Bolsward, die bekeurd is op grond beklaagde er voor en het rijk in een andere regeling bestaat, maar verordening geldt voor alle ge meentewegen, dus ook voor die in de stad. Hij eischt f 3 of 3 dagen. De heer Kantonrechter wijst er beklaagde nog op, dat deze verordening is gemaakt in het belang der wegen. Door de zware vrachten hebben de steenen veel te lijden. Nu er in de stad geen keien meer zijn, lijden ook de straatsteenen van zulke zwaarbeladen wagens. Bekl. stemt toe, dat het soms duidelijk aan de steenen is te zien. S. P. te Bolsward staat nog terecht wegens de leerplichtwet. Zijn meisje verzuimde het geheele najaar en in den voorwinter heel dikwijls, zoodat een bekeuring niet kon uit blijven. Bekl. zegt, dat het wel zijn meisje wel eens zwak kind, doch hij moet dagelijks weet dan niet of zijn kind school-r gaat of niet. Hij kan daar niet voor zorgen. De heer Kantonrechter wijst er op, ‘dat de vader toch de aansprakelijke persoon is, op dien komt het ten slotte neer. Eisch f 1 of 1 dag. De heer Ambtenaar merkt hierbij nog op, dat voor de vele verzuimen deze boete wel heel laag is, maar hij doet dit mèt het oog op beklaagdes financiën en ook in het ver trouwen dat het kind nu trouw naar school zal worden gestuurd. De laatste beklaagde die aanwezig was, heet 8. K. te Pingjum. Deze is 22 Januari onder Pingjum, aan het zeestrand aangetroffen met geladen geweer. Bekl. ontkent dat het geweer geladen was; hij had in zee op een duiker geschoten en was "aan den zeedijk bezig de leege huls er uit te halen toen de politie bij hem kwam en zijn geweer in beslag nam. Hij meent dat bet in zee vrij is te jagen, hij loste het schot toen hij bij ’t eind van een haard stroomdam, zeker wel 100 M. van de glooiing van den dijk verwijderd was. De politie verklaart dat hij, toen hij aan den binnenkant van den zeedijk op de fiets reed, een schot hoorde. Hij reed er op toe en toen hij over den dijk kwam,- trof hij beklaagde daar op ’t gras van aan, bezig met zijn geweer, schoot heeft hij niet, doch hij meent dat bet verboden is op den zeedijk te zijn met jachtgeweer. De heer Ambtenaar acht het ten laste gelegde niet bewezen en vraagt voor beklaagde vrijspraak met teruggave van het in beslag genomen geweer. Alle overige zaken worden bij verstek behandeld. Uitspraak der vonnissen over 14 dagen, zijnde Vrijdag 16 Maart a.s. Herhaalde malen is door tegenstanders der Kermis beproefd om haar af te schaffen, maar steeds leden die pogingen schipbreuk. ,De meerderheid in onzen Raad van Vrijzinnigen en Katholieken stond steeds pal, wanneer de minderheid het aloude jaarfeest wenschte te doen verdwijnen. Zoo ging het ook Vrijdag avond. De principiëele tegenstanders waren in de minderheid, zoodat de Kermis blijft. Maar hoe! Toen het voorstel om verworpen en dus de drie Raads leden nul op hun request hadden gekrege: kwamen Burgemeester en een geheel nieuw idee om Kermis te doen vervallen, welk ingrijpend voorstel, dat niet op de agenda voorkwam en dus niet rijp voor, behandeling was, zoo maar dadelijk iu behandeling kwam en ten slotte werd aangenomen, zonder dat de groote meer derheid der burgerij gelegenheid is gegeven om met hare bezwaren tegen deze wijziging bij den Raad te komen. Wij verbazen er ons dan ook over, dat de Raad genegen bleek o’m zonder eenig onder zoek naar de gevolgen van dit voorstel, het feitelijk onvoorbereid te behandelen. Geen enkel Raadslid heeft zich tegen directe behande ling verzet, waardoor de burgerij voor een voldongen feil wordt geplaatst. Dat de gevolgen nog al zullen zijn, is zonder twijfel. Ie. Is de duur der Kermis teruggebracbt van 6 op 5 dagen, ’s Maandagsmorgens vangt zij aan en Zaterdagsmorgens zal zij eindigen. 2e. Door deze verkorting zullen de houders van Kermisvermakelijkheden één dag missen, terwijl door het wegvallen van den Zondag de inschrijvingen voor staanplaatsen belangrijk lager zullen zijn, dus een directe schade voor onze gemeentekas, welke zoo bard noodig versterking behoeft. 3e. Zal de paardenmarkt nu op den geijkten Maandag in Augustus *worden ge houden, terwijl de Kermis eerst een week later, dus den daarop volgenden Maandag begint, waardoor zij in ’t vervolg inplaats van in bet laatst van Augustus nu meestal begin Sept, zal aanvangen. Hierdoor zal tusschen Sneeker- en Bolswarder Kermis een grootere gaping ontstaan, wat menig houder van vermakelijk heden zal tegenhouden om onze Kermis te bezoeken. 4e. Door de verschuiving van kunnen onze groote Kaatspartij en in concurrentie met dergelijke wedstrijden in omliggende groote dorpen komen, waar steeds op vaste dagen die feesten worden gehouden. 5e. Degroote meerderheid onzer bevolking, welke niet tegen een gepaste vroolijkheid op Zondag is, mist nu de gelegenheid om op dien dag, waarop bijna iedereen vrij is, zich met hunne kinderen te vermaken. Het eenige voordeel voor vierders van den Koninginnedag is, dat die dag in 't vervolg gewoonlijk buiten de Kermis zal vallen. Wij maken ons sterk, wanneer bij volks stemming over het al of niet op Zondag vieren van Kermis moest worden beslist, van afschaffing van dien dag geen sprake zoude zijn en wij hebben hiervoor goede gronden. In Franeker toch nam de Raad voor eenige jaren een gelijk besluit om den Kermis-Zondag af te schaffen. De groote meerderheid der burgerij bleek hiervan niet gediend en wist bij de eerstvolgende stemming van gemeente raadsleden enkele tegenstanders van het vieren van Kermis op Zondag te doen vervangen door voorstanders en al heel gauw volgde het besluit van den Raad om den Zondag in de Kermis in eere te herstellen. Hoe het ook zij, zoolang de tegenstanders der Kermis er geen beter feest voor in de plaats weten te stellen, vinden wij het gevaarlijk om langs een omweg het bestaan der Kermis vrij wel onmogelijk te maken. Het is daarom dubbel jammer, dat het besluit zoo onvoorbereid en plotseling is genomen. Wanneer alle bezwaren tegen het voorstel toch eens vooraf goed onder de oogen waren gezien, zou dunkt ons eene andere beslissing gevallen zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1