Bolsward en Wonseradeel. ïïïeuws- eu Advertentieblad No. 21. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Van Friescben bodem. IS THANS Zondag 11 Maart. INGEZONDEN. 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. BINNENLAND. t Bolswardsche Courant VOOR Afzonderlijke KLEIN S THEE breede geul ijs Aan den WelEd. Beer Redacteur van de Bolswardsche Courant. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) salaris van f 7.50 van elke armen voor de plaatsing. Een Sociaal democraat. Bolsward, 8 Maart 1917. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. N. B arl. Ct. Wat is de waarde van een doodgewoon gouden tientje en van een doodgewoon gouden vijfje? Maar die geldstukken zijn niet meer doodgewoon. Ziet men ze ooit meer «in de wandeling”? En zoo komt hel, dat we ze door een gelukkigen bezitter zien aangeboden in de krant. Voor den meestbiedende. Het behoeft niet gezegd te worden dat de thans weder ingetreden felle koude met snij denden oostenwind even fataal alsongewenschtis. De armoede die al groot was en die tal van nette werkmansgezinnen met een niet in te halen achteruitgang bedreigt, doet zich des te meer gevoelen, waar naast de moeilijk heden der voedselvoorziening een dreigende brandstoffennood het hoofd opsteekt. De behoefte aan cokes is zoodanig, dat de gas fabriek, de eenige voorraadschuur, niet aan de behoefte kan voldoen. Men is derhalve aangewezen op andere brandstoffen, doch deze zijn ver van overvloedig, anthraciet en eierkolen waren niet meer te krijgen, de aanwezige voorraad turf beeft dientengevolge een zoodanigen aftrek, dat zij wel spoedig uitgeput zal zijn, toch moet men zich hier mede behelpen, ondanks het geringere warmte- vermogen, omdat er niets anders meer is. Het is te hopen dat de koude spoedig over mag zijn, anders is de ellende niet te overzien. Bij alle verdriet komt ook nog het gebrek aan drinkwater. Den Beer A. o. d. M.l Van U meen ik te mogen aannemen dat U weet dat, wat voor Bolsward is verboden in verband met den verkoop van de door U bedoelde suikerstukjes, dit eveneens voor alle gemeenten in ons lieve Vaderland bet geval is, dus ook voor Wonseradeel. Ook de bewuste bakker kon dit weten. Ik zal de eerste willen zijn, die aanneemt dat het bakkersbedrijf zwaar getroffen wordt «te eer ook doordat het aantal bakkers inderdaad te groot is om zelfs in nor malen tijd een behoorlijk bestaan te leveren.” Laten de bakkers echter vooropstellen allen als een man ridderlijk op te volgen de Regee- ringsvoorschriftenDie ervaring heb ik helaas niet. Suikerbrood wordt gelijkgesteld door het Centraal Broodkantoor in ons land met witte brood en moet op bons verkocht worden voor 12l/2 ct. per 4 ons. Dit weten onze bakkers. Zij zeggen rondweg dat dit voor tarwe-water- brood zelfs te gering is en nu zijn er n.b. die voor denzelfden prijs een zelfde gewicht aan suikerstukjes verkoopen. Dit is toelaatbaar, ook te Bolsward, maar onverklaarbaar. U is wel voorzichtig met telkens te spreken van „schijnt." Van mij zult U wel willen aannemen dat ook in Wonseradeel niet boven maximumprijs mocht worden verkocht. De bakkers in Wonseradeel, die zoo nobel waren de voorschriften op te volgen, zullen juichen dat ook te Bolsward paal en perk wordt gesteld aan met wettelijk voorschrift strijdige handelingen. Willen de bakkers in alle opzichten de medewerking hebben van de Burgemeesters, laten zij dan ook als één man elkaar pal staan in deze voor hen moeielijke dagen met zich te gedragen naar de wenken van de Burgemeesters. Dan ook zullen hun grieven, mits specifiek en naar de volle waarheid onder oogen van den Burgemeester gebracht, door dezen gebracht worden daar, waar zij behooren. Aan de eensgezindheid onder de bakkers ontbreekt helaas nog zooveel, althans in mijne gemeente. Witmabsum, 7 Maart 1917. J. H. H. PICCARDT, Burgemeester van Wonseradeel. Wonseradeel. 7 Maart. Eenige landbou wers in deze gemeente zijn voornemens hun arbeiders gratis of tegen een matigen huur prijs eenig bouwland af te staan, om voor eigen behoefte te bebouwen. Stavoren, 7 Maart. Maandag j.l. kwam telegrafisch bericht tot sluiting van de zeesluis alhier. Tengevolge van den hevigen druk van het binnenwater bleek echter sluiting onmogelijk, waarvan telegrafisch bericht werd gedaan. Hedenavond is het, met behulp van takel» enz., gelukt de deuren te sluiten. Snoek, 8 Maart. De 16 jarige dienstbode van den heer J. Volkers aan den Stationsweg geraakte gister door onvoorzichtigheid plot seling in brand. Dr. Klein, die spoedig ter plaatse was, constateerde dat ’t meisje hevige brandwonden had opgeloopen. Haar toestand moet thans redelijk zijn. Leeuwarden, 9 Maart. De scheepvaart is bijna weer geheel stil gelegd. Slechts enkele booten (een viertal) waren hier heden van buiten gearriveerd. Onder deze die vanWartena en Garijp. Hedenmiddag stoomde de «Slan- fries” uit naar Harlingen. Hepk. Rieuwsbl. v. Fr. Heerenveen. Wij zijn hier thans voorloopig weer uit den aardappelnood. Regeerings-klei- aardappelen zijn verstrekt en, wat een voorname zaak is, van uitstekende kwaliteit. Wij zijn er van overtuigd, dat in tal van gezinnen gesmuld is; geen wonder trouwens ook, waar men den laatsten tijd was aangewezen op slechte zandaardappelen en rijst, gort e.a. Als de distributie op de thans uitgevoerde wijze mag doorgaan, dan kunnen we hier‘wel gerust zijn. Laat ons zulks maar hopen. Een andere zorg staat hier velen voor de deur. Met de heerschende barre koude komt er gebrek aan cokes en kachel kolen, wat een ware ramp is, daar het met de tot dusver verkrijgbare turf niet wel mogelijk is 't vol doende warm te stoken. En toch is er bij handelaren in kolen, naar we vernemen, nog voorraad, maar daar loopen velen een blauwtje; ze worden dan met de boodschap weggestuurd, dat ze voor de vaste klanten hun voorraad disponibel houden. Ook aan de gasfabriek is, meenen we, nog een tamelijke hoeveelheid cokes voorhanden, maar het is een heele toer en bet vereischt een groote mate van wel sprekendheid om een partijtje machtig te worden. O. N. Harlingen. Tengevolge van den aanhou denden oostenwind, is het zeewater zoo laag, dat langs den dijk breede zoomen droog liggen. x De stand van het zeewater is 1.89 M-N.A.P.; men herinnert zich niet dat het water ooit zoo laag geweest is. Een dertien-tal binnenbooten wordt hier door opgehouden: zij kunnen ook al wegens' het ijs de reis niet voortzetten, terwijl te Nieuwediep een 9-tal booten wegens dezelfde oorzaak ligt te wachten. De havens vertoonen een in ’t midden, de kanten liggen droog; dien tengevolge kantelde in de Noorderhaven een praam met mossels. Men heeft de lading weer op het droge gebracht. Op de Wadden zijn een aantal mossel- visschers door de vorst overvallen en zitten óf in het ijs bf op de droogte. Bij het Griend zitten er twee en bij de Zwarte Haan vier. Waar de menschen niet te ruim levens middelen hebhen, is hun positie niet benij denswaard. Wij lezen in De Zuivelcourant De heer mr. Treub onze tegenwoordige minister van financiën heeft in de laatste weken in verschillende plaatsen van ons land, redevoeringen gehouden, waarin hij uiteen zette hoe z. i. na den thans beerschenden wereldkrijg de sociaal economische toestand van ons land zou zijn. Deze lezing werd o.a. ook in Leeuwarden gehouden. Met betrekking tot de toekomst van den landbouw in het algemeen, kwam de conclusie van den heer Treub ongeveer hierop neer, dat er na den vrede een tijdperk van voortdurenden grooten bloei voor den landbouw zal aanbreken; alle landbouwproducten, zoowel die van de zuivel bereiding als die van den graanbouw, zullen hoog in prijs blijven. De heer Th. van Welderen baron Rengers te Oenkerk, komt tegen deze conclusies met betrekking tot den landbouw op en doet dit in een ingezonden stuk in het Fr. Weekbl. waarin hij bet volgende zegt: «Wanneer iemand van het buitengemeene gezag van mr. Treub dat zegt, zal dit niet nalaten grooten indruk te maken. Waar ik een volstrekt ander inzicht in de toekomst van den landbouw heb, acht ik mij verplicht de uiting van mr. Treub niet on weersproken te laten, omdat daaruit direct, in opdrijving van pacht- en koopprijzen, prac- tische gevolgen kunnen voortvloeien, die ik voor ons geioest onheilbrengend zou achten. (Cursiveering van ons. Met sprekende cijfers heeft mr. Treub aan getoond, hoe groot de verarming van Europa is geworden. Met zekerheid is dus te ver wachten, dat gedurende lange jaren besparing onafwijsbaar zal zijn. Alleen het noodzakelijkste zal worden gekocht en is dit niet in voldoende mate aanwezig, dan zal hiervan de prijs hoog blijvenvan het minder noodzakelijke zullen sommigen geheel moeten afzien, anderen zullen het in mindere mate koopen. Van weelde- en genotartikelen zal een zeer groote ver mindering van het gebruik te wachten zijn. Nu behooren tot de categorieën van de landbouwvoortbrengselen, die noodzakelijk ge kocht moeten worden, het graan en de aard appelen en in de eerste jaren na den oorlog de dieren, die noodig zijn om de geslonken veestapels weer aan te vullen. Het graan zal duur worden door de ver hoogde vrachtprijzen; deze factor verdwijnt waarschijnlijk vóórdat de verarming der wereld zal zijn ingebaald, misschien reeds binnen eenige jaren en daarna zal het graan goed- kooper zijn dan te voren. Aardappelen, die niet ingevoerd behoeven te worden en voor een goed deel op grond gebouwd worden, die niet voor tarwe geschikt is, zullen geen invloed ondervinden van den factor der vrachtprijzen en de prijs daarvan zal zich regelen naar de vraag, die weer be- heerscht zal worden door de verminderde welvaart der arbeidersbevolking. Wanneer eenmaal de veestapels met het allernoodzakelijkste zijn aangevuld, zal men den aankoop staken verder dan de bevrediging van de allernoodzakelijkste behoeften zal men niet gaan. Ik kan dus tot op zekere hoogte meegaan met de verwachting, dat de graanbouw en de veeteelt in de eerste jaren na den oorlog hooge prijzen kunnen bedingen alleen acht ik, dat die overgangsperiode niet lange jaren zal duren en dat daarna lage prijzen kunnen verwacht worden. Ten aanzien van de zuivelbereiding en de andere landbouwproducten, meen ik, dat lagere prijzen tegemoet gezien kunnen worden, zoo spoedig het eerste legercorps naar huis gestuurd wordt, en dat, wanneer eenmaal de vrede daar is, de prijzen zeer laag zullen zijn en voorloopig blijven. Boter en kaas zijn tot op zekere hoogte weelde-artikelen, d.w.z. men kan ze betrekkelijk gemakkelijk door goedkoopere vervangen of ze ontberen. De boter is te vervangen door margarine als de loonen laag worden, zal een groot deel der mindervermogende bevolking weer marga rine inplaats van boter gaan eten. Wel is waar zal in de centrale landen de boter- productie zijn ingekrompen, maar juist daar zal mén buitengewoon op boter gaan be zuinigen, gewend als men nu reeds is aan surrogaten. De overige met Nederland con- curreerende zuivel voortbrengende landen hebben in hun productie-vermogen waar schijnlijk niet geleden. De kaas is eveneens een artikel, waarop de minder gegoede bevolking gaat besparen, wanneer zij te hoog in prijs wordt. Men kan het desnoods zonder kaas stellen en wanneer de kaas te hoog in prijs wordt, vermindert de consumptie terstond. leder weet waaraan de tegenwoordige hooge prijzen zijn te danken: het is geheel een oorlogsartikel. Bovendien zal het veehoudersbedrijf in de eerste jaren de nadeelige gevolgen ondervinden van de hooge vrachtprijzen van het veevoeder. De overige landbouwproducten, waaronder de voornaamste zijn peulvruchten en suiker bieten, zullen m. i. evenmin hun hoogen prijs kunnen handhavenvoor de peulvruchten geldt hetzelfde als voor de aardappelen, voor de bieten geldt hetzelfde wat van de kaas is gezegd. Resumeerende meen ik, dat gedurende eenige jaren na den oorlog een groote vraag en dus hooge of vrij hooge prijzen zullen komen voor graan en vee; dat deze hooge prijzen niet lange jaren zullen aanhouden en dat van de overige landbouwproducten de prijzen laag of zeer laag zullen worden. Ik behoef niet te zeggen, dat mijne be schouwingen niet de waarde hebben van wis kundige berekeningen. Er kunnen en zullen zich omstandigheden voordoen, die niemand verwacht of voorzien zal hebben. Niemand weet b. v. hoever het ingrijpen der Regeering na den oorlog zal gaan. Voor zooverre ik het landbouwbedrijf kan overzien, acht ik voor de toekomst een pessimistische verwachting gerechtvaardigd. Ik voeg daaraan toe, dat het van de energie van onze landbouwers zal afhangen om de dépressie tot de geringst mogelijke afmetingen te beperken, eu ik meen, dat reeds nu moet worden aangevangen om door grondige be- studeering der omstandigheden de maatregelen voor te bereiden die te zijner tijd wellicht noodig zullen blijken. Een crisis, die ons voorbereid zal vinden, is minder te duchten”. rende de laatste 11 jaren voor de vroed vrouwen is geweest, doen zien. In de verordening van 29 Maart 1906 was bepaald dat de beide vrouwen een salaris konden genieten van f 200-300, waarvoor alle verlossingen bij armen- patienten door haar moesten worden verricht. In de verordening van 28 Juli 1911 werd het aantal vroedvrouwen wederom op 2 bepaald met een voor de behandeling patiënte. In de verordening van 1 April 1915 is het aantal weer op twee gebleven en werd het salaris gesteld op f 100 en voor elke verlossing boven de 12 op f 8. In de laatste verordening is bet aantal vroedvrouwen weer op 2 gesteld, maar is aan de armen tusschen deze beiden vrije keuze gelaten. Dit was in de vorige verordeningen nimmer het geval. De salarissen in deze verordening, welke in werking is getreden op 1 Jan. 1916, zijn bepaald op f 150 en voor elke ver lossing boven de 15 op f 8. Als wij nu nagaan dat het particulier tarief der vroedvrouwen alhier nooit hooger was dan f 6 a f 8, dan voelt men duidelijk dat ons geen verwijt kon worden gemaakt. Overigens staat de laster van Mej. Groot er totaal naast en is hiermede voldoende weerlegd.” Met beleefden dank ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. M.l Beleefd verzoekt ondergeteekende opname van het onderstaand stukje in uw veel gelezen blad. In de laatste vergadering van de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht alhier gehouden, ver telde de Spreekster: Mej. Groot van Rotter dam, dat zelfs in het roode Zaandam, onder bet bestuur van mannen de belangen der vrouw niet veilig zijn. Ter illustratie voor deze opvatting deelde de Spreekster o.a. mede, dat te Zaandam «De vroedvrouw het werk «alleen niet meer af kon, zoo dat door den «Raad een tweede vroedvrouw werd aangesteld «en meteen bepaalde, dat nu iedere vroedvrouw «eenvoudig de helft van het salaris zou worden «uitgekeerd.” Aangezien ook op andere plaatsen hetzelfde door Mej. Groot op vergaderingen werd mede gedeeld, schrijft thans de Zaandamsche Corres pondent in Bet folk van 3 Maart j.l., het volgende: «Om te doen zien hoe leugenachtig ‘de voorstelling van Mej. Groot is geweest, zal ik de salarisregeling, zooals die gedu-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1