ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 23. 1917. Verschijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. IS THANS Zondag 18 Maart. Leerzame tijden. BINNENLAND. I 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierd^l. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Bolswardsche Courant VOOR Afzonderlijke KLEIN S THEE Fr. gaat hun precies zooals hier men Men komt 9 Beckum. Alg. H. mantel van een der stel schoon ondergoed Het was van Amersfoort heeft heeft reeds met de thans met Wibaut, en men stelt dan den Amsterdamschen wethouder tegenover den minister, terwijl De Telegraaf zelfs geijverd heeft om Posthpmadoor Wibaut te doen vervangen. Met terzijde stelling van boter of vet te bekomen beide 10 Mark per pond. de dammen op te breken, een halve voet ijs in. Men den kant van Heeg andere daar het meer zullen opbreken, Hilversum zal in gaan ver- n daartoe ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. zooveel beter zou maken dan minister Posthuma, moeten wij toch op een enkel ding wijzen. De heer Wibaut heeft als wethouder van •Amsterdam in hoofdzaak te letten op het belang der consumenten. Hij kan bovendien met het beschikbaar stellen van levens middelen, beneden den normalen prijs, ge makkelijk royaal wezen, omdat het rijk negen tienden van het verlies betaalt. Een minister heeft evenwel rekening te houden niet slechts met de behoeften eener groote stadsbevol king, maar ook met de behoeften van het platteland, met de belangen van handel en industrie, en wat ook nog al gewicht in de schaal legt, met den toestand van ’s Rijks schatkist. Want, in het vorenstaande hadden wij het nog voornamelijk over de ontevre denheid der verbruikers, maar de klachten die komen uit de 'kringen van handel en industrie zijn nog veel erger. De sociaal-democraten kunnen dan ook nog zoo vaak beweren dat het aan Posthuma ligt, gebleken is dat de tegenwoordige maat regelen, als proef van een stelsel van Staats inmenging, gaande in socialistische richting, •voor na den oorlog, mislukt zijn. Men zal ons misschien tegenwerpen, dat deze maatregelen in onze dagen van schaarschte wel niet populair zijn, maar waarschijnlijk tot zegen van de metischheid zouden strekken, als er weer overvloed van productie zal zijn. Wie echter meent, dat de klachten niet meer gehoord zouden worden na den oorlog, die vergist zich. Juist dan bestaat er geen enkele reden meer om de bevolking zoo’n dwang op te leggen, als zij zich thans met ’t oog op den toestand laat welgevallen. Het laten van de distributie in handen van den Staat, met de productie er nog bij, zou naar onze meening tot zulk een storm van klachten en ontevredenheid aanleidinggeven, dat men weer hard zou terug verlangen naar het normale handelsverkeer. In tijden van dwang, van ongekende be lemmering van handel en industrie, van gebrek aan voldoende voedsel en brandstof, zijn maatregelen als waaronder wij leven, onmisbaar. Juist omdat iedereen dat begrijpt, buigt men er zich onder. Maar zoodra de oorlog voorbij is, en de Schepen weer het noodige kunnen aanvoeren, zal men het héérlijk vinden van de Staatsvoogdij ont slagen te zijn. Chassez le naturel, il revient au galop. Een aanbeveling van overheidsbemoeiing in de distributie, ook in normale tijden, kunnen wij in de tegenwoordige maatregelen, hoe onmisbaar thans ook, niet zien. Vrij Friesland. Er zijn menschen, die in de krasse maat regelen welke er tegenwoordig genomen dienen te worden voor de volksvoeding, reeds een begin zien van een socialistische regeling der productieverdeeling. Verschillende sociaal-democraten hebben zich altijd meesters getoond in hetaanwijzen van feiten, welke volgens hun meening een aanduiding waren dat de socialistische maat schappij op komst is. Wanneer gasfabrieken, trams, electrische centralen, spoorwegen enz. door rijk of gemeente in beheer werden ge nomen, dan juichten de aanhangers der socialistisché partijen, omdat de maatschappij weer een eind in hun richting was gedreven. En tegelijkertijd werd daarbij de opmerking gemaakt, waarom exploitatie van overheids wege wel zou kunnen gebeuren voor het een, maar waarom niet voor het ander. Wie de laatste vraag weerlegde met het argument dat slechts enkele zaken, met voor de ge meenschap gunstig resultaat, door de overheid kunnen worden ter hand genomen, werd be schouwd als iemand, wien het ontbreekt aan de noodige breedheid van blik. Wij leven tegenwoordig onder tal van regeeringsmaatregelen. Wel zijn de tijden abnormaal en zouden in gunstiger tijden die maatregelen minder drukkend zijn, maar toch wordt er op gewezen, dat deze maatregelen jn socialistische richting-gaan en aantoonen, dat een sterk doorgevoerde overheidsbe moeiing toch wel mogelijk is. Wij zouden willen beweren, dat deze over heidsbemoeiingen in onze dagen een nood zakelijk kwaad zijn. Wanneer men ze echter beschouwd zou willen zien als proef voor een blijvende organisatie na den oorlog, dan komt het ons voor, dat de proef mislukt is. In stede van aantrekkelijk te werken, hebben die proeven een afschrikwekkende kracht Niet voor de producenten alleen; ook de consumenten zijn er lang niet mee ingenomen. En toch ligt het niet aan het systeem. Ieder een, ook de socialist, zal terstond toegeven, dat het systeem van minister Posthuma goed is. Wat men dan ook voor aantrekkelijks in de tegenwoordige economische verhoudingen kan zien, is ons een raadsel. Hoé on houdbaar de tegenwoordige organisatie zou zijn, indien men haar duurzaam zou willen maken, dat behoeft zeker geen betoog, immers het blijkt eiken dag meer en meer. Want niemand is tevreden. Nu kan men wel vloeken op die verd.... Posthuma, en de sociaal-democraten kunnen wel beweren dat het systeem goed is, doch de uitvoering niet deugt, men scheppe zich toch vooral niet de illusie dat het onder een ander beter zou gaan. Men kijke maar naar d^ klachten over de levensmiddelendictators in andere landen. Het jPosthuma. Sneek, 15 Maart, ’t Zestienjarig dienst meisje, dat hier heden voor een week zulke treurige brandwonden bekwam door de plotseling uitslaande vlam van een haard «uur, is hedennacht na een ontzettend lijden in het St. Ant. Ziekenhuis aan de bekomen ver wondingen overleden. Sneek, 15 Maart. Gisterenavond, misschien een uur of tien, geraakte op den Leeuwarder straatweg tusschen hier en Scharnegoutum, de auto van den heer N. te Leeuwarden in brand, omreden de sproeier, naar men ons meedeelt, weigerde. ’t Geheele rijtuig ging in vlammen op. Sneek, 15 Maart. Iemand die in de mijnen in Duitschland werkt en Hollander van geboorte is, keerde hier in de vorige week op vaderlandschen bodem terug. Hij deelde een Krantenman o. a. mee, dat hij ’t onmogelijk bijonzen nabuur had kunnen volhouden wegens gebrek aan voedsel. De laatste dagen moest hij ’t alleen met koolrapen doen, waardoor hij zijn krachten voor ’t hem opgelegd werk, hoe langer zoo meer voelde bezwijken. Over ’t loon klaagde de man niet, 7 Mk. per dag noemde hij «goed”. Maar de duurte der op bons verstrekte de vraag of de°heer Wibaut “het als minister levensmiddelen had ’t hem onmogelijk gemaakt deelde. Eenmaal daarin opgenomen wist zij in een deken gehuld, daaruit te ontvluchten met medeneming van een i-- verpleegsters en een van het ziekenhuis. Het was daar dan ook gebleken, dat de zieke smokkelaarster een simulante was. Arnh. Ct. Een ongewenschte gast. Te Hengelo is een Duitsch deserteur aan gehouden, verdacht van diefstal van f 4 25 aan bankpapier uit een sigarenkoker van den heer Koch te Zevenaar. De diefstal werd gepleegd in den trein van Zutphen naar Goor, toen de heer K. zich even naar de retirade begaf en zijn jas, waarin de sigarenkoker met het bankpapier zat, in den wagen liet. Dezelfde deserteur heeft zich ook schuldig gemaakt aan tal van diefstallen van kippen te Hengelo, Lochem, Zutphen, Boekelo en Aardappelen. Het gemeentebestuur van voor eigen rekening aardappelei bouwen, uitgestrekte terreinen zij aangewezen. Het gemeentebestuur dezelfde plannen en voorloopige werkzaamheden laten aanvangen. Dat is nog eens aanpakken 1 Oorlogswinst. Omtrent de vermoedelijke opbrengst van de Oorlogswinstbelasting wordt van de meest bevoegde zijde medegedeeld, dat deze zeer waarschijnlijk zaf blijven beneden de laatste raming daarvan, welke op 120 miliioen was gesteld. Men zal zeer tevreden zijn wanneer dit bedrag in de 3 jaren gedurende welke deze belasting zal werken, gezamelijk zal worden bereikt. De opbrengst uit Amsterdam zal zeer waarschijnlijk niet meer dan 20 en die uit Rotterdam hoogstens 24 miliioen bedragen. Geen graan voor de branderijen. Naar de N. Schied. Ct. verneemt, hebben verschillende branders bericht ontvangen, dat zij van het Graandistributiebureau geen graan meer zullen ontvangen. Ten gevolge van dezen maatregel zullen binnenkort verschillende branderijen stop worden gezet. Onder de branderijen, die geen graan meer kunnen krijgen, behoort o a. de groote mout- wijnfabriek der firma Windthorst. Nachtelijke ontmoeting. ’t Is •»- zoo vertelt de N. Gron. Ct. één onzer redactie-leden van de week op ’n nacht overkomen, dat hij onaangename aan raking met de politie heeft gehad. Klokkeslag drie begaf hij zich in de stikdonkerte naar huis. Zijn weg leidt over de Groote Markt. Overal diepe donkerte. Alleen bij de «Zeven” daar brandde ’n licht. Ik dacht alweer aan ’n aanslag op het Engelsche consulaat of aan ’n dergelijk misdrijf met een internationaal tintje. Maar, waar zooiets gewoonlijk toch altijd voor ’n persmensch geheim moet blijven, tot de officieele menschen in Groningen den tijd daar achten, dat ’t wel in de krant mag, vervolgde ik m’n weg. Maar bij intuïtie voelde ik, dat ik werd achtervolgd. Stappen kwamen naderbij, opgewonden gepraat hoorde ik achter mij. ’k Keerde me om, nog opge wondener werden duistere gestalten daarachter me. Lk hoorde halt-geroep. ’k Wist niet, dat dit «halt” mij gold, en gedachtig aan ’t gevleugelde hadt-je-me-maar, ging ik verder. Maar toen, heel dicht bij huis, bij’t omslaan van ’n straat, ontwaarde ik, dat de gestalten’t wel terdege op mij hadden gemunt. Zij waagden er eenige sprongen in het duister op, schreeuw den toen Van «politie”. En waar ik nog al met de politie kan opschieten, hield ik toen onmiddelltjk «balt”. Maar na de aanhouding bleek me, dat ik ditmaal met geen vrindjes van de politie te doen had. Een van de twee «stillen”, ’n nog al brutaal heerschap (later hoorde ik, dat ie in dienst was geweest), keek me heel door dringend aan, belichtte mij, alsof ik een mis dadiger was, vroeg me naar m’n portefeuille, waar heel geen geld, maar copie in overvloed in aanwezig was. Maar reeds kwam ’t excuus, en nadien ver telden ze me op ’n heel gewichtigen toon van inbraken, dien nacht gepleegd, vier in getal, en daarom... moest ook een nacht redacteur door de politie worden aangehouden. Een misdadigers-type schijnt men in Gro- ningsche duisternis al zeer spoedig te zijn. In Arnhem stapte de reiziger af en de eerste, dien hij bezocht, was een slager, die hem vergunde de gekochte worst in den winkel op te eten. Jours. Niettegenstaande we reeds half Maart hebben, ligt het weiland ér bier en in de omgeving zoo doodsch bij als in geen jaren gebeurd is. Geen enkel groen plekje is nog te bespeuren, en met het oog op de schaarschte van veevoeder is het zoo zeer gewenscht, dat het vee vroeg den stal kan verlaten, dewijl door het extra hooivoederen de voorraad ook daarvan vrijwel uitgeput raakt. J. Ct. Heerenveen. Een snoek van 21 pond zwaar, een monsterdier in z’n soort, werd gisteren door den visscher J. Bakker te ’t Meer in zijn netten uit een landsloot opge- haald. Als men weet, dat tegenwoordig het pond met 45 ct. betaald wordt, kan men berekenen, dat de man met deze vangst een aardige daghuur verdiend heeft. O. N. Heerenveen, 16 Maart. Tien graden vorst dezen nacht en hedenmorgen de wateren al weer toegevroren. Ja, ja, de weerprofeet in een onzer Friesche bladen had wel gelijk, toen hij een week geleden schreef: «De werkelijke, blijvende verbetering van het weer moet nog komen”. Doch hij voegt er geruststellend aan toe«Zoodra die komt, zullen we waarschuwen”. Dus geen gevaar, dat het «werkelijke, blijvende mooie weer” ons overrompelen zal als een dief in den nacht. Stel u ook eens voor wat dat wezen zou! Sloten, 14 Maart. Het ijs in het Sloter- meer is thans door drie stoombooten opge broken. Ook de vaart naar de Lemmer is geopend, zoodat de stoombootdienst Lemmer- Sloten-Bolsward-Sneek als heropend kan be schouwd worden. Wolvega, 15 Maart. In verband met hetgeen het Fr. IPbl. schrijft over den prijs van nuchteren kalveren, melden we, dat hier voor uitgébeend kalfsvleesch 20 cent per pond betaald wordt. Wel zijn de prijzen veel lager dan het voorgaande jaar, doch het verschil is niet zoo groot vergeleken bij normale tijden. De vraag is evenwel of de prijzen bij grooter aanvoer niet zullen dalen. Leeuwarden, 16 Maart. In den afge- 1 oopen nacht is ingebroken in ’t kantoor van den brandstoffenhandelaar W. Snijder, Romkes- laan. Men is binnengedrongen door het pak huis en door openschuiving van een loket. Op ’t kantoor was vooral de schrijftafel nauw keurig geïnspecteerd. De buit van den dief was echter niet groot: slechts enkele centen. De politie doet onderzoek. Stavoren. 15 Maart. Heden is het aan de stoomboot «Bolsward”, die hier den winter doorbracht, en de stoomboot «Warns” gelukt de Morra tot aan Er zat nog ruim verwacht nu van booten, die van zoodat de vaart dan vrij kan worden. Repk. Nieuwsbl. v. De militaire geneeskundige dienst. Het is daarmee, naar aan Het Folk ge schreven wordt, te Amersfoort niet in orde. In een week tijde zijn er acht jonge miliciens gestorven, drie aan nekkramp, vier aan long ontsteking. yTijdens de jongste vorstperiode was het in de houten barakken ontzettend koud. Er waren loodsen, waarin in 36 uur geen kachel brandde. De manschappen dekten zich toe met alles wat maar dekking kon zijn werk- goed, handdoeken, kranten, enz. ’t Is voorgekomen, dat midden in den nacht een looppasje door de barakken werd gemaakt, daar men vreesde dood te vriezen! De officieren van gezondheid doen wat ze kunnen, maar ze kunnen ’t werk niet af. En bij sommige andere legeronderdeelen in de buurt zijn militaire dokters, die met hun vrijen tijd geen raad weten. Waarom stuurt ze niet naar Amersfoort? Een zieke smokkelaarster Uit Aalten werd dezer dagen een Duitsche vrouw, wegens smokkelarij naar Zutphen over gebracht. Op weg daarheen hield de vrouw zich zoo ziek, dat een ontboden geneesheer baar opname in een ziekenhuis noodig oor-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1