Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 24. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Vergadering „Handel en Nijverheid”. Donderdag 22 Maart. VOOR •W‘ TENTOONSTELLING VAN PLUIMVEE EN KONIJNEN. Bolswardsche Courant Afzonderlijke zaken t den Spreker vragen stellen. den middenstand zijn advies, voor Friesland enkele een een (i r/ Fan Berg beantwoordt de ver men teleurgesteld is Als dit moet, heeft de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. weer geleden, het een gewenschte regen drinkwater ten goede, inzake het crediet nemen, wat bij de borg- maatschappij in ’t zicht is gesteld. den Koninklijken weg om kleine man er niets aan. De heer Tolk van Zwolle heeft van den Spreker niet veel nieuws gehoord. Hij heeft bijvoorbeeld gesproken over jaarcrediet dat is verderfelijk, doch halfjaarcrediet is dit ook. In' Zwolle is men begonnen met maand rekeningen, doch ’t moet meer zijn een geheel contante bandel. De middenstand is eigenlijk de wrijfpaal tusschen de coöperatie van onderen en van boven. De arbeiders gaan coöpereeren, en kunnen den winkelier missen en het kapitaal wil dit ook, doordat hoogere ambtenaren en gepensioneerden door verbruiksvereenigingen den kleinhandel uit schakelen. Alleen door krachtige aaneensluiting moet de middenstand toonen wat hij vermag, want de toestand van den tusschenhandel is ernstig. Wat het credietwezen aangaat, een handelaar die vertrouwbaar is moet op gemakkelijke wijze crediet kunnen nemen. Als hij een flink bedrag aan daarop ook krijgen. De heer schillende sprekers. Dat over wat hij besprak spijt hem wel, doch hij als zakenman meende ook de werking van den middenstandsbond te moeten nagaan, en daarbij te wijzen op het belang der organisatie. Daardoor kreeg men ook een inzicht dat het noodig was dat er bureaux van advies kwamen. En als antwoord op de gestelde vraag kan bij den heer G. Eisma mededeelen, dat ook schrifte lijk avies wordt gegeven. In antwoord aan den heer v. d. Klei kan hij volstaan met te- zeggen, dat juist een ge mobiliseerde om crediet te bekomen, zich nu kan wenden tot het Bureau van advies, daar zal hem den weg worden gewezen. Voor deze gemobiliseerden is crediet te bekomen, wanneer hun persoon en zaak vertrouwbaar zijn, en dan waarborgt het rijk 55 pCt. van ’t geleende geld en de meeste gemeenten ook Bols ward de overige 45 pCt. De heer Mollinga had het ook over crediet aan kleine zakenmenschen, eveneens ook de heer Tolk. Nu moet men wel weten dat de credietinstellingen geen philantropische in richtingen zijn. Waarborg meetgegeven kunnen worden, maar hij die zijn administratie goed in orde heeft, en door ’t bureau van advies zijn zaak laat controleeren, zal wel aan crediet geholpen worden. Op den voet als de beer Tolk dit aangaf, op den voorraad, dat is in die mate echter te betwijfelen. Dat de midden stand door de coöperatie in de knel komt is waar, maar de winkeliers moeten dat door coöperatie bestrijden. Door gezamenlijken in koop kunnen zij de coöperatie van verbruiks vereenigingen het beste bestrijden. De heer D. Terhenne wil even zijn leed wezen uitspreken dat niet meer kleine neringdoenden aanwezig zijn. Juist voor hun belang werkt het Bureau van Advies zoo nuttig. Zij krijgen dan inlichting over heel eenvoudige boekhouding, en over de middelen die tot verbetering van hun positie kunnen leiden. Ook kunnen ze geholpen worden door de borgmaatschappij, want er zijn ook Rijks- nijverheidsconsulenten, die hun willen helpen hun bedrijf te verbeteren. De kleine zaken menschen vooral moeten zich aansluiten bij het provinciaal bureau. De Voorzitter wil alvorens te sluiten ook een paar opmerkingen maken. De middenstand moet niet voorop stellen het verkrijgen van crediet, doch de verheffing van zijn zaak. Dit kan vooreerst al, wanneer hij door een goede boekhouding een beter inzicht krijgt op den gang van zaken in zijn eigen affaire. Dat is al reeds een verheffing van zijn zaak, en verder kan door goede aaneensluiting met vakgenooten en andere zakenmenschen hij vooruit komen. Het Bureau van Advies wil hem alle noodige inlichting geven, en door de opheffing zijner zaak zal de crediet- waardigheid meteen toenemen. Woensdag van 10 tot 1 uur is de heer Baltjes hier om alle gewenschte inlichtingen te geven, en 't is te wenschen dat velen daarvan gebruik maken, dan zal deze avond gewis nuttig nawerken. Na den Spreker, de heeren die met hem van gedachten wisselden en verder alle aanwezigen bedankt te hebben voor de ge toonde belangstelling, wordt de vergadering gesloten. waren in huis heeft, moet hij een goede som ter leen kunnen ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en ’t was, toen de aanwezigen bovenkwamen, allerwege een gekakel als... ja als op iedere hoendertentoonstelling. Wij begonnen met de bekroningen aan te teekenen maar ’t bleek ons al ras dat er zoo veel rubrieken waren, dat de lijst der be kroningen heel wat ruimte zou beslaan. Tevens werd ons meegedeeld dat op de tentoonstelling de catalogus verkrijgbaar is, die alle bekro ningen vermeldt. Wij verwijzen dus daar naar en besluiten met de mededeeling dat hier werkelijk een collectie bijeen is gebracht, die alleszins bezienswaardig is. Kleur, vorm en volume van de meeste dezer dieren is boven ’t alledaagscbe ver verheven. Gisterenavond werd in „De Wijnberg” een openbare vergadering gehouden. De opkomst was o.i. nog al bevredigend, daar omstreeks een 50 tal zakenmenschen aanwezig was. De Voorzitter, de heer H. Eisma, opende met een woord van welkom te richten tot de aanwezigen. Hij meent in de goede opkomst een blijk te zien dat het te behandelen onderwerp veler belangstelling heeft gewekt. Daar de Spreker voor dezen avond met de tram moet komen, en de aankomst hiervan nog wel even op zich zal laten wachten, vraagt hij of vooraf niet andere zaken kunnen worden besproken. Zoo wil hij wel eens de aandacht vestigen op een voor den handel wellicht belangrijke zaak, n.l. bet Cheque- en Giroverkeer dat bij het postwezen weldra zal worden ingevoerd. Dit zal de geldcirculatie gemakkelijker en goedkooper maken. In andere landen heeft dergelijke instelling veel opgang gemaakt, doch ’t is Spr. gebleken, dat er hier ter stede nog weinig de aandacht op gevestigd is. De heer Th. H. van der Meulen beeft de door de post verzonden circulaire ook ingezien, en hij ziet er in een mooi onderwerp om op Handel en Nijverheid besproken te worden, daar hij er voor het geldverkeer een groot gemak in ziet. De heer Eisma verbindt daaraan nog de mededeeling, dat er aan het postkantoor nog een tweede circulaire ver krijgbaar is, waarin antwoord wordt gegeven op tal van vragen die zich omtrent deze administratie hebben voorgedaan, zoodat men daarin al reeds vele inlichtingen hieromtrent kan bekomen. Daar inmiddels de Spreker van dezen avond is gearriveerd, wordt dit onderwerp niet verder besproken, jjoch heet de Voorzitter den heer M. van Berg van Heeren veen welkom, terwijl ook de heer Baltjes van Leeuwarden, de adjunct-Directeur van het Informatie burèau, die morgen (Woensdag van 10 1 uur) in „de Wijnberg” zitting houdt, aanwezig is. De Spreker van dezen avond zal het doel en de strekking uiteen zetten van het Prov. Bureau voor Adviezen, voor handelszaken en het Credietwezen, zeer zeker een belangrijke zaak. In deze abnormale tijden toch wordt veel gedacht ook aan de belangen van den middenstand. Voor het behandelen van dit onderwerp wordt hem gaarne ’t woord gegeven. De heer VAN BERG begint met zijn verontschuldiging aan te bieden voor zijn laatkomen. De tram was laat en een andere bijeenkomst verhinderde hem een vroegere gelegenheid te nemen. Hij zal bespreken het doel en de strekking van het Provinciaal Bureau voor adviezen ten behoeve van den middenstand, maar een beschouwing omtrent het doel en de werking van den Middenstands bond moet meent hij vooraf gaan. Men zegt welOnbekend maakt onbemind, en dat was tot voor korte jaren het geval met den mid denstand. Eerst in 1902 is te Amsterdam een congres gehouden van de winkeliersver- eeniging en doordat de regeering zich daar liet vertegenwoordigen, werd er een cachet aan gegeven. Sedert is meer en meer de aandacht gevestigd op de belangen van den middenstand. Hoewel hier in het noorden des lands de beweging nog wat achterlijk is, begint toch meer en meer het bewustzijn te ontwaken, dat de middenstand wel degelijk recht van bestaan heeft, en als schakel in de maatschappelijke verhoudingen dient te blijven. De ministers Thorbecke en Dr. Kuyper hebben beiden uitgesproken, dat de middenstand zich zelf moet trachten op te werken, doch ook billijke aanspraak heeft op den steun der regeering. De middenstanders zelf zagen nog veel te veel elkander als con- Het plan bestond om hier 31 Januari en 1 Februari deze tentoonstelling te houden, doch de winter bracht een kink in den kabel. Tusschen de eerstbepaalde datums en thans, ligt een tijdperk van koude, dat wel de winter sport ten goede kwam, doch dat overigens veel ongerief en schade bracht in dezen duren tijd. Dubbel deed de winter zich gevoelen thans, en zij die geen voldoende cokes hadden en ze ook niet konden bekomen, weten er van mee te praten. Gelukkig de koude is voorjaar is op komst, komt het gebrek aan de scheepvaart is weer geopend, de werkzaam heden kunnen weer een aanvang nemen zoodat het nu wel een geschikte tijd is voor het houden dezer tentoonstelling. De inzendingen zijn dan ook talrijk en bijna alles wat voor Januari was aangemeld, is aanwezig. Wie de r(jen op de bovenzaal van den heer Boermans in oogenschouw neemt, zal moeten getuigen, dat deze dieren den winter best zijn door gekomen. ’k Denk dan ook wel, dat deze collecties gerekend moeten worden tot de aristocratie in de hoender- en konijnenwereld. Zij hebben blijkbaar’ geen gebrek geleden. Nadat Dinsdag de Jury, bestaande uit de heeren P. J. Pietersen van St. Anna-Parochie en M. L, Spruyt van Gorredijk hun moeielijk werk, het toekennen der prijzen hadden vol eind, .werd te ruim 4 uur de tentoonstelling geopend. De Voorzitter der Afd. Bolsward van de V. P. N., de heer J. Kroles, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen, inzonderheid betuigde hij zijn ingenomenheid dat de Beschermheer, de Burgemeester dezer stad, zich bereid had verklaard deze tentoon stelling officiéél te willen openen, en verder bracht hij een woord van dank aan de leden der Jury alsmede aan zijne medebestuurders en de leden der regelings-com missie voor de moeiten die zij zich hadden getroost. Was eerst beproefd hier een groote nationale pluimvee-tentoonstelling te organiseeren, dit plan kon geen voortgang hebben, maar daar de le gewestelijke tentoonstelling zoo goed was geslaagd, meende men het ook een tweede maal te kunnen ondernemen. Deze is nu gereed, en gaarne geeft hij ’t woord aan den Beschermheer. De heer Oberman, Burgemeester, heeft gemeend de uitnoodiging om deze tentoon stelling te willen openen, te moeten aannemen, in de le plaats om daardoor tegemoet te komen aan den wensch van het Bestuur dezer vereeniging, die hier te Bolsward een goed doel nasireeft, en in de 2e plaats om hierdoor officieel eenigszins de waarde te doen uit komen van deze tentoonstelling. In ’t algemeen toch ziet een groot deel van ’t publiek in een pluimveetentoonstelling nu niet zooveel belangrijks. Wel bij houders en liefhebbers van pluimvee, maar overigens wordt het werk en streven der vereeniging niet genoeg gewaardeerd. Door te zoeken naar de veredeling der rassen, en niet alleen fraaie maar ook productieve dieren te bekomen, wordt werkelijk een belang gediend. In dezen vreemden tijd van oorlog is de goede productie een belang, en dat nu in dezen gedrukten tijd de vereeniging toch den moed heeft dezen wedstrijd te houden, dan getuigt dit van energie, want waarlijk alles wat gedaan wordt ter bevordering der productie heeft aanspraak op waardeering. Spreker hoopt dan ook, dat de goede verwachtingen van ’t Bestuur ten volle verwezenlijkt zullen worden; dat er een talrijk bezoek zal komen als blijk van belang stelling, en dat deze tentoonstelling er toe moge bijdragen, dat het streven der V. P. N., want het is een vereeniging niet slechts van lokalen aard, maar zij is over ’t geheele land gevestigd, dus dat het nut van het houden van goed pluimvee mag worden bevorderd. Met de beste wenschen voor ’t welslagen open ik zoo besluit Spreker deze ten toonstelling. (Applaus). De voorzitter dankt voor de gesproken woorden, hoopt ook dat de vereeniging de ervaring zal opdoen, dat de belangstelling in de kippen- en konijnenhouderij ook hier en in de omstreken moge toenemen. Hij noodigt daarna de aanwezigen uit de inzendingen te komen bezichtigen. Van deze invitatie maakten ook wij gebruik. Onder het houden der openingsrede kraaiden de hanen reeds druk mee ter verwelkoming viezen geeft De heer P. D. v. vraag stellen. Het is hem bekend dat gemobiliseerde die -schade leed in zijn zaak, beproefde crediet te krijgen, maar was daarbij op verbazend groote moeielijkheden gestuit. Kan dit liggen, dat hij den juisten weg niet heeft bewandeld De heer Mollenga acht zich teleurgesteld over wat bier hedenavond gesproken is. Hij had verwacht dat deze vergadering de kleine zakenmenschen ten goede zou komen, door hen den weg te wijzen hoe ze moeten handelen currenten aan, het solidariteitsgevoel was er nog niet. Allengs heeft men behoefte aan eikaars steun gevoeld, eerst kwam de lood- gietersbond, daarna de aannemersbond en allengs kwamen meer vakvereenigingen tot stand. Meestal wordt bij zulk een vereeniging behoefte gevoeld aan het houden van een handelscursus waar deze te kostbaar is, wordt toch een cursus jn het boekhouden gegeven. Spreker staat pr bij stil wat op zoo’n cursus dient onderwezen te worden, om dan nog afzonderlijk te wijzen op het belang van een goede boekhouding. Er zijn echter meer zaken van gemeen schappelijk belang. De bestrijding van oneer lijke concurrentie, nu bij de wet geregeld, doch wel te onderscheiden van ongewenschte concurrentie, het instellen van informatie- en incassobureaus, op welk gebied heel wat beunhazerij bestaan heeft, en dat nu onderling door den bond is geregeld, het credietwezen waarbij ook het crediet- geven, want de vroegere jaarrekeningen werkten schadelijk voor’den winkeliersstand, het moet allenge worden zooveel mogelijk contante handel. Warenonderzoek, waarvoor te Leiden een rijksbureau is gevestigd, waar men gratis de gekochte waren op zuiverheid onderzocht kan krijgen. De ervaring leert, dat er heel wat vervalschte waren in den handel komen. Het hebben van een handelsregister, waar bij de goede reputatie der eerlijke handelaren als het ware gewaarborgd wordt. Door den oorlogstoestand heeft de reputatie van den Nederlandschen handel in het Buitenland heel wat geleden, zoodat maatregelen om den goeden naam te herstellen wel noodig zijn. De distrïbulieregeling der levensmiddelen is in ’t generaal zeer ten nadeele van den winkelier, en de middenstand dient krachtige pogingen aan te wenden om hierin verbetering te krijgen en vooral ook om in de moeilijke tijden na den oorlog zooveel mogelijk de na werking dezer distributieregeling te voorkomen en op te heffen. In ’t belang van opgericht bureaux van te Leeuwarden. Spreker geeft in trekken aan dat daar kosteloos advies is te krijgen op handels-, technisch-, rechtskundig en algemeen maatschappelijk gebied. De contributie per jaar is f 2.50, dan krijgt men gratis advies en voorlichting. Veel wordt hiervan* gebruik gemaakt om inlichtingen te bekomen over administratie en boekhouding. De beambten van dat bureau belasten zich met het bij houden en controleeren der boek houding f 0.75 per uur. Het is ook voor kleine zaken van groot belang dat de administratie in orde is, want velen weten vaak niet hoe hun zaken staan, of begrijpen niet waaraan het is toe te schrijven dat zij geen of te weinig winst maken. Afdeelingen der Middenstandsvereeniging in kleine plaatsen lijden nog te veel aan gebrek aan belangstelling. Te velen houden zich’ buiten de beweging. Op krachtige organisatie wil Spreker dus aandringen om de moeilijke tijden, welke wij thans beleven, te boven te komen, en om de bepalingen, die tegenwoordig door de Regeeringsmaatregelen genomen worden, doch ons beetaan bedreigen, spoedig van de baan te krijgen. (Applaus.) Van de gelegenheid om te stellen, werd gebruik gemaakt door den heer G. C. Eisma. Deze had wel met genoegen gehoord wat de middenstandsbond bewerkt, doch was teleurgesteld over wat de Spreker over het aangekondigde onderwerp het prov. Bureau van advies heeft te berde gebracht. Wat hij daarover vertelde over contributie, controle enz. staat reeds op de circulaire door „Handel en Nijverheid” ver spreid. Hij had gaarne wat meer daarover gehoord, en wil nu maar alleen de vraag stellen, of dat Bureau ook schriftelijke ad- d. Klei wil ook

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1