Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 26. 1917. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. De 7 getorpedeerde schepen. Donderdag 29 Maart. j 'III BINNENLAND. VOOR van ’n een 1 i Fr. een t B. van den voor ons gebiedend zeeweg zou zulk een gunstigen invloed kunnen de zijde ons en een rbij het voordeel b&dr kant valt. En dat alles van schuld, maar van de meest op- menschelijkheid en na, en van het ijsheid is. aan Weesvoogdijen in deze omgeving om aan de het Gemeentebestuur te er verdient geregeld, b.v. om gelegenheid tot inenting geven en dat bet vooral groot belang is dat arbeiders, die uit Neder land in Duitschland gaan werken, zich laten revaccineeren. van de hand hebben De Tijd merkt op „De schuld is dus geheel aan der Duitsche regeering. Zij heeft onrecht, groot onrecht aangedaan poogt ons dat te „vergoeden” door contract te sluiten, waa alléén aan niet met een erkenning met de verzekering rechte gevoelens van goede nabuurschap 1” F orstschade. Men schrijft uit Barneveld Eerst nu blijkt welk een enorme schade de rozenkweekèrs in deze streken geleden hebben van de buitengewoon strenge vorst, waardoor bijna alle stamrozen zijn dood gevroren. Slechts enkele exemplaren hebben de abnormale koude zonder nadeel verdragen. Alg. H. Vergiftige aardappelen. In de uitspruitsels van oude aardappelen komt een vergif, solanine, voor. Volgens Meyer bevatten oude aardappelen, die in een vochtigen kelder liggen en beginnen uit te ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. onze boterham in den weg zit, ook de petroleum voor de lamp van beleg uren na zijne vervoer hij weer naar en achter slot Alg. H. Waarom we geen brood hadden. Omdat er geen meel was, natuurlijk. Maar waarom was er geen meel Dat lag niet aan de bakkers, dat lag niet aan de burgemeesters of aan de broodbureaux, dat lag, volgens een officieuze mededeeling, zelfs niet eens aan de meelfabrieken. Aan wie dan Als we ’t goed uitzoeken, aan de Duitsche duikbooten. Sedert 12 Maart worden bloem en meel gemengd met andere grondstoffen, waardoor een besparing van meer dan 50 pCt. op het tarwe-verbruik wordt verkregen. De eerste week ging het erg onregelmatig met den aanvoer van aardappelmeel uit de Groninger en Drentscbe veenkoloniën thans heeft die aanvoer regelmatiger plaats, maar toch zijn nog niet alle fabrieken er toe in staat. De moeilijkheid zou kunnen worden opgeheven wanneer aan de meelfabrieken alsnog tijdelijk kon worden toegestaan ongemengde bloem en meel af te leveren, doch zoodoende zou de aanwezige voorr^K tarwe te veel worden aangesproken en waar de aanvoer van dit graan nog steeds geenszins is gewaarborgd, kan van dergelijken maatregel geen sprake zijn. Met andere woorden ’t Is de Duitsche duikboot, die zooals ze ons onthoudt. A l bespreking werd tot oprichting van een coöpe ratieve keuken besloten, waarvoor zich een vijftigtal gezinnen verbonden voor een drietal weken bij proef 3 maal ’s weeks voedsel te betrekken, terwijl de vrouwen zich verbonden bij beurte de noodige werkzaamheden aan de gereedmaking der spijs verbonden, te verrichten. ’t Doel is, later wanneer de proef slaagt, tot verdere uitbreiding over te gaan. Vrijdagavond zal in het lokaal nader een en ander door de voorloopige deelnemers worden besproken en een commissie van toezicht worden benoemd. De Banier. Heerenveen. In 't blad het N. v. Fr., komt de volgende advertentie voor, waarin de voor standers van de kermis bun ongenoegen aldus te kennen geven: Heden overleed plotseling, tengevolge „nek slag” van 9 Heeren in Schoterland, onze geliefde „Met de geschiedenis van de zeven ge torpedeerde schepen heeft Duitschland in den wedstrijd in onrecht opnieuw een matador ter tafel gelegd, die moeilijk kan worden over- troefd”, aldus de A. Rott. Ct. die het voorstel der Duitsche regeering een „krenterig aanbod” noemt, „volstrekt onvoldoende, nauwelijks waard, om er nog woorden aan te verliezen”. De Duitsche regeering blijkt op de toezeggingen, waarvan het onduidelijke telegram verwachtingen had gewekt en die toen reeds schraal mochten worden genoemd, nog telkens meer teruggekomen. Zij heeft er hoe langer hoe meer op afgepingeld. Op 28 Februari heette het noggebruik tijdens den oorlog, en aankoop daarna; 6 Maart werd dit: aankoop na den oorlog, zonder dat van gebruik werd gesproken en het eindigt met een aanbod, om gedurende den oorlog schepen te.., verhuren. Dat is dus zoo goed als een aanbod van minder dan niets. De overweging van menschelijkheid, waar van de Duitsche regeering spreekt, maakt, merkt de N. R. Ct. op, „een aanminnig figuur”. Lieve deugd wie er in verband met den duikbootenoorlog al niet van over wegingen van menschelijkheid durft spreken 1 Niemand zal wel verwonderd zijn, dat deNederlandsche regeering niet temin het aanbod maar als „onaan nemelijk” heeft afgewezen en dat ook de reeders voor het fooitje, dat hun ten bate van de bemanning was toegedacht, evenzeer hebben bedankt. Wel zullen er hier te lande heel velen gevonden worden, die verbaasd zijn, hoe men op grond van goede nabuurschap met dergelijke voor stellen voor den dag durft komen, als de Duitsche regeering gedaan heeft. Hepk. Nieuwsbl. v. Het vorig jaar werd in Het Folk z.g. „spinazie”-inleggerij onthuld in een klein plaa‘sje in Noord-Holland. Brandnetels, slak ken, vuil slootwater, van alles kwam er doorheen. Maar voor den inlegger was de zaak toch niet onvoordeelig, zegt het blad, want thans heeft hij te Alkmaar voor f 40.000 villa gekocht. - Een Hagenaar beklaagt zich in de N. Ct. dat hij sedert 2 weken de broodjes en cadetjes van 3 bakkers heeft gewogen. Ze wogen nauwelijks 40 gram en moesten 50 gram wegen. Waar die broodbezorgers voor die broodjes en cadetjes een bonnetje van 50 gram van de broodkaart afnemen, is bet noodig eens na te gaan, waar die 20 pCt. verschil in meel op die duizenden broodjes die in Den Haag verkocht worden, blijft. Wil men knoeien voorkomen, dan moeten de verbruikers ook weten of ze hun volle gewicht aan brood krijgen. Troepenvervoer in België. Men meldt aan de N. Ct.: Er heeft tusschen 12 en 18 Maart in het etappengebied in België een zoo reusachtig' troepenvervoer plaatsgehad als gedurende den geheelen oorlog nog niet is waargenomen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Gents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Bolswardsche Courant. Korte vreugde. Een makelaar uit Venlo, die dezer dagen uit de gevangenis te Roermond werd ontsla gen, waar hij was opgesloten wegens ongeoor- loofden terugkeer in het in staat verkeerend gebied, werd eenige invrijheidstelling betrapt op ongedekt van 25 K.G. stijfsel, waarom Roermond werd teruggebracht en grendel gezet. Het Vaderland kan slechts instemming ermede betuigen, dat zoowel regeering als reederijen hel aanbod gewezen. „Wij mogen, aldus het blad ons zoo niet laten afschepen. Duitschland blijft onze schuldenaar, en indien onze stem bij den vrede, die op dezen oorlog toch éénmaal moet volgen, zal worden gehoord, zullen wij bij die gelegenheid niet ver zuimen de rekening aan te bieden”. Het Nieuws van den Dag meent dat het eigenlijk wel vanzelf spreekt dat onze regeering met een royaal gebaar heeft afgewezen de schoorvoetend en terugkrabbelend van Duit sche zijde aangeboden schadeloosstelling. Het blad besluit met een advies, in den vorm van een vraag „Waarom patrouilleeren onze zee waardige torpedobooten niet tusschen de lichtschepen Terschelling, Doggersbank- Zuid en Doggersbank-Noord De aan wezigheid van zulk een Nederlandsch oorlogsschip zou, wegens den rook, door de onderzeebooten spoedig bespeurd worden, de vaargeul werd dan als ’t ware aangewezen door bnze torpedobooten, en men kan toch niet aannemen dat de Duitschers hun aanwezigheid in een door hen zelf „vrijgegeven” waterhinderlijk zouden vinden? In geval van geschil of van nood is er dan altijd iemand bij de hand om de rol van arbiter op zich te nemen. Ook zouden voor Nederland be stemde schepen geconvoyeerd kunnen worden de artikelen 61 en 62 der Londensche Declaratie van 1909 geven dienaangaande voorschriften. Let wel wij raden niet aan, Nederlandsche oorlogs schepen meê te geven in het z.g. „ver boden terrein”. Maar in de „vrije geul” wat ware daartegen? Hun optreden kan toch door Duitschland nooit uit gelegd worden als vijandig, daar zij immers slechts misverstanden en ver gissingen uit den weg zouden helpen al ware ’t reeds op zich zelf niet kwaad, dat onze vlag zich ook eens aan de vreemde onderzeeërs vertoonde. Op de betrekkelijke veiligheid of betrekkelijke onveiligheid van noodzakelijken maatregel een hebben”. De verordening werd genomen met 8 tegen 6 stemmen. Punt XVI van de agenda: Voorstel van en W. tot wijziging van ’t raadsbesluit 13 Febr. 1917, no. 1, betreffende be perking van ’t gasverbruik was voor onze bioscoophouders, wien indertijd vergunning werd verleend 4 avonden per week voorstel lingen te geven, ’t D. B. wilde die 4 avonden veranderd zien in 20 uren per week gas verbruik. Maar de heer De Wolf begreep dat die 20 uren moeilijk waren te controleeren, waarom hij ’t beter vond ’t gasverbruik bij de filmvertooners te beperken tot 75 pCt. ’t Amendement van den heer De Wolf in stemming gebracht, werd aangenomen. Workum, 26 Maart. In bet lokaal Rehobóth werd hedenavond een goedbezochte vergadering gehouden van belangstellenden, door het alhier bestaande Steun-Comité op geroepen ter bespreking van de al- of niet gewenschtheid van het oprichten eener alge- meene keuken. Nadat de Voorzitter, de heer P. Gaastra, de vergadering had geopend en medegedeeld had wat de reden dezer bijeen- roeping was, en de vraag in het midden had gelaten wat voor Workum gewenscht zou zijn, een gesubsidieerde keuken als in Rotterdam, of eene op coöperatieven grondslag, werd ge legenheid gegeven tot het stellen van vragen, of ’t geven van wenken dienaangaande, waarvan door verschillende personen, zoowel dames als heeren, gebruik gemaakt werd. Na eenige Sneak, 27 Maart. Onze gasfabriek heeft al lang geleden stopgezet voor de leverantie van cokes tegen 70 ct. per H.L. Tegen den. gewonen prijs, f 1.05, konden we tot voor korten tijd nog parel- of andere cokes bekomen. Maar thans is ’t daarmee ook basta. Wel mag men gerust 1 H.L. aan de Fabriek bestellen, maar men kan er stellig op rekenen, dat men eerst over een week of vijf zes het bestelde in huis ontvangt. Sneek, 27 Maart. Volgens den dag, he^en Dinsdag, kwamen ’t vorig jaar op 28 Maart hier reeds de eerste Kievitseieren ter markt. Hoe lang zal ’t duren, wanneer voor de fijnproevers ’t nog nooit volprezen ei weer komt opdagen? ■Van de bekende eierenzoekers vernemen we, dat de Kievit zich nog weinig of in ’t geheel niet laat zien. ’t Zal we) ruim April worden, voor de vogel zich in onze streken waagt, om van zijn rijkdom mee te deelen aan hen, die zich de moeite getroosten den verborgen schat op te sporen. Sneek, 27 Maart. Onze raad hield zich gisterenavond voor een groot deel van zijn zitting bezig met een adres van ’t bestuur der Bakkersvereeniging „Sneek”, houdende verzoek om vaststelling eener verordening tot ’t tegengaan van nachtarbeid in broodbakkerijen. Aangenomen werd in die verordening o.a. dat er voortaan in de broodbakkerijen hier van ’s avonds 9 tot ’s morgens 6 niet mag worden gewerkt, ’t Conceptartikel„’t Is niet geoorloofd vóór *s morgens 11 uur brood van buiten in te voeren”, struikelde gelukkig met een groote meerderheid. na behandeling aan spruiten, ditzelfde vergif. In nieuwe aard appelen komt slechts solanine voor als ze boven den grond komen en groen worden, maar veel minder dan in de uitspruitsels. De verschijnselen der solanine-vergiftiging zijn braken, buikpijn, diarrhee, soms zelfs bewusteloosheid. Voorde behandeling moet men zijn geneesheer zoo spoedig mogelijk ontbieden. Het is dus beter de te oude aardappelen in onze menu’s zooveel mogelijk te vervangen door gort, rijst of groene groenten. Moleschot. Beschuitbakkers. Naar het Hdbld. verneemt, zijn ook de beschuitfabrieken op rantsoen gesteld, zoodat zij hun debiet niet kunnen uitbreiden en geen onbehoorlijk voordeel uit hun monopolie kunnen trekken, nu de gewone bakkers geen beschuit kunnen bakken. „Procureursspek” Op aangifte van een juffrouw werd de spek voorraad bij een slager te Woensel in beslag genomen, omdat bij 95 ct. in plaats van 65 ct per pond had gevorderd. De man trachtte de politie aan het verstand te brengen, dat het hier geen gewoon spek, maar „procureursspek” betrof, niet onderhevig aan maximaprijzen. De politie bleef echter onver biddelijk. Alg. H. „PINKSTERKERMIS.” Dankbaar staren we de overledene wenschen te berusten in den wil 9-tal, wiens doen enkel liefde en w P.S. Geen bloemen. Op verzoek zal het graf niet gesproken worden. IJsbrechtum. Vrijdag kon men naar de N. Sn. Ct. mededeelt, zien om ploegen een pondemaat greidland, eigen aan de pastorie en in gebruik bij S. H. Zondervan. Ook in het naburige Oosthem zal in de volgende week een aanvang worden gemaakt met het scheuren van grasland nabij de Boschplaat. Kerk- en beijveren zich zooveel mogelijk uitnoodiging van voldoen. Hulde aan de Heidemaatschappij! Van O. Terschelling wordt gemeld Een Hollander, die uit de Rijnprovinciën waar hij een goede betrekking bekleedde, naar zijn vaderland teruggekeerd was, meldde ons, dat het leven in Duitschland ten gevolge der duurte er ongenietbaar was. Een stukje zeep, dat hier 10 cents kost, gold fl.; een haring was er beneden een kwartje niet te verkrijgen vleesch, vet en boter was er 6 maal zoo hoog in prijs als in Holland; kolo niale waren als koffie, thee, specerijen enz. waren zoo schaarsch en duur, dat iemand met een klein gezin voor 70 mark per week niet kon rondkomen. Niet alleen door zijn gewelddadig karakter maakte de oorlog vele slachtoffers, maar ook door zijn economischen druk, zoodat het niet vreemd aandeed, uit veler mond te hooren, dat men den oorlog recht beu was. Niettegenstaande het de laatste dagen streng koud is geweest, zijn toch de eerste eieren van wilde eenden reeds gevonden en wel te Oosterend in de duinen. N. H. Ct. De distributie in het Westland. Behoudens goedkeuring van den minister van landbouw, enz., zal in de Westlandsche gemeenten een nieuw bonstelsel op de rant- soeneering van levensmiddelen worden inge voerd, waardoor het mogelijk zal worden, dat winkeliers uit de eene gemeente in de andere hun artikelen kunnen verkoopen. Pokkengevaar De commissaris der Koningin in de Provincie Gelderland heeft de burgemeesters van de nabij de rijksgrens gelegen gemeenten, in verband met bet uit Duitschland dreigende pokkengevaar op gewezen, dat het ten zeerste aanbeveling de veertien dagen, en heriuenting te van buitengewoon Het Centrum zegt onder meer „Men had, nadat zoolang onder- handelingen waren gevoerd, inderdaad iets anders en beters mogen verwachten. Te meer, daar van Duitsche zijde bij herhaling te kennen is gegeven, dat op goede nabuurschap met Nederland werd prijs gesteld, en daarvan ook nu weer sprake is. De aangeboden vergoeding staat echter op lange na niet in verhouding tot de aangerichte schade en den ernst van de bedreven feiten”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1