Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 27. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. IS THANS VOOR Zondag 1 April. „VOLKSONDERWIJS”. BINNENLAND. b 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 'O. W. N. v. d. D. Bolswardsche Courant A fzonderlijke KLEIN’S THEE aan- moeders raakt de zaak de politiek, vorige maal vragen zijn Zij die gewetensbezwaren hebben. Te Rotterdam heeft zich, in navolging Zwolle, het doel te geven een i bestaat tusschen de ouders en en het nut ja de noodzake- de samenwerking dezer beide Kindersterfte. Een statistiek, die over vijf jaren loopt, toont aan, dat per duizend levend geborenen binnen het eerste levensjaar stierven in Noorwegen 70, Zweden 18, Ierland 94, Dene marken 108, Schotland 113, Nederland 114, Zwitserland/115, Engeland 117, Frankrijk 126, België 141, Italië 152, Japan 159. Duitsch- land 174, Oostenrijk 202, Rusland 258. Bij onze buren België en Duitschland ver geleken, toont Nederland geen ongunstige cijfers. Maar er moet ook hier nog heel wat aan zuigelingen-hygiëne gedaan worden, zal Nederland bovenaan komen te staan. In- tusschen zoo merkt Moleschot op moet men de lagere sterftecijfers voor Noorwegen, Zweden, Ierland, Denemarken en Schotland niet toeschrijven aan betere zuigelingen verzorging in die landen (of aan 't vrouwen kiesrecht, zooals enkelen doen), maar ze houden zeer waarschijnlijk verband met de grootte van het gezin. In de landen waar weinig kinderen geboren worden, is in den' regel de zuigelingen sterfte gering, en deze neemt toe, naarmate in een gezin meer kinderen geboren worden. van een plaatselijk comité gevormd, met aan geestverwanten de gelegenheid i om door mede-onderteekening van verzoekschrift bij de regeering aan te werd geen bericht ontvangen, zoodat het ergste wordt gevreesd... Naar men weet, is de „Campine”, die in ballast vertrok, getorpedeerd. Een andere boot op de thuisreis kwam in Spanje terecht... Vooral voor degenen die petroleum in hun bedrijf noodig hebben, is de toestand buiten gewoon ernstig. Alg. EL. Gebrek Het gebrek aan een pijp te zien een kop, De volgende raadgeving is i van een lucifer toegevoegd Wandelaar, pas op! Een lucifer heeft wel Maar kan ‘niet denken. Doch gij, die u in ’t bosch vermeit, Wil in zijn plaats in drogen tijd Aan boscbbrand uw aandachtschenken. Aanvragen om toezending kunnen gericht worden tot de Ned. Heidemaatschappij te Arnhem. Ze kosten f 1.25 per stel. aan motorolie. motorolie in de hoofdstad doet zich meer en meer gevoelen. De groote motorbootdiensten kunnen, nog enkele booten laten varen. Door het maken van sleeptreinen tracht men in de behoeften te voorzien. Erger is het gesteld met de motorbootdiensten van de omliggende plaatsen naar de hoofdstad tot het vervoer van melk. Voor deze diensten met kleine booten is bijna geen motorolie meer te verkrijgen. Alg. EL. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. dringen op de indiening van een wetsvoorstel in den geest van het op 23 Febr. bij den Deenschén Rijksdag ingediende wetsontwerp, waarbij dienstplichtigen, voor wie militaire dienst, van welken aard ook, onvereenigbaar met hun geweten is, vrijstelling kunnen ver krijgen om in de plaats daarvan voor werk van burgerlijken aard ten behoeve van den Staat te worden gebezigd. Ongeveer 60 personen van allerlei richting, onder wie een Herv., een Doopsgez., een Lutbersch en een Remonstr. predikant verklaarden zich bereid van dit comité deel uit te maken. Als secretaris treedt voorloopig op de heer J. A. van Sijn. Het verzoekschrift zal bij boekhandelaren, winke liers, particulieren enz., die in deze mede werking willen verleenen, ter teekening worden gelegd. Alg. LL. Twintig stoomtram, alles door beurde Woensdagmiddag op de Van Nahuys- brug bij Hasselt. De stoomtram van Zwolle naar Blokzijl reed de brug op, juist toen van den anderen kant een melkwagen naderde. Eén van beiden moest achteruit. De boer be weerde het eerst op de brug te zijn geweest; de tram wilde ook niet wijken. De burge meester werd geroepen deze gelastte den bestuurder van den melkwagen de brug te verlaten de boer weigerde. De burgemeester liet het paard uitspannende wagen werd weggereden, maar de boer weigerde met het paard heen te gaan. Onder heftig verzet en met behulp van verscheiden personen werden wagen en paard verwijderd. Procesverbaal werd opgemaakt tegen den boer en diegenen uit bet publiek, die zijn verzet steunden. Na ruim 20 minuten kon de tram passeeren, die al dien tijd op het draaibaar gedeelte der brug had gestaan, waardoor het verkeer op het Zwartewater belemmerd werd. Alg. H. Rantsoeneering van petroleum. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat het verboden is petroleum of gasolie te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, tenzij door den Minister daartoe vergunning is ver leend. De voorwaarden voor vergunning zullen nader worden vastgesleld. Eigen recht verboden. Twee grondbezitters te Strijp (N.B.) hadden geschil over een grensscheiding van grond. De een plaatste daarop een bord met opschrift „verboden toegang”. De andere vernielde het opschrift, rukte den paal uit den grond en ging daarmede in den vallenden avond zijn tegenstander naar hij meende te lijf. Deze bleek echter de rijksveldwachter te zijn, die wegens drie feiten proces-verbaal opmaakte: vernieling, loopen over andermans grond en bedreiging! Hdbl. Petroleumnood. Op het oogenblik is te Amsterdam om zoo te zeggen, geen druppel petroleum meer te krijgen en wat het ergste iser bestaat ook geen kans dat er spoedig weder voorraad zal zijn. Het bedrijf van de „American Petroleum Cy.” staat dan ook geheel stil. De hoop was nog gevestigd op het binnenloopen van de „Charlois”, een boot van bijna 3000 ton, die reeds den 10 Febr. New-York heeft ver laten en 1 Maart van Halifax is vertrokken. Sadert is dit schip onderweg éénmaal gepraaid, maar na dien tijd heeft men er niets meer van vernomen. Ook uit de Engelsche havens Warns, 29 Maart. Sinds een paar dagen is hier geen brood meer te bekomen. De voorraad meel bij de bakkers is uitgeput. Het wachten is nu op nieuwen aanvoer. Hennaarderadeel, 28 Maart. Een heden te houden gemeenteraadsvergadering kon wegens onvoltalligheid niet doorgaan. Niet minder dan zes van de elf Raadsleden waren alle door ziekteomstandigheden verhinderd. Witmarsum, 28 Maart. Volgens de distri- butiewet moesten de winkeliers opgave doen van bun heelen verkoop. Verschillende kleine winkeltjes hier in ’t dorp hebben uit onkunde daaraan niet voldaan. Ze krijgen hun artikelen afgewogen uit Bolsward en zetten ze dan met enkele centen winst om. Heden werd hun medegedeeld, dat, als gevolg van hun verzuim, verschillende artikelen hun niet meer zullen mogen worden gezonden. Provinciale Bibliotheek. Leeuwarden, 30 Maart. Mevrouw de Wed. Besuyen Lindeboom heeft de door nu wijlen haren echtgenoot bijeengebrachte verzameling sociaal-politieke brochures aan het Prov. Bestuur van Friesland ten geschenke aangeboden om die in de Prov. Bibliotheek te plaatsen. Ged. Staten hebben de verzameling met dank aan de schenkster voor de provincie aanvaard. Elepk. Nieuwsbl. v. Fr. Gaast. Woensdag is hier eene vergadering gehouden, waaraan werkgevers en werknemers deelnamen om te bespreken invoering van den nieuwen tijd. Beide partijen waren het eens, dat in het boerenbedrijf de oude tijdrekening verreweg de voorkeur verdiende boven de nieuwe. Daarom heeft men besloten om in het dorp alles zijn gewonen gang te laten gaan. Een koppige boer. minuten oponthoud voor de het scheepvaartverkeer gestremd, een koppigen voerman. Het ge- Een vreeselijke dood. Te Uitgeest hebben Dinsdagavond twee werklieden J. v. E. en G. v. L., bij bet vullen van den kalkoven van den heer R-. op verschrikkelijke wijze den do’bd gevonden. Vermoedelijk door bedwelming is de 20-jarige J. v. E. voorover in den oven gestort en de ander schijnt bij een poging tot redding ook omgekomen te zijn. Toen de lange afwezigheid door den eigenaar werd opgemerkt, rees het vermoeden, dat er ongeluk moest zijn gebeurd. Het bleek te waar. Beide werklieden werden en met vreeselijke brandwonden uit den vuurhaard te voorschijn Sijtses bij nacht wedervoer, toen een zijner spruiten jammerde van pijn, werd nu aan Kees Krent toegedacbt. ’t Was een aardige scene, op kenschetsende wijze beschreven, dat als achtergrond een kijkje gaf hoe bet daar soms met de kinderen in ’t gezin toeging. Het verhaal viel zeer in den smaak. Bij de rondvraag deelde de Voorzitter mee dat bij ’t bestuur een vraag was ingekomen, misschien voor deze vergadering bedoeld, doch aan den steller was reeds schriftelijk het ant woord gezonden. Voor de leden bestaat trou wens steeds de gelegenheid zich met vragen en inlichtingen, het onderwijs betreffende, tot het Bestuur te wenden. De heer EL. Eisma vroeg nog even het woord om er op te wijzeb, dat z.i. op het program dezer vergadering niet duidelijk uit kwam dat het een „Ouderavond” was, en schreef het daaraan toe, dat niet veel meer ouders heden tegenwoordig waren. In de 2de plaats verwondert het hem wel dat op deze vergadering niets is meegedeeld omtrent de houding en werking dezer vereeniging ten opzichte de „Pacificatie” op onderwijsgebied. Hij acht de voorgestelde wijzigingen in de Grondwet een ramp voor het openbaar onder wijs, en zou daarom gaarne vernemen of van deze Afdeeling ook iets is gedaan in die zaak. De Voorzitter antwoordt, dat wat het le punt betreft, van den wenk gebruik zal worden gemaakt en later zal meer duidelijk worden aangegeven dat deze buitengewone vergadering als een „Ouderavond” wordt beschouwd. Wat de 2e vraag betreft, juist omdat het een Ouderavond is, wordt de paedagogie op den voorgrond geschoven, en der Bevredigingscommissie meer Echter kan hij inlichten, dat een van ’t Hoofdbestuur een tal van ontvangen inzake deze kwestie, doch toen is bij meerderheid besloten zich niet tegen deze zaak te verzetten en verklaarde men eigenlijk zich voor dat streven der Bevredigingscom missie. Daarna werd, onder dankzegging aan de Sprekers, en de dames en beeren die hadden meegewerkt tot den zang, de vergadering gesloten. een maar al levenloos overdekt gehaald. Geen extra uitvoer van stamboekvee. Het Ned. Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat de blijkens de dagbladverslagen gisteren in de vergadering te Amsterdam van de Holl. Maatschappij van Landbouw gedane mede- deeling, dat de minister van landbouw, nijver heid en handel vergunning zou hebben ver leend, boven de reeds uitgevoerde 1600 stuks stamboekvee alsnog 1600 stuks naar Duitsch- land en Oostenrijk uit te voeren, onjuist is. De gemeenteraad van Sittard besloot tot den verkoop van een aanzienlijke partij gas buizen, verleden jaar door de gemeente gekocht tegen den prijs van f 53.547 van een Duitsche firma, met het oog op bet aanleggen van een gasleiding tusschen deStaatsmijn „Emma” te Hoensbroek en de gemeente Sittard. De directie der Staatsmijnen bleek bereid tot aankoop van de buizen tegen een bedrag van circa f 100.000. Gevaar voor Boschbrand. De Nederlandsche Heidemaatschappij heeft een drietal bordjes doen vervaardigen, die in woord en beeld de aandacht van het publiek vestigen op het gevaar van boschbrand. Bij de afbeelding van een brandende sigaret heet het Een sigaret in ’t droge gras Zet bosch en baas in zak en asch. Een tweede plaat geeft met dit opschrift Met een pijp en een dop, Als een hoed op haar kop, Is ’t een zaligheid buiten. Maar mist ze dien dop, Het gevaar rijst ten top Van een brand, niet te stuiten. aan de afbeelding Donderdagavond werd op de bovenzaal van ’t hotel Huizenga een buitengewone ver gadering gehouden van de afdeeling „Bolsward en omstreken”. De opkomst was niet talrijk, ’t getal dames en heeren, ’t Bestuur mee geteld, bedroeg nagenoeg 30. Na opening door den Voorzitter, den onder wijzer Bachofner, bekwam de beer A. Brussen ’t woord en gaf in een goed doordachte schets eenige opvoedkundige wenken. Hij toonde aan dat vooral bij de jeugd ledigheid leidt tot verveling, en daarom zoeken de kinderen dan, als ze niets te doen hebben, tijdverdrijf. Is ’t niet iets goeds wat ze kunnen uitvoeren, dan loopt het op wat verkeerds uit. Waar ze in huis verhinderd worden hun lust tot be drijvigheid bot te vieren, gaan ze bij voorkeur de straat op. Daar vinden ze wel makkers die met hen meedoen. De klacht over de bandeloosheid der straatjeugd is bekend, ’t Beste middel ter beteugeling daarvan is, het kind afleiding te bezorgen door ontspanning, die kan bestaan in veel en velerlei, naar gelang van aanleg, geaardheid en omstandigheden. Ook werd nog even gesproken over 't ver keerde en gevaarlijke van lichamelijke tuchti ging van het kind om ten slotte het nauw verband bij de opvoeding der kinderen na te gaan dat er onderwijzers, lijkheid van elementen bij ’t moeielijk werk der opvoeding. Liefde, ware, goed geplaatste liefde voor het kind is de groote hefboom die tot goede resultaten kan leiden, waarbij vooral ook het goede voorbeeld moet medehelpen. Dit betoog werd met belangstellende dacht door de aanwezige vaders en gevolgd. Daarop werden door een klein koor van dames en heeren een paar fraai klinkende liederen gezongen onder leiding van den beer Bachofner. Zulk een afwisseling van zang is een aardige variatie op een spreekavond. Vervolgens hield de heer R. Boersma een lezing, een psychologische studie over 't kind. Het kind heeft namelijk een heel anderen gedachtengang en een geheel verschillende levensbeschouwing als de volwassenen. Het denkt anders en de gezegden en soms vreemd schijnende opmerkingen van zoo’n kleine die door grooten soms lang niet goed begrepen worden en dus tot lachlust wekken, zijn door den kleinen denker toch logisch en ernstig bedoeld, ’t Is dan ook de taak der opvoeders zich zoo goed mogelijk in den gedachtenkring der jeugd te verplaatsen om door hen begrepen te worden, en om de kleinen goed te leeren kennen. Ter illustreering van dat nog al geleerd betoog werd een schetsje gegeven hoe een jongetje oordeelde over de komst van een klein zusje. Er werden weergegeven zijn eerste indrukken toen hij haar zag en ook hoe hij daarna over zijn veranderde positie in ver houding tot het huisgezin dacht, ’t Gaf een zielebeeld hoe een kind soms denkt, om daar door zijn soms schijnbaar vreemd gedrag te verklaren. Opnieuw werden een paar zangstukjes op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht, waarna de heer Brussen als toegift een „Huiselijk tafereeltje,” ten beste gaf, waarom eens hartelijk gelachen werd. Deze comische vertelling werd voor enkele jaren in ’t Friesch gegeven in een plaatselijk blad onder den titel: O, dy bern! Wat daarin den winkelman Ruurd Wij vernemen, dat de onderhandelingen, welke tusschen de regeering en de petroleum- maatschappijen worden gevoerd betreffende de distributie van den nog in ons land aanwezigen voorraad petroleum, nog niet zijn geëindigd. Binnen enkele dagen echter wordt een oplossing verwacht. - N. v. d. D. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgen» 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1