Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 31 Ne. 28 Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Duitschland In afwachting. Donderdag 5 April. BINNENLAND. - Bolswardsche Courant VOOR Afzonderlijke dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. 11 tuinbouw, grond heeft van van de van De Tijd in Duitsch- ABONNEMENTSPRIJS; 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau ran dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. ’t tegen van de bebouwing aan ’t advies van B. en W. kwam Maar... er komt binnbnkort wat anders. Overwogen wordt een zeer sterk doorge voerde concentratie op het gebied van levens middelenvoorziening, waarbij men desnoods niet zal terugschrikken voor onteigening op groote schaal. Eerlang heeft te Utrecht een vergadering plaats van landbouwdeskundigen, waar de zaak ter sprake gebracht wordt. Men spreekt reeds van een voorstel, om granen en voedergewassen te onteigenen en op te vorderen 1 Minister Posthuma is echter vierkant tegen dit voorstel gestemd. Blijft hij onwillig, dan ligt een motie reeds zoo goed als klaar en krijgt hij het verzoek om been te gaan. Als een dergelijke motie wordt aangenomen 1 Want het parlement is al eenigszins ge waarschuwd voor de staats-socialistische nei gingen van den heer Treub”. tot herstel der internationale betrekkingen tusschen de arbeiderspartijen van alle landen, tot het vestigen van de democratie ook in van Europa en aldus tot den grondslag voor een duur- estigen alle andere landen het leggen van zamen vrede. De broodvoorziening. We moeten nu negen dagen toe met de zelfde hoeveelheid brood, welke we anders voor zeven dagen ons kregen toebedeeld. Dit wat de verbruikers betreft. Voor de bakkers echter heeft de nieuwe bepaling nog een anderen kant. Ze beteekent voor hen, dat ze nu in negen dagen verdienen, wat ze te voren in zeven dagen konden maken. De Leidsche bakkers hebben reeds bij den minister er op aangedrongen, ter vergoeding voor die mindere inkomst, de maximumprijzen voor brood te verhoogen. De onderwijzerssalarissen. Het aantal candidaten voor het toelatings examen voor de Rijkskweekscholen was dit jaar belangrijk minder dan anders. Te Gro ningen was bet 33, te Deventer 39, tegen vroeger een kleine 100. De Bode, orgaan van den Bond van Ned. Onderwijzers, schrijft naar aanleiding daarvan, dat de maatschappelijke positie van de onder wijzers zoo is, dat de ouders hun kinderen liever niet voor onderwijzer laten opleiden. Het blad zegt, dat, als het over eenige jaren spaak gaat loopen met de voorziening van vacatures, de regeering dan noodgedwongen wel tot een verhooging der salarissen zal moeten overgaan, die zich niet tot enkele honderden guldens kan bepalen, indien zij effect wil hebben. Schippersboekjes. De Minister van Landbouw heeft bekend gemaakt dat er tot dusverre 31000 schippers boekjes zijn uitgereikt ten einde de schippers in de gelegenheid te stellen van de distributie- goederen te profiteered Waar zij echter in tal van gemeenten moeilijkheien te dien opzichte ondervonden, of soms geheel niets kunnen krijgen, heeft de Minister de medewerking der gemeente besturen ingeroepen ten einde den schippers zoo weinig mogelijk last te bezorgen. Navordering van inkomstenbelasting. Die navordering kon tot nog toe slechts geschieden over een termijn van twee jaar. Dat is naar ’t oordeel van Minister Treub te kort. Vooral bij de aanslagregeling voor de oorlogswinstbelasting zijn tal van feiten aan het licht gekomen, die grond tot navor dering opleveren, en het valt te voorzien, dat zulks ook na Mei ’17 nog in ruime mate het geval zal zijn. De minister stelde daarom voor, den genoemden termijn met één jaar te verlengen. Geen regeering bij de gratie Gods. De republikeinsche boerenleden van de Doema hebben een manifest tot de boeren gericht, waarin zij o.a. het volgende zeggen: Tot dusver ia ons in kerken en scholen geleerd dat onze regeerders Gods gezalfden zijn. Honderden jaren zuchtten we onder hun zwaar autocratisch juk. Wij hebben dat nu afgeworpen, ons land bevrijd van het oude bijgeloof. Wij zijn onze eigen meesters en zullen met eigen handen vormen. Laat ons de gratie Gods, maar welzijn. die wij ons Sneek, 3 April. Tegen veler verwachting werden bier heden in drie partijtjes reeds aangevoerd 76 kievitseieren. De markt opende met 70 ct. en sloot met 60. Sneak, 2 April. De raadsleden werden tegen Zaterdagavond jl. opgeroepen, om mede- deelingen van B. en W. te hooren, betreffende beschikbaarstelling van perceelen land voor bouwland. Nadat de voorz. bad meegedeeld, dat B. en W. eenige keeren met den tuinbouw- leeraar voor Friesland, Groningen en Drente hadden geconfereerd, was men tot de over tuiging gekomen, dat 2 perceelen grond aan den Oppenhuizerweg en twee aan de Alma- straat totaal ongeschikt zijn voor (Alsof de Gemeente niet meer die zeer geschikt is) (verslagg.) Toch wenschten B. en W. met 3 perceelen weiland in ’t Sperkhem, die f 923 68 per jaar huur doen, hoewel ook deze perceelen voor tuinbouw niet geschikt waren bevonden, een proef te nemen en zulks vooral, wijl de Raad van oordeel was dat er iets moest worden gedaan. De Gemeente zou dan 't eerste jaar zelf de exploitatie ter hand nemen en dan enkel op bedoelde terreinen bruine boonen teelen. 't Voor en de hand van toen aan de orde. Ruim lt/2 uur kwamen de tongen druk in beweging, totdat de voorzitter in stemming bracht, een proef al dan niet te nemen. Met 10 tegen 3 stemmen (de beide wet houders en Ytsma) werd besloten, geen ge meente weiland in bouwland om te zetten. Baarderadeel. Als gevolg vafi den uiter mate strengen winter, die ondanks de voor spiegelingen der meteorologen, nog maar niet wil wijken, zijn de groenlanden bier overal zoo dor en schraal, als zelden tegen April het geval was. Bijna geen enkel groen sprietje ziet men te voorschijn komen; alles schijnt doodgevroren te zijn. Voor het wolvee is het een benarde tijddoor de duurte en scbaarschte van het krachtvoeder was het alleen aan gewezen op het heideachtige grasgewas, dat slechts maagvulling en geen voedsel leverde. Bij vele veehouders werden de schapen zoo doende niet ruim bedeeld, wat toch zoo boog noodig is met het oog op de jonge lammeren. Dientengevolge verliezen vele schapen het leven en komen de lammeren bij tientallen om, mager en zonder levenskracht als zij ter wereld komen. Bij sommigen, waar ze ge durende den winter en ook nu nog vrijen toegang tot den hooiberg hebben, is de toe stand eenigszins beter, hoewel verre van be vredigend. Fran. Ct. Ministerieels crisis op til? De Tijd verneemt, dat binnenkort een mi- nisterieele crisis zou te wachten zijn. «Toen de heer Treub het kabinet weer binnenstapte, wist de minister van landbouw, dat zijn tijd gekomen was. De heer Posthuma heeft blijkbaar eerst den loop van zaken eens willen afwachten en het jongste levensmiddelen-debat in de Tweede Kamer heeft hem in de meening kunnen brengen, dat de Kamer zijn heengaan niet wenschte. Knoeierijen. Ten gemeentehuize te Wamel moeten ern stige knoeierijen met regeeringsartikelen hebben plaats gehad. Er is een onderzoek door de justitie ingesteld, waarbij aan het licht moet zijn gekomen, dat de staten met opgaven omtrent de levering van regeeringsvarkens aan de gemeente vervalscht waren. Als verdacht van valschheid in geschrifte en oplichting zal dientengevolge de gemeentesecretaris zich binnenkort voor de rechtbank te Tiel hebben te verantwoorden. Alg. B. Geraffineerde specerijen-vervalschingen. Onder dit opschrift deelt dr. Van Hamel Roos in het Mdbl. t. d. Ferv. het volgende mede De sluwheid der bedriegers is tegenwoordig groot en de oorlog is hun profeet, in wiens naam de onzuivere winsten binnengehaald worden. Dit bleek ons weder uit een dezer dagen uitgevoerde expertise. Het gold een partij piment (zoogen. Jamaïca-pepe.r) van een waarde van niet minder dan 80.000 Mark, welke van hieruit naar Duitschland geleverd was, doch bij onderzoek aldaar nagenoeg ge heel waardeloos verklaard werd. Op het oog was de waar niet van de echte piment-korrels te onderscheiden, doch bij een ingesteld onderzoek bleek ons, dat de vluchtige olie, die de waarde der stof bepaalt en voor niet minder dan ca. f 42 per K.G. tegenwoordig verkocht wordt, er nagenoeg geheel aan ont trokken was geworden. Wij herinneren ons een vroeger dergelijk geval, waarbij volgens ons onderzoek, aan kruidnagelen de olie was onttrokken, en deze daarna gemengd waren geworden .met de echte waar, zoodat een slechts ten deele vervalscht produkt in den handel was gebracht. In het onderhavige geval had men zich evenwel deze moeite be spaard zeker wegens bet loonende der knoeierij en het geheel ontoliede artikel verzonden. Het geraffineerde bij deze verval- sching bestond hierin, dat men, ten einde zoo min mogelijk den uiterlijken vorm te beschadigen, door middel van stoom de vluch tige olie uit de korrels verwijderd had, waar door de andere stoffen niet in die mate ver anderd worden om een argwaan van den kooper bij een oppervlakkig onderzoek te wekken. Er zijn blijkbaar hier te lande fabrieken, welke zich speciaal op dergelijke handelingen toeleggen, en waar het niet mogelijk is om langs gerechtelijken weg zulke praktijken te varbieden, evenmin natuurlijk als het ver vaardigen van inbrekerswerktuigen blijft niets anders over, dan het geven van ruime bekendheid aan deze feiten, die belangrijk bij kunnen dragen, om het begrip te versterken, dat ons land als zonder behoorlijke wetten tegen de vervalschingen de bakermat van knoeierijen genoemd zal kunnen worden. Roodvonk. In de Kromhoutkazerne te Utrecht zijn onder de militairen verschillende gevallèn roodvonk geconstateerd. Een gedeelte kazerne, waarin de gevallen voorkwamen, is geïsoleerd, zoodat de soldaten niet uit mogen. Sympathie van verre. Het partijbestuur der 8. D. A. P. heeft, naar Bet Folk meldt, aan Tsjeidsche, het socialistisch lid van de Russische Doema, het volgende telegram gezonden Het partijbestuur der 8. D. A. P. in Neder land wenscht u geluk met de omverwerping van het Tsarisme en spreekt den vurigen wensch uit, dat uwe overwinning moge leiden Asquith geformuleerd was het in Duitsch land vigeerende stelsel, hetwelk telkens als het «gevaar van Europa” tegen dé vrijere regeeringsvormen van Engeland en Frankrijk werd gesteld. Ongemerkt gaat thans de door Asquith uitgesproken verwachting, dat het Duitsche volk zelf een einde zou maken aan zijn autocratisch staatswezen, in vervulling. Wellicht niet zoo radicaal als de Entente het bad gewenscht, maar toch voldoende, om van nu af een toenadering mogelijk te maken, daar ’t Entente-hoofddoel feitelijk wordt be reikt. En nu Rusland, tot dusver zelf met de democratie der Entente in flagranten strijd, eindelijk zijn eigen, vrijen regeeringsvorm heeft gekozen, kan de Bond der volkeren hersteld of, wil men, eindelijk gesticht worden. De stemming van het «Nach Paris” is bij het Duitsche volk voorgoed verdwenenmaar het heeft den goeden weg leeren vinden «nach Berlin” beter dan de Entente. En nu de oorlog ook aan Duitschland zoo geweldige fouten heeft afgeleerd, kan een gezuiverde samenleving der naties niet lang meer uit blijven. land bevrijd onze eigen ons lot hebben te bestuurd worden niet bij door ons eigen algemeen Laat diegenen Gods gezalfden zijn, vertrouwen schenken. Een vaste slaper. Volgens te IJmuiden ontvangen bericht is nog een der vier vermisten van hets.s. «Amstel- stroom” gered. Deze zou door een Engelsch stoomschip dat de «Amstelstroom” des morgens te 8 uur nog drijvende vond, aan boord zijn aangetroffen en medegenomen naar Harwich. Na ingewonnen inlichtingen bij de directie, is de Tel. gebleken, dat de geredde is de lichtmatroos Bakker, die tijdens de torpedeering van de «Amstelstroom” rustig was blijven slapen en niets van de ramp had gemerkt. Briefomslagen met zegelafdruk. De briefomslagen met zegelafdruk van 5 en 12x/2 cent, waarvan de verkoop tijdelijk is gestaakt, worden van 15 April af, zoolang de overgebleven voorraad strekt, weder voor het publiek verkrijgbaar gesteld op de post kantoren in de prov. hoofdsteden, alsmede in Amsterdam en Rotterdam. St. Ct. Een correspondent land scbrjjft: Is Duitschland in afwachting van den vrede? Neen. Is Duitschland gereed voor een krachtsinspanning tot de afdoende zege praal? Evenmin. Het Duitsche volk is apathisch. Afgezien van een troepje al-Duit- schers, dat nog maar niet ’t jakkeren over ’n grooter Duitschland en de ontwikkeling van een rog grooter krijgsgeweld opgeeft na den oorlog zullen die lui met groote monden door het volk worden uitgebannen 1 leeft de groote massa lijdzaam onder alle gebeurtenissen, die thans de wereld beroeren. Er zijn al zooveel militaire zegepralen behaald en zooveel teleurstellingen geleden, er is al zooveel over den vrede gepraat en zooveel oorlog gevoerd, dat men feitelijk geen ver wachtingen meer heeft, noch van een zege praal, noch van den nederlaag, noch van den oorlog, noch van den vrede. Men gelooft niet meer, men wacht maar af, lijdzaam, en wat men afwacht is... niets. Wanneer men de menseben spreekt over een dreigenden nieuwen oorlog mét het reus achtige Amerika, de problematische resul taten van den duikbooten-oorlog, waarop aan vankelijk zoo hoog was gebouwd, of de moge lijkheid van een misschien door de Russische omwenteling toch nog plotseling ons in den schoot vallenden vrede, kan men behalve een vleugje van traditioneel optimisme en het nog nawerkend geschoold vertrouwen in de van ouds beproefde Duitsche kracht, nauwelijks iets opmerken, wat opeen onmiddellijke hoop gelijkt. Men wacht maar af, men wacht maar af... wat? Niemand'weet het, niemand zegt het. Wel gaan allerlei geruchten over den nieu wen militairen opzet van Hindenburg, die een reeds gevorderd Italiaansch offensief zou heb ben opgegeven, om zich plotseling met alle kracht tegen hef stuiptrekkend, en onder een laatsten slag misschien ineenzinkend Rusland te keeren, maar belangstelling en zeer bittere belangstelling bestaat er eigenlijk alléén voor de rechtstreeks en allerpijnlijkst gevoelde nooden van het oogen blikhet waar lijk nu scherp nijpende levensmiddelen-gebrek. Ik zal daarvan niet de sombere tooneelen der werkelijkheid ophangen, ook omdat er reeds genoeg van naar buiten lekt, en omdat een openhartige mededeelzaamheid in dezen zoo gauw door een partijdige oordeelvelling over het werkelijk heldhaftig en tragisch lijdende Duitsche volk lijkt ingegeven. Genoeg zij het gezegd, dat het zich op het oogen blik aan een krachtproef onderwerpt, die het schier den adem beneemt, en waarvan de uitkomst ook hier in de leidende kringen met angst wordt afgewacht. Wat den in Duitschland verblijvenden bui tenlander, die ook in de kennis van inter nationale verhoudingen een beetje thuis is, moed geeft te midden van al dit niet-optimisme, niet pessimisme, maar, wrange stemming van dulden en verdragen en maar afwachten, is de democratiseering van Duitschland, de lang zame maar zekere omzetting van de conser vatieve, militaire, jonkerlijke, keizerlijke, alléén-heerschende regeering in een volks- regeering. De voltrekking van het proces gaat inderdaad niet vlug, maar geleidelijk en zeker vlugger dan door den Keizer, den Rijks- kanselier, de militaire opvattingen, de Pruisi sche vasthoudendheid aanvankelijk toelaatbaar werd geoordeeld. Opmerkzame toeschouwers, ook in het buitenland, hebben de evolutie der Duitsche binnenlandsche toestanden reeds kunnen waarnemen, maar in een versneld tempo zullen hun in de naaste weken en maanden ingrijpende hervormingen verrassen. Eerder dan de machthebbers in Duitschland wilden, sneller dan Engeland verwachtte, wordt de democratiseering voltrokken van het Duit sche staatswezen, tot dusver als zuiver «mili taristisch” in de Entente-landen buitensporig uitgekreten. Indien de Rijkskanselier, in zijn hart een opportunistgoede scheep- tnanskunst gebruikt, kan de omwenteling in Rusland (die hier onmiskenbaar een grooten invloed heeft uitgeoefend) niet enkel een leer zaam voorbeeld van onmiddellijke gevolgen zijn, maar wordt ook het groote struikelblok tot een toenadering der oorlogvoerende mogend heden op vredelievende wijze uit den weg geruimd. Immers, de groote grief van Enge land en de Entente o.a. herhaaldelijk door

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1