Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1917. No. 29. Verschijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. De Biecht van een Kwakzalver. IS THANS Zondag 8 April. BINNENLAND. 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Bolswardsche Courant VOOR lil 3 maanden. A fzonder lijke KLEIN'S THEE werd een land de een Harlingen. De export van mosselen napr Duitschland neemt weder eene hooge vlucht. Dagelijks loopt er een extratrein van 20 tot 30 wagons met dit zeeproduct naar Zevenaar en verder naar Duitschland. In ons land nog in dienst was; Maandagavond het café en had een behoorlijk - U- I i ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. weinig met mosselen op te hebben, en krachtig gebrek aan O. N. om plaats te maken voor een modern closet met waterspoeling in een apart vertrek. Steeds moet helder waschwater voorhanden zijn en een betere ventilatie worden aan gebracht, terwijl de gevangene uitzicht moet hebben. Het luchten dient te geschieden in een wel aangelegd plantsoen. Van tijd tot tijd dient een concert te worden gegeven, zoo mogelijk iederen avond een half uur en dan door geoefende musici. Tot zoover de heer Van Mierop. Wij hadden al eens eerder gehoord dat de lands-logementen niet bijzonder comfortabel zijn voor diegenen, die daar huns ondanks eenigen tijd moeten vertoeven. Het moet den gasten aangenaam gemaakt worden, dan wordt het nóg drukker dan ’t tegenwoordig al is en ten slotte willen ze er niet meer uit. N. H. Ct. doen, goed is, dat ze onfeilbaar zijn, kan je ze overigens zooveel bij den neus nemen als je wilt. Autoriteiten, vooral de geneeskundige, moet je uitschelden, werp je zelf als autoriteit op jij bent de verpersoonlijking van het gezonde verstand, van de eerlijkheid, jij bent de waar heid, jij bent het leven Zeg dat zelf, duide lijk en herhaaldelijk dan wordt het ge loofd ookdat noemen ze suggestie. Je moet in een groote stad gaan wonen en steeds kwaad spreken van de doktoren, bij de voorname menschen diplomatisch, bij de burgerlui op groven toon. Je moet altijd de tegenovergestelde meening hebben. Schrijven de doktoren koude baden voor, jij geeft warme; laten zij drinken, jij schrijft dorst voor; zijn zij allopathen, dan ben jij homopaat; onder homopathen ben je natuurlijk een ijverig allopaatb; onder christenen verklaar jij je atheïst; onder vrijdenkers ben jij methodist, in het kort; je houdt je steeds aan de minderheid. Op duizend dwazen komt één genie voor, ieder houdt zich zelf voor dien eenling en voelt zich tot jou, ook genie, direct aan getrokken. Door de ijdelheid van je volge lingen kan je best, als je maar een beetje bij de hand bent, een martelaar van je deugden worden. Ik kan je dat warm aan bevelen, dat is voor onze zaken erg best. Je moet altijd zuchten onder vervolging van politie, geneêsheeren, geestelijken of van wie ook, zucht systematisch al denkt geen sterve ling aan je, doe alsof je steeds vervolgd wordt en... hang een paar kleine schelletjes aan je martelaarskroon. Ieder zieke, die eerst door een arts be handeld is geworden, noem je verknoeid. Wordt hij dan beter, dan heb jij hem ge nezen wordt hij erger ziek, dan heb je duidelijk gezegd, dat hij reeds verknoeid was en houd je steeds een slinger om den arm. Menschelijk leed gaat gemakkelijk in toorn over. Leeddragenden zijn dikwijls verbitterd op hun geneesheer en kwaad op de geheele geneeskunde. Smeed jij je daar een wapen uit, zoolang het ijzer heet is! Dat de gestudeerden je dat inpeperen zullen, is onnoodigen angst. Als bij hen een moeder komt weeklagen, dat jij haar kind verwaarloosd hebt of als een weduwe schreiend vertelt, dat jij haar man verknoeid hebt, dan denken de gestudeerden alleen aan troosten inplaats aan hun voordeel en verzekeren zij de bedroefde familieleden dan nog, dat niemand den zieke had kunnen redden enz., in ’t kort zij hebben nooit den genialen moed een hart te breken en groot te zijn. Voor rechters behoef je niet bang te zijn, die 'zijn je meestal goed gezind, weten van geneeskunde evenveel als jij en vergrootenje reputatie als zij je zooals gewoonlijk vrijspreken of zoo’n klein beetje veroordeelen. Ga vooral om met godloochenaars, want als die ziek worden, zijn zij bijgelooviger dan negers en angstiger dan oude wijven. Nogmaals streel de eigenliefde der menschen Zeer interessante menschen met zeer interes sante ziekten moeten ook een bijzonderen dokter hebben. Waarom zou jij dat niet zijn Zegt het vrijmoedig, ze gelooven het wel. Iedere keelpijn is diphtherie, iedere hoest is tering een kat een tijgerzoo doe je wonderen en wordt beroemd. Zie alles, hoor alles, spreek weinig en dan nog liefst alleen met de schouders. Wordt er kwaad gesproken van artsen, dan kan je echter flink mede doen. Spreken zij kwaad van jou, dan noem je dat broodnijd. Als je geneesmiddelen wil verhandelen, bereid ze dan netjes, maar adverteer zooveel mogelijk in het advertentiedeel der defstigste courant mag je voor je geld net zetten wat je wilt. ’s Nachts moet je nooit uitgaan. In de nachtelijke uren laat je de gestudeerde ipaar meegaan, dan kan hun ijdelheid afkoelen en hun wetenschap lichten. Bovendien wordt men ’s nachts veel meer door niet-betalenden ge roepen dan door rijke patiënten... Zorg voor een goed geweten... vooral een van elastiek... (Moleschott.) Windhandel. Naar aanleiding van het telken jaar en ook nu voorkomende verschijnsel, dat nu reeds op vele plaatsen het fruit voor 1917 verkocht wordt, dus reeds vóór de hoornen bloeien, waarschuwt het Maandblad der Ned. Pomol. Ver. daartegen ten ernstigste j, Verpacht uw boomgaarden nooit uit de hand. Plukt zelf uw fruit en zendt het naar de veiling in uw omgeving. Draagt zelf het risico van uw bedrijf, waar door gij uw inkomsten zult verhoogen. Het verpachten van boomgaarden voor den bloei is windhandel en kan alleen in het belang zijn van den pachter. Nog steeds zijn er streken, waar geen goede veiling is. Fruitkweekers, weest er van over tuigd, dat nooit de tijd voor het oprichten van een veiling zoo gunstig was, als hij thans is. Vereenigt u nu en richt, waar noodig, gezamenlijk een veiling op. In 1916 werd al het fruit verkocht over de veilingen. Zoolang de oorlog duurt zal dit vrij zeker ook zoo moeten blijven. Slagen zal elke goede onder neming dus ongetwijfeld en daarbij is men verzekerd, dat ook straks na den oorlog een normale handel gedreven zal worden”. Grensverkeer. Men schrijft van de Oostgrens aan ’t Alg. H. Al is hier de grens niet hermetisch gesloten voor alle verkeer met onze naburen aan gene zijde, toch wordt het grensverkeer op alle mogelijke wijzen bemoeilijkt. Wie geregeld dag aan dag voor zaken in een Duitsche grensplaats moet vertoeven, ondervindt dit natuurlijk in geringere mate; maar toch is het aan de andere zijde der grens ook voor hen mondje dicht over alles, wat maar in de verste verte op economische of militaire aangelegen heden betrekking heeft. En wie zich in een onbezonnen oogenblik toch met een of andere vraag of mededeeling in deze mocht «te buitengaan”, loopt groot gevaar, voor korter of langer tijd te worden opgesloten of voor maanden het groote vaderland te worden uit gebannen. Zonder een buitenlandsch paspoort is natuurlijk alle verkeer met bewoners van Duitsche grensgemeenten buitengesloten. De vele bewoners van deze streken, die familie betrekkingen hebben onder de Duitsche grens bewoners, trachten elkaar natuurlijk van de grensscheiding te spreken. Geen Duitscher mag daar echter zijn Hollandsch familielid te woord staan, zonder vooraf in een schriftelijke verklaring te hebben verzekerd, dat hij met geen woord zal reppen over den toestand in zijn land, zoowel uit een politiek als uit een economisch of militair oogpunt. In den regel is daarenboven een Feldwebel bij het onderhoud tegenwoordig. Zijn nood klagen; zeggen, dat hij gebrek moet lijden e.d., is den Duitscher dus streng verboden. En Duitsche dames, in deze streken in betrekking en die hun nabestaanden in Duitschland hebben bezocht, moeten bij haar terugkeer naar hier onder eede verklaren, dat zij zich streng zullen onthouden van elke mededeeling over den toestand in haar geboorteland. En de noodige dreigementen voor later ontbreken niet, wanneer deze dames in strijd met dit bevel mochten gaan handelen. De /Onder de Streep” schrijver van het Alg. Hndbl. schrijft: Wat is in deze dagen in ons overeenkomst tusschen een soldaat en auto Zoowel voor den een als voor de andere wordt van overheidswege overwogen, of ze voortaan nog zullen mogen aanslaan. schijnt men en toch is het een goedkoop voedsel, wat in onze dagen van zulk voedsel groote waarde heeft. Gorredij'k. Het gebrek aan kunstmeststoffen doet den prijs van fecaliën schrikbarend rijzen. Voorheen bracht de voorjaarsverkoop zoo ongeveer f 400 op, dit jaar was de opbrengst ruim f 900. O. N. Worklim, 5 April. Naar we vernemen heeft Tjeerd P. alhier een truc uitgehaald, die hem eenigen tijd vrij logies zal bezorgen. Verleden Zaterdag huurde hij bij den Rijwiel handelaar G. S. Hoekstra een rijwiel. In Harlingen aangekomen verkocht hij de fiets voor f 15. Toen het rijwiel niet terugkwam '1 aangifte gedaan bij de politie, die bij tweede onderhoud P. tot bekentenis wist te brengen. De politie stelt een nader onder zoek in, de Banier. Wonseradeel. De door onze gemeente beschikbaar gestelde turf is reeds opgeruimd. Geregeld wordt nog nootjeskool aangevoerd, waarvoor geregeld gretige afnemers zijn. Wanneer- evenwel onze schippers eene voor spoedige reis hebben en weldra met vrachten brandstof aankomen, zijn wij, bier althans, dezen winter voor gebrek gespaard gebleven. de Banier. Sneek, 4 April. De uitslag der hier heden gehouden stemming vooreen raadslid (vacature Zelvelder) is als volgt: Uitgebracht 1372 stemmen. Van onwaarde 16. Geldige 1356. Volstrekte meerderheid 679. Op den heer Joh. Faber, S.D.A.P., werden uitgebracht 294, op den v.-l. W. Hoekstra, tevens candidaat der V.-D. 363, op Mr. P. S. Gerbrandy, a.-r. 699. Zoodat is gekozen mr. Gerbrandy. Aldeboarn. Djur spek. It wie fen ’e w’ke boelgüd by in boer to Nes. It die bliken det de ljue dy dêr hinne tein wieme, danige slij nei droecb spek wieme. Der wie gans foarrie en der gyng neat foart finder de goune ’t poun. len stik fen noch gjin 30 poun brocht oer de fjirtich goune op. Frisia. De kookster in het café «de Unie” te Groningen vermiste de vorige week uit een geldkistje f 60. Maandagavond kwam zij tot de ontdekking dat het kistje met inhoud verdwenen was. Het werd op één der slaap kamers van het café teruggevonden; nu was er ruim f 100 uit ontvreemd. Van den dader was geen spoor te ontdekken. De recherche kwam echter te weten, dat een vroegere dienstbode van het café Maandagavond Jn Groningen was geweest. Zij werd te Win schoten gearresteerd en in het bezit van f 80 gevonden. Den eersten diefstal had zij gepleegd, toen ze was ze het café aan de achterzijde binnen geslopen en had ongemerkt den tweeden diefstal gepleegd. Ze werd gisteren ter beschik king der justitie gesteld. O. N. Overvaren. Woensdagavond is de motorklipper //Rival”, schipper J. Dijkstra van Akkrum, in de nabijheid van het Krabbersgat overvaren door de «Friesland” van den veerdienst Enkhuizen- Stavoren. Het vaartuig is gezonken, doch de veerboot pikte de drie opvarenden op en bracht ben, hoewel zelf averij hebbend, naar Stavoren. De «Rival” was geladen met mosselen en voer van Dokkum over Harlingen naar Amsterdam. Ze was verzekerd. ’s Rijks hotelwezen. De bekende schrijver Lodewijk van Mierop heeft wegens het onderteekenen van het dienst- weigeringsmanifest ’n maand moeten brommen op ’s lands kosten, doch is over het logies in het roode dorp slecht te spreken. Hij vindt dat er heel wat aan het Nederlandsche gevangeniswezen mankeert. Vooreerst vindt hij het er te koudbehalve een koesterende warmte moeten de gevangenen een smakelijk toebereid voedsel hebben in de noodige ver scheidenheid. De koffie die verstrekt wordt, moet beslist van betere kwaliteit worden (het is geen drinken voor je geld) terwijl de ver strekte water en, melk door goede karnemelk dient vervangen te worden of nog beter warme onverdunde melk. De faecaliën-emmer behoort te verdwijnen ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgtns 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Ret bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Sonderegger, de uitstekende menschenkenner, heeft het afscheid beschreven, dat een kwak zalver, die zijn einde voelde naderen, van zijn zoon nam. Uit die woorden is voor menigeen een les te puttenze kunnen althans tot nadenken stemmen. Ik ben een afgeleefd man, ik ben ernstig ziek en ik voel het einde naderen. Voor ik naar mijn laatste rustplaats gedragen word, wil ik jou raad geven, want ik heb in den loop der jaren heel wat menschenkennis (Op gedaan en daardoor, zelfs onder slechte tijds omstandigheden, nog goede zaken kunnen maken. Nu de tijden beter worden, moet het jou, als je mijn raad slechts opvolgt, wel voor den wind gaan. Ik voel, dat ik niet lang meer spreken kan, ik kan slechts drie korte zinnen zeggen, daar mij de kracht voor meer ontbreekt: «maar mijn ziel is rein en mijn geweten is zuiver”. Geloof aan deugd noch wetenschap, maar scherm zooveel mogelijk met die woorden. Hoe schunniger zaken je doet, des te meer zal je verdienen. Met ernstige overtuiging en wetenschappelijk geweten maakt men wel vrienden, maar geen geld. Met populaire geneeskunde krijgt men noch geld noch vrien den. Haat het verspreiden van hygiënische begrippen als de pest. Neem je steeds in acht voor hygiënisten en hoog staande juristen, want zij hebben macht en verachten je diep. Kleine advo caatjes, dat zijn je menschen; zij hebben achting voor je en scheppen ereenkinderlijk vermaak in de geneeskunde afbreuk te doen. Je moet je arts of geneeskundige noemen. Als een dief of een moordenaar zich anarchist noemt, dan brengt hem dat niets op; als jij je arts laat noemen, dan loont dat de moeite. Of een arts veel of weinig menschen redt, hangt alleen van zijn bluf af. Nur Lumpe sind bescheiden Jij moet als vaste gewoonte aannemen, ieder, die onder je handen ge komen is, gered te hebben. Als een gestu deerd persoon iets beweert, dan is dat eigen belang; als jij of ik wat zeggen nóóit; ja zelfs onze medewerkersde dronkaards en tuchthuiscandidaten, vinden op medisch gebied bij het volk meer geloof dan een ge studeerde, ook al heeft deze voor dat volk 50 jaren ,lang, dag en nacht gewerkt, zonder ooit meer dan een bescheiden boterham ver diend te hebben.- Men misgunt hem zelfs de enkele stuivers, terwijl men ons met goud betaalt. De verklaring hiervan is, dat het volk je des te beter begrijpt, des te minder je te begrijpen bent. De platonische liefde tot hetgeen de menschen niet snappen, is de groote macht, en onzin blijft eeuwig nieuw! Een ontwikkeld man weet iets, een onont wikkelde weet veel, een halfontwikkelde weet alles. Dus leer wat, maar vooral niet te veel, zoodat je oordeel onbevangen kan zijn. De geleerden steunen op hetgeen zij weten, jij moet steunen op hetgeen niemand weet, dat is de hechtste basis voor je vak. Je kunt de menschen net vertellen watje wilt, als je maar een beroep doet op hun gezond verstand. Je tegenstanders kunnen dan alleen een beroep doen op het ongezonde verstand en moeten het dus tegen je afleggen. Bovendien is iedereen voor zich zelf overtuigd veel gezond verstand te hebben en voelen de menschen zich gevleid, als je doet qlsof je bemerkt hebt dat zij dat hebben. Als je tegen de menschen zegt, dat alles wat ze

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1