lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1917. 56ste Jaargang. No. 30. Versciiijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 12 April. VOOR BINNENLAND. DE DERDE KEER. Fr. I N GEZONDEN. Bolswardsclie Courant 3 maanden. Afzonderlijke men hiernamaals willen zijn. vraagt, Vrijdag op Zaterdag van den landbouwer ABONN EMENTSPRIJS40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. M.! ’t iten tochthwet besparre wirde kennq, nu heerscht, onmogelijk. Dan, als het leven niet moedwillig vernietigd weer het recht om te leven, dat opbloeit uit het zij een die voor dag der verrijzenis van den Paaschmorgen voor en begraven en der aarde was Maximumprijzen. Een Rijksveldwachter heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een gezeten boer uit Oirs- beek, die zijn armen arbeider 4ö K.G. aard appelen verkocht tegen 15 cent per K.G. Alg. H. De brandstichtingen te Heerlen. Het onderzoek naar de te Heerlen plaats gehad hebbende brandstichtingen heeft aan bet licht gebracht, dat de twee thans gear resteerde jongens ook hebben beproefd het stadhuis aldaar in brand te steken. Een hoeveelheid stroo hadden zij daartoe ’s avonds aangestoken en in het gebouw geworpen. Daar het vuur weer uitdoofde, mislukte deze brandstichting. Alg. H. gebouw, nog te hopen op betere tijden, op betere toestanden, op betere dingen. En is het onbillijk te vragen, welk recht eene Christenheid, die haar leden zich onderling ziet vermoorden, heeft om met blijdschap te zingen van een nieuw leven, dat geboren wordt uit het stof der graven Maakt zij niet den indruk, dat zij, als zij kou, den krijg in den hemel zou willen voortzetten 1 Hebben we niet uit den mond van één der oorlog voerenden de verklaring gehoord, dat hij „vóór alles Duitscher” zou Voor de derde maal, sedert de groote oorlog uitbrak, naderde het Paaschfeest. Het on waarschijnlijke is waarschijnlijk, het onmogelijk geachte is mogelijk geworden een volkeren- krijg duurt voort van het eene jaar in het andere, in weerwil der voorspellingen van groote economisten, niettegenstaande de over tuiging, die eene soort van openbare meening scheen geworden te zijn, dat de moderne wereldkrijg eene quaestie was van eenige weken en niet meer. Zouden niet alle raderen der moderne maatschappij-machine, dit zoo buiten gewoon gecompliceerde werk, moeten stilstaan, wanneer er verstoring kwam in één dier raderen En zie, de verstoringen zijn vele, doch de machine blijft draaien. Zij doet het knarsend en steunend, zij is niet glad gesmeerd, maar... zij draait. En wel zijn al de ver schrikkingen bewaarheid, die Iwan Bloch, in zijn Oorlog der Toekomst, voorspelde het ernstige boek, dat tsaar Nicolaas, beter gezegd de ex-tsaar Nicolaas, inspireerde tot zijn nobel besluit tot bijeenroeping der Eerste Vredes conferentie doch de conclusie, die uit dat boek getrokken werd, als zou bij een dergelijke felheid van krijgvoeren de oorlog der toekomst onmogelijk zijn, die conclusie is door de feiten verworpen. Feller en wreeder dan Bloch zich den oorlog kon voorstellen, woedt deze en de maatschappij is nog niet inééngestort. Het onmogelijke bleek mogelijk te zijn, zij het ook ten koste van hoeveel leed in ’t tegenwoordige, van hoeveel zorgen in lange toekomstjaren ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgtns 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Hepk. Nieuwsbl. v. Sneek, 10 April. Was de aanvoer van kievitseieren den vorigen Dinsdag slechts 70 stuks ruim, beden kwamen ruim 25615 eieren ter markt. De markt opende met 25 ct., maar tegen elven was deze reeds tot 18 ct. gedaald, tot groote teleurstelling van enkele karrijders, die voor hun lastgevers nog een slag meenden te slaan. Naar ’t buitenland, deelde men ons mee, wordt geen enkel ei verzonden, niettegenstaande de uitvoer vrij is. Maar de verzenders willen niet meer de risico dragen van de ongeschonden overkomst der eieren. Een vorig jaar n.l. heeft men daar afleer genoeg van gehad. Scharnegoutum Met zekerheid kan thans gemeld worden, dat het verdachte geval bij den veehouder P. L. alhier, bij nader onder zoek door den Rijksveearts gebleken is, mond en klauwzeer te zijn. Het geheele beslag zijnde 28 koeien, alsmede de schapen, kippen enz. is afgemaakt. O. N. Harlingen. De opbrengst van de alhier deze week gehouden inzameling van gelden ten bate van het Koninklijk Nationaal Steun comité 1914 heeft bedragen f 1952.25. Tegen de wildschade. Het Huisgezin schrijft tegen de wildschade en dringt weer eens op een goede Jachtwet aan. Het blad zegt o.m. Reeds in gewone tijden kan men het niet goedsmoeds aanzien, dat het wild een deel van den oogst opeet, zelfs niet indien in het gunstige geval de jager de schade geheel of ten deele vergoedt. Maar nu het met onze voedselvoorziening zoo nijpt en we, zelfs als niets verloren gaat, nog te kort zullen komen, is het onverant woordelijk toe te laten, dat aan den oogst door het wild schade wordt aangericbt. Er is geen jachtrecht zoo heilig of het moet voor den nood der tijden wijken. En ware het niet belachelijk, links en rechts alle lapjes grond door leeken te laten bepoten, terwijl men zou gedoogen, dat van den eigenlijken bouwgrond een deel der opbrengst door het schadelijk gedierte werd weggevreten.” Meer maximumprijzen. Een inzender in de N. Rolt. Crt. en terecht, waarom de Minister niet ingrijpt in de steeds oploopende prijzen der kaarsen. Drie weken geleden kostten ze 35 cts., nu reeds 47 a 50 cts., terwijl de prijs door het petroleumgebrek nog hooger zal worden. De kaarsenfabrikanten maken reuzenwin- sten met hun product. Met de zeepprijzen is het al precies het zelfde, de sunligtzeep kost reeds 50 cts., de 4 stuks, vroeger 24 cts., andere zeepsoorten zijn ook 100 pCt. in prijs gestegen. De regeeringszeep is van zoodanige kwaliteit dat iemand zijn neus er maar liever niet insteekt. Voor huismoeders is het om wanhopig te worden: stijfsel 35 tot 46 ct. het pond, zeep poeder 12 tot 16 cts., bakolie 90 Cts. tot f 1.50 de flesch, koffie kost reeds van 80 cts. tot f 1.het pond, thee van f 1.tot f 1.50. Het Volk een groot dagblad. Arnhem, 10 April. Op het congres van de S. D. A. P. van hedenmorgen werd besloten voorbereidende maatregelen te nemen om Het Volk te maken tot een groot dagblad met ochtendblad voor de hoofdplaatsen. Een kapitaal van f 50.000 zal daarvoor bijeen gebracht moeten worden. Terhorne, 8 April. Heden is alhier door de heeren L. D., van Leeuwarden en Sj. de J., alhier, reeds een broed (4 kievitseieren in één nest) gevonden. De Heerenveensche kermis. Heerenveen, 7 April. Nog gloort er een levenssprank van onze Pinksterkermis, nog is het mogelijk, dat zij behouden blijft. Op dien gedenkwaardigen morgen van 20 Maart ging er een schok door Heerenveen. Nu ja, men wist er was een adres ingediend, verzoekende de kermissen in Schoterland af te schaffen, maar dat wilde daarom nog niet zeggen troostten zich de voorstanders van het behoud dat zulks ook gebeuren zou. Wel hadden we ons dit voorjaar reeds op een stille Pinkster voorbereid, maar overigens gaan we hier nooit over éénnachts-ijs, zoodat de mededeeling, dat de Raad van Schoterland zoo maar in eens de knoop bad doorgehakt en de kermissen finaal de gemeente had uitgebannen, menigeen als een koudwaterstraal op ’t lijf viel. De voorstanders van de kermis gingen echter niet bij de pakken neerzitten. Op de beslissing van Gedeputeerde was hun hoop gevestigd. Krachtige actie werd gevoerd. De van Heerenveen werden met lijsten want de tegenstanders meenden aan Gedeputeerden hun zienswijze Nu zal men zeggen, dat dit geen opwekkend Paaschartikel is. Neen, dat is het ook niet ook in 1915 en in 1916 kon het dat niet zijn. Wanneer we op dit groote feest, dat volgt op den herinneringsdag van een groot leed, leed door menschen aangedaan en uiting van menschelijke boosheid, aanleiding hebben tot eenige gevoelsuiting, dan zou het zijn tot die van droevige schaamte. En zoo herhalen we, wat we vroeger reeds uitdrukten, dat dit gevoel niet alleen past aan hen, die den tegen- woordigen staat van zaken hebben voorbereid en uitgelokt of niet hebben verhinderd, doch ook aan de neutrale landen, die niet kunnen volstaan met te zeggen „maar wij doen er niet aan mtê wij vinden datallesafschuwelijk.” De vraag is, wat hebben de neutrale landen, die gedurende ruim veertig jaar den toekomst- oorlog zagen gereedmaken, wat hebben de neutrale landen gedaan om de openbare meening te bewerken tegen dien oorlog, wat om de oogen te openen van hen, die op den gang van zaken een grooten, gezegenden invloed konden hebben? Wat om de aanbidding van de uniform, dezen kanker eener natie, dezen geweldigen hoeksteen van het militarisme, in haar kleinheid en in haar gevaar te doen zien? Hebben zij integendeel niet meermalen die aanbidding overgebracht naar eigen bodem en daardoor bet gevaar voor den vrede vergroot Bij de beantwoording dier vragen is er wellicht ook voor hen, de neutralen, reden tot schaamte. Paschen 1917 is evenmin als de feesten t'an 1915 en 1916 een blij feest. Wie moed willig den dood zaait, zinge niet van herrijzenis. Of de Paaschfeesten in de toekomst aan innerlijke vreugde rijker zullen zijn, zal af hangen van de les, die uit het gruwelijk wereldgebeuren van thans getrokken zal worden. Heeft de krachtproef der wapenen, die de wetenschappelijk voorbereide vernieti- gingsoorlog van thans te zien gaf, bewezen, dat er geen toekomst denkbaar zou zijn, waarin opnieuw het geweld moet beslissen over gelijk of ongelyk, dan is het mogelijk, dat de wereld breekt met de oude systemen, dat zij komt tot de eenvoudige aanvaarding van berechting der volksgeschillen gelijk die thans reeds bestaat ten opzichte der geschillen tusschen individuen. Dan is de zelfmoord op groote schaal, die Is by my altyd mar sckreppen, om it hwet klear to kryen, ik ha wol faek scoe derop in wirk en kosten as soks troch forskate hflshaldingen meienoar dien waer. Foaial yn dizze tiid. Mar sokke nye dingen komme net mak kelijk klear. Nou ’t Jykwols de haer R. v. d. Meulen de kat de bel oanbynt, scoe ik graeg troch jo blêd efkes to witten dwaen, dat it my tige moai taliket en ik graeg meidwaen wol. E. STATEMA. Boalseht, 7 April 1917. inwoners bestormd, evenzeer te moeten kenbaar maken. En het blijkt, dal inderdaad Gedeputeerden van oordeel zijn, dat het wel wat al te voortvarend is gegaan met deze beslissing. In een schrijven aan B. en W. van Schoter land heeft het Dagelijksch Bestuur onzer Provincie verzocht „om den Raad voor te stellen zijn besluit tot afschaffing der kermissen in nadere overweging te nemen”. Gedeputeerden willen dus den Raad gelegen heid geven „er nog eens over te praten” en pas dan, als het voor en tegen inderdaad goed onder de oogen is gezien, een definitieve beslissing te nemen. Zij hebben daarbij vooral het oog op het contract, dat met den carous- selhouder Xhafl'iaire is afgesloten en voor drie jaren bindende is. Wel laat het contract toe, naar men weet, dat de kermis een jaar wordt verschoven. Zeer waarschijnlijk zal dan ook, althans dit jaar geen kermis worden gehouden. Maar overigens hangt het nu weer van de nadere beoordeeling en beslissing van den Raad af. Zonderlinge gemeentezorg. De gemeente Amsterdam, die reeds jaren onder zware financiëele zorgen gebukt gaat, wier uitgaven voortdurend stijgen, zoodat men niet weet op welke wijze deze te dekken, gaat thans een gemeentelijk woningbureau oprichten met een daaraan verbonden courant, die algemeen verspreid zal worden, zoodat iedereen direct zich van een woning voorzien kan, als de beerschende woningnood het tenminste toelaat. Er is n.l. een nijpend gebrek aan woningen, zoodat men zich wel eens afvragen mag, welke woningen eigenlijk te huur gezet zullen worden. De kosten met inbegrip van de „algemeen verspreid wordende” courant zijn op f 6000 geraamd. Er zal nog wel wat bijkomen; zeer ten pleiziere va-n de belastingbetalers. De maatregel wordt trouwens ook totaal overbodig geacht. Meer wolf dan hond. In den nacht van heeft in het weiland N. R., te Pijnacker, een hond 15 schapen en enkele lammeren doodgebeten en verscheurd. Kolenwagens geplunderd. Twee vierwielige wagens van den kolen handelaar C. Verhey, te Scheveningen en beladen met steenkolen, zijn in de Badhuis straat door een 300-tal onbekend gebleven Scheveningers bestormd, en geplunderd. Ondanks het krachtdadig optreden van een daarbij tegenwoordigen agent van politie stond deze tegenover de menigte machteloos. Om herhaling te voorkomen werden verdere wagens door de politie begeleid; er deden zich nadien geen ongeregeldheden meer voor. De kolen handelaar leed geen schade, daar hem de kolen betaald werden. N. v. d. D. Smokkelen. Onder Deurne (N.-Br.) ontdekten Rijks- ambtenaren een partij zeep, verborgen in een wagen waarmede vee werd vervoerd. De wagen met inhoud werd in beslag genomen, en de vervoerder-eigenaar gevangen genomen. Alg. H. wordt, heeft hopen op een stof der graven. Wie den oorlog van thans in zijn ver schrikking en zijn geestelijke laagheid heeft gevoeld, wie den onteerenden invloed heeft bespeurd, dien hij oefent en waardoor hij menschen drijft tot onmenschelijke daden, die voorbereider van den nieuwen dag, de volkeren moet aanlichten, den het rechtsbewustzijn, het recht, dat gedood i diep in den donkeren schoot weggestopt. Arnh. Crt. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Oan 'e UtjSwer fen 'e „Boalserter krante” Dat is nu twee jaar geleden. Hoe is bet leed sedert- dien toegenomen 1 De doodenlijsten hebben zich ontstellend verlengd en, naast die doodenlijsten, welk een schare van mis maakten, van gebrekkigen, van ongelukkige hulpeloozen, die een menschenleeftijd lang Duitschland zullen herinneren aan de realiteit, niet aan de fantasie-schoonheid van den oorlog. De hoerah-stemming is lang voorbijde meening, dat Duitschland zich zelf voldoende was, is ten ondergegaan in den nijpenden nood, die er heerscht. En wat in Duitschland geleden wordt, is nog slechts een schaduw van de martelingen der ongelukkige bevolkingen, wier land vernield en wier mannen, vrouwen en kinderen geknecht, weggesleurd uit hunne woonplaatsen en gedwongen worden arbeid te verrichten ten bate van den vijand, ten nadeele van het eigen vaderland. Zoo, onder dergelijke omstandigheden naderde Paschen van 1917. De ijzige winter, die zich verlengt, heeft het Lentefeest be dorven. De boosheid der menschen heeft het feest van nieuw leven met zijn blijde boodschap van herrijzenis vergald. Wie onder de vol wassenen, die met open oog rondkijkt, durft nog in volle vre’ugde, in vollen vrede des harten Paaschfeest vieren Spreidt niet de tijd, de schriklijke, dien wij beleven, zijn grauwen sluier over onze innigste gedachten? De Paaschgroet van twintig eeuwen geleden schijnt zoo dof te klinken, thans, nu menschen- monden van volk tot volk elkaar eene ver vloeking, een vernietigingswensch toeroepen. Twee jaar geleden formuleerde Duitschland die stemming in het woord Gott straf' England! Het woord „strafen” is als een ar^oZ-woord overgenomen in de dagelijkscbe Engelsche spreektaal van heden. Een kind, dat eene berisping verwacht, zal zeggen please, dorit „straf” me! Doch met ’t woord is ook het gevoel, dat dit woord inspireerde, naar Engeland overgestoken. Engeland wenscht Duitschland te tuchtigen tot bet bitter eind. En kan men op de lippen der .Belgen en der Franschen, die de Duitschers aan het werk hebben gezien, een ander woord dan een van haat en wraak vermoeden „Oorlogsnoodzaak” is de groote veront schuldiging waarmede ook misdaden worden verdedigd. Het is nu de tijd waarin de mensch soms geheel wordt „losgelassen”de feiten zijn er, waarbij de Duitsche dichter zijn IVehe! zou roepen en waarvan diens groote tijdgenoot zou kunnen zeggen met woorden, die hij Mephistofeles in den mond legt, dat de mensch thierischer als jedes Thier is. En zoo naderde Paschen 1917, terwijl slechts daden, ver trapping van recht en wreede pleging van onrecht in tot dusver ongedachte afmeting het wereldbedrijf regeeren. Daaronder lijden onze gedachten, onze over denkingen. De ruwe werkelijkheid is zóó op dringend, zóó imponeerend, dat men moeite heeft, zelfs binnen de wanden van een kerk-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1