Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 31. Verscnijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Levensmiddelen*,,Vervangers’' IS THANS Tuinbouw. Zondag 15 April. STADSNIEUWS. Een „Nationale Bond van Nederlandsche Fabrikanten”. INGEZONDEN. 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Ingekomen personen over de maand Maart 1917. Bolswardsche Courant VOOR Afzonderlijke KLEINS THEE De Zuivelcourant. Veisen bij J. Gaasterland bij Gaasterland b.d. Wonseradeel b.d. Utrecht b.d. ouders, Wonseradeel, b.d. ouders, Duitschland bij gezin van Sneek b. d. IflMI Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) voor en gewassen, welke voor menschelijk directe waarde hebben of wel voor den uitvoer bestemd zijn. vrijgekomen bouwland komt menseb of dier van Steen wijk bij wed. Nu de invoer van mensch en dier niet beeft, en de kans van van Dokkum b. d. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Wij hebben te gelegener tijd de aandacht gevestigd op de noodzakelijkheid, welke zich tegenwoordig meer dan ooit te voren doet gevoelen, dat organisatie worde gebracht in onze nationale nijverheid. Meer dan ooit het geval is geweest blijkt bet noodig, dat de Nederlandsche industrie zich schrap gaat zetten, teneinde in den komenden strijd der natiën niet geheel onder te gaan. Het mag een gelukkig verschijnsel worden genoemd, dat dit door verschillenden in den lande wordt ingezien. De tijden, dat men met zijn werk kalmpjes doorging en verder afwachtte, wat de toekomst zou brengen, zijn voorbij; dit gevoelt men. Wel kan niemand voorspellen, wat de tijd ons zal brengen, maar dat hij ons zal plaatsen voor zeer moeilijke problemen, mag als vaststaand worden be schouwd. Daarop ons voor te bereiden is een kwestie van zelfbehoud. Een poging in dien zin is die, welke ten doel heeft om te komen tot de oprichting van een Nationalen Bond van Nederlandsche Fabrikanten. Een rondzendbrief is aan ver schillende vertegenwoordigers der Nederlandsche industrie gezonden door een voorloopig comité, waarvan de heer H. J. Kerner voorloopig waarnemend voorzitter en Jhr. Mr. P. A. G. de Miliy voorloopig secretaris is. Hun schrijven houdt in eene oproeping voor eene ver gadering te Utrecht op Dinsdag 17 April, in welke vergadering de concept-statuten zullen worden vastgesteld en tevens een voorloopig algemeen bestuur zal worden gekozen. De heer Kerner schrijft aangaande het doel van den op te richten bond o.m. het volgende: ^Organisatie”, ziedaar het machtwoord der komende wereldperiode. Organisatie naar binnen en naar buiten. Naar binnen zijn wij voor een deel ook onder den drang der omstandigheden vrijwel georganiseerd. Wel schier een honderd tal organisaties, gegroepeerd naar de ver schillende bedrijven, vele met eigen orgaan of vakblad, zorgen voor de onderlinge samen werking en voorlichting op het gebied der techniek, arbeidsaangelegenheden e. d. Corporaties als de Mij. v. Nijverheid, Ned. Ver. v. Tentoonstellingsbelangen, de nog jeugdige Ver. tot het houden van Jaarbeurzen voorts de afd. Handel van het Min. v. L. N. en H„ Bureau van Handelsinlichtingen, Ned. Ver. v. Econom. Geographie, Ver. Nederl. Fabrikaat, e. a., thans ook onderling samenwerkend, zorgen voor de noodige al- gemeene organisatie, economische voorlichting en bevordering van belangstelling in eigen industrie. Dit alles wat betreft onze organisatie naar binnen. Hoe staan we er evenwel naar buiten voor? Wat binnenlands niet noodzakelijk is, hoe wel toch ook zeer i afzet buitenlands ten eenenmale onontbeerlijk en wel: de organisatie der Nederlandsche Industrie ^en bloc” als een vast aaneen gesloten belangen-gemeenschap. Hoevele gemeenschappelijke belangen hebben wij naar buiten niet te verwerven of te ver dedigen, die binnenlands vanzelf gewaarborgd zijn 1 En laten we ons toch steeds overtuigd houden van de onovertroffen kracht van het particulier initiatief. Economische vóórlichting e. d. zoo de door onzen minister van Buiten- landsche Zaken geprojecteerde uitbreiding van Aan een rede van Dr. M. Mansfeld, direc teur van de Untersuchungsanstalt für Nah- rungs- und Genuszmittel” te Weenen ont- leenen wij het volgende: Een groot gedeelte van de in ’t vorig jaar geconstateerde vervaischingen komt op rekening van de stoffen, die dienen moeten om ont brekende of slechts in geringe hoeveelheid aanwezig zijnde levensmiddelen te vervangen. Om aan dit doel te beantwoorden, moet niet alleen het uitwendig voorkomen van rempla- gant en voorbeeld overeenstemmen, maar ook de hoofdbestanddeelen moeten over het geheel dezelfde zijn. Een op de juiste wijze bereide margarine bij voorbeeld kan boter volkomen vervangen; daarentegen is een met 5 pCt. water aange lengde boter geen acqui valent voor boter, omdat zij, wat haar voornaamste bestanddeel, het vet, betreft, in het geheel niet met haar voorbeeld overeenkomt. Van de dierlijke voedingsstoffen kan men melk, vleesch en eieren absoluut niet ver vangen; alleen hun conserven, zooals melk poeder, gecondenseerde melk, pekelvleesch en vleeesch in blikken, komen in aanmerking. Wat in den handel voorkomt als plaatsver vanger voor eieren is meestal slechts gekleurd bakpoeder. Het bezit volstrekt niet de voe dingswaarde van eieren, maar kan ze alleen vervangen bij de bereiding van meelspijzen, omdat ze ten eerste het deeg geel kleuren, en ten tweede het baksel doen rijzen. Als remplagant voor eiwit is de kleurloos ge maakte en gedroogde bloedalbumine van groote waarde, maar toch mist zij de hoofdeigenschap van het versche eiwit: ze kan niet tot schuim geklopt worden. Met het gebrek de groote vraag i bereiding van soep. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts.JVervolgtna 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. als voorbeeld o.a. de Ameri- kaansche National Association of Manufac tures. Deze op bescheiden voet opgerichte bond van uitsluitend nationaal Amerikaansche fabrikanten is thans met een algemeen be stuur van fabrikanten uit de verschillende branches, geleid door bekwame handelspractici als managers, snel opgegroeid tot eene der machtigste industrieele exportcorporaties, met te New York hare bureaux en monslerzalen waar niet de monsters in kasten worden op geborgen, maar waar schier dagelijks ver nieuwde of aangevulde monstercollecties worden getoond, door bekwaam in den handel gevormd personeel en als indirecte basis dienen voor verdere transacties, een business centrum dus, met thans ruim 1800 correspondenten over de geheele wereld, met eigen internationaal vrachtbureau voor gecombineerde bevrachting, uitgeefster van eigen internationale export- periodieken en van een meertalig adresboek van uitsluitend Amerikaansche fabrieken. Ziet hier eene der vele voorbeelden van hetgeen particulier initiatief en handelspractisch beleid vermag”. aan vleesch hangt samen naar bouillontabletten ter De meeste soorten, die in den handel voorkomen, bestaan grooten- deels uit keukenzout, en bevatten weinig of wenschelijk/is voor den in ’t geheel geen vleeschextractin plaats daarvan komt wel gistextract voor. De plant aardige vervangers van vleesch zijn meesten tijds mengsels van gierst en peulgewassen- meel met zout en specerijen, waaruit smake- ijke broodjes bereid worden, die op vleesch- ooze dagen een ware uitkomst zijn. De kost, die men als voeding voor de groote massa heeft voorgesteld, en die bestaat uit griesmeel van maïs, vermicelli, gedroogde groenten, zout en zeer weinig vleesch, geeft een zeer voedzame soep, maar is niet er voor berekend, om uitsluitend in de behoefte aan eiwitstoffen te voorzien. Ook de voedingsgist, dien dienst in het buitenland, zijn ongetwijfeld van zeer groote waarde, maar bet eigenlijke werk, waar het per slot van rekening voor ons zelf op aankomt, dat moeten we toch immers zeer natuurlijk zelf doen. Wat ontbreekt, is een algemeene organisatie van juist de belanghebbenden, de Nederl. industrie zelf, in wier belang de verschillende commissies en bonden werken en dat terwij juist door hechte organisatie der industrie deze thans min of meer afzonderlijk werkende krachten tot een maximum rendement met een minimum van krachtsverspilling waren op te voeren. Noemen we die uit gezuiverde en gedroogde biergist ver kregen wordt, is van veel waarde als toe voegsel bij een voedingsstof, die op zich zelf arm aan eiwit is, zooals bijvoorbeeld bij aard appelen door de verminderde bierproductie echter is ze slechts in geringe hoeveelheid voorbanden. De remplaganten van olie zijn grof bedrog, daar zij geen vet bevatten, maar niets anders zijn dan de waterige oplossing van planten- slijm, die met benzoëzuur geconserveerd en kunstmatig geel gekleurd wordt. Bij een waarde van 50 Heller per Liter werden ze laatstelijk als »olie” voor 12 Kronen verkocht! Nog slechter ziet het er met de zeepsoorten uit. Terwijl een goede vaste zeep 65 pCt. vetzuur moet bevatten, kwam er vaste zeep voor met 10 pCt. en zachte zeep met 1 pCt. vetzuur. De rest is water, soda en minerale stoffen voor de zwaarte, eveneens kunstmatig geel gekleurd. Er zijn er ook, die in het geheel geen vet, maar enkel klei-of porcelein- aarde bevatten. Deze zijn dan echter geen zeep, doch een waschmiddel. Het zal nood zakelijk zijn, de zeep te onderwerpen aan de wet op de levensmiddelen, om valsche aan duidingen onmogelijk te maken. Van de plantaardige voedingsmiddelen moet bij de meelsoorten het havermeel genoemd worden als vervanger van tarwe- en roggemeel, dat als toevoegsel aan bet brood niet deugdelijk is gebleken, omdat de haverdoppen, die rijk aan kiezelzuur zijn, prikkelingen van maag- en darmwand te voorschijn roepen, en aan leiding tot verschillende ziekten geven. Daaren tegen is men er in geslaagd, uit gepelde en gepolijste haver een ideale rempla?ant van rijst te bereiden, de zoogenaamde haverrijst, die zich kenmerkt door een hoog vetgehalte, en binnenkort in den handel zal komen. Cacao is zoowel een voedings- als een genot middel de in den laatsten tijd veelvuldig geconstateerde toevoeging van cacaodoppen is geen vervanging, maar een vervalscbing, daar de fijngemalen cacaodoppen grootendeels uit cellulose bestaan, die onverteerbaar is. Meng sels van invertsuikerstroop met 10 al2pCt. cacao komen als chocolade in den handel. Als vervangers van de koffie komen de meest verschillende surrogaten voor, die onder hun juiste benaming toegelaten worden, hoewel ze met de koffie alleen de bruine kleur van het aftreksel en niet de opwekkende uit werking van de kaffrïne gemeen hebben. In plaats van de thee worden bladeren van braam bessen en aardbeziën aanbevolen, waarvan het aftreksel zeer smakelijk is. Ook maté kan de thee zeer goed vervangen, maar ook de voorraad daarvan is helaas zeer gering in Oostenrijk. Maandbl. t. d. Ferv. Hurk v. d. Johannes A. van Andela, Groote Dij lakker. Keilman Johannes H. en gezin van Duitsch- land, Groote Dijlakker. Vos Anke van Sneek, Weeshuis, Kerkstraat. Mulder Gerrit van Haarlem bij Tj. H. de Jong, Kerkstraat. Eekhof Catharina J. van Bouma, Apotheek. Bezembinder Johan D. de Jong, Kampen. Dijkstra Trijntje van Barradeel bij De Lelie, Dijkstraat. Harkema Artje van Arnhem b. d. moeder, Kerkstraat. Jongsma Douwe van Dokkum bij Sj. Couperus, St. Janspoort. Albada Jelgersma Philomena H. M. van Leeuwarden bij J. Albada Jelgersma, Kleine Dijlakker. Teuling den Johannes J. van ’s Hertogenbosch bij T. de Jong, Kerkstraat. Hiemstra Hendrik en gezin v. Oostdongeradeel, Parkstraat, G. 191. Bruinsma Wilhelmina van ouders, aan boord. Sijbrandij Theodorus van ouders, Cnossenlaan. Buikstra Anne van Alkmaar b. d. ouders, Gleibakkerij. Jong de Djurre van Laad en Zaad. Laan van der Klaaske ouders, Nieuwmarkt. Boer de Jantje van Kerkstraat. Spoel van der Arjan van Leeuwarden, b.d. ouders, Gr. Kerkhof. Schaaf van der Sjoerdtje van Hennaarderadeel bij W. E. Reitsma. Grabowskij Stanislawa van Duitschland bij R. Slippens, KI. Kampen. Kamstra Anna van Duitschland bij R. Slippens, KI. Kampen. Ysselstein Pieter en ouders, Gr. Zand. levensmiddelen voor meer geregeld plaats algeheele onderbreking lang niet denkbeeldig is, voelt ieder, dat onze bodem meer zal moeten opbrengen om gebrek aan voedsel te voorkomen. De Regeering ging voor en beperkte de vrije teelt van i voedsel geen voornamelijk Het daardoor dan voor voedergewassen voor beschikbaar. Algemeen wordt echter ingezien dat dit niet voldoende zal zijn, en er wordt dus overal op vermeerdering van bouwgrond aangedrougen. Ook de Gemeente Bolsward zag dit in, waarom door onzen Burgemeester een com missie van advies in het leven werd geroepen, teneinde na te gaan of in deze gemeente geen land was, geschikt om als tuingrond in exploitatie te brengen, ter verkrijging van levensmiddelen, en wel vooral zulke, welke het best en meest als voedsel dienen. Deze commissie is er in geslaagd gronden te vinden, welke dus ter beschikking kwamen van die inwoners der Gemeente, welke tijd en liefhebberij hebben om een perceel wbouw” op een behoorlijke wijze te bewerken en te onderhouden. Alle perceelen zijn reeds uitgegeven, en nu romt het werk voor de huurders aan. Dit werk valt op zulke nieuwe perceelen echter niet mee. Zij, die daarmee een weinig op de hoogte zijn, zullen dit met mij getuigen. Herhaaldelijk komen er dan ook al huurders bij mij om te vragen: Hoe moet ik spitten? Hoe moet ik dat geploegde land bewerken Hoeveel van dit of dat heb ik noodig voor mijn perceeltje? En dergelijke vragen meer. Het is voor mij zeer moeilijk en tijdroovend iedereen van advies te dienen, vandaar dat ik mijn toevlucht neem tot de plaatselijke bladen, om langs dezen weg te trachten voor iedereen het tuinieren mogelijk te maken. In de eerste plaats dienen wij dan te weten welke gewassen het gemakkelijkst zijn te ver bouwen en tevens welke het best beantwoorden aan het doel om voor het gezin een behoorlijke winterprovisie te leveren. Daarvoor zou ik in de eerste plaats aan raden peulvruchten (boonen, erwten, capu- cijners) in de tweede plaats aardappelen, in de derde plaatskoolsoorten, bieten, uien, enz. Kan er nog wat anders bij, daar is niets tegen, maar het noodigste eerst. Om deze gewassen te kunnen verbouwen, hebben we allereerst noodig gereedschap. Men moet zich dus aanschaffen een schop (terpboor of puntlodde), een tuinhark, een kool- houwer, een schoffel, een klein soort ballast- schep en een pootlijn. Om goed te kunnen werken, moet het gereedschap steeds in goeden staat zijn. Men doet dan ook bet best door alles van goede kwaliteit te koopen, maar vooral ook moet men het goed onderhouden. Gereedschap, dat gebruikt wordt, is glad of blank, maar het roest heel spoedig als het eenigen tijd moet staan. Daarom moet het na ’t gebruik terstond gereinigd en afge droogd worden. Moet het langen tijd rusten, dan wordt het met een weinig vaseline inge smeerd. Met voor een dubbeltje vaseline spaart men gauw eenige guldens uit, terwijl men met goed onderhouden gereedschap gemak kelijker werkt. Men moet het ook nimmer buiten laten staan. Opbergen dus JOH. JONKER, Stadstuinier. Wordt vervolgd. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1