lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Donderdag 19 April. 32. 1917. Verscrujnt Donderdags en Zondags. 56sta Jaargang. VOOR Afzonderlijke Wie betaalt? aan een BINNENLAND. Het wordt ernstiger. f van zou ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgt ns 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. waarop de vrede zal komen, nog voorspelling wagen? Wij zullen in Nederland moeten woekeren met onze voorraden levensmiddelen. Doch ook met den bodem, daar anders de ellende niet te overzien is. In tal van bladen worden reeds wenken gegeven over de bearbeiding van den grond, ten dienste van de teelt van boonen en groenten. Meer en meer ziet ons volk in, dat er bereikt moet worden, wat maar eenigszins te bereiken is. Door spaarzaamheid eenerzijds en opvoe ring der productie anderzijds, moeten wij trachten ons door den kwaden tijd heen te slaan. lede^ heeft een taak. Nalatigheid is een misdaad tegenover de samenleving. Vrij Friesland. In de laatste maand is de toestand er in ons vaderland niet beter op geworden. In tegendeel, het 'begint van alle kanten te nijpen. Het broodrantsoen ingekort. Brandstoffen telkens schaarscher, hier en daar zelfs niet te krijgen. Petroleum mag niet meer verkocht worden. Gas niag in beperkte mate gebruikt worden, zoolang de voorraad strekt. Aardappelen slecht en haast niet te krijgen. Waarlijk het spook der ontbering grijnst ons tegen. Wij hebben aan den. oorlog geen sikkepit schuld; wij doen ons best om met alle Staten in vrede en vriendschap te leven. Daarvoor laten wij heel wat over onzen kant gaan, daarvoor hebben wij heel wat erger nissen in te slikken. Engeland houdt onze voorraden vast; Duitschland torpedeert onze schepen, als ze reeds bijna onze kust hebben bereikt. Hoe wij ook in de toekomst trachten te staren, het wordt steeds donkerder. Want de oorlog wordt voortgezet, telkens heftiger, telkens uitgebreider. Zouden wij er toch nog tusschen raken? Mr. Troelstra heeft iets medegedeeld over een noodzakelijk optreden van onze mili tairen aan de Oostgrens. De ongerustheid neemt toe. Wel zijn de tijden zorgvol, ’t Is alles onrecht en verschrikking wat wij rondom ons zien. Verbetering in den toestand is niet te wachten, zoolang de oorlog duurt. Maar wie durft zich ten aanzien van het tijdstip, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Als alle indirecte, belastingen zal dit soort accijnsen, waarvan er wel een menigte zullen volgen, worden afgewenteld op de verbrui- kers. De prijs van het artikel zal minstens met het bedrag van den accijns worden verhoogd. Alle kolengebruikers betalen dus mee. Niet alleen de Duitsche, maar ook de Denen en de Nederlanders, die Duitsche steenkolen gebruiken. Dit zou alleen dan niet het geval zijn, indien we onze steenkolen goedkooper en in voldoende hoeveelheden van elders zouden kunnen betrekken. Maar daar dit al zeer onwaarschijnlijk is, zullen wij mee betalen aan Duitschland’s rente en aflossing. De prijs van de steenkolen zal echter niet alleen worden verhoogd met het bedrag van den accijns. De arbeiders in de mijnenLzullen belastingen betalen en al hun uitgaven voor het levensonderhoud zullen hooger zijn: hun loonen zullen moeten worden verhoogd. Het hout zal duurder zijn en het ijzer en de honderden andere dingen, die de mijnen noodig hebben. Ook uit dezen hoofde zullen de prijzen der steenkolen hooger blijven dan vóór den oorlog het geval was. Een zelfde redeneering geldt voor schier- alle producten, die Duitschland voortbrengt. Voor zoover het binnenland die producten gebruikt, betaalt de Duitscher ook in den prijs dier producten mee aan de rente en aflossing van de staatsschuld; voor zoover die producten naar het buitenland gaan, betaalt ook de buitenlander daaraan mee. Ook het omgekeerde geldt. Ook onze belastingen zullen stijgqn, directe en indirecte. Het leven zal duurder blijven dan het in 1913 is geweest al blijven natuurlijk niet de enorm hooge prijzen van thans en dit zal zich uiten in den prijs van onze voortbrengselen: boter en kaas zoowel als schepen en katoentjes. De gebruikers van deze producten, van de geëxporteerde dus de buitenlanders, betalen mee aan rente en aflossing van de Nederlandsche staatsschuld aangegaan in dezen -mobilisatietijd. Zoo is het ten aanzien van schier alle artikelen en overal. Ieder volk alleen be taalt niet, wat zijn regeering alleen heeft uitgegeven, maar de gezamenlijke volkeren betalen de kosten van het krijgsbedrijf in zijn geheel. De verbruiker dat is iedereen betaalt. Vrij Friesland. Harlingen. Duitschland koopt geen mos selen meer en daardoor is de prijs zoo gedaald dat het bedrijf niet meer loonend is, hoewel er vroeger een goed daggeld mede verdiend werd. Als een voorbeeld hoe weinig mosselen heden waard zijn kan daaruit blijken dat partijen van de hand werden gedaan tegen 25 cents, de 100 K.G. Jammer dat men in ons land over het algemeen niet op mosselen gesteld schijnt, want het is een goed en goedkoop voedsel. O. N. Heerenveen. Bekend is dat door Schoter- lands raad eenigen tijd geleden besloten is tot afschaffing .der kermissen in de gemeente. Wat die te Heerenveen betreft, heeft dit besluit ’n eigenaardige toestand in het leven geroepen. We nemen aan, dat eveneens bekend is, dat Heerenveen verdeeld is in drie ge meenten en alzoo in het eene deel wel, in het andere geen kermis mag worden gehouden. Nu juist geen kermis in den juisten zin, maar 't lijkt er iets op. Schoterland had met den carousselhouder Chafflaire een drie jarig contract afgesloten, welk contract door bovengenoemd besluit is verbroken. (Deze kwestie zal zeker in een eerstvolgende raads vergadering wel ter sprake komen). Van de gelegenheid gebruik makende, dat nu bet Heerenveensche publiek allicht de kermis- centen in den zak mocht houden, heeft een andere carousselhouder nu getracht daar uit munt te slaan, door zich een staanplaats te veroveren in de Schans (Haskerland), waar nu a.s. Woensdag het kermislievend deel onzer natie naar hartelust kan draaien. Wij vragen ons af, is dit nu wel goed te praten, waar in de eene gemeente tot af schaffing wordt besloten, dat dan in een buurtgemeente de zaak aan een concurrent als 't ware wordt overgedragen. Billijkheids halve moest aan dezen carousselhouder zooiets nu ook niet worden toegestaan. O. N. Achlum. Vanaf heden 16 April wordt de levering van electriscbe stroom voor licht en krachtgebruik door de electrische centrale Arum- Witmarsum-Pingjum Achlum al weder ver minderd. 's Nachts zal in het vervolg vol strekt geen electrische stroom worden gegeven. Alleen voor twee halve nachten kunnen de bakkers er nog van genieten. We raken hier met het een en ander vast. Brandstof is bijna en verkrijgen. Met geld men veel doen, maar niets. Midlum 5 pondemaat werd voor f 1700 en nu Wel een prijzen komst. O. N. Minister Treub en de ouderdomsrente. In de Zaterdagavond verschenen Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de begrooting van Finan ciën, deelt minister Treub mede, dat zijn standpunt in zake het verband tusschen Ouderdomswet en Pensioen belasting (welk verband naar men weet in Januari 1916 tot zijn aftreden leidde) niet is gewijzigd. De minister voegt hieraan echter toe, dat hij „thans niet meer de verantwoordelijkheid van de wet op de ouderdomsrente draagt (de sociale verzekering is bij Waterstaat onderdak) en, nu het ontwerp door de Tweede Kamer onafhankelijk van de kosten-berekening is aangenomen, de behandeling der daardoor voor er nog een en petroleum in het geheel niet te en goede woorden kan in dezen tijd volstrekt O. N. Een stuk bouwland van ongeveer voor eenige jaren gekocht verhuurd voor f 1500. bewijs dat men rekent op hooge van landbouwproducten in de toe- Dynamiet-aanslag Zondagavond is een dynamietpatroon ge worpen in den kelder van het huis, bewoopd door den burgemeester van Heer Eug. van Oppen. De patroon spatte om kwart voor tien met een vervaarlijken slag uit elkaar. Ramen zijn stukgeslagen, deuren uit haar hengsels gelicht en verdere verwoestingen aangericht. Gelukkig werd niemand gedeerd. Men denkt algemeen aan een wraakneming uit arbeiderskringen voor de toepassing te Heer van de Distributiewet. N. v. d. D. De oorlog heeft, naar de niet zoover uit- eenloopende schattingen van verschillende zijden aan directe uitgaven nu al ongeveer 200 milliard'gulden gekost. 200 Milliard guldenhet klinkt wel als een heel groote som. Maar we kunnen niet bij benadering begrijpen, wat dit bedrag wel beteekent. Prof. Treub heeft onlangs gepoogd daar van een idee te geven: Als geheel Duitsch land, het land zelf, de fabrieken en wonin gen, de spoorwegen en andere kunstwerken met alle eigendom van alle Duitschers den aardbodem werd weggevaagd, dan óók ongeveer 200 mi.lliard gulden verloren zijn. Alle bezit van vele Nederlanders samen, in landerijen, fabrieken, goud, edelgesteenten en andere goederen, is nauwelijks voldoende om gedurende anderhalf jaar de rente te betalen van een bedrag van 200 milliard gulden. Zoolang er goud gedolven wordt, is er voor een bedrag van ongeveer 100 milliard gulden verzameld, de helft dus van de nu reeds door den oorlog verslonden kosten. En nog gaat het door, allicht nog maanden Er zullen nog meer milliarden worden uit gegeven voor het onderhoud van legers en vloten, en na den vrede komen de milliarden voor het herstel van wat de oorlog zal hebben yerwoest daar nog bij. Europa zal verarmd zijn. De verschillende landen zullen de rente en aflossing van de aangegane schulden hebben te betalen want deze oorlog is in hoofdzaak „gefinanciëerd” door het aangaan van leeningen. Als de regeeringen voor de taak zullen worden gesteld de millioenen bijeen te brengen, voor de betaling van rente en aflossing der enorme staatsschulden, dan zullen zij wel in de eerste plaats denken aan eene zeer belangrijke bezuiniging op de uitgaven voor oorlog en marine. Indien de vrede een nieuw Europa schept, waarin het gevaar voor nieuwe oorlogen tot een minimum zal zijn beperkt, dan zal die bezuiniging mogelijk zijn en dat zou wellicht een van ’de* weinige gelukkige gevolgen kunnen zijn van dezen wereldbrand. Maar ook dan nog zullen de volkeren enorme bedragen per jaar aan belastingen hebben te betalen en tal van schrijvers in Duitschland betoogen dan ook, dat Duitsch land niet kan uitscheiden met vechten vóór het op zoodanige wijze heeft overwonnen, dat het zijn tegenstanders een reusachtige ■oorlogsschatting zal kunnen opleggen. Zij, die zóó redeneeren, meenen blijkbaar dat elk der bij den oorlog betrokken vol keren en dat zijn ook de neutralen zijn eigen'lasten zal dragen; dat de burgers van Duitschland bijv, zooveel meer zullen hebben te betalen dan wij, Nederlanders, omdat de uitgaven voor den oorlog per hoofd in Duitschland zooveel hooger zijn geweest en zijn, dan hier te lande. Maar dit is lang niet in die mate het geval, als velen zich voorstellen. Laten wij bij Duitschland, als voorbeeld, blijven. Het Duitsche volk zal na den oorlog stellig zeer hooge bedragen aan directe.belas tingen te betalen krijgen en, daar die zeker niet genoeg zullen kunnen opbrengen, boven dien aan indirecte belastingen. Of daaronder de invoerrechten een belangrijke plaats zullen innemen, dient afgewacht; indien de 'vredesonderhandelingen in de richting gaan wan het pacifistische minimum-programma, :zoodat naar internationalen vrijen handel aal worden gestuurd, zou dit niet het geval aijn. Maar in het complex belastingen zullen ■de indirecte wel een groote rol moeten spelen. Veel hooger toch dan 20 pCt. van ihet gemiddelde inkomen zal men wel ner gens met de directe belastingen gaan en in Duitschland zal dit onvoldoende zijn, om de rente en aflossing der geleende milliarden te betalen." Reeds nu is men daar begonnen .met de heffing van indirecte belastingen; 300 heft men er een soort accijnsopsteenkool. noodzakelijk geworden voorziening in de kosten aan te dringen.” Hiermee is deze kwestie voor de naaste toekomst van de baan. Het ontwerp zal namelijk zoo goed als zeker in' den eersten tijd niet door de Eerste Kamer worden be handeld. De regeering moet trouwens nog altijd haar Memorie van Antwoord inzenden. Inbraak in een pastorie. Zondagmorgen is ingebroken in de pastorie van de Oud-Katholieke kerk Achter Claren- burg. Terwijl de pastoor, aldus meldt het U. D., in de kerk de godsdienstoefening leidde en zijn huisgenooten zich eveneens in de kerk bevonden, zijn dieven binnengeslopen, door het gangetje, dat van de Mariaplaats voert naar de woning van den pastoor. De daders hebben een raam weten open te schuiven en zijn zoodoende in huis gekomen. Zij hebben blijkbaar zeer goed geweten, hoe lang zij zoo ongeveer ongestoord aan het werk konden blijven; geen kamer in de pastorie hebben zij onbezocht gelaten. Alle kasten werden opengebroken; kleding stukken, die in kastèn hingen, werden ge ïnspecteerd. In het schrijfbureau van den pastoor vonden de dieven gelddaar lag ge deeltelijk privé eigendom, gedeeltelijk voor de armen en gedeeltelijk met bestemming voor een boekenfonds een som van f 260. Een ijzeren kist, toebehoorende aan het kerkbe stuur werd geforceerd, maar bevatte alleen papieren. Daar hebben de dieven niet aange durfd, uit vrees, dat effecten hen later zouden kunnen verraden. Sieraden hebben zij kalm laten liggen; in een der vertrekken lag een gouden horloge met ketting, maar dat is op zijn plaats ge bleven. Evenzoo een gouden kap, toebehoorende aan de huishoudster. De hond, die in huis was, heeft niet geblaft. De dieven hebben de pastorie weer verlaten door de keukendeur, die achter Clarenburg uitkomt. Van de daders geen spoor. De distributie van groenten. Naar Het Volk meldt, is de voorraad kool der Groentencentrale zoo goed als uit geput, zoodat de distributie binnenkort zal moeten worden gestaakt. De groentencentrale beschikt nog wel over tienduizenden bussen geconserveerde spinazie, die tegen billijken prijs aan de gemeentebe sturen worden afgegeven. Maar er wordt veel te weinig van besteld. Aan een koude courant. Delft heeft een week lang zonder brandstof gezeten. Ook de redactie van de Delftsche Courant heeft daarvan te lijden gehad. De redactie schreef de volgende ontboezeming neer. „De toon van ons blad zal heden en de volgende dagen misschien wat koeler zijn dan gewoonlijk, omdat de redactie in de kou zit en met stijve kleurrijke vingers de pen poogt vast te houden. We hebben op verschillende manieren beproefd de koude te verdrijven, door vurige toespraken te houden, door vlam mende gedichten te lezen, door blakende vaderlandsliefde, door vurige kolen op eikaars hoofd te stapelen, door in woede te ontbranden, door vurige blikken, door elkaar bet vuur uit de oogen te slaan, ’t baatte niets. De temperatuur bleef tegenover al deze pogingen gereserveerd en koel. Ijselijk koel. We zagen aankomen, dat we van een koude kermis zouden thuis komen en overwogen, dat we nog wel voor een heeter vuur zouden komen te staan in de komende maanden. Doch nu konden we eerst recht de waarde en beteekenis begrijpen van het spreekwoord „Eigen haard is goud waard,” dat nu gewijzigd dient te worden in „Warme haard is goud waard.” „Morgen zullen we ’t eens probeeren met het lezen van „Lentezangen”. Misschien dat een met gloed voorgedragen gedicht, „De lieve lente is gekomen” suggestief werkt. „Hoe raken we uit den brand in den brand?” Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1