ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 33. Verscmjnt Donderdags en Zondags. 1917. 56sta Jaargang. lllöEKCULUStBLütM 1917. IS THANS Tuinbouw. VOOR Zondag 22 April. k BINNENLAND. April 1917. in. INGEZONDEN. 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S Klein, HARLINGEN. Bolswardsche Courant Afzonderlijke KLEIN’S THEE l zeer zoo- (Buiten verantwoordelijkheid der^Redactie.)^ bouwd zal worden, men niet uit het bleek slechts met wei- Er zijn een hond bet lijk moet Vermoedelijk reeds eeni- Van de bovenkleeding de schoenen en kousen van het graf lag Geachte Medeburgers De dag, waarop de tuberculosebloem jaar lijks wordt verkocht, nadert weer. Het is de dag, waarop heel Nederland staat in het teeken der tuberculosebestrijding. Dien dag geen verschil in partij, richting, rang of stand, allen dragende het symbool van naastenliefde en christenplicht. Onnoodig, U op te wekken, uwe gave voor een bloempje te offeren; minimum prijs 10 cents. De besturen der Groene Kruisverenigingen kunnen weer rekenen op de welwillende hulp der dames, die jaarlijks hare zeer gewaardeerde diensten bewijzen bij den verkoop der bloempjes. Namens de Besturen der Groene Kruis- vereenigingen Bolsward” D. TERHENNE, Voorzitter. N. HAIMA, Secretaresse. „Hennaarderadeel” Ds. J. P. KLAARHAMER, Voorz. P. de VRIES Jzn., Secretaris. Bolsward, Wommels, kwaliteit aan te schaffen, en zulks kan men doen, door bij vertrouwde firma’s te koopen. In onze stad zijn mij twee zaadhandelaren bekend, die hunne zaden van zeer vertrouw bare firma’s betrekken, n.l.: Van der Zee en Van der Weide, bloemisten, die het hebben de firma Sluis en Groot te Enkhuizen van de firma Turkenburg ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Groningen. Men zal zich herinneren dat de 28-jarige mej. Janssen op den 21en Sept, van het vorige jaar op klaarlichten dag plot seling verdwenen is. Zij was zooals men weet op haar rijwiel naar Paterswolde gereden en werd sindsdien niet weer gezien. Ondanks al de pogingen ingesteld door de politie om eenig spoor van mej. Janssen te ontdekken, bleef haar verdwijnen een geheimzinnig raadsel. Gisteren ontdekte een werkman, die bezig was enkele denneboomeu om te hakken in het boscbje voorbij de plas, even vóór het Familiehotel, op een afstand van ongeveer 25 meter' van den weg het bovengedeelte van een ontbloot vrouwenlichaam, dat in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerde. Bedoeld boscbje is dicht begroeid met lage dennen en wordt ’s winters slechts bij uit zondering bezocht. De man, die deze afschuwelijke vondst deed, gaf onmiddellijk kennis aan de politie, waarna de commissaris en de inspecteur van de recherche en naar wij vernemen ook het parket zich derwaarts begaven. Het lijk werd opgegraven en nig onderkleeding te zijn bedekt, aanwijzingen, dat hebben losgewoeld, geu tijd geleden, waren alleen nog aanwezig. In de nabijheid een opgerolde blauwe werkmanskiel. De gedachte aan een afschuwehjken lust moord rijst reeds uit bovenstaande gegevens. In deze gedachte wordt men versterkt, omdat bet bij dit boschje is geweest, dat indertijd een paar kinderen hebben gemeend hulpge schreeuw te hebben gehoord. De politie uit Groningen heeft toen met de grootste nauw gezetheid het bosch afgezocht en ook de Rijksveld wacht te Eelde deed dit met behulp van politiehonden echter zonder resultaat. Thans is door toevallige omstandigheden het moeilijk herkenbare lijk ‘gevonden. Uit de schoenen en kousen kon de identiteit worden vastgesteld. In de nabijheid van het lijk heeft uien niets kunnen vinden van de vermiste kleedingstukken. Het lijk is ter schouwing vervoerd naar het lijkenhuisje te Eelde, terwijl het parket uit Assen het onder zoek voortzet. De deelneming in dit tragische geval wordt te grooter, naarmate men de bijzonderheden weet van den toestand waarin eindelijk het lijk is gevonden. O. N. Een gewild artikel. Men deelt mede, dat gisterochtend} een waggon met petroleum uit Duitschland aan het stationnetje Laan van Meerdervoort in Den Haag gerangeerd werd. De wagen trok enorm de belangstelling van het publiek, dat het geval bleef bekijken en bepraten, alsof het iets heel bijzonders ware. Men had er wel op willen aanvallen. Vad. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgtns 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. van en J. Lemstra, die te Bodegraven bestelt. Van het zaaien zelf is veel te zeggen, doch om niet te wijdloopig te worden, zal ik slechts aangeven hoe diep het zaad ongeveer onder den grond moet. Deze diepte is in ’t algemeen 2 of 3 maal zoo groot als de dikte van de korrel bedraagt. De hoeveelheid zaad, welke men noodig heeft, zal ik voor enkele gewassen aangeven. Per 10 M2. is noodig: van koolsoorten gram, wortelen 20 gram, winterwortelen 10 gram, uien 15 gram, prei 15 gram, snijselderij 10 gram, peterselie 10 gram, radijs 50 gram, kropsla 15 gram, sla- stamboonen (dubbele witte) 1 H.Gr. idem enkele witte ^2 H.Gr., snijstamboonen 1 H.Gr. bruine boonen 1 H.Gr., groote boonen U/2 H.Gr., erwten 1 H.Gr., aardappelen 1 K.G. JOH. JONKER, Stadstuinier. Wordt vervolgd. Westergo, 17 April. Namens den Bond van Zuivelfabrieken is onder de werkgevers een circulaire verspreid, om als maximum loon voor den a.s. hooioogst f 25 per week plus den kost te bepalen. Stavoren, 19 April. Het mosselpellen, dat hier reeds een grooten om vang had aan genomen, zoodat werkkrachten uit andere plaatsen naar hier kwamen, is thans plotse ling gestaakt. Naar we vernemen is hiervan de oorzaak, dat Duitschland geen mosselen meer betrekt. Voor wij van de grondbewerking afstappen, dient eerst nog iets gezegd te worden van de bemesting, daar deze in nauw verband staat met de verbetering van den grond. Door bemesting tracht men den bodem terug te geven wat er door de voorgaande gewassen aan onttrokken is. Wie te weinig mest, kan geen goeden oogst verwachten. Wie te veel mest, doet eveneens verkeerd, omdat op de lichte gronden bet overtollige plantenvoedeel wordt weggespoeld, terwijl op de zware gronden, die niets verloren laten gaan, de gewassen te geil worden. Daarbij komt nog, dat het geld aan te veel mest besteed, renteloos ligt of weggegooid is. Wanneer men met voordeel wil bemesten, moet men eerst weten waaruit onze planten zijn opgebouwd en welke voedingsstoffen in den bodem ontbreken. Alle planten zijn opgebouwd uit koolstof, waterstof, zuurstof, kiezel, chloornatrium, zwavel, ijzer, magne sium, kalium, kalk, phosphor en stikstof. Voor de eerste drie grondstoffen behoeft niet gezorgd te wordende planten onttrekken de koolstof aan het koolzuur uit de damp kringslucht, de waterstof eq de zuurstof aan het water. Verder komen in alle gronden kiezel, chloornatrium, zwavel en ijzer in genoegzame hoeveelheid voor, met deze stoffen behoeft bij de bemesting dus geen rekening te worden gehouden. Magnesium behoeft maar hoogst zelden te worden aangevuld, kalium, kalk, phosphor en stikstof zijn de vier stoffen, die geregeld door bemesting in den bodem gebracht moeten worden. Men kan dit doen door middel van kunstmest of natuurmest. In Bolsward, waar men zeer gemakkelijk aan natuurmest kan komen, nl. de koemest, en waar we ook weten dat de koeien goed gevoerd worden, immers bet hooi uit onzen omtrek is van Joure De veehouders in wijden omtrek hebben den Zomertijd in hun bedrijf niet geaccepteerd, ze melken op de oude gewone tijden. De nieuwe tijd aldus redeneeren ze is een verkrachting van de natuurlijke tijdaanwijzing ten behoeve van die klasse van menschen, die den gouden morgen stond in bed doorbren^en en 's avonds tot diep in den nacht op zijn. Wij zeggen ze verder gebruiken den dag in zijn geheel, staan ’s morgens met of even voor de zon op en beëindigen onze dagtaak als de zon ter kimme gaat. Maar nu ons voegende naar den nieuwen tijd zouden we vóór zons opgang moeten beginnen en ver voor zons ondergang moeten eindigen. En dat zou nog zoo erg niet zijn we willen ons wel graag ook schikken naar omstandigheden maar het is beslist een nadeel voor ’t bedrijf. Het vee is aan den ouden natuurlijken zomertijd gewend en geeft op de oude melkuren ’t best. Komen we een uur vroeger, dan worden ze in hun rust gestoord en kunnen voor melktijd zooals anders niet eerst een grasje pikken en wat bijkomen. Een koe is geen machine, dat vergeten de menschen die buiten het boerenvak staan te veel. En dan een uur in den zomer vroeger naar ’t hooiland, als alles nog koud en vochtig is en een uur vroeger er uit als er nog veel te doen is te gek om van te praten. Daarom zoo zeggen ze hebben we maling aan den z.g. nieuwen of zomertijd. De boeren konden wel eens gelijk hebben. Jouster Ct. nog een wenk voor de huurders nieuwe perceelen. Dit jaar is daarop geen mest noodig. Nieuwe grond of „greide” bevat in deze streken voedsel genoeg voor twee jaar cultuur. In nauw verband met de bemesting staat de wisselbouw. De verschillende groente soorten nemen.niet alle in dezelfde mate de voedingsstoffen uit den grond. Daarom is het van belang dat dezelfde gewassen niet direct weer op dezelfde plaats verbouwd worden. De verandering van gewassen noemt men wisselbouw. In den landbouw kan men dit vollediger toepassen dan in den tuinbouw. In de laatste worden meermalen gewassen tijdeljjk op dezelfde plaats verbouwd, terwijl toch de planten zeer uiteenloopende eischen aan den bodem stellen. Bij de bemesting dient er rekening mee te worden gehouden, wat er op den akker ge en bij de beplanting mag oog verliezen wat er het vorig jaar op die plaatsen is verbouwd geworden. Voor bladgroenten bijvoorbeeld moet men sterk bemesten, aangezien deze groenten hooge eischen stellen, vooral wat betreft het stikstof- gehalte van den grond. Peulvruchten stellen daarentegen minder hooge eischen, zij bezitten het vermogen om zelf in hun behoefte aan stikstof te voorzien. Op de plaats waar het eene jaar bladgroente (salade, andijvie, kool, spinazie enz.) als hoofd- gewas is verbouwd, kan men het volgende jaar met succes peulvruchten (boonen, erwten, capusyners) verbouwen. Zoo kunnen we door gaan met voorbeelden, doch hierom denke men steeds, men moet de tijdruimte die er verloopt tusschen de kweeking van een gelijk gewas op hetzelfde perceel zoo groot mogelijk nemen. Verder is de wisselbouw nog van zeer veel belang met het oog op verschillende plantenziekten. Wanneer men enkele groentesoorten lang achtereen op dezelfde plaats verbouwt, treden er vaak ziekten op, die de verdere verbouwing er van onmogelijk maken. Men noemt dit dan de „moeheid” van den grond. Direct hierbijkunnen we ook de tusschen- cultuur behandelen. Hieronder verstaat men het benutten van den grond, die een zeker gewas, terwijl het nog jong is, open laat. Om dit met voordeel te doen, moet men den aard der gewassen, die men tegelijker tijd en bij elkaar kweeken wil, nauwkeurig kennen. Ook moet men rekening houden met den tijd dien ze noodig hebben om tot volle ont wikkeling te komen, en de keuze zoodanig doen, dat de tusschenplanting het veld heeft verlaten, voor het hoofdgewas er hinder van krijgt. Men past ze zoowel toe bij de tusschen planting als bij het dooreenzaaien van ver schillende gewassen. Men mag dit echter niet overdrijven, want wat men dan aan de eene zijde wint, verliest men aan den anderen kant. Men plant bijv, kool op grond, waar reeds spinazie gezaaid is, kropsla en bloemkool kan men tusschen stok- boonen zetten, pootuien tusschen kool of selderij, aardappelen op een bed of akker en om den kant groote boonen. Sjalotten kan men gebrui ken voor tusschenplanting of als rand om een bed; ze maken weinig loof en zijn vroegrijp. Wortelen, kropsla en radijs kan men dooreen zaaien, de radijs is dan geoogst, eer de wortelen er door gehinderd worden, en de kropsla moet verplant worden. Zoo kunnen we ook hebben boonen en erwten als voorgewas en daarna bijv, boerekool. Vele dergelijke combinaties zouden nog te noemen zijn, doch men leert dit wel zelf bij het bouwen der gewassen, vooral indien men goed op hunne ontwikkeling let. Voor wij overgaan tot de beschrijving der cultures van enkele noodige gewassen, moeten we eerst nog spreken over de onderhoudszorgen en over het zaad. Het- laatste willen wij evenwel het eerst nemen met het oog op den tijd. Wenscht men een goeden oogst, dan is in de allereerste plaats noodig: goed zaad. Men doet dan ook het beste door zich eerste Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 20 April. De werkman B. alhier, die vanmorgen voor een firma aan de loods van het Spoorstation hout loste, kwam danig op zijn achterhoofd te vallen, dat bij door de politie, wijl hij bewusteloos was, per brancard naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd. Sneek, 20 April. Hoe treurig ’t er met de levensmiddelen begint uit te zien, over quantiteit en qualiteit van de aardappelen hebben we hier in de laatste dagen aller minst te klagen. 14 pond per hoofd in de week, 61/2 ct. per kilo en daarbij een vrucht, die boege-» naamd niets laat te wenschen, mein lieb- chen enz. Sneek, 20 April. ’t Is hard te wenschen dat de zoele dagen zoodra mogelijk ’t barre, weer van ’t laatste halfjaar gaan vervangen. Want we zijn hier op moment zoover, dat velen geen anthraciet, geen cokes, geen hout, geen turf, ja geen sikkepit brandstof meer bezitten. En nu ook de petroleum tot ’t verleden behoort, wordt 't potje bij menigen arme nog enkel gestookt op wat hout, dat men hier en ginder gesprokkeld heeft. Voor geld en goeie woorden is ook niets meer te krijgen: Overal leest men: „Uitver kocht”. Sneek, 20 April. Treffende sterfgevallen hadden hier in de vorige week plaats. Bij de familie P. n.l. stierven een paar dagen na elkander 2 zusters en een broer. De eenig overgeblevene van de familie is ook ernstig ziek, hoewel de geneesheer hoopt dezen nog te behouden. Sneek, 21 April. De bijna 75 jarige Marten R. alhier, van beroep veehouder, die eenige maanden geleden door de rechtbank te Leeu warden werd veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf wegens melkvervalsching, is thans, na zich met een request tot H.M. de Koningin te hebben gewend, een boete opge legd van f 200. Joure. Aan de veemarkt op heden Don derdag 19 April waren aangevoerd 123 stuks vee en paarden en 50 varkens, biggen etc. Handel, tenminste in vee, niet vlug, prijzen hoog, doch niet zoo hoog als in dezer dagen gehouden boelgoeden besteed werden, n.l. met de kosten tegen de f 400 voor een goed beest. Jouster Ct. uitstekende kwaliteit, zou ik in hoofdzaak deze mest aauraden. Zij bevat alle vier grondstoffen in voldoende hoeveelheid. Ver mengen we deze mest nog met wat turf- strooisel of strooi, dan bevordert men tevens de poreusheid van den grond, dat wil zeggen, men maakt den grond losser. Over dit bemfstingsvraagstuk is nog veel te zeggen, doch wij willen niet te uit voerig worden. De hoeveelheid, welke men noodig heeft, is een kruiwagen per 10 M2. Nu nog een wenk voor de huurders van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1