Nieuws- en Adv0rt0nti0blad Bols ward en Wonseradeel. No. 34. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1917. ö6ste Jaargang. Ui Donderdag 26 April. EEN KUNSTIGE MACHINE. BINNENLAND. Sneek, 24 April, velen in de laatste dagen voorzit, dat ook onze gasfabriek met uitverkocht, schijnt niet gegrond te zijn. Wonseradeel, 23 stukje wintergranen velden alhier omgeploegd gezaaid met haver, garst, erwten, boonen of aardappelen. VOOR Afzonderlijke E men De vrees, die hier bij een aan voer En dat voeren dank aan Uit de een goeie 14 dagen is ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Bolswardsche Couran* Wat doet het er toe de regeling is toe gepast. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. v. Fr. Lezer, U was toegezegd de beschrijving eener kunstige machine. Is het nog noodig, dat wij onze belofte houden Is het voor den ter dood ver oordeelde wel zoo heel belangrijk te weten hoe de guillotine werkt? Maar iets mogen wij U niet onthouden. Het is het getuigenis van het leed, dat wij gevoelen over het feit, dat het noodlot ons heeft gemaakt tot een deel van het werkzame Den Haag, dat het ons heeft geplaatst bij een dergelijke machine en dat het onze plicht is het handel over te halen. Och, ware het ons in dezen tijd gegeven enkel redacteur te "zijn De Zuivelcourant. Sneek, 24 April. Langs ’s heeren straten zien we hier dag in dag uit en dikwijle ook in den laten avond een schepsel slieren, dat, zonder overdrijving een schandaal voor onze stad is. In gezelschap van haar moeder en haar kind (tot overmaat van ellende is ’t nog een ongetrouwde moeder) bewoont ze een kamer van de stad, een vertrek, dat zoo langzamerhand tot een beestenstal is herschapen. Hedenmorgen werd Lamme Rieke, (onder een anderen naam kennen we baar niet, wijl haar lichaam voor ’t grootste deel is verlamd), met een verbrand lichaam naar ’t ziekenhuis getransporteerd. In baar schamele onderkleeding op een heete stoof zittende, moet zij in brand zijn geraakt. Toen de buren op ’t hulpgeroep kwamen toeschieten, was ’t gansche lichaam van de ongelukkige reeds met brandwonden overdekt. Toch moet de geneesheer, Dr. B. hebben verklaard, dat haar toestand niet levens gevaarlijk is. Sneek. 24- April. Van de gemeentelijke turf, 500000, werden jl. Zaterdag de laatste 50000 onder de turfhandelaars verdeeld. Aangezien dezen bij den verkoop hun klanten den voorrang doen genieten, was het geheele zaakje spoedig aan den man gebracht en konden zeer velen met een nul op het request bij 't vertoonen van hun bon huiswaarts keeren. Wel is de hoeveelheid steenkolen haast gereduceerd tot nul, maar eerstdaags arriveert er weer een vracht van 4000 H.L., waarvan wel zoo lang van zal kunnen worden gebruikt, totdat er nieuwe voorraad komt opdagen. Sneek, 24 April. De geheele aanvoer van kievitseieren, vanaf 3 April tot en met heden bleef verre beneden de 20000. ’t Vorig jaar bedroeg de aanvoer vanaf 28 Maart tot en met 25 April ruim 39700. De hoogste prijs was toen f 1.50, de laagste 12 ct. per stuk. Van dit jaar golden de duurste eieren 60 ct., de laagste, vandaag, 15 ct. bij van ongeveer 12000. Tjerkwerd. Gistermorgen de Controlever. was er verga dering van de Controlever. wUs belang” te Tjerkwerd. Na opening door den voorz. Joh. Bruinsma, te Bolsward, werden de notulen voorgelezen en met een woord van den seer., T. Popma, goedgekeurd, iugekomen stukken bleek, dat benoemd is als controleur, ingaande Mei a.s. de heer T. Bijlsma te Cornjum. 't Verslag van den penningmeester, Sj. Dijkstra, alhier, sloot met een batig saldo van f 47.32 waarbij opgemerkt werd, dat er nog uitgaven waren voor dit jaar. Hierop volgde verslag van den controleur, waaruit we vernamen, dat over het geheel de opbrengsten lager waren, dan verleden jaar. Hoogste melkopbrengst had Joh. Galama, alhier met 4900 K.G. en 3.12 vet per koe. Hoogste boteropbrengst en gem. vet W. de Jong alhier met 4696 K.G. en 3.40 vet. Op voorstel van bet bestuur werd de ver. weder 3 jaren verlengd en tevens een andere regeling van betaling der onkosten- aangenomen. Ook werd ’t bestuur, dat aftrad, weder herkozen. Na nog eenige besprekingen gadering. Heerenveen, 24 April. Een zeker individu tracht in verschillende winkels zijn slag te slaan. Zoo is een manufacturier alhier voor verschillende goederen opgelicht, terwijl een goudsmid te Wolvega tevergeefs uitziet naar bet terugbezorgen van twee gouden horloges. Naar den dader, wiens signalement bekend is, wordt gezocht. Workum, 23 April, De brandstoffennood is hier wel zeer hoog gestegen, wat blijkt uit de bestorming van enkele turfschippers, die hier met eene lading aangekomen zijn. Met karren, kinderwagens en kruiwagens gaat de bevolking er op los om wat van die dure turf machtig te worden. De gelukkige schippers behoeven er niet aan te denken zelf de turf te moeten bezorgen. Hepk. Nieuwsbl. De moord te Paterswolde. De justitie heeft heden opnieuw door een toeval een draad in banden gekregen, die leiden kan tot de ontdekking van de dader(s) van den afschuwelijken moord op juffrouw Jansen. Met de bedoeling om ook eenig geld te verdienen, dat indertijd was uitgeloofd voor het vinden van de vermiste of baar rijwiel, had de arbeider Bonder, dezelfde wiens jongste kinderen een week ha de vermissing kwamen vertellen, dat zij hulpgeroep hadden gehoord, tot zijn oudsten zoon gezegd «laat ons ook eens probeeren of wij wat kunnen verdienen”. En ze waren Zondagmiddag met hun beiden gaan dreggen, niet in den omtrek der plek waar het lijk begraven had gelegen, maar in het meer aan de andere zijde van den weg. De plassen worden namelijk door den weg in twee deelen gescheiden. Aan den rand van bet meer, op meer dan 1000 Meter afstand van het boschje waar Donderdag het lijk werd opgedolven, kreeg de jonge Bonder het rijwiel aan den haa'k. De toestand, waarin het ver keerde, vestigde niet het vermoeden, dat het daar reeds bijna 7 maanden zou hebben ge legen, zoodat men denkt dat de fiets er eerst later moet zijn ingeworpen. Welk een geweldigen indruk deze misdaad op het Groningsch publiek heeft gemaakt, bleek uit de ziekelijke nieuwsgierigheid van hon derden, die het dichte bosch binnendrongen om te komen bij de plek waar het arme meisje werd gevonden. Ingezetenen van Groningen en Paterswolde hebben f 1000 ter beschikking van den officier van justitie gesteld, om uit te reiken aan hem of baar die de(n)-daders kan aanwijzen. Alg. H. Te Leeuwarden zijn door de huis moeders zooveel kookkachels aangeschaft en gascomforen afgeschaft, dat de directie der gasfabriek het noodig heeft geoordeeld er op te wijzen, dat dit wel eens een verkeerde zuinigheid kon zijn, omdat de vraag naar brandstof thans zooveel grooter is geworden, terwijl de moeilijkheden om er aan te komen steeds groeien. De wegneming van den meter zal alleen plaats hebben bij gebleken onwil om te be zuinigen, zoodat de huismoeders zich niet al te angstvallig aan het maximum van 65 pCt. behoeven vast te houden. De N. R. Ct. meldt, dat de American Petroleum Company en de Automaat, Mij. tot détailverkoop van petroleum, eenige hon derden werklieden, als koetsiers, wagenrijders enz., ontslag hebben aangezegd met een op zeggingstermijn van drie en vier weken. Deze maatregel is genomen in verband met arbeids contracten en overeenkomsten. Maatregelen om deze menschen te steunen, zijn in voorbereidirg. Aardappelen. In Friesland zitten nog zooveel aardappelen opgeslagen in de hoopen, dat de eigenaren bij eenigszins zachtere weersgesteldheid zich onge rust beginnen te maken over de qualiteit, die door broeien geheel bedorven kan worden. Hoewel de voorraden ter beschikking van de regeering zijn, hooren de eigenaren niets van een aflevering, terwijl de aardappels noodig uit den grond moeten. sloot de voorz. de ver- O. N. April. Op een enkel na, worden alle graan- en weder opnieuw Er is een kunstige machine uitgedacht de »groote” tijd, waarin wij het genoegen hebben te leven, kenmerkt zich door allerlei inventies en van die machine en hare werking willen wij iets zeggen. De lezer begrijpt al vooruit, dat hij hier aan het begin is van eene technische uit eenzetting en aangezien verhandelingen over technische onderwerpen uit den aard der zaak dor zijn, denkt hij er over, om dit opstel ongelezen te laten. Wij kunnen hem deze gedachte niet kwalijk nemen en wij zullen niet verstoord op hem zijn, wanneer hij de courant terzijde legt, omdat het zijn zaak is. Maar onze zaak is het te schrijven wat wij te zeggen heöben en daarom doen wij het. De tijden, die aan den oorlog voorafgingen, hebben ons heel wat te zien en te genieten gegeven. Wat al uitvindingen werden er gedaan Eerst de aanwending van den stoom, daarna de electriciteit, bet was of het nooit stil zou staan. Het is niet noodig te herinneren aan al de kunstige werktuigen, waarmee geuiaie geesten het menschdom begiftigden en waar door het mogelijk is geworden in razende vaart van de eene plaats van den aardbodem naar de andere te snellen, al naar men wil langs den grond of door de lucht of over of door het water. En dat men van uit zijn huis een gesprek kan voeren met zijn vriend, die midden op den oceaan dobbert en dal nog allerlei andere gelegenheden heeft tot het doen van dingen, waarover onze groot ouders versteld zouden staan als zij ze zagen, nu, dat behoeft hier niet te worden verteld, omdat iedereen het weet. Het gebeurt wel eens, dat iemand een roes heeft en als dat het geval is, moet de oorzaak soms niet altijd gezocht worden in spiritusgebruik. Maar het geval doet zich ook voor, dat een massa menschen tegelijk, soms heele geslachten, in een roes verkeeren. Schiedam en de overige branderijen in de wereld leveren niet genoeg spiritus om daarmee bij een heel geslacht een aanhoudenden roes te veroorzaken, fn zoo’n geval moet er dus een andere oorzaak van vergiftiging zijn. Welke die oorzaak is of die oorzaken, want mogelijk zijn er meer is niet ge makkelijk te zeggen, omdat ze tot dusver nog niet voldoende bestudeerd zijn. Het is een mooi onderwerp van studie voor eenige der vele geniale geesten van onzen lijd. Waarom wij hier dit punt van massale bedwelming aanroeren, ligt voor de hand: omdat bet een verschijnsel is, hetwelk zich in onzen tijd in zulk een mate voordoet, dat het er veel van begint te krijgen dat het de normale toestand is. Wij achten dit een zeer bedenkelijk verschijnsel, want wij vragen ons af, waar het met de wereld heen moet, wanneer dronkenschap, al is ze dan niet veroorzaakt door oude klare of iets dergelijks, de normale toestand wordt? Ons dunkt, dat het een on houdbare toestand wordt,-als de heele wereld tipsy is. Vóór den 1 oorlog deden er zich ook al verschijnselen voor, dieop bedwelming duidden. Wij hebben wel eens gedacht, dat sommige menschen de uitvindingen in het hoofd waren geslagen. Het ingewikkelde van de maatschappelijke verhoudingen,, die met elke uitvinding nog ingewikkelder worden, heeft tot natuurlijk gevolg, dat de menschen meer en meer af hankelijk van elkaar worden. Onderlinge af hankelijkheid houdt de menschen bij elkaar en maakt van het menschdom een éénheid. Die éénheidsidee, die op zich zelf prachtig is, schijnt de menschen in de war te brengen; zij werkt ongeveer als het zooveelste bittertje, dat het denkvermogen uit deo band doet springen. Men begint zich aan allerlei intel lectualistische buitensporigheden over te geven men gaat zoogenaamd de economie bestudeeren en bouwt staathuishoudkundige luchtkasteelen. De bedoeling is niet altijd slecht, soms zelfs heel goed; maar dat we hier met een ziekte verschijnsel te doen hebben, zien de patiënten zelf niet in. De oorlog van onze buren heeft de onder linge afhankelijkheid bij ons volk vergroot. We zitten met ons allen in ons Nederlandsch schuitje en dobberen op de zeer woelige zee. De voorraad proviand en andere benoodigd- heden is uiterst klein. Dat maatregelen ge troffen zijn om dien voorraad aan alle opva renden in gelijke male ten goede te doen komen en zoo lang mogelijk te doen strekken, spreekt van zelf. Maar dat we in het schuitje moeten blijven, dat de zee zoo woelig is en de voorraad zoo beperkt, dat is een nood toestand en nood breekt wetten. De wet, die in dezen tijd noodgedrongen wordt gebroken, is deze, dat bet hoogste goed, hetwelk de mensch bezit, het meest gerespecteerd behoort te worden. Dat hoogste goed is des menschen individualiteit. Er is veel moois in het begripsaarn- hoorigh’eid der menschen, men spreekt met ophef van altruïsme. Wij erkennen de booge beteekenis er van, maar wij zien ook, dat die saamboorigheid niet het resultaat is van altruïstische neigingen, maar enkel een gevolg van de noodzakelijkheid, waarin het mensch- dom zich bevindt. Het is niet de naasten liefde, die de menschen tot elkander brengt, het is de honger. Het menschdom ziet geen kans meer zijn bestaan te rekken, wanneer het niet bijeen blijft. De beschaving, de cultuur of hoe men het wil noemen, heeft den mensch niet veredeld; zij heeft hem in een toestand gebracht, dat de een niet zonder den ander kan. Nu wjj in ons dobberend schuitje zitten en er niet uit kunnen, nu trachten wij den kleinen voorraad te rekken; nu zijn wij gaan regelen. Wij Nederlanders hebben nooit veel werk van regelen gemaakt, wij zijn als de straat jongens, die eik bun eigen gang gaan, zonder zich te bekommeren over stelsels. Ons stelsel is altijd geweest te doen wat we wilden en op de wijze, waarop wij dat wenscben. Nie mand kenden wij bet recht toe zich met onze zaken in te laten. Maar zooals eenzelfde impuls de straatjongens soms bijeen brengt en tot eendrachtig handelen noopt, zoo nood zaakt ons, Nederlanders, de oorlogsnood om onze economische verhoudingen te regelen. Zoo zijn we in ons landje na veel pogingen eindelijk zóó ver gekomen, dat we ons thans kunnen verlustigen in het smaken van de zoete geneugten, die hel Staatssocialisme meebrengt. Geheel zuiver wordt deze leer nog niet toe gepast, maar we zijn al veel vérder dan den voorhof van het socialistjsche gebouw en slechts een enkele schrede hebben we nog af te leggen om ’t allerheiligste binnen te treden. Deze week zijn we begonnen onze boter- affaire naar socialistiscben trant in te richten. Onze leden, d. w. z. de leden van de V. v. Z., hebben we behoorlijk geketend. Dat is het middel tegenwoordig om de menschen precies te laten doen wat men wil. Van uit Den Haag leggen we nu verplichtingen op. We zijn daarbij zeer voorkomendwe hebben eerst gevraagd: naar welken kant wil jelui het liefst geduwd worden En zooals ze nu het liefst willen, zoo worden ze geduwd. D. w. z. zoolang het onze Haagsche regeling niet in de war brengt, zoolang mag A ’t zich laten welgevallen, dat wij hem verplichten zijn boter aan bet binnenland af te staan, B om naar Engeland te leveren en C naar Duitschland. Zoolang het onze regeling niet in de war brengt Want dat is de eigenlijke economische verhouding geworden, dat alle belangen aan de vastgestelde regeling ondergeschikt zijn gemaakt. Den Haag schrijft voor, het land gehoorzaamt. Den Haag is een en al welwillendheid, het wil gaarne ieders belangen in het oog houden. Maar och, er zijn honderden belangen, die Den Haag niet kent en dus niet kan be hartigen. En er zijn honderden andere belangen die met elkaar in strijd zijn en dus ook niet behartigd kunnen worden. En er zijn bovendien weer honderden belangen, die zich niet verstaan met bet eene en allerhoogste belang van Den Haag zelf, n.l. zijne regeling toe te passen. Al die belangen werken verwarrend. Daar zit Den Haag in zijne bureaux en in zijne welwillendheid peinst het hoe te doen, opdat van de tal van belangen, die misschien levensbelangen zijn, zoo weinig mogelijk ver waarloosd worden. En met ontzettende helderheid staat het voor zijn geestesoog geschreven, dat het niet kan, en hoe langer het peinst, des te duidelijker wordt deze waarheid. Totdat het ten slotte, wanhopig, het handel van de machine grijpt en met een forschen slag overhaalt. Het weet, dat het met dien greep hier en daar een rib bij zijne slacht offers breekt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1