Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 35. 1917. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. IS THANS Zondag 29 April. Uit de Raadszaal. 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoöpers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. STADSNIEUWS. Verkiezing Gemeenteraad. Volksconcert. Geslaagd CORRESPONDENTIE. Bolsvardsclie Courant VOOR 5 Cent. KLEIN S THEE ’t besluit van 1 Febr. j.l. Wtot het aangaan en j de raadsleden. de Volks- Vergadering op Vrijdag 27 April 1917. voor kennisgeving aan- voor kennisgeving. van Ged. Staten, houdende 2 kohieren van schoolgeld. van ’t Gast- ADVERTENTIEPRIJS17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Wegens gebrek, aan plaatsruimte, komt bet slot van het artikel //tuinbouw” in ’t volgend nummer. kan worden, ook de heer Keikes. 7. Voorstel B. eener geldleening Om den aankoop van ’t land huis te kunnen betalen en de Cubaarderbrug, Blijkens achterstaande advertentie is de verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, bepaald op Maandag 14 Mei a.s. Ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Juliana, zal het Muziekkorps //Bols ward,” a.s. Maandagavond 8 uur, het eerste volksconcert geven, in de verplaatste tent. Mocht het te koud zijn, dan zal een tournée door de stad gemaakt worden. voor het onderwijzers-examen, onze stadgenoot de heer R. Bijkersma. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar Deze vergadering, met een agenda van een achttal punten die er op ’t oog nog al onschuldig uitzagen, had de verwachting gewekt, dat het wel spoedig er mee zou losloopen. Die verwachting is niet geheel uitgekomen, ’t was reeds negen uur, eer de hamer van den Voorzitter het einde aankon- digde. Een punt, de hoofdelijke omslag betreffende, viel zeer uit de gis, wijl daarbij de tongen nog al losraakten, doch er ging ook een heele dosis stukken aan de agenda vooraf, ’t Toeval wilde dat de vergadering eerstens wat laat aanving, dan was er een treurige herinnering en herdenking van ’t overleden raadslid, maar vervolgens een legio ingekomen stukken en tenslotte ook nog een toegift, dat een en ander maakte, dat er met de behandeling twee uren gemoeid waren. Tegenwoordig waren bij opening 9 leden, de heer Eerdmans kwam iets later dus toen 10 leden present. Afwezig waren de heeren Eisma en Öosterbaan, terwijl er een vacature is. De Voorzitter deelt mee dat den 24 Maart is ingekomen een schrijven van den heer A. Vis, dat hij wegens voortdurende ziekte genoopt is, als lid van den raad te bedanken. Daarna rijst de Voorzitter van zijn zetel op, (welk voorbeeld door alle raadsleden wordt gevolgd) en spreekt ongeveer het volgende. Mijne Heeren! Toen dit schrijven inkwam was er een spoedeischende vergadering waarin geen ingekomen stukken ter tafel kwamen, zoodat ook van dit schrijven toen geen mede- deeling werd gedaan. Het was toen voorzeker niet te verwachten, dat nu op deze eerstvol gende vergadering de heer Vis niet meer is en niet meer in ons midden zal verschijnen. De heer Vis heeft vele jaren de belangen der Gemeente bepleit in verschillend opzicht. Ook als lid der commissie van de Gasfabriek, en als lid der Schoolcommissie heeft bij zijn talenten en gaven in het belang der Gemeente besteed. Al te spoedig is hij weg genomen, die zoo noode gemist kon worden voor zijn gezin en zijn zaken, en nog zoo veel had kunnen doen. Wij weten dat de God die 't leven geeft, het ook neemt, doch Hij doet geen rekenschap van Zijn werk. M. H. Wij zullen den heer Vis, die zoo veel deed voor onze Gemeente met dankbaar heid herdenken. Namens U allen spreek ik zeker, als ik den wensch uit, dat zijne weduwe en weezen zullen gesterkt worden. Zijn nagedachtenis zal bij ons in dankbaar aandenken blijven. Na deze plechtige en waardeerende betuiging, waarmede allen instemden, namen de heeren weer plaats en kwam aan de orde de goed keuring der notulen van 2 Maart en 24 Maart en daarna mededeeling der Ingekomen stukken: a. Schrijven van den heer H. J. de Visser, dat hij aanneemt de benoeming tot Gasthuis voogd. b. Schrijven van den heer Johs. de Boer, dat hij aanneemt de benoeming als Directeur der Gemeentereiniging. c. Resolutie van Ged. Staten, waarbij de begrooting wordt goedgekeurd. d. Idem, houdende bericht van de Kon. goedkeuring der wijziging van den hoofdel. omslag. Aangenomen e. Resolutie goedkeuring van f. Idem goedkeurende bet besluit van den raad tot het doen van rechtstreeksche betalingen uit het fonds voor onvoorziene uitgaven. g. Idem goedkeurende het besluit tot onderhandsche verhuring van 3 gedeelten van het »Stadsstreng”. h. Idem van de verandering der jaarmarkt. i. Idem van den aankoop der landerijen van het Gasthuis. Idem goedkeurende het besluit inzake zekerheidstelling van den Directeur der Distri butie. k. Idem goedkeurende het besluit tot af stand van grond voor tuinbouw. Een en ander werd voor kennisgeving aan genomen. l. Schrijven der Commissie van den Mac- Ademweg BolswardSneek met goedgekeurde rekening over 1916. Ter visie en verder genomen. m. Rapport van den schoolarts. Dit wordt gelezen en zal in ’t off. raads- verslag worden opgenomen. n. Procesverbaal kasverificatie 1ste kwar taal 1917. Ter inzage gedeponeerd voor o. Verslag van ’t geen voor huisvesting is gedaan in 1916. Ook ter inzage gelegd. p. Schrijven van L. de Vries, gaarder der bruggelden, verzoekende ook in aanmerking te komen voor den duurtetoeslag. B. en W. zullen hierover een nader onder zoek instellen. q. Adres van J. v. d. Meer, inzake de herstelling zij per stoep. De Voorzitter deelt mee dat deze zaak al 'in orde is, en dus kan dit adres verder als kennisgeving worden aangenomen. r. Rapport der Commissie, belast geweest met het onderzoek der rekening van het Stadsarmenhuis. Overeenkomstig het rapport werd de reke ning goedgekeurd, en wel met algemeene stemmen. De heer Praamsma hield zich buiten stemming. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Kohier Hondenbelasting Dit kohier ten bedrage van f 293.wordt vastgesteld en invorderbaar verklaard met algemeene stemmen. 2. Wijzigingen begrooting 1916 en 1917. Verschillende posten 1916 worden gewijzigd overeenkomstig de werkelijke ontvangsten en uitgaven. En omtrent begrooting 1917 wordt de geldleening ten behoeve den aankoop van land, alsmede de opbrengst daarvan opgenomen. De heer Wierema vraagt of ook de grond rente der fabriek Donker niet bij de inkomsten behoort te worden opgenomen? De Voorzitter antwoordt dat die grondrente pas met Mei ingaat, doch de opbrengst der perceelen tuinbouw is reeds geïnd. Die grond rente zal bij latere wijziging nog opgenomen worden. De voorgestelde wijzigingen worden met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Adres M. Vellinga e.a. om bestrating Boog Bolwerk met advies B. en W B. en W. adviseeren dat bevloering van het Hoog Bolwerk te kostbaar voorkomt en er ook andere gedeelten zijn, die er eerder voor in aanmerking dienen te komen. Er is verbetering van het pad te verkrijgen, door verlaging der bermen, waarom geadviseerd wordt, afwijzend op het adres te beschikken. Met algemeene stemmen aangenomen. 4. Adres Hotel- en Caféhouders inzake gasbesparing met advies B. en W. Dit adres behelst het verzoek om wegens gebrek aan petroleum en wijl kaarslicht duur en ondoelmatig is, in de lokalen 1 of 2 gas pitten tot 11 uur te mogen branden. B. en Wadviseeren afwijzend te beschikken, wijl de bezwaren door adressanten geopperd ook voor anderen bestaan. Wordt hun verzoek ingewilligd, dan zullen kookgasverbruikers, winkeliers enz. ook met zulke verzoeken komen. De gasbesparing is in onze gemeente nog niet geheel voldoende, waarom nog meer beperking noodig is. De heer v. d. Klei kan zich toch met dit advies niet vereenigen, de toestand is niet gelijk met de winkeliers te stellen. Die kunnen daags verkoopen, doch de café’s hebben juist ’s avonds de meeste drukte. De gascommissie heeft anders geadviseerd en wilde het toestaan, indien ze 50 pCt. besparing garandeerden. De Voorzitter antwoordt dat het advies wel overwogen is. Het is een moeielijke zaak, en ’t is voor meer bedrijven nadeelig, doch een exceptie voor adressanten te maken zou on billijk zijn. Met het toestaan zou ook de Raad zich op-gevaarlijk terrein begeven, want er moet nog meer bezuinigd worden. Als men weet wat ommekeer de gasbeperking in groote steden heeft gebracht, moet men hier den toestand gunstig noemen. Na nog verdere discussie werd het advies van B. en W. aangenomen met 9 stemmen tegen 1, de heer v. d. Klei. 5. Voorstel B. en Wbijdragen der kosten in verbetering v.fd. sloot vjh. Oordje tot de Hollandia-fabriek. Van het Oordje tot de //Hollandia” is de sloot gereinigd. Om daar nu een blijvende verbetering te krijgen, wenscht men die sloot op beide einden aan te sluiten aan het buitenwater. De kosten zijn geraamd op f 426. Omdat het is in ’t belang der volks gezondheid, stellen B. en W. voor, dat de Gemeente 1/gder kosten zal dragen zijnde f 142. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 6. Voorstel B. en W. tot wijziging van de verordening op den H. O. Naar aanleiding der opmerking van Ged. Staten dat de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud hier werd bepaald op f 550, zou zulks hooger zijn dan in andere gemeenten o.a. Sneek. Zij geven in overweging het op f 500 te bepalen, wijl men geen beroep kan doen op deze buitengewone tijden. B. en W. meenen dat wel met de tegen woordige omstandigheden moet worden ge rekend, wijl de duurte zeker wel lang zal aanhouden. Om echter geen vertraging in de goedkeuring te hebben, stellen zij voor het maar op het door Ged. gewenschte bedrag f 500 te stellen, en te wijzigen. De heer Terhenne heeft met belangstelling kennis genomen van de opmerkingen van Ged. Staten, doch hij ziet wel in, dat er moeielijkheden rijzen, als men zich verzet. Hij zal onder protest zich neerleggen bij het advies B. en W. Ook de heer Praamsma spreekt in dien geest en begrijpt, niet, nu alles 25 h 30 pCt. duurder is, men f 550 niet noodig acht voor noodzakelijk levensonderhoud, hij ziet echter ook het bezwaar in voor de gemeentekas, als er geen goedkeuring van de verordening komt. De heer Keikes vestigt de aandacht op een ander punt. Art. 23 kreeg een aanvulling dat wanneer blijkt dat de aanslag te laag is geweest, deze nog 2 jaren lang te achterhalen zal zijn. Hij vreest dat dit niet goedgekeurd zal worden, en daaruit vertraging zal komen, en zou dus wel willen bepalen dat deze verordening met 1 Januari 1918 in werking zal treden. De heer Eerdmans bepleit, nu de aftrek van f 550 terug gaat op f 500, dan de kinder aftrek te verhoogen van f 25 tot f 40, dan worden de groote gezinnen toch althans wat ontlast. De heer Praamsma kan niet meegaan met de idee Keikes want dan zou dit jaar de geheele verhoogde aftrek vervallen en alles op den ouden voet blijven. Ook met Eerdmans’ voorstel hoewel het hem sympathiek is, zou hij, om geen nieuwe moeielijkheden aan de goedkeuring in den weg te leggen, nu niet willen meegaan. Ook nog andere heeren voeren hierover het woord, n.l. de heeren v. d. Klei, Wierema en de Voorzitter, doch ’t slot is dat wordt goed gekeurd het voorstel B. en W. Het eerste deel aftrek, f 500 met algemeene stemmen, het 2e deel kinderenaftrek f 25 voor elk kind en f 100 voor die door ziels-of lichaams gebreken niet in eigen onderhoud kunnen voorzien met 9 stemmen tegen 1, de beer Keikes, en het 3e deel dat bij te lage aanslag deze nog 2 jaren Jang achterhaald met 9 stemmen tegen 1, die hersteld wordt, is bepaald hiervoor te leenen. Voorgesteld wordt nu tegen 4^2 pCt. te leenen een bedrag van f 11.700. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Voorstel B. en W. tot het aangaan eener tijdelijke kasgeldleening Daar een tijdelijke kasgeldleening noodig is, wijl het gekochte land 1 Mei moet worden betaald, daar de hoofdel. omslag nog niet kan worden ingevorderd en van de Gasfabriek weinig stortingen kunnen geschieden, is een tijdelijke geldleening noodig. B. en W. stellen voor tijdelijk hoogstens f 30.000 te leenen. Met algemeene stemmen aangenomen. De agenda was hiermede afgeloopen, maar de Voorzitter stelt namens B. en W. op advies van den Gemeentearchitect voor, om in de vervloering van de Appelmarkt eenige wijziging te brengen. Er is besloten de,trottoir steenen te laten liggen en daarnaast nieuwe klinker- bestrating aan te brengen. Die nieuwe be strating zal altoos iets bezakken en geen geheel vormen met de oude. Daarom wil de architect de oude steen gebruiken tusschen de boomen, maar langs de'stoep nieuwe steen en dan alles gelijk op bevloeren. De meerdere kosten zijn f 40. De heer Praamsma heeft dan geen bezwaar als ’t voor f 40.kan. De beer Terhenne verwondert zich, dat op de Dijlakker het wel bij de stoepen kon blijven en op de Appelmarkt niet. De Voorzitter antwoordt dat op de Dijlakker het rijpad en de kleine steenen afzonderlijk bleven, doch hier wil men een geheel, dus de steenen over de geheele breedte als een geheel leggen. De heer v. d. Wal vindt dat Dijlakker en Appelmarkt niet gelijk staan. Hij vindt dat de architect gelijk heeft. Zonder hoofdelijke stemming wordt de wijziging goedgekeurd. De heer Boersma wil een enkel woord vragen aangaande bet voorstel v. d. Wal, om bij de Gemeentereiniging niet door te gaan met turfstrooiselmest. De Commissie der reiniging heeft een uitvoerig rapport daarover uitgebracht, maar hij wil nu vragen of de heer v. d. Wal daardoor is bevredigd. De Voorzitter antwoordt dat de vraag van den heer Boersma hem bevreemdt. Dat rap port is ter visie gedeponeerd, en als nu geen der leden daarop terugkomt, behoeft de heer Boersma de discussie niet uit te lokken. De heer v. d. Klei wil opmerken dat den voorlaatsten marktdag een koopman met prent briefkaarten op het Marktplein stond en zijn waar aanprees op een wijze, zoo vuil en gemeen, dat hij zich verwonderde dat zulks niet strafbaar is. Er stonden kleine kinderen omheen. De Voorzitter vraagt of de heer v. d. Klei met zijn klacht bij 't hoofd der politie is geweest. Daar was de plaats waar hij zich behoort te vervoegen. De heer v. d. Klei is zoo vrij daarin met den Voorzitter van meening te verschillen. De Voorzitter herhaalt dat bij zich tot het hoofd der politie moest wenden, en eerst als hij daar geen medewerking ontving, zou hij zich tot den Raad kunnen wenden. Door dergelijke argumenten direct in den Raad te brengen, wordt het prestige van den Raad niet verhoogd. Sluiting der Vergadering.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1