Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 37. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. IS THANS Centrale Keukens. BEI HmBI y VOOR Zondag 6 Mei. BINNENLAND. men de regeering GASLICHT BESPARING. 1 I overgenomen een over gasbesparing, met geen ander ten slotte nog boe moet het bewuste uitzien. Het oorspronkelijk recept blikje met 5 gaatjes van :n en dan de 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Aan de Delftsche Courant van 23 dezer ontleenen wij het volgende ingezonden stuk ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Toen door uw blad werd stukje uit de Fabrieksbode geschiedde zulks door u commentaar dan dat bet aangegeven middel (een blikje) door o zelf zonder resultaat was beproefd of liever met het negatieve resultaat van slecht licht. Hoewel hiertegen op zichzelf niets in te brengen is, wensch ik toch in bet algemeen belang nog even op dat blikje en de toepassing daarvan de aandacht te vestigen. Toen een paar weken geleden een werkman mij een zoodanig blikje vertoonde en vertelde met welk succes het door enkelen reeds aan gewend werd, zei ik direct daarin veel ver trouwen te hebben en dat men hier weer eens scheen te doen te hebben met een ei van Columbus. Hoe is het mogelijk dacht ik,dat niet iemand daarvan veel vroeger op het idee is gekomen. Ik heb direct groot belang gesteld in dat blikje ’k heb het, met goedvinden van de directie der N. G. S. F. die het ook direct van hoog belang achtte, zijn weg onder arbeiders en anderen vergemakkelijkt, ’k heb het gevolgd tot in de woningen van gebruikers. Leeuwarden, 4 Mei. Met ingang van 12 Mei heeft de beer P. Peereboom ontslag genomen als lid der Prov. Staten, in welk college hij sedert 1894 zitting beeft voor het kiesdistrict Franeker. Tevens zal hierdoor een vacature ontstaan in het college van Ged. Staten, waarvan de heer Peereboom sedert 1898 deel uitmaakt. Ged. Staten hebben bepaald, dat de ver kiezing voor lid der Prov. Staten in het district Franeker, in de vacature-Peereboom, zal plaats hebben Dinsdag 5 Juni a.s., de stemming en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 14 en Woensdag 27 Juni. De hooge melkprijs. Heerenveen, 3 Mei. De melkverkoopers in Schoterland hebben gevolg gegeven aan het voorstel van het gemeentebestuur, om, in afwachting van een definitieve regeling, den melkklanten 10 ct. per liter melk af te vragen, waarbij dan nog een toeslag komt van21/2cts. Een melkkarretje uit 2Engwirden, dat tot dusverre ook in Schoterland bestormd werd, want men is bij de Schoterlandsche melkverkoopers aan beperkte maat gebonden, stelde den prijs op 1 Mei op 13 cts. Nu is de toeloop lang zoo groot niet meer. In tal van andere gemeenten moet ook 12 a 13 cts. betalen, een melkprijs zooals we in onze provincie nog nooit hebben gekend. Schoterland, 4 Mei. Van al de dagen in ’t jaar oefent bovenal de Hemelvaartsdag blijkbaar een groote aantrekkelijkheid uit op trouwlustige paartjes, die niet zelden dien dag bij uitstek geschikt oordeelen als trouwdag. Zij vergaten in hunne teedere gemoedsstemming gewoonlijk, dat er ook een prozaïsche kant aan een drukken trouwdag verbonden is, nl. dat zoo’n dag voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand veel werk meebrengt. Aangezien nu onze feestdagen voor de heele menschheid zijn ingesteld, niet alleen voor trouwlustigen, maar ook voor den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, is er in deze gemeente besloten voortaan op Hemelvaartsdag niet meer te trouwen. De paartjes, die anders daarvoor in de termen vielen, zullen nu tot den Vrijdag daaropvolgend moeten wachten. Zij zullen er, waar immers de bruids- en bruidegomstijd de schoonste des levens is, wel niets op tegen hebben, dat die tijd nog met één dag wordt verlengd. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Snesk. Ook hier kwamen op 1 Mei eenige socialisten voor het paleis van justitie bijeen met het doel eene tocht door de stad te doen. De heer L. Bakker vróeg daartoe verlof, maar kreeg een weigerend antwoord. En toen die beer toch daarop bleef aandringen, wijl bet volk zulks begeerde, nam de burgemeester maatregelen, om die demonstratie tegen te gaan, waarop de betoogers afzakten. O. N. Mappel. De burgemeester heeft met begin van gisteren den melkprijs van 10 op 9 cts. gesteld met bericht aan de boeren, dat ze niet boven dezen maximumprijs mogen gaan. De boeren willen tegen dien prijs geen melk leveren en de huismoedertjes betaalden nood gedwongen dan maar 10 cent. De burgemeester heeft echter door het duurte-comité per om roeper heden laten bekend maken, dat niet meer dan 9 cent per liter mag gevraagd worden. Dus bestaat hier strijd tusschen den burgemeester, als hoofd van het duurte-comité, en de boeren. O. N.- Harlingen. Het batig saldo van de Lief dadigheids- Voorstelling, Zondagavond j.l. alhier gehouden ten voordeele van het R. K. Zieken huis met inbegrip van de opbrengst van den verkoop van loten, die met ijver door eenige jonge dames werden aangeboden tijdens de pauze, bedroeg, na aftrek van de noodzakelijke onkosten, f 207.49. Gisteren had de overgang naar de ver schillende klassen, en de uitreiking der diploma’s aan de Ambachtsschool plaats. De voorzitter herdacht het treurig afsterven van den heer Brouwer en verheugde zich er over, dat in de school een grafhek voor zijn laatste rustplaats was vervaardigd en bracht den waar- nemenden directeur hulde voor de uitnemende wijze, waarop deze zijn moeilijke taak heeft volbracht. De nieuwe cursus telt 15 leerlingen. O. N, voor dankbaar werk zal zijn voor om het publiek eens een beetje te gaan voorlichten, hetgeen nog veel mooier zijn zal dan toepassing van straftarieven en bedreiging met afsnijding van leidingen. De oorlog zal ons voor nu en voor komende dagen zuiniger gemaakt hebben, deze tijd vol ellende zal ons helderder dan anders 't geval zou zijn, een afschrik van verkwisting hebben ingeprent. En nu blikje er was: een blikje met 5 gaatjes van 6 a 7 m.m. diameter op het glas leggen en dan de gas kraan (van den brander) zoolang knijpen (dicht draaien) tol het kousje het helderst gloeit. Het ligt echter wel voor de hand dat, waar er zooveel verschil van branders is, een zelfde model blikje niet overal dezelfde diensten bewijst. Uit veel proefnemingen is het mij gebleken, dat het in de meeste gevallen succes gevende blikje een zoodanig is waar 9 gaatjes van 5 h 6 m.m. in geslagen zijn, één in het midden en 8 langs den rand van het blikje. Een blikje met een trechtervormige opening aan een kant komt mij minder gewenscht voor omdat ik vrees dat dan de temperatuur in bet glas minder gelijk zal zijn naar alle kanten, waardoor ik springen van het glas zou vreezen. Zoovelen reeds heb ik blij gemaakt met een blikje, dat ik wel gelooven kan dat het ook zonder mij en den onbekenden uitvinder ter eere zijn weg vinden zal. Hoogachtend, UE. dw. dn., (w. g.) P. J. HUIJER. en we nog niet verbruikt gas. eenige opnemingen van bijv, bevonden dat een op het glas 114 L. gas per uur verbruikte en met een blikje 66 L., d. i. een gasbesparing van 42 pCt. en in dit geval was het licht zelfs nog als zeer goed te beschouwen. In een ander geval verslond de brander zonder blikje op het glas 120 L. per uur en met het blikje 78 L. per uur, hier was de besparing dus 35 pCt. en was het licht nog heel voldoende gebleven. Ook bij gebruikers van natte gasmeters heb ik een paar opnemingen verricht. In beide gevallen had ik met z.g. Olsokousjes te doen, in het eene geval kon ik bij heel goed ge bleven licht een besparing van 32 pCt. con- stateeren, in het andere geval echter kon ik in den mij ten dienste staanden tijd geen goed resultaat verkrijgen. Ik kon welgasbesparing krijgen, maar dan altijd te veel ten koste van de lichtsterkte. Nog ben ik met mijn onderzoekingen lang niet aan een eind, hierbij zou ik zelf wel de hulp willen inroepen van goede waarnemers om eerst eens uit te maken hoeveel Liter gas per uur een goed ingerichte brander voor een bepaalde lichtsterkte tot dusver geacht werd noodig te hebben; Dit zijn cijfers die bijv, een laboratorium van een gasfabriek misschien wel reeds lang ter beschikking heeft. Zeker is het in ieder geval, dat het het vervolg een de gasfabrieken De Arnhemsche Courant schrijft: Wanneer er aan het dolzinnige gedoe, dat nu reeds bijna gedurende drie jaren de wereld en de bestaande orde van zaken uit haar voegen rukt, niet spoedig een einde komt en wie durft dat, hoezeer het ook aan allen kant gewenscht wordt, met eenige zekerheid voorspellen dan zullen de maatregelen, die genomen moesten worden als gevolg van den oorlog, op verschillend gebied nog een belangrijke uitbreiding dienen te ondergaan. Dat auto riteiten van land, provincie en gemeente daarvan overtuigd zijn, verschillende bepalingen en voorschriften zijn er de bewijzen van. Het rantsoeneeringssysteem zal ongetwijfeld nog aanmerkelijk uitbreiding ondergaan, het ge- heele maatschappelijke samenstel zal moeten worden gewijzigd, -omdat de oeconomische toe standen en verhoudingen veranderd zijn. Hoe ver dat alles zal moeten gaan, is ook alweer met geen enkelen schijn van zekerheid te zeggende factoren, die daartoe medewerken, kent men niet, de invloed van het meedoen van de groote republiek in het Westen ten opzichte van de voedselvoorziening van de neutrale Staten van Europa is met geen mogelijkheid nog na te gaan, al mag nu al wel gezegd worden, dat dat meedoen van A merika onze voedselvoorziening nog moeilijker zal maken, dan zij reeds is. Zoolang de duikbootoorlog voor Engeland een bedreiging bleek, was de kans dat Engeland de neutralen op nog sterker rantsoen zou stellen niet zoo heel groot, maar nu ’t blijkt, dat die bedreiging inderdaad een gevaar begint te worden, is de waarschijnlijkheid van krassere maatregelen in de naaste toekomst volstrekt niet denkbeeldig. En wanneer de aanvoeren minder worden, dan zullen we ons met dat mindere moeten behelpen. Daaraan is natuurlijk niets te veranderen. Het systeem van /zsluit de grenzen”, met andere woordenlaten we allen uitvoer naar de centrale rijken verbieden, is een argument dat natuurlijk geen argument iswij hebben grondstoffen voor onze in dustrieën, kolen voor onze spoorwegen en lichtfabrieken uit Duitscbland noodig, en de aanvoer daarvan zou dadelijk stop gezet worden, wanneer Nederland van zijn kant de grenzen sloot. Trouwens: dit middel, dat van sommige zijden wel eens is aangeraden als het beste om aan economische moeilijkheden te ont komen, is van deskundige zijde zóó absoluut en afdoende verworpen, dat men er verder niet over behoeft te praten, omdat men daartoe toch wel nooit zal overgaan. Maar daarmee wordt de aanvoer niet grooter: Engeland moet zelf maatregelen nemen, die e^n grootere voedselproductie in het land voor de eigen bevolking mogelijk zullen maken en zooals men heeft kunnen lezen, zullen in Amerika maatregelen getroffen worden, waardoor de voedseltoevoer naar .neutrale landen beperkt zal worden. Voeg daar nu nog bij dat schepen met levensmiddelen voor ons bestemd, bf vaak zoolang worden opgehouden, dat we het niet- aankomen van die toevoeren ernstig beginnen te gevoelen bf dat zij door duikbootcomman- danten in den grond worden geboord en dus radicaal verloren gaan, dan behoeft het geen uitvoerig betoog, dat bij een voortduren van dezen toestand en voortduren beteekent hier feitelijk verergeren in de toekomst andere maatregelen zullen moeten worden ge nomen om aan d$, dreigende gevaren het hoofd te bieden. Dit alles wil de toekomst niet somberder ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. En met welke resultaten ’k Durf te zeggen schitterende. Reeds het artikeltje in de Fabrieksbode vermeldt dat het het blikje niet gelukt bij alle branders flinke besparing te geven met behoud van goed licht. Dit was mij bekend en onderschrijf ik dus, maar de rapporten die ik van de uitgegeven blikjes kreeg waren dan toch zeker in 9 van de 10 gevallen zeer gunstig. Als we ons even bepalen tot de gebruikers van muntgasmeters, zoo luiden in al die ge vallen, de berichten o. a.: Waar wij anders even 2 uren van ons 2i/2 centstuk brandden, konden wij nu 4 uren daarover doen, of we hadden ’s avonds voor het zelfde geld een uur langer licht en de vrouw kon er nog een ketel water van koken en allen verklaardenons licht hoewel iets verminderd was nog zeer voldoende, ik kon er met gemak de krant bij lezen en de vrouw haar naaiwerk verrichten. Dat de lichtsterkte een beetje afneemt is heelemaal. geen bezwaar als men nog tevreden kan zijn over de verlichting die men overhoudt. Bij beweerde besparing moeten we natuurlijk cijfers kunnen overleggen. Dergelijke gegevens zijn van gebruikers van muntgasmeters vrij gemakkelijk te verkrijgen door opgave van bet aantal uren waarin het 2r/2 ct. stuk nu vroeger werd verbruikt, maar dan weten nog niet zoo precies de hoeveelheid Welnu ik heb daarom zelf gasmeters verricht en brander zonder blikje afscbilderen dan noodig is, alleen er nog eens weer de aandacht op vestigen, dat men er aan zal moeten wennen vele van onze be staande gewoonten af te schaffen, zich te schikken naar omstandigheden, die velen voor bet oogenblik misschien nog onwaarschijnlijk zullen toescbijnen, maar die toch wel eens harde werkelijkheid zouden kunnen worden. En dan moet er in de eerste plaats ge dacht worden aan de quaestie van onze voeding. ^Panera et circenses” riepen de Romeinen. En er is sinds dien nog niets veranderd. Brood en spelen” en we zouden misschien de ^spelen”, de ontspanning, de onttrekking aan het dagelijks weer opnieuw drukkende van de omstandigheden, waarin we leven, nog kunnen missen het »brood” en dit woord dan genomen als collectief voor onze ,voe- ding” kunnen we niet missen. ffEr moet gegeten worden” dat is tenslotte de alpha en omega van ons bestaan en de vraag die bij een bezien van den toestand in de aller eerste plaats naar voren komt is deze zzwelke ■maatregelen zijn er te nemen om de voeding van allen zoo goed mogelijk te waarborgen, om de beschikbare middelen zoo gelijkmatig mogelijk te verdeelen, om er voor te waken, dat zoo min mogelijk ondervoeding de volks kracht aantast”. De beantwoording van die vraag ,zal een heel moeilijke zijn voor autoriteiten, aan wie de zorg voor het algemeen welzijn is opge dragen, maar zij is tevens, om het groote en hooge doel, dat zij in zich sluit, een uiterst dankbaar terrein. De bemoeiing van de regeering van stad en land heeft zich thans reeds'uitgestrekt over velerlei gebied, dat vroeger uitsluitend particulier domein was en er zal zeer waar schijnlijk in die richting nog veel verder moeten worden gegaan. En dan zal de quaestie van de ^Centrale Keuken” een groote rol moeten gaan spelen, want, dit instituut, dat ontegeuzeggelijk ook bezwaren heeft, biedt toch zoo veel en zoo groot voordeel, dat de bezwaren daarbij voor het overgroote gedeelte wegvallen. In verschillende plaatsen van ons land heeft men met dit als gevolg van, den oorlogstoe stand in het leven geroepen instituut reeds kennis kunnen maken; in enkele steden zijn de resultaten gunstig, in andere minder groot. En waar de mogelijkheid bestaat, dat ook hier ter stede om practische redenen tot de instelling van een centrale keuken zal moeten worden overgegaan, willen we de voordeelen daarvan trachten na te gaan. Deafkeervan het ongewone is in ons land nu eenmaal vrij sterk ontwikkeld; een uiteenzetting van de voordeelen die aan het een of andere novum verbonden zijn, kan daarom wellicht mede werken bet verzet tegen invoering daarvan te verkleinen. We zouden de aan het insti tuut verbonden voordeelen willen verdeelen in twee groepen; de sociale beteekenis en het practische nut. Over beide in een volgend artikel een enkel woord. MM ^^MMI Bolswardsche Courant 4 KLEIN S THEE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1