ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. I I! I I J ll No. 38. 1917. Verscjujnt Donderdags en Zondags. Ö6stö Jaargang. I Donderdag 10 Mei. Centrale Keukens. -» VOOR «r BINNENLAND. •MF I I A 8 maanden. Afzonderlijke I zou gaan natuurlijk ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. aan het visschen iets en viel over- zee geworsteld van heden is daar- «X De Leeuwarder kermis. Leeuwarden, 8 Mei. Moet onze kermis, in navolging van vele andere plaatsen, dit jaar ook niet doorgaan? Verschillende ker kelijke colleges hier ter stede, van oordeel dat de kermis zich niet rijmen laat met de buitengewoon ernstige omstandigheden, richtten tot den Raad ’t dringende verzoek, de kermis dit jaar niet te houden. Doch het Dag. Bestuur adviseert, om op dit verzoek niet in te gaan. Het college brengt I In de val. Gisteravond werd te Beek (G.) door twee grenswacht-soldaten een heer ter visitatie aan gehouden. Onverwacht trok de vreemdeling zijn revolver en loste twee schoten op de soldaten, gelukkig zonder hen te raken. Na een hevige worsteling werd de man daarop in boeien geslagen en naar het visitatielokaal gebracht, waar het bleek te zijn decom- mies-dienstgeleider uit Etten (G.) Alg. H. Gered. Dank zij het kordaat handelen van een geïnterneerden Engelscben officier is Zondag te Seheveningen een 17-jarig jongmensch van een wissen dood gered. In een vlaag van zwaarmoedigheid sprong bedoeld jongmensch van het Wandelhoofd in zee. De Engelsche officier, die het zag, ont deed zich in een ommezien van zijn boven- kleeren, sprong den jongen, die reeds in zinkenden toestand verkeerde, onmiddellijk na, en mocht het genoegen smaken den dren keling behouden op het droge te brengen, waarna hij zich zoo spoedig mogelijk per rijtuig verwijderde. Alg. H. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per /egel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. dan de zorg op zich neemt voor de voedsel voorziening van de groote massa, voor welke een behoorlijke voeding volgens het oude systeem, tot de onmogelijkheden En dat ingrijpen zou van groote sociale beteekenis behooren. daardoor juist wezen. En naast die sociale beteekenis staat de practische. Het behoeft wel geen betoog, dat de besparing, die verkregen kan worden door een voedselbereiding op groote schaal, enorm kan wezen, wanneer de zaak practisch wordt aangevat. Dat is de ervaring, die is opgedaan bij een onderzoek naar de werking van de centrale keukens in de groote Duitsche steden. Men heeft, ten einde de besparing zoo groot mogelijk te doen wezen, het stelsel toegepast, dat zij, die in het bezit zijn van rantsoenee- ringsbons, deze moeten afgeven, wanneer zij eten uit de centrale keukens betrekken, omdat anders èn bevoorrechting èn verspilling het gevolg zouden wezen. Men heeft verder van de door de gemeente te distribueeren artikelen allereerst een gedeelte afgenomen, dat voor de centrale keuken moet dienen en daarom dan ook in verschillende plaatsen bepaald, dat de aanvragen om een middagmaal uit de centrale keuken een dag te voren moeten worden ingeleverd, opdat men weet hoeveel er voor den volgenden dag noodig is. Het spreekt van zelf, dat gasbesparing en brandstofbesparing bij een koken in het groot aanzienlijk is: in Wormer is een proef geno men, waarbij bleek, dat op de kookdagen een gasbesparing van 50 tot 65 pCt. verkregen werd. Ook de besparing van levensmiddelen is aanzienlijk, zoo goed als die van den afval, die nu veelal wordt weggeworpen, maar in Duitschland, na een zekere bewerking te hebben ondergaan, gebleken is voortreffelijk veevoeder op te leveren. In ’t genoemde artikel van den heer de Miranda zet deze uiteen, hoe groot de hoeveelheid veevoeder is, verkregen uit wat anders als afval wordt weggeworpen en hoeveel er bezuinigd kan worden op arti kelen, die eiken dag noodig zijn (zout b.v.). Trouwens, dat het bereiden van een middag maal voor laten t we zeggen 500 personen volgens systeem van de centrale keuken goed- kooper kan geschieden, dan voor 100 gezinnen afzonderlijk, is een waarheid die verder geen bewijs behoeft. Maar ook aan levensmiddelen zelve geeft de toepassing van het systeem van de centrale keuken bezuiniging. Óp een vraag, of de centrale keuken in vergelijking, met de gezinskeuken levensmiddelen bespaart, antwoordde Theodore Thomas, die van de zaak een studie maakte, dat zij niet bespaart aan aardappelen en groenten, maar wel aan vet, vleesch, vruchten, grutterswaren en andere levensmiddelen. Sparen is niet precies de juiste uitdrukking, maar wel kan gezegd worden: hetzelfde aan voedingswaarde, dat in het gezin gegeven kan worden, laat zich in de centrale keuken met mindere hoeveel heden samenstellen. Een niet van belang ontbloote vraag is verder, waarop de kosten verhaald moeten worden. Het hangt daarbij af van het stand punt waarop men zich stelt. Beschouwt men de centrale keuken alleen als een middel om den arbeidersstand en den kleinen middenstand van deugdelijk voedsel te voorzien tegen een prijs, die in deze kringen voor het middag maal betaald kan worden in verband met den tegenwoordigen levensstandaard, dan zal het ongetwijfeld aanbeveling verdienen de onkosten van het bedrijf ten laste van de gemeente te brengen. Dit zou hierom te minder bezwaar opleveren, omdat de instelling van een centrale keuken voor de in den vorigen zin genoemde kringen der maatschappij, een lijdelijke instelling zou wezen, die, geboren uit de oorlogsomstandigheden, alleen ten doel zou hebben de minst draagkrachtigen te steunen en daardoor voor de toekomst de volkskracht te vergrooten. n- De Arnhemsche Courant schrijft: De sociale beteekenis van het instituutder Centrale Keukens heeft zich wel het sterkst geopenbaard in Duitschland, waar van alle oorlogvoerende landen de nood het hoogste is gestegen, en waar tengevolge van den orgamsatie-geest, die daar ook in normale tijden regeerders en bevolking bezielt, het systeem van organiseeren ten opzichte van de volksvoeding het meest consequent was door te voeren. Begrijpelijk is dan ook, dat zij, die de werking van de centrale keukens willen naspeuren, het eerst hun blikken naar Duitsch land wenden. Dat heeft ook de heer de Miranda gedaan, die in een artikel in De Socialistische Gids belangwekkend materiaal bijeen heeft gebracht. De toestanden, waaronder men sedert eenigen tijd in de oorlogvoerende middenrijken moet leven, hebben het voedingsvraagstuk op het eerste plan gebracht en gedrongen naar een organisatie, grooter in om vang en toe passing dan in andere omstandigheden denk baar zou wezen, maar nu noodig geworden om een wezenlijken hongersnood te keeren. Een gevolg daarvan is geweest, dat het voedings vraagstuk zijn anders primair hygiënisch en medisch karakter heeft verloren, en een vraag van sociale wetenschap is geworden. Aan de straffe organisatie, na het systeem van vrij willige, daarna gedwongen beperking van het gebruik van levensmiddelen, is het te danken, dat men in Duitschland den winter is doorge komen, zonder dat een algeheele hongersnood onder de bevolking heeft geheerscht. Of het daar nn meer of minder ver-van af is geweest, is een vraag, die met de strekking van dit artikel niets te doen heeft. De zaak waarom het hier gaat is, dat Duitschland, niettegen staande de oeconomische nood, die daar heerscht, het heeft uitgehouden. En dat is mogelijk geweest, doordat de overheid de verdeeling van de voorraden zoo streng mogelijk heeft doorgevoerd. Dat is een taak van bestuurs zorg, die heel veel doorzicht en tact heeft vereischt en die, waar zij nog staat te worden toegepast, eveneens groote moeilijkheden zal bieden, omdat vooroordeelen overwonnen moeten worden. Maar waar te weinig is om den ouden toestand te doen voortbestaan, moet als zwaarste argument wegen te zorgen, dat het beschikbare over zooveel mogelijk inge zetenen verdeeld wordt. Daartoe kan, ook al uit een bezuinigingsoogpunt, de centrale keuken medewerken. Zij ontneetnt de huisvrouw een deel van haar taak en dat deel, dat in menig gezin als het voornaamste daarvan wordt beschouwdde zorg voor het middagmaal. Het is volstrekt niet ondenkbeeldig, dat de arbeidersvrouw in de eerste plaats de centrale keuken als een indringster op haar terrein zal beschouwende ervaring door de heeren Sajet en Polak opgedaan en neergelegd in hun „Voedings-enquête in den mobilisatie tijd” is daar een bewijs voor. Zij toch hadden de grpotete moeite 29 arbeidersvrouwen bereid te vinden hun „doen en laten” dat was hun zorg voor en hun bereiding van het middagmaal buiten hun gezin te brengen. Maar ook hier zal de tijd het zijne wel doen en de arbeidersvrouw, die dagelijks ondervindt, hoe veel zwaarder het wordt het gezin het zijne te geven met de ten dienste staande middelen, zal leeren begrijpen, dat het noodig kan wezen deze zorg op anderen over te dragen. En wanneer dat begrepen wordt, zullen de voordeelen daarvan spoedig aan het licht treden. De moeilijkheden om het noodige te krijgen bij den schaarschen voor raad, zullen verminderener zal een zeer groote besparing van licht en brandstof bereikt kunnen worden; er zal eveneens een groote beperking kunnen teweeg worden gebracht in huishoudelijk werk: het schoonmaken van de voor het bereiden van het middagmaal noodzakelijke artikelen, eiken dag weer door iedere huisvrouw, zal, wanneer dit collectief geschiedt, gemakkelijker en vlugger kunnen geschieden. Dat alles wordt ook bereikt met bet stelsel van „coöperatieve keukens”, tot oprichting waarvan hier ter stede onlangs een comité zich heeft gevormd. Zoo’n keuken evenwel zou niet anders wezen dan een besparing van geld, brandstof, licht en arbeid in de huisge zinnen, die zich daarbij aansloten. Anders wordt het geval met een „centrale keuken”, omdat dan de overheid ingrijpt, omdat zij Bolswardsche Courant. Spoedig gepakt. Zondagavond werd te Middelburg bij de politie wederom kennis gegeven van diefstal van een rijwiel. Zoo spoedig mogelijk werd hiermede ook de veldwachter van Serooskerke in kennis gesteld, daar er reden was te ver moeden, dat de dief zich in die richting verwijderd had. Nauwelijks was de veldwachter buitenshuis of hij ontmoette een soldaat op een rijwiel zonder licht en dit rijwiel bleek bet gestolene te zijn. Alg. H. Angstige oogenblikken. Te Urk is uit de Noordzee teruggekeerd de motorbotter „U.K. 158” waarvan de schipper Albert van Urk in ernstig levens gevaar verkeerd heeft. ’s Nachts in volle zee zijnde, struikelde hij over boord, terwijl de motor in vollen gang bleef. Het gelukte hem aanvankelijk niet boven te komen, maar toch kon hij onder water zijn knecht hooren schreeuwen „Grijp den draad 1” Gelukkig voelde hij opeens tegen zijn rug den sterk gespannen staaldraad van het kornet, greep dien en klauterde er bij op, hoe moeilijk dit met dien gladden draad ook ging. Aan boord had men ecbtêr ver zuimd den motor stop te zetten, zoodat het schroefwater den drenkeling steeds in het gelaat sloeg en hij nie* roepen kon om te stoppen. Toen dit echter geschied was, kon Van Urk, die 20 minuten in 1 had, binnen getrokken worden. N. v. d. D. De bomaanslag op Zierikzee. We zijn nu overtuigd, dat een Engelsch- man de schuldige is. Engeland zelf heeft er echter nog met geen woord van gerept. Toch zal de schuldige zich moeten verklaren, zegt De Stand. De buitenlandsche Regeering, onder wier vlag de vlieger door de lucht zwiepte, zal moeten verklaren, hoe de vergissing mogelijk was, en voor die vergissing haar verontschul diging moeten aanbieden. Ze zal in de tweede plaats volledige scha devergoeding aan de familie der slachtoffers en aan de eigenaars der vernielde huizen moeten verstrekken. En ze zal in de derde plaats waarborgen moeten verschaffen, dat zulk een onverant woordelijke vergissing zich niet meer zal her halen. Verdachte lui. Op de grens van Ambt-Delden en Wierden, nabij de Regge, houden zich drie gevluchte krijgsgevangenen op, waarschijnlijk Russen. Bij den 'landbouwer Haarman hebben ze een zak aardappels weggehaald en bij den bakker .Veehof te Wiene zeer waarschijnlijk twee brooden. Hun schuilplaats is haast onvind baar. Naar hen wordt gezocht door mare chaussees uit Hengelo en Goor en door een tiental soldaten. Alg. H. Kou in Mei. Zondagnacht heeft het in Friesland erg gevroren, ’s Morgens lag het ijs in de slooten. Hier en daar stierf rundvee door de koude. Boeren gaan nu ’s nachts hun vee weer naar den stal halen. hierbij in herinnering, dat ten vorigen jare een voorstel tot definitieve afschaffing der kermis werd verworpen. En wel vooral, omdat al zal niemand alle uitingen van het kermis vermaak verdedigen, naar het oordeel der meerderheid van den Raad de bezwaren, die op zedelijk gebied tegen dit volksfeest worden ingebracht, niet alle kunnen worden onder schreven. Als dit nog de meening van den Raad is, dan is er naar de meening van B. en W., evenmin reden voor, om dit jaar de kermis niet te laten doorgaan. Niemand zal ontkennen, dat de tijden ernstig zijn, ook in vele opzichten voor ons land, doch als de Raad zich eenmaal op bet standpunt plaatst dat, in algemeene trekken, hier geen sprake is van een ongepast volksvermaak, dan kan hij het h. i. volkomen verantwoord achten, voor wie de kermis is een feest bij uitnemend heid, deze jaarlijks terugkeerende aanleiding tot verstrooiing en genoegen, wellicht tevens juist in dagen van somberheid en druk, niet te onthouden. Daar komt nog bij, zeggen B. en W., dat in verband met de nog loopende contracten het h.i. niet aangaat, op zoo korten termijn die verschillende menschen ten aanzien van' hun broodwinning teleur te stellen. De goede trouw verbiedt hiertoe mede te werken, al mogen de voorwaarden het ge meentebestuur daar formeel het recht toe geven. B. en W. stellen derhalve voor, de kermis wel te laten doorgaan. In de Raadsvergadering toe besloten. Goingarljp, 7 Mei. De veehouder V. alhier, die de vorige week met ’t mooie lenteweer zijn vee naar buiten bracht, consta teerde bij een normale melkgifteen verhooging van ’t vetgehalte der melk met 100 pCt. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De bommenaanslag op Zierikzee. Den Haag, 8 Mei. Uit de voorloopige mededeelingen van den Britschen gezant is gebleken, dat de Britsche regeering de rap porten van baar marineattaché niet genoegzaam afdoende had geacht om te erkennen dat de bommen 30 April op Zierikzee geworpen, hoewel van Britsch maaksel, uit een Britsch vliegtuig zouden zijn geworpen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Harlingen. Naarmate de verhuisdag van 12 Mei nadert, blijkt ook hier een nijpend woninggebrek te heerschen. Tal van personen, men noemde ons een 30-tal gezinnen, trachten te vergeefs een woning te bemachtigen. Met het oog op deze omstandigheid wordt om gezien naar een ruim pand van gemeente wege om eventueel „dakloozen” tijdelijk een onderkomen te verschaffen. O. N. Aan een gevaar ontsnapt. De Urker vischbotter U. K. 72 was niet ver van de haven van IJmuiden aan het visschen, toen de opvarenden in de onmiddel lijke nabijheid van hun vaartuig een groote mijn opmerkten. Uit angst voor een ontploffing, welke zeer zeker den ondergang van het visschersvaartuig tengevolge zou hebben gehad, liet men onmiddellijk het vischtuig slippen, doch zette er een boei op. Later op den dag keerde de botter naar dezelfdé plaats terug en was zoo gelukkig het vischtuig weer te kunnen ophalen, waar door een groot bedrag bespaard bleef. Visscherij. Aangezien de Dfiitgche marine doorgaat ondanks de toezegging van hare vertegen woordigers de vischschepen op te brengen, is de geheele vloot stilgelegd. Er wordt niet meer uitgevaren. De vangst ging tot dusverre voornamelijk naar Duitschland. Thans is de Vlaardinger logger V.L. 98 weer in den grond geboord. De opvarenden zijn gered. Bedoeld schip is de „Poseidon I”, eigenares de Visscherij-Mpij. Poseidon, dir. Gebr. Borst. Voorts zijn tot zinken gebracht de stoom- beugers „Martha Maria V.L. 199” en „Prins Hendrik V.L. 195”, beide van de reederij Hoogendijk te Vlaardingen. Hondenvoer. De Ned. Ver. tot bescherming van Dieren heeft proeven laten nemen tot het bereiden van hondenbrood uit maïs, waarin vleesch- afval en bloed is verwerkt. Zij stelt zich beschikbaar om die Gemeenten, die zelf wegens technischd bezwaren dat brood niet kunnen doen bereiden, daaraan te helpen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1