Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 39. Verscmjnt Donderdags en Zondags. 1917. £>6ste Jaargang. Zondag 13 Mei. IS THANS QUO VADIS? ■mIM m 11 VOOR Afzonderlijke komt uit met het volgende BINNENLAND. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) F. C. elftal: J.N. Popma. J. C. Geertsma P. Vos. J. Wijma-R. v. Buren - J v./d. Schaaf. J. v. Hettema - R. v./d. Meulen - KI. Popma - G. H. Sutherland Royaards - H. Hogenberk. De leiding is in de vertrouwde handen van den heer J. Mes, Secr.-penningm. Compe. van den »F. V. B.” te Leeuwarden. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Gents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. In veie winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. Sneek. aan van regeeringswege op aan- zoovee) mogelijk mensebelijk dit jaar door de gasfabriek nog van de steenkolen de bereiding van gas Men beeft dus en ten slotte zelf walgt van weer vrede heeft gemaakt, al die Staatsbemoeienis niets overblijven? Zou men inderdaad meenen, dat dan, wanneer eenmaal de overgangsperiode doorgemaakt is, de volle vrijheid terug zal worden erlangd? Men zegt te strijden tegen militairisme en voor volksvrijheid, of voor de vrijheid ter zee en het eigen volksbestaan; men wapent zich tegen hetgeen men in strijd acht met het volkenrecht. Maar ondertusschen worden de volken gekneveld. De Zuivelcourant. industrie zien zich zeer geschaad, ter- zestal schepen met kolen voor en distributie te Dieren ligt De oorzaak is te wijten aan den motor, die de schutkolken er op ven en staaft zijn Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. De burgemeester dringt steeds de grootste zuinigheid te blij betrachten in het gasverbruik, woorden door de mededeeling, dat in de vier maanden van niet een vierde gedeelte is ontvangen, die voor in dien tijd noodig was. den voorraad sterk moeten aanspreken daarmede is men spoedig aan het einde. De wijziging door den raad in de verstrek king van gas, had dan ook geen andere bedoeling, dan aan de gascommissie eenige vrijheid te verleenen in het toestaan van het gasverbruik, daar waar het volstrekt onver mijdelijk wordt geacht. O. F. Bozum, 10 Mei. Liet de veiligheid in onze omgeving tot heden niets te wenschen over, ook daarin schijnt in den laatsten tijd we in weken niet In samenwerking met de Commissie voor de Vacantie-kolonie’s alhier, heeft onze voet bal vereeniging F. C. „A.” op Hemelvaartsdag a.s. een voetbalwedstrijd georganiseerd tegen ^Workum” van Workum, waarvan de entrée’s etc. bestemd zijn voor bovengenoemd lief dadig doel. Als prijs voor den winnaar is uitgeloofd een medaille, welke na afloop door dr. Beekhuis of e.a. op bet terrein zal worden uitgereikt. De wedstrijd vangt aan om 2 uur, terwijl in de rust, als afwisseling, een Belgische partij gekaatst zal worden tusschen 'n Friesch en een Belgisch partuur. Het Sted. Muziekkorps zal voor dezen middag hoogst waarschijnlijk zijne belanglooze medewerking verleenen, terwijl het terrein door de afdeeling Bolsward van den Ned. Bond van Licham. Opvoeding grati» wordt afgestaan. Het is te hopen, dat velen zullen komen genieten en allen willen meewerken tot hst prachtige en nuttige doel, dat getracht wordt door middel van deze mooie sport te bereiken. Vanaf Dinsdagmiddag 12 uur zijn kaarten 10 ets. verkrijgbaar bij de heeren J. Wijma, Schildwijk; J. van Hettema, Gr. Dijlakker en R. van der Meulen, Dijkstraat; terwijl de entrée aan het terrein 15 ets. bedraagt. dan moet letten. Tjerkgaast, 9 Mei. Eenige arbeiders zijn bij Spannenburg bezig met het graven van een sloot. Hedenmiddag circa half vier men had koffie gezet op een plaats in het land, niet ver van de plek waar de werklieden hunne kleeren, als jassen, kielen, enz. hadden neergelegd schijnen van het daarbij ge bruikte vuurtje door den harden wind vonken te zijn overgewaaid op die kleeren, welke daardoor in brand geraakten. Toen het werd bemerkt, bleken de kleedingstukken reeds zoodanig door het vuur te hebben geleden, dat zij voor verder gebruik ongeschikt waren geworden. Steenwijk, 9 Mei. In een heden gehouden vergadering van bakker-patroons is met alge- meene stemmen besloten den nachtarbeid af te schaffen. In verband daarmee zal aan den Raad dezer gemeente een adres verzonden worden met het verzoek een verordening in het leven te roepen, waarbij de arbeid in het bakkersbedrijf van des avonds 8 uur tot des morgens 6 uur verboden wordt. Heerenveen, 10 Mei. Een ingezetene, die heden jarig was, kreeg van ’n goed vriend als verjaarcadeau eenbalffleschje petro leum. En we zijn er meer mee ingenomen, een doos gebakjes. de Banier. De Ministercrisis. De Minister van Oorlog, generaal-majoor Bosboom, heeft in een door hem aan de Koningin aangevraagde audiëntie zijn ontslag aan de Koningin aangeboden. Het verluidt, dat de Minister van Marine met het interi mair beheer van het departement van oorlog zal worden belast. Onze Scheepvaart. Naar wij vernemen, hebben in den loop dezer week acht schepen, waarvan zes toet graan en meel en twee met petroleum geladen, van Halifax de reis naar Nederland aanvaard. Alg. H. ,A.” verandering te komen. Bij een drietal vee houders toch zijn deze week koperen voor werpen ontvreemd, die men gewoon was ’s nachts buiten te laten staan. Een les voor velen, die in deze tijden, nu de metaalprijzen, zoo hoog zijn, de gelegenheid zich aan anders goed te vergrijpen, wat al te gemakkelijk maken. N. Sn. Ct. leeggegooid geld. Heerenveen, 10 Mei. Akkrum, Heerenveen en Steenwijk worden van cokes en steenkolen voorzien door het distributiekantoor te Leeu warden. Deze kolen passeeren per extratrein van Emmerik deze plaatsen naar Leeuwarden, worden daar overgeladen in schepen en her waarts verscheept. Per ton komt er daardoor ongeveer 60 gld. onkosten bij, welke de verbruiker natuurlijk betalen moet. Er zijn pogingen aangewend om de kolen dadelijk aan de stations alhier en in de andere genoemde plaatsen te lossen, wat tijd en geld zou besparen, maar tot nog toe zonder gevolg. A. Sn. Ct. Workum, 10 Mei. Langzamerhand begint 't gebrek aan drinkwater in onze stad nijpend te worden. Gelukkig, waar men bij kerk- of schoolgebouw een flinken regenbak heeft, waaruit tal van inwoners zich kunnen voor zien. Wel eischt de nieuwe woningwet, dat bij elk huis een regenbak moet aanwezig zijn, maar die worden meestal veel te klein gemaakt en kunnen niet genoeg water bergen voor langdurige droogten. In vele gevallen ziet men er tegen op bij den bouw enkele guldens meer uit te geven om wat grooter bakken te plaatsen. De bewoners van de per- ceelen ondervinden hierdoor veel last en enorme schade, hetgeen nog boven de huur moet betaald worden. Te meer klemt dit gebrek, waar de schoonmaak een grooter waterverbruik eischt dan in normale omstan digheden. Ook voor de landerijen en tuinen zou een malsche regen van groot belang zijn. Wel zijn de landerijen in den laatsten tijd veel veranderd, maar de schrale noorde- wind houdt den groei tegen. Frieslands Greidhoek, 10 Mei. De felle koude in ’t begin der week, die met nachtvorst soms nog gepaard ging, heeft de landerijen wel sterk gedroogd, maar den grasgroei tegengehouden. Het weiland is, behoudens enkele zeer beste perceelen, groen, maar meer ook nog niet. Toch is een massa jongvee thans losgelaten; een enkele veehouder liet ook de melkkoeien reeds in ’t land. Of dit een verstandige maatregel is, laten we daar, maar de voedernood drijft hen er werkelijk toe. We spraken bejaarde veehouders, die, zoo lang ze boerden, nog nooit hun hooivoorraad hadden opgebruikt, maar thans genoodzaakt waren om bij te koopen. Maar, en dat wilde men toegeven, de veestapel was ook veel grooter dan vroeger, te groot feitelijk voor de voederrantsoenen, die thans beschikbaar zijn. Er wordt gedrongen, om voedsel hier zelf te verbouwen en desnoods de greide hier en daar te breken. Inzake het veevoeder, gras en hooi, zullen ook de veehouders er vooral op bedacht moeten zijn in het komende seizoen met wijs beleid te handelen. Als een staaltje van duurte hoorden we, dat thans een voer hooi, pl.m. duizend halve kilo’s, verkocht wordt voor f 100, en men nog niet eens op de kwaliteit geknecht en verlaagd tot wezens, waarvoor de vrije onbeschaafde niets dan minachting gevoelt. De Staat regelt alles; de Staat, dat is: het ambtenarendom. In onzen tijd noemt men dat democratie. Maar ook dit is niets dan een woord. Geen demos is in onzen tijd met macht bekleed: die macht berust in handen van betaalde ambtenaren. Zij schrijven ons de wetten voor, zij zeggen ons hoe te leven. Ons leven is ontaard in gehoorzamen, niet aan de macht der rede of van het gevoel, maar aan de voorschriften, welke die ambte naren goedvinden te geven. Wat zijn wij beschaafd en wat staan wij hoog! Dezer dagen kon men lezen, hoe in onze Senaat met klem van redenen werd betoogd, dat de oprichting der Export-centrale, het nieuwste snufje op het gebied van Staats inmenging, niet zonder wettelijke bekrachtiging tot stand behoorde te komen. De Regeering zal wel bereid zijn deze concessie te doen, omdat zij weet, dat zij haar doel evengoed bereikt, zoo niet beter. De wet zal er komen en met deze de Export-centrale, waar het om te doen is. En als het volk aldus goed gebonden is, mag men een lied zingen, waarin wordt geprezen de vrijheid, die het op Neerlands dierbren grond smaakt. Neen, dwinglandij dulden wij niet, wij streven er naar. Het zijn noodtoestanden, zegt men, die tot deze en dergelijke maatregelen noodzaken. Maar heeft het meuschdom deze noodtoe standen niet aan zich zelf te wijten? Waarom is er oorlog, waarom? Is het niet, omdat de menschen dien zelf hebben gewild en nog willen? En dan, als men het bloedbad en zal er dan van En vertelde hij ons, dan met Nu kan het theelichtje weder fleurig branden en die weelde hebben gekend. Geen animo. De paardenmarkten op de dorpen verloopen. Op de eertijds drukke voorjaarsmarkt te Zoel- mond stonden gisteren alleen spelende school kinderen aan de lijn. Een noodlanding Gisteravond heeft een Nederlandsch vlieg tuig bij Middelburg op een weide een nood landing gemaakt en is in een sloot terecht gekomen. Beide inzittenden kregen een nat pak, doch geen letsel. Rookverbod voor kinderen. De Raad der gemeente Lonneker heeft een verordening vastgesteld, waarbij het aan kin deren beneden 16 jaar is verboden zich in het openbaar te vertoonen rookende een sigaar, sigaret of pijp tabak. Gebrek aan benzine. De Kamer van Koophandel te Apeldoorn zond een adres aan den Minister van Water staat inzake de groote belemmeringen, welke de scheepvaart ondervindt, doordat de vaart op het Apeldoorn-Dierensch kanaal met den IJsel zoolang blijft verbroken door herstelling aan' de schutsluis te Dieren. Eerst zou de stremming 4 Mei opgeheven zijn, toen 16 Mei en nu zullen er nog wel een paar weken bijkomen. De handel en hierdoor in hun belangen wijl mede een de gasfabriek te wachten, benzine voor moet drooghouden, terwijl op aanvraag van den aannemer geen benzine werd verstrekt. T Waarheen gaan wij? De ramp, waardoor heel Europa getroffen wordt tengevolge van de onzinnige oorlogs woede, die zich van het menschdom heeft meester gemaakt, in welken toestand brengt zij ons? Honderdduizenden liggen op de Europeesche slagvelden begraven; millioenen zijn voor hun heele leven verminkt. Geheele landerijen, steden en dorpen zijn verwoest; schatten van kunst zijn vernietigd; het economisch leven is geheel verstoord. De menschheid doet den moeilijken tocht naar Golgotha. Waarvoor dit lijden? Dezer dagen namen wij nog eens weer een boek in handen, dat voor 25 of 30 jaar onze belangstelling had gaande gemaakt. Het was het destijds veel genoemde werk van den Amerikaan Henry George: ^Vooruitgang en Armoede,” een boek, dat tegenwoordig vrijwel vergeten schijnt. Één hoofdstuk in dat boek trof ons meer dan eenig ander; wij bedoelen dat, waarin de Schrijver betoogt, dat onze moderne beschaving haar hoogtepunt heeft overschreden en gedoemd schijnt om onder te gaan. Er zijn meer beschavingen ondergegaan. Als wij daarvan lezen, hetgeen de geschiedenis er van vermeldt, kan het ons interessant voorkomen, maar het grijpt ons niet aan. Wij bezien die zaken op-een afstand en juist daardoor worden wij er niet door geroerd. Maar wat wij thans zien gebeuren is iets, dat ons zelven raakt. Wij hebben deel aan die beschaving, wij zijn er in opgegroeid en kunnen ons bestaan er niet van afgescheiden denken. Wij stonden, meenden wij, zoo hoog. Wat had onze industrie een vlucht genomen! Wij produceerden zooveel wij wenschten te bezitten; het enorm toegenomen verkeer had bet geheele menschdom in één maatschappij samengevat. En toch, hoe laag staan wij! Heel Europa wordt met hongersnood bedreigd. Zelfs de rijke maakt zich beangst over winterkoude. En wij voelen ons onmachtig ons te ontworstelen aan het kwaad, dat wij ons zelven hebben berokkend. Het leven der volken is ver worden tot een strijd tegen het gebrek, dat ons bestaan bedreigt. Één voor allen en allen voor één, dat was het mooie woord, waarmee de menschen zich in slaap zongen. Maar het was en is een phrase, die niets dan leugen is. De menschen zijn geen vrije wezens meer, die mogen handelen naar hetgeen hun ver stand of hun hart hun ingeeft te doen: vrij willig hebben zij zich laten binden. Zij zijn ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Bolswardsche Courant KLEINS THEE t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1