Nieuws- en Advertentieblad Bols ward en Wonseradeel. 1917. No. 40. Verscmjnt Donderdags en Zondags. ö6ste Jaargang. Donderdag 17 Mei. VOOR DUALISME. BINNENLAND. Wijnj aterp, 14 Mei. Hedennacht van drie tot halfvier ontlastte zich boven ons dorp een hevig onweder. Evenals de meesten, zoo niet allen, begaven ook de landbouwer E. Nijboer en vrouw zich uit bed, hoewel de laatste er wel tegen opzag, daar ze zoo’n pijn in den rug had. Opeens een knetterende slag, waarop N. van schrik door de glazen sprong. Buiten zijnde, bemerkte hij, dat het van binnen niet deugde en toen hij weer binnen kwam, vond hij zijne vrouw dood over den vloer liggen, voor rt bed barer kinderen en met een stuk deurkozijn boven op haar. Het linnengoed was uit het kabinet geslagen en de spiegel verbrijzeld. Droeve nacht voor het gezin. De man blijft met vijf nog kleine kinderen achter. Bolswardsche Courant Afzonderlijke f* spoedig, De Zuivelcourant. op een der Het doel In den lammerenbandel is geen voort gang waren vorige jaren om dezen tijd groote partijen in verkoop, thans is nog zeer weinig verkocht, ook op de Wadden-eilanden. Op Texel b.v., waar dit jaar circa 50.000 lam meren zijn geteeld, is nog niets verkocht en ziet men met spanning de eerste lammeren- markt te gemoet. De kalverziekte maakt op de veestallen van Terschelling ook thans weer, evenals andere jaren, heel wat slachtoffers tot groote schade van den fokker; want is de inkoop van het jonge dier dikwijls reeds boven f 20, de moeite van verzorging en de kosten van voedering gedurende den tijd, die er ligt tusschen geboorte en dood, komen er nog bij; bovendien is het verlies van ieder stuk vee, hetzij klein of groot, een misrekening voor den boer, die den opzet van de heele boerderij min of meer in de war stuurt. Is de aard en herkomst van deze gevreesde ziekte nog weinig bekend, de middelen, om ze te genezen, zijn nog altoos falende. Wel beweren sommige veehouders een voorbehoedmiddel te hebben tegen de ziekte en anderen, dat ze afdoende is te bestrijden, maar de feiten wijzen uit, dat de ziekte nu eens deze stal teistert en dan weer een andere en dat bijna geen jaar verloopt of er vallen offers. Voor den veearts, die de wetenschap en het algemeen belang wil dienen, ligt op dit terrein wel wat te ontginnen en voor den belangstellende, die de kalverziekte in wording en verloop wil leeren kennen en lust gevoelt om het vraagstuk mee te helpen oplossen, bieden de stallen der boeren alle jaren ge legenheid tot onderzoek en studie. Voor het tegenwoordige zijn afzondering van het zieke dier en de radicale ontsmetting der stallen de meest voor de hand liggende middelen, die de ziekte kunnen reduceeren tot kleiner proporties. N. Harl. Ct. hen meest geschikte wegen weten aan te wijzen, terwijl aan den anderen kant de leden der ingestelde Rijkecommissiën met zorg uit gekozen mannen met ruimen blik zijn. Het kan evenwel zijn nut hebben, deze zaak eens wat nauwkeuriger te bekijken. Zaken van zoo groote beteekenis, als die, waarvan met het oog op het landsbelang de zorg is opgedragen aan de verschillende Rijks- commissiën, zijn te belangrijk, dan dat zij niet onze volle belangstelling zouden hebben. Allereerst dringt zich de vraag op, waar door het algemeen belang gekenmerkt is. Door een voorbeeld willen wij trachten op deze vraag een antwoord te geven en bepalen ons daartoe bij de kaasfabricage. Het algemeen belang nu eischt, dat er ten allen tijde genoeg kaas voor de bevolking beschikbaar is (hiertoe wordt een bepaald percentage, hetwelk niet mag worden uit gevoerd, vastgesteld); de kaas mag niet te duur aan de bevolking worden verkocht (hier toe zijn maximumprijzen vastgesteld); het is noodig, dat een gedeelte van de voor uitvoer toegelaten kaas naar Engeland wordt verscheept, omdat anders onze aanvoer van graan en andere benoodigdheden onmogelijk zou worden (hiertoe is door het L. E. B. eene overeen komst gesloten met de British General As sociation) bet is noodig, dat een gedeelte van de voor uitvoer toegelaten kaas naar Duitschland wordt verkocht, omdat wij anders sommige andere zaken, die wij niet kunnen missen, niet zouden krijgen (hiertoe is door het L. E. B. eene overeenkomst gesloten met de D. H. H.). Nu blijkt het in onzen tijd met ontzettende duidelijkheid, hoe in de maatschappij alles aan elkaar hangt. Wij noemden slechts enkele zaken, waaromtrent het algemeen belang regeling ten opzichte der kaasaangelegenheden noodig maakt, maar er zijn er nog veel meer, de eene van meerdere en de ander van minder beteekenis. Maar de belangrijkste, die voor de behartiging van alle andere eerste eisch is, noemden wij nog nietde kaasfabricage moet in stand blijven. Alle zaken van algemeen belang, welke wij noemden en alle, die wij niet noemden, kunnen niet worden behartigd, wanneer niet allereerst wordt gezorgd, dat de kaasfabricage mogelijk blijft. Hieruit volgt natuurlijk, dat in de aller eerste plaats moet worden uitgemaakt, welke eischen deze industrie zelf stelt. Hiermede zijn wij gekomen op het terrein waarop de kaasfabrikanten thuis zijn; aan hen moet derhalve het eerste woord worden gegeven. Zoo heeft de redeneering ons opnieuw ge bracht in bet gebied, waar de bijzondere be langen waardeering vinden en als van zelf overschrijdt onze blik de grenzen van dit gebied en richt zich naar het andere, waar het algemeen belang bestudeering vindt. De lezer zal wel zoo welwillend zijn te nemen, voorbeeld ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent, Hedenmiddag is hetzelfde paard op den trekweg alhier wederom schichtig geworden, waarbij het dier op het hek sprong voor de boeren-huizinge van den landbouwer IJ. IJ. en zich deerlijk verwondde, zoodat de hulp van den veearts is ingeroepen. De steenen paal is ook deerlijk gehavend. De Banier. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. en bloemt, heel de en verkwikt. Wie in naar buiten is geweest, op, dat Lente in zoo welke aan een em'merketting geleidelijk door de nstortbak heenloopen, omhoog te worden gebracht. Hier ondergaat het veen in een mengkast nog eenmaal dezelfde bewerking. Vanuit deze mengkast wordt het mengsel in een lospijp gedreven van pl.m. 9.50 M. lengte. In deze pijp, welke bijna horizontaal boven het land hangt, bevinden zich verschillende schuiven welke om beurten worden geopend, zoodat de veenspecie geleidelijk over bet land wordt uitgespreid. Op deze manier kan, met een 12-urigen werkdag door 11 man pl.m. 200 roede, d.i. 320.000 turven gebaggerd worden, terwijl, indien met handkracht gewerkt wordt, hiervoor pl.m. 140 man noodig is, alzoo in deze tijden van behoefte aan werkkrachten een groote verbetering. Een kijkje bij een en ander te nemen loont werkelijk de moeite. O. N Workum, 14 Mei. Gistermorgen overkwam onze leeraar Ds. C. van der Ende een ernstig ongeluk, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. Z.Ew. zou in de Broerekerk te Bolswatd een predikbeurt vervullen, waarheen bij per paard en wagen de reis volbracht. Het oudste zoontje van Z.Ew. maakte de reis voor pleizier mede. Nadat de dienst was afgeloopen, ging men weder op dezelfde wijze huiswaarts. Te Parrega werd mede in het rijtuig opgenomen Ds. D. J. Peterse, die een vacature-beurt in Warns moest vervullen en die tot Nijbuizum mede zou rijden om dan de reis per trein te vervolgen. Even voorbij Parrega werd het paard schichtig en geraakte met den wagen in de trekvaart. Met behulp van inmiddels toegeschoten personen wisten de beide predi kanten zich spoedig te redden, doordat die het portier spoedig open hadden. Met den kleinen Willem ging dit niet zoo spoedig, omreden het portier weder was dicht gegaan, toch mocht het ook eindelijk gelukken deze behouden op het droge te brengen. Nadat men zich van droge kleeren had voorzien en weder wat op verhaal was gekomen, werd de reis naar hier voortgezet. Des namiddags moest Z.Ew. alhier weder optreden, zoodat ook niet veel tijd tusschenbeiden was. Dezer dagen vervoegden wij ons vele Rijksbureaux in Den Haag, van ons bezoek gold de bespreking aangaande maatregelen, welke genomen zouden kunnen worden om de fabriek van een onzer leden in gang te houden. Bedoelde fabriek n.l. werd bedreigd door gedeeltelijke stopzetting wegens nijpend gebrek aan een onmisbare grondstof, waarvan de voorziening door de Regeering in handen is gegeven van bedoeld Rijksbureau. We hebben gedurende de oorlogsjaren voor en na heel wat bezoeken op Rijksbureaux afgelegd en daarbij verschillende ervaringen opgedaan. Meermalen waren die ervaringen zpodanig, als wij die konden verwachten te zullen opdoen bij mannen, in wier handen een groot volks belang veilig is. Dat wij een enkele maal ook minder gunstige ondervinding opdeden, wij zouden de waarheid te kort doen, indien wij het ontkenden. Evenwel, bij de beoordeeling van den arbeid en de manier van optreden van ambtenaren, welke zich tot taak zien gesteld het publiek te bedienen, achten wij het onze plicht minder aangename gewoonten van het publiek niet voorbij te zien. Tot die gewoonten behoort deze, dat de critiek van het publiek op de daden van hen, door wie het bediend wordt, dikwijls zeer onwelwillend is. Op haar beurt oefent deze houding weer een invloed op bedoelde ambtenaren, welke het tegengestelde van verheffend is. Is het verschijnsel, waarop wij wezen, reeds waar in normale tijden, in onzen veelbewogen tijd doet zich nog een andere factor gelden, welke het in verhoogde mate te voorschijn roept. Tal van Rijksbureaux van den tegenwoor- digen tijd zijn echte oorlogsinstellingen. Zij zien zich plotseling gesteld voor de zeer moeilijke taak zaken te regelen, welke uit den aard der zaak uitermate lastig te regelen zijn. De regelingen, welke zij moeten scheppen, moeten gebaseerd zijn op veelal vage en uiterst moeilijk te verkrijgen gegevens. Op die basis moet dan het wankele gebouw der regeling worden opgetrokken, waarbij tot in finesses elk deel van het geheel, zoo goed en kwaad als het gaat, moet worden ingericht. Dat die inrichting meestal niet voldoet aan de wen schee van hen, die tot dusver gewoon waren zich vrij te bewegen, en die uit den aard der zaak zich niet behaaglijk kunnen gevoelen in de enge ruimte, waarin zij gedwongen worden verblijf te houden, spreekt van zelf. Onbillijk is het echter, wanneer de critiek zich enkel tot taak stelt uiting te geven aan dat gevoel van onbehaaglijkheid. Het schuitje, waarin wij tegenwoordig gedwongen zijn te varen, kan nu eenmaal niet comfortabel worden inge richt, en waar de gelegenheid om plaats te nemen in een gemakkelijk ingerichte salonboot ontbreekt, doet men verstandig zich zonder morren te vergenoegen met het plaatsje in gezegd schuitje: men vaart dan toch nog en dat is in de gegeven omstandigheden een zaak, waarover men zich mag verheugen. Een weinig gezonde levensfilosophie komt ons waarlijk wel van pas tegenwoordig. Intusschen, elke medalje heeft hare keer zijde, ook deze. Het is een niet te ontkennen eigenaardig heid van hen, die bij een zaak betrokken zijn, dat in den regel de eene kant der medalje zich bijzonder duidelijk aan hun geestesoog afteekent, terwijl de andere kant in het geheel niet wordt gezien. Voor hen, die een of ander bedrijf uitoefenen, is het klaar als de dag, dat hun toestand bedroevend slecht is en hoog noodig verbetering eischt hunne verlangens zijn aan dit inzicht geëven- redigd en zij worden niet moe om met voortdurenden aandrang te trachten die ver langens bevredigd te krijgen. Zij, aan wie de zorg voor het treffen eener regeling en de naleving daarvan door allen zijn toevertrouwd, zien juist de keerzijde: het belang van een geheele bedrijfsgroep, mogelijk zelfs het algemeen belang van het geheele volk is het doel, hetwelk zij voor oogen hebben. Men zou, oppervlakkig beschouwd, mogen meenen, dat op deze wijze beide kanten der medalje goed worden bekeken, m. a. w. dat èn de bijzondere belangen èn de algemeene de meeste kans hebben goed te worden be hartigd. Zij, die voor hunne bijzondere belangen strijden, mogen worden geacht deze goed te kennenhet is dus zeker, dat zij de voor aan dat wij met het kiezen van ons - kaas geen bijzondere be doeling hadden wij hadden ook suiker, thee, leer of iets anders kunnen nemen, doch de schrijver in een zuivelcourant is uit den aard der zaak beter met kaas dan met die andere artikelen bekend. Dit tusschen haakjes. Daar zijn alzoo twee terreinen, waarop ge werkt wordtop het eene door de vertegen woordigers van de bijzondere belangen, op het andere door de bewakers van het algemeen belang. Hoe is nu de verhouding tusschen die twee? Zijn beide gelijkberechtigd Komen zij, die voor het algemeen belang moeten waken, voorlichting en raad vragen aan hen, die de bijzondere belangen kennen? Wordt voort durend voeling gebonden tusschen beide par tijen? Staan zij naast elkaar of misschien tegenover elkaar? Acht de eene zich wellicht boven de andere geplaatst en kenmerkt zich haar optreden door deze opvatting? Wij zullen maar niet meer vragen stellen, de lezer kan dit zelf doen. Ook meenen wij de beantwoording aan hem te mogen overlaten. Wij willen^alleen nog plaats geven aan onze meening, dat de noodorganisatie van ons economisch leven niet deugt, zoolang daarin het zonderling dualisme heerscht, waarop wij wezen. Stavoren, 14 Mei. Met de haringvangst staat het er dit jaar bedenkelijk voor. Alleen in de laatste paar weken was de vangst iets beter te noemen. In normale omstandigheden zou de visch thans reeds waardeloos zijn geweest. Ook van de ansjovis hoort men nog niets. De eerste ansjovis werd andere jaren reeds in het laatst van April aangevoerd. Heerenveen, 14 Mei. Al weer een melk- kwestie. Eiken dag in de week komt bier een melkkarretje van de boterfabriek te Boven- knijpe. Ook heden was het er, maar de fabriek neemt geen genoegen met den gestelden maximum-prijs van 12 cents per liter, doch eischt een cent meer. Van de klanten mag niet meer gevraagd worden, omdat de prijs offilieel op 12 cts. is vastgesteld. En van gemeente- of rijkswege wordt geen toeslag gegeven, ’t Karretje had 100 liter minder meegenomen dan andere dagen. Bijgevolg moesten verscheidene klanten worden teleur gesteld. De huisvrouwen hebben dadelijk een deputatie afgevaardigd naar den burge meester van Schoterlaud. Deze zei toe, dat hij in de gewenschte richting zou medewerken. Landstorm 1908. DEN HAAG, 15 Mei. De minister van Marine, ad interim van Oorlog, heeft aan de Commissarissen der Koningin telegrafisch verzocht den Burgemeesters nog vandaag te laten weten, dat de oproeping van den land storm jaarklasse 1908 voortgang moet hebben overeenkomstig de ministerieele aanschrijving van 20 Maart j.l. Onweer met noodlottige gevolgen. De onweersbuien van Zondag- en Maandag morgen hebben de nog half dorre en doodsche natuur als bij tooverslag tot nieuw leven opgewekt. Alles groent natuur is verfrischt twee dagen tijds niet ziet er verrast van korte oogenblikken zich in haar schoonste tooikleed heeft gehuld. Helaas, diezelfde heilaanbrengende onweers buien zijn tevens oorzaak geweest van dood, brand en verwoesting. Uit verschillende plaatsen bereiken ons daaromtrent berichten. Witmarsum, 14 Mei. De 48-jarige arbeider D. A. L alhier, werd hedenmorgen tijdens een onweersbui, terwijl hij nabij de boerderij van KI. Tj. W. aan het werk was, door den bliksem getroffen en gedood. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Wolvega. Nu in deze abnormale tijden naast de schaarschte van levensmiddelen ook de behoefte aan brandstoffen zich steeds meer doet gevoelen en de aanvraagbiljetten van brandstoffen voor den komenden winter alom ter invulling werden aangeboden, trekt ook het vervenersbedrijf meer dan gewoonlijk onze aandacht. Zoo waren we deze week in de gelegenheid eens een kijkje te nemen in een der veenderijen van den grootsten vervener in Weststellingwerf, den heer Jos. Th. Kemme, waar, inplaats van met handkracht, met turf- steekmachines wordt gewerkt. Zoo’n machine, die zich tijdens het graven zelf vooruitwerkt door middel van een lier, wordt bediend door elf personen, en heeft eene capaciteit van 20 25 E P. K. Onge veer elke halve minuut wordt door de stekers (welke, indien noodig 350 M. beneden den waterspiegel kunnen werken) een brok veen van pl.m. 1.50 M3. boven den waterspiegel gebracht en geworpen in een stortbak, waar het wordt fijn gemaakt en met water vermengd om vervolgens door emmers van 70 L. inhoud,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1