ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. No. 41. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. IS THANS -w' k VOOR Zondag 20 Mei. Afzonderlijke Vredeswerk. Vrij Friesland. BINNENLAND. 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. In vele winkels verkrijgbaar. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. De dagelijks sterker wordende begeerte naar vrede heeft menigeen doen verlangen naar daden. Sinds 12 December van ’t vorig jaar, toen de Duitsche Keizer voor ’t eerst na vele maanden van harden strijd, over vrede sprak, is dat woord niet van de lucht. Zeker, van die eerste uiting is weinig resul taat gekomen de oorlog heeft zich eer verergerd, nu deduikbooten telkens rücksicht- loser optreden en de transatlantische Staten zich ook in den strijd hebben gemengd maar toch, er wordt veel meer aan de vredes beweging gewerkt, dan een half jaar geleden. Men heeft behoefte aan daden. Dat hebben ook de sociaal-democraten ingezien. Wij behooren niet tot hen, die het den socialisten verwijten, dat zij den oorlog niet vermochten te verhinderen. De oorlog heeft machten ontketend, van welker kracht geen enkele partij zich bewust was. Geen enkele natie, geen enkele partij, geen enkele gods dienstige macht is in staat gebleken de groote wereldramp te keeren. Zij verraste ieder en toen het oorlogsmonster zich in al zijn kracht vertoond had, zag men overal met schrik, hoe vreeselijk het zijn klauwen tot diep in de harten van de volkeren had geslagen, en hoe ontzettend moeilijk het zou zijn, dat monster de baas te worden en voor altijd af te maken. Zoo min de internationale Roomsche kerk den oorlog kon verhinderen, zoo min kon het ook de internationale sociaal-democratie. Dat dit voor vele sociaal-democraten een teleurstelling was, wordt niet onder stoelen en banken gestoken. Dat de oorlog in de gelederen der socialisten hopelooze ver warring en verdeeldheid bracht, weet ieder. De „internationale” kreeg een duw, zóó hevig, dat zij tegen den grond sloeg. Nog Js zij niet weer opgestaan. Inmiddels worden er thans door een aantal sociaal-democraten krachtige pogingen aan gewend, om den vrede te bevorderen. Zij lieten het niet bij een vertoon van woorden, maar zij hebben het weten te bewerken, dat te Stockholm een internationale conferentie wordt gehouden, die zal pogen de volkeren tot elkaar te brengen. Die poging is zeker sympathiek. Of de vrede ten slotte komt van de socialisten of vkn anderen, doet weinig ter zake: als hij maar komt. Men kan over de vredesconferentie te Stockholm denken zooals men wil, men kan haar veel of weinig succes voorspellen, toch verdient het waardeering, dat personen uit verschillende landen samenkomen om te onderzoeken, wat er. gedaan worden kan. De socialistische actie heeft inmiddels reeds aanleiding gegeven, dat ook in geheel andere kringen gevraagd wordt: kunnen wij pok niet iets doen? Moeten wij het be- ABONN EMENTSPRIJS40 Cents per 8 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. W olvordering. Leeuwarden, 18 Mei. De hoofdintendant heeft aan de Burgemeesters verzocht om van de inwoners, die daarvoor in aanmerking komen, ten behoeve van het leger de levering te vorderen van alle inlandsche wol, welke bij de eerstvolgende scheer van de schapen wordt verkregen. Door deze vordering is de vrije handel in inlandsche wol uitgesloten. Aan houders van slechts enkele schapen, die gewoon waren de wol zelf te verwerken tot goederen voor eigen gebruik, kan worden vergund de wol van hoogstens twee schapen daarvoor te behouden. Geen centrale keuken te Heerenveen. Heerenveen, 18 Mei. De pogingen eener dames-commissie alhier, tot oprichting eener centrale keuken hebben gefaald. Door gebrek aan medewerking van de drie gemeenten, moet voorloopig van het plan worden af- gezien. Het dames-comité is echter niet ont bonden. Mocht samenwerking alsnog worden verkregen, dan zullen de voorbereidende werk zaamheden onmiddellijk worden hervat. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek. Er wordt tegenwoordig nog al zorg besteed aan de jeugd. Op vele plaatsen mag niet voor 14 jaar gerookt of tabak gehaald worden, op andere gaat men de voor stellingen in de bioscopen na. Dit alles is uitmuntend, maar ook moet gelet worden op de marktschreeuwers, die soms een onzede lijke taal uitbraken, die verschrikkelijk is. Gistermorgen waren we getuigen van den verkoop op de markt van prentbriefkaarten, die zoo dubbelzinnig mogelijk werden ver klaard, dat het schreiend was. De koopman wist zeer goed, dat het geen onschuldige kaarten waren, want hij gaf den raad deze onder kameraden te bekijken. En toen hij het pakket aanbood voor 10 cents, regende het dubbeltjes van kinderen van 14, 15 jaar en jongelingen, zelfs zagen wij meisjes, die zulke onzedelijke dingen kochten. Al weer een bron waar het jeudig hart een verschrik kelijk vergif tegen eer en deugd wordt gegeven'. Ouders waakt en behoedt uw kinderen voor de marktschreeuwers. O. N. Workum, 18 Mei. De vorige week Zaterdag kregen de jongens van den heer D. F. alhier lust om te zwemmen. Het zeestrand bij onze plaats biedt daarvoor uitnemende gelegenheid. Nadat de jongens eenigen tijd in het water vorderen van den vrede aan de internatio nale sociaal-democratie overlaten? In dezen geest kon men in tal van christe lijke bladen in de laatste weken allerlei vragen lezen en half spijtig, half teleur gesteld lieten velen zich uit over het totaal ontbreken van elke poging van christelijke zijde, om over heel de wereld een actie tegen den oorlog op touw te zetten. Op de ver gadering van de Ned. Herv. Predikanten- vereeniging (van orthodoxe richting) sprak Dr. Schokking van den plicht der christenen om iets te doen. Hij wil dat onze kerken aansluiting zoeken bij die in de oorlogvoerende landen. Onze roeping, zeide hij, is haat tegen te gaan, vrede te bevorderen. De kerk moet zich wel vreemd houden aan alles wat een politiek karakter draagt, maar mag zich niet vreemd houden aan alles wat nu ’t leven beroert. Niet het recht, maar de macht heerscht. In de oorlogvoerende landen wordt de kerk in dienst gesteld van wat de overheid wil. De pers verwekt haat. Wij, die barmhartigheid prediken, mogen niet als priester en leviet aan de ellende voorbijgaan. Het Christendom is internatio naal. Wij moeten niet de bidstonden ver menigvuldigen maar werken. Hij wil dit niet om in konkurrentie te treden met wat de socialisten doen maar uit overtuiging als Evangeliedienaar. Het spreken van Dr. Schokking en het daaropvolgend debat heeft reeds aanleiding gegeven, dat ook onze Ned. Herv. Kerk niet langer zal blijven stilzitten. Het is nog onbekend, welken vorm zij daarvoor zal kiezen. Men ziet het, dat men allerwege wil komen tot daden. De oorlog is een macht, die zich met praten en schrijven niet laat verjagen er moet aangepakt worden. Het is, nu wij hier en daar een daad werkelijk optreden zien, niet te verwonderen, dat de sociaal-democraten al bij voorbaat zich verkneukelen over het feit, dat zij de eersten waren, die de kat de bel aanbonden. Zij hebben er zeker eenig recht op. Toch dient niet uit het oog te worden verloren, dat reeds in het beginstadium van den oorlog ook van „burgerlijke” zijde krachtige pogingen zijn aangewend, om den oorlog te doen eindigen. Wij wijzen opdenNeder- landschen Anti-Oorlog Raad, die het ook niet slechts bij woorden heeft gelaten, maar die zich, voor zoover het in hare macht lag, voortdurend heeft bezig gehouden met po gingen om de strijdvoerenden weer tot el kander te brengen. Merkwaardig, dat er in socialistische kringen hier te lande een vrij hevige strijd is gevoerd over de vraag, of een rechtgeaard socialist wel mee mocht doen aan die „burgerlijke” bestrijding van den oorlog. Het socialisme, zoo werd meer dan eens geleeraaid, is de eenigeprincipieele bestrijder van den oorlog. Wij zullen hier niet oprakelen, wat er over dien eenigen principieelen strijd in socialistische kringen is voorgevallen. Ieder weet, dat er zoowel hier te lande als elders, minderheden en meerderheden zijndat overal scheuring en wrijving is ontstaan. In geen enkele partij is door den oorlog zooveel verdeeldheid ontstaan, als in de socialistische partij. Wanneer wij dan ook in socialistische bladen lezen„de internationale herleeft”, dan gelooven wij toch heusch, dat zulks op zijn zachtst gesproken zeer voorbarig schijnt. Merkwaardig is het zeker, dat de conferentie te Stockholm juist de minste waardeering ondervindt van de meerder heid van de socialisten in de oorlogvoerende landen. Velen hebben niet eens geantwoord op de uitnoodiging om aan de conferentie Kippen. Men schrijft uit Barneveld aan het Alg. B.: Een voor de kippenhouders hoogst belang rijke vergadering werd Woensdagmiddag in de groote Eierhal alhier gehouden. In verband met den voedernood voor het pluimvee, had de Pluimveeconsulent, de heer De Beaufort, uit Amersfoort, zich bereid verklaard hier over dit onderwerp te spreken. Spreker wees er op, dat alle pogingen in ’t werk waren gesteld, om over voldoende voedsel te kunnen beschikken. Wel wordt er van som mige zijden beweerd, dat er voedsel genoeg zou zijn, als het maar gelijkelijk verdeeld werd, maar dit is helaas niet het geval. Ook heeft de V. P. N. zich veel moeite getroost, om de prijzen der slachtkippen wat omhoog te brengen, wat van veel belang geacht mag worden, aan gezien een gedeelte van den kippenstapel wel zal moeten worden opgeruimd. Een groot bezwaar is echter, dat de kippenhouders zich nog niet voldoende hebben vereenigd. Voor een regelmatige verkrijging van voeder moeten de pluimveefokkers zich in de eerste plaats organiseeren. De vele duizenden kippenhouders in deze streken moeten één lichaam worden. Met genoegen kan spreker mededeelen, dat er op ’t oogenblik 100.000 K.G. door zee water beschadigde tarwe, tegen f 12 per 100 K.G., beschikbaar is. Wel heeft deze tarwe geleden, doch door ze te drogen en ze daarna ongeveer 24 uur in bet water te zetten, kan ze toch heel goed als kippenvoeder gebezigd worden. Nog kan spreker hieraan toevoegen-, dat dit kippenland bij uitnemendheid niet zal worden vergeten, wanneer er slechts eenig voedsel voorradig is. De heer Monshouwer, eierhandelaar alhier, wees er op, dat de landbouwers, voor de ver krijging van veevoeder, niet vereenigd behoeven te zijn. Hij begrijpt dus niet, waarom de kippenhouders zich wel moeten organiseeren. De heer De Beaufort antwoordde, dat de Regeering, ten opzichte van het kippenvoeder, alléén met een vereeniging kan onderhandelen. Immers de Regeering wil zekerheid hebben, dat ook de kleine kippenhouders hun aandeel krijgen. Nadat de heer De Beaufort nog had mede gedeeld, dat ook hier binnenkort gelegenheid zal zijn om slachtkippen aan de V. P. N. te leveren, kwam van de aanwezigen een groot aantal bestellingen voor bovenbedoelde tarwe in. Van zekere zijde was blijkbaar bard gewerkt om deze vergadering te doen mislukken. Onder meer was aan de kippenhouders een open brief gezonden, waarin op onteigening en beschik baarstelling van het aanwezige kippenvoeder werd aangedrongen. Voorts werden vóór de vergadering, borden rondgedragen, waarop „Leve de Vrijhandel.” „Distributie beteekent: Gelijke verdeeling” enz. te lezen stond. In het N. v. d. Dag wordt de vraag gesteld of er vleesch genoeg in ons land is voor de consumptie. Het antwoord daarop is zeer bevredigend. Vleeschnood kan in Nederland niet onstaan. Onze veestapel is op dit oogenblik grooter dan ooit, alleen aan runderen bedraagt die 2.300.000 stuks. Met het oog op het in het komende najaar dreigende gebrek aan vee voeder zal er echter een half millioen runderen moeten worden opgeruimd. Dat beteekent tegen 300 K.G. vleesch per koe, dat een hoeveelheid van 150 millioen K.G. vleesch moet worden weggewerkt. Werden hieraan alle Nederlanders gezet, dan kreeg ieder per hoofd 25 K.G. Gemiddeld eten we per jaar 33 K.G. per hoofd, alle vleeschsoorten te zamen: rund-, varkens-, schapen- en paarden- vleesch. deel te nemen. Als wij dan lezen, in de mèigroet, die de Hollandsche delegatie te Stockholm telegrafisch aan Het Volk zond, dat de internationale weder hare volle kracht ontplooien zal, dan meenen wij dat dit opti misme tot heden niet gerechtvaardigd is. Wij willen aannemen, dat de conferentie meer aan den vrede, dan aan het herstel van de internationale denkt (ofschoon de uitingen hier en daar aan het tegendeel doen vermoeden) en wij willen aan de sociaal democraten gaarne de eer geven, dat zij een uitnemend vredeswerk verrichten, waarmee wij hen natuurlijk alle succes toe- wenschen. Maar wij gelooven, dat de vrede eerst dan komen zal, wanneer daarop in de oorlogvoerende landen zelf sterker wordt aangedrongen. Daarop lijkt het helaas nog veel te weinig. Bij alle strijdvoerenden merkt men een zekere minachting op, ook onder de socialisten, voor de'neutralen,,die zonder te weten wat oorlogvoeren eigenlijk is, over vredestichten spreken. Wij neutralen zijn het er allen over eens: er moet een einde aan komen. Maar de oorlogvoerenden laten zich door onze betuigingen niet in- fluenceeren en zij zullen vechten totdat het hun gelegen komt om den vrede te brengen. Wat niet Wegneemt, dat wij ons om meer dan een reden, hartelijk verheugen over elke poging die in de goede richting wordt, gedaan, hoe gering ook de uitkomst mag zijn. Elke vredespoging heeft groote ethische waarde en zij verhoogt het volk waarvan zij uitgaat. waren geweest, werd door hen een kleinen tijd in adams costuum omgesprongen. Toen ze hun kleeren weer wilden opzoeken om aan te trekken, bleken ze spoorloos verdwenen te zijn. Hoe men ook zocht, nergens waren ze te vinden. Goede raad was duur. Een kame raadje van hen, een zoontje van J. H. haalde een bootje en bracht hen op deze wijze naar hun ouders terug. De vader lang niet met deze handelwijze instemmende, gaf het bij de politie aan, tot nogtoe is er geen spoor van de ver miste kleeren ontdekt. Het is te hopen dat de kinderen geen nadeelige gevolgen mogen ondervinden, ge- ruimen tijd zonder kleederen te zijn geweest. Te wenschen is het dat de dader(s) van deze laffe daad ontdekt zullen worden en hun straf daarvoor mogen ontvangen. De Banier. '£4 Ml Bolswardsche Courant KLEIN S THEE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1