ïïieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. w No. 42. 1917. ö6ste Jaargang. A Verschijnt Donderdags en Zondags. Donderdag 24 Mei. VOOR Afzonderlijke DE ZOMERTIJD IN DUITSCHLAND. BINNENLAND. r Het laatste kwartaal van het derde oorlogsjaar. ons artikelen nader bij veel aan opwindende wedden- lets bovenmenschelijks, Hepk. Nieuwsbl. Te Valthernoond zijn in een schip, bevaren door Al berd Brans, ningen, de restjes van te denken, te trachten en oprechtheid te te trachten, hem die naar de tegenwoordige en huichelaar in dis- Alg. H. Uit Valthermond Naar, schatting zijn 80 woningen afgebrand, terwijl vermoedelijk 15 tot 20 personen gedood en velen zwaar gewond zijn. Een huisgezin bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, dat een schip bewoonde, kwam geheel in de vlammen om. Vlak in de nabijheid werden nog drie slachtoffers gevonden. Van een gezin, bestaande uit vijf personen, werden twee kinderen gedood, terwijl de man en vrouw beiden zware brandwonden opliepen. Hedenmiddag kwam de commissaris der Koningen in Drenthe met den griffier der overwinning predikt, die het pacifisme als grondslag voor de toekomstige wereld eischt. Zijn de menschen en de milliarden, die be spaard zouden worden, het niet waard, nog eens over deze rede na haar in haar grootschheid beseffen, in plaats van haar beeft uitgesproken, oorlogstaal als bedrieger crediet te brengen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. land is er dezen tijd uurwerken dan bet volgens den bij de werkzaamheden tegemoet te komen, was het in die streken vroeger op het land reeds de gewoonte, de klok een uur vooruit te zetten. Door de invoering van den zomertijd zal dus de klok een half uur voorgaan in vergelijking met den zonnetijd. Vandaar dat men zich in Oost-Duitschland ook het best met de nieuwe tijdsindeeling kon vereenigen. De Zuivelcourant. een half uur verschil tusschen en den zonnetijd, waardoor de een half uur vroeger aanwijzen, zonnetijd is. Om hierin ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. v. Fr. brandend van Gro- kinderlijken gevonden. Waarschijnlijk zijn in dat schip negen men schen omgekomen. Frieslands greidhoek, 21 Mei. Trots de veel veranderde weergesteldheid is er nog niet overal volop gras. In de middelmatige greidlanden heeft de sterke droogte de bovenste greidlaag te snel uitgedroogd, waardoor de groei is belemmerd. We vernemen, dat nog niet eens alle melkvee is buiten gelaten in die streken; men wil aldaar liefst eenige zekerheid hebben dat de weilanden zooveel voedsel opleveren, dat men op een gunstige eerste snede hooi kan rekenen. Anderen hebben het er op gewaagd, vroegtijdig het vee in ’t land te laten, doch deze zullen, als de weergesteldheid tegenwerkt, de kwade kans loopen, dat ze den volgenden winter weer voor een tekort van hooi komen te staan. Over ’t geheel is te constateeren, dat zeer vee geen besten staltijd heeft gehad, van enormen invloed, vooral in April, is geweest op de melkopbrengst. Groote Veenbrand. Ce le huizen verbrand, menschen omgekomen. Uit Emmen wordt aan de N. R. Ct. gemeld In de omgeving van Emmercompascuum woedt een geweldige veenbrand, die zich uit strekt over Valthermond, Weerdingermond, Emmercompascuum en Emmererfscheidenveen. Meer dan vijftig huizen zijn door den brand vernield te Valthermond 24 woningen. Groote hoeveelheden turf gaan verloren, de verbin dingswegen zijn onbegaanbaar. Schoolkinderen 'uit Valthermond, die in een naburig dorp school gaan, konden niet naar hun woonplaats terugkeeren. De brand is op twee plaatsen in het veen ontstaan, op één plaats zeker, op een andere plaats waarschijnlijk door vonken uit een baggermachine. Door den krachtigen drogen Oostenwind breidde het vuur zich snel uit. Naar schatting hebben 2 a 300 gezinnen in Emmercompascuum hun huisraad uit de wonin gen gehaald en op schepen en gedeeltelijk ook in den grond in veiligheid gebracht. Wildervank afstand van gehuld. Valthermond, 22 Mei. Bij den grooten veenbrand zijn te Valthermond 70 huizen vernield, terwijl vijf personen in de vlammen zijn omgekomen en een vrouw levensgevaarlijk is gewond. Een schippersjongen is waarschijn lijk verdronken. De bekende pacifist, dr. Alfred H. Fried, schrijft in de Friedenswarte van 15 Mei het volgende artikel, gedagteekend 1 Mei, over z/het laatste kwartaal van het derde oorlogs jaar.” Vandaag treedt de oorlog het laatste kwar taal van het derde jaar in. Nog 13 weken en het derde oorlogsjaar is voorbij. Vurig wordt gehoopt, dat in den loop van de volgende weken het eind van de verwarring gevonden zal worden. Ik zie het niet komen; hoezeer ik ook wenschen zou mij te vergissen. Er worden al te groote fouten gemaakt. De aan sluiting van Amerika bij de Entente, wat door onze militairen in hun aangeboren kort zichtigheid als een niet in aanmerking komende omstandigheid beschouwd werd, is daar in staat geweest de grootste oorlogsbelemmering, de moeheid van het volk, te overwinnen. En bij de Centralen heeft men nog steeds niet ingezien, hoe deze groote zedelijke factor te overwinnen zou zijn en dienstbaar gemaakt zou kunnen worden, om den oorlog tot een eind te brengen. Niet in de eerste plaats is van belang annexatie, of, wat in Oostenrijk- Hongarije tamelijk duidelijk uitgesproken en in Duitschland als mogelijkheid aangeduid werd, een afzien daarvan. De donderslag die de rotsen wegslingeren .zal, die den weg tot den vrede versperren, kan slechts opgewekt worden, wanneer de Middenstaten een pacifis tisch toekomstprogramma samenstellen, en wanneer de binnenlandscbe toestanden bijtijds zoo worden hervormd, dat zij de mogelijkheid van navolging van dit programma waarborgen. Wanneer men het pacifistische programma van Wilson’s rede van 22 Januari zou willen overnemen, konden wij Amerika ontwapenen en binnen eenige weken vrede sluiten. Echter schijnt men daarvan nog zeer ver verwijderd. Voor de verantwoordelijke personen van de Middenstaten is pacifisme altijd nog humbug. Aan deze verkeerde opvatting hebben wij den oorlog te wijten, hieraan hebben wij te wijten ook zijn vernietigende eindeloosheid. Gelooft ons! En wij kunnen u redden. Maar nog steeds gelooft men aan het geweld, nog steeds bidt men dezen valschen afgod aan. Men jubelt ook heden nog over de onfeilbaarheid van den verscherpten duikboot- oorlog, die alle gestelde verwachtingen over treft, en men vergeet dat deze onderneming morgen 3 maanden oud is. Heeft men niet in duizend redevoeringen en gezegd, dat de duikbootoorlog ons den vrede zou brengen, dat binnen drie maanden Engeland op de knieën zou liggen? De drie maanden zijn voorbij! Radoslawof, onze bondgenoot, heeft kort geleden de waarheid gezegd, toen hij in een interview verklaarde, dat het toetreden van Amerika den oorlog verlengt. Het toetreden van Amerika is echter het gevolg van den duikbootoorlog. Waarlijk, het wordt tijd, dat men de afgoden van het geweld eindelijk leert kennen Gisteren werd in twee redevoeringen over den duikbootoorlog en zijn uitwerkingen ge sproken. In de centrale commissie van den Rijksdag sprak Minister HelfferichDe ver wachtingen zijn overtroffen, de voorbereidingen van Engeland kwamen te laat. En op een feestmaal in de City sprak Lord George van de maatregelen, die hij genomen heeft, en de uitwerkingen, die hij ervan verwacht. Daarbij sprak hij van het jaar 1918, alsof het een feit was, dat de oorlog ook in het vierde jaar doorgezet zou worden. De eene staatsman sprak optimistisch over het succes van den duikbootoorlog, de andere optimistisch over de mislukking ervan. Het zal zeker interes sant zijn te zien, wie van hen gelijk krijgt; maar de bloedende volkeren hebben waarlijk geen tijd meer, zich schappen te wagen. iets dat buiten hot geweld ligt, moet het einde brengen, niet in 1918 of 1919, maar nu. Voor de eerste maal duikt in de be sprekingen de gedachte aan een nieuwen, aan den vierden oorlogswinter op. Eerst heel aarzelend, terwijl de mogelijkheid ervan nog als iets krankzinnigs beschouwd wordt. Deze waanzinnige gedachte krijgt echter steeds meer vorm en kan in October zekerheid, en daarna werkelijkheid zijn. Een vierde oorlogsjaar in ’t zicht! Laat ons nog eens de Januarirede van Wilson beschouwen, die vrede zonder Den 6en April 1916 werd in het Duitsche Rijk besloten tot de invoering van den zomer tijd; ook dit jaar is men hiertoe weer over gegaan. Waar in Duitschland gedurende het winterhalfjaar de Midden-Europeesehe tijd geldt, neemt men in het zomerhalfjaar aan, dat het een uur later is. Dit uur beteekent dus een winst aan zonlicht en zomerwarmte en eene besparing aan kunstlicht. Daar men in Duitsch land in het loopende jaar zuiniger zal dienen te zijn met de grondstoffen voor kunstlicht dan in 1916, is het van dit standpunt be schouwd vanzelfsprekend, dat men den zomertijd opnieuw heeft ingevoerd. De invloed van den zomertijd op het licht- verbruik was in 1916 duidelijk waar te nemen. Vergeleken bij de overeenkomstige maanden van de vorige jaren nam het gas-én electrici- teitsverbruik met 15 tot 20 procent af. In dit jaar zal echter de besparing grooter zijn door de verschuiving van den zomertijd. De tweede helft van April met hare vroege zons opkomst zal in den zomertijd vallen; de tweede helft van September, waarin de besparing in den avond weer verloren gaat door het meerdere verbruik in den morgen, valt er dit jaar buiten. Voor de groote massa der stedelijke be volking heeft de zomertijd, nog afgezien van de lichtbesparing, zeer belangrijke voordeelen gebracht. Van het meeste belang is wel dit, dat er na den arbeidsdag nog uren voor ont spanning overblijven, welke nog in den tijd van’ het daglicht vallen, waardoor deze uren meer aan hun doel beantwoorden kunnen dan vroeger het geval was. Met het oog op ont spanning in de natuur, waartoe verschillende soorten van sport en werkzaamheden in stads tuintjes enz. aanleiding geven, heeft men zonder twijfel veel gewonnen. Als een nadeel heeft men eigenlijk slechts kunnen aanvoeren, dat ondanks de verschuiving der uren, de nachtrust veelal niet eerder aan vangen kan dan vroeger, omdat de langere duur van den dag, het straatrumoer en stedelijke gebruiken te dezen opzichte belemmeringen zijn. Daardoor zou de nachtrust met een uur ver kort zijn, wat zoowel voor volwassenen als voor kinderen nadeelig moet werken. Het ge wicht van deze tegenwerping wordt evenwel verkleind door maatregelen voor kort genomen, welke zoowel besparing van kracht als van licht ten doel hebben. Deze maatregelen betreffen het beperken van bet verkeer in den avond: het vervroegen der sluitingsuren, het vroeger eindigen der openbare bedrijven enz. Grooter oppositie tegen den zomertijd is er echter uit landbouwkringen gekomen. In het bijzonder heeft men er op gewezen, dat men in bedrijven, welke melk in de steden leveren, thans een uur vroeger moet beginnen met melken. Daarbij moet men in de stallen, in weerwil van den zomertijd, van kunstlicht gebruik maken. Bovendien leveren de koeien door het vervroegde melkingsuur minder melk en wordt de gansche dagindeeling, welke ge heel van den zonnetijd afhangt, verstoord. Een hulpmiddel kan aan dezen misstand een einde maken, door n.l. het verzenden der melk later te doen plaats hebben. De tegenwerping, dat de melk dan te laat in de steden zou aankomen is ongegrond, daar zij ook heden niet zoo vroeg wordt bezorgd, dat zij bij het ontbijt gebruikt kan worden. Het is ongetwijfeld, dat men in het boeren bedrijf meer rekening met den zonnetijd moet houden dan bij de werkzaamheden in de steden, daar men op het platteland meer van de natuur afhankelijk is. In het bijzonder geldt dit voor den nazomer, wanneer de sterke dauw het vroege werken op de velden onmogelijk maakt. In menig opzicht komt de zomertijd de werkzaamheden op het platteland tegemoet, in bet bijzonder in 't Oosten van Duitschland. In het Duitsche Rijk geldt de Midden- Euiopeesche tjjd. In het Oosten van Duitsch- De N Veend. Ct. meldt, dat naar schatting 200 huizen zijn aangetast. Er heerscht een onbeschrijfelijke verwarring. Langs alle wegen ziet men de uit hun wonin gen verjaagde gezinnen hun have en goed in veiligheid brengen. Alle toegangswegen zijn afgezet. Den geheelen namiddag zijn de plaatsen en Veendam, dus op drie uren den brand, in een dichten rook Staten op het tooneel van de ramp aan. De kans bestaat dat de woningen tusschen Weer- dingerveen en de spoorlijn naar Valthen ook gevaar loopen. Verschillende schepen zijn verbrand. De wind is op het oogenblik nog zoo krachtig, dat aan blusschen niet valt te denken. Alg. H. Sneek. De heer L. Bakker Wzn. heeft zijn mandaat als lid van den Raad ter be schikking gesteld van de afdeeling Sneek der S. D. A. P., op grond van principieele ver schillen. We staan hier dus voor een nieuwe ver kiezing. F. D. Workum, 21 Mei. In de Workumermeer vertoefden gistermiddag een paar jongens. Een van hen stak een sigaar aan en wierp de lucifer achteloos weg, waardoor een hoop takken en bezemrijs in brand geraakte. Bij het ontdekken trachtten dejongens het onheil te voorkomen, doch het was telaat. Voor ongeveer f 20 is verbrand ten nadeele van A. Zwaan. De Banier. Sneek, 22 Mei. In de Raadszitting van gisterenavond, werd uit 4 inschrijvers een geldleening ter grootte van f 260Ö0, tegen 41/2 pCt. en een koers van 1001/16 toegewezen aan de firma Gebr. Mispelblom Beijer. Besloten werd, dat, nu de verslaggever van de handelingen v /d. Raad voor zijn functie bedankt heeft, voortaan een stenografische verslaggever benoemd zal worden uit het secretariepersoneel op een belooning van f 100 's jaars. Zonder h. st. besloot men verder weer ont heffing te vragen van de verplichting tot oprichting eener burgerdagschool. Een voorstel van B. en W. tot het niet doorgaan van de kermis in 1917, vond nog al eenige bestrijding bij de h.h. Kuijt, Kieze- brink en De Wolf. Eerstgenoemde noemde de motieven, die B. en W. aanvoerden, om de jaarmarkt niet te doen doorgaan, zeer, zeer sober. Hij oor deelde, dat, wie de kermis op wil, dit zelf moet weten. De heer De Wolf, lid van de Gascommissie, toonde met cijfers aan, dat gasbeperking B. en W. niet kunnen hebben geleid tot het bewuste voorstel. Wijders deelde hij mee dat in 1914, toen de kermis hier ook niet werd gehouden, men in massa naar Leeuwarden ging, om daar op de jaarmarkt zijn hart op te balen, erf dat onze zeilpartij in datzelfde jaar zich over gebrek aan publiek kon beklagen, wijl aan die zeilpartij, ’t ver lengstuk ,/Kermis” mankeerde. De heer Kiezebrink deed het voorstel, om de kermis wèl te doen doorgaan, 't welk echter werd verworpen. Daarna werd ’t voorstel van B. en W. met 9 tegen 4 stemmen aangenomen. Sneek, 21 Mei. Lamme Rieke, die een week of vier geleden zich zoo vreeselijk brandde, is thans aan de bekomen wonden in het St. Ant. Ziekenhuis overleden. Wegens de benoeming tot scheikundige bij de chemisch pharmaceutische fabriek te Amsterdam, heeft de heer J. de Ruiter zijn apotheek verkocht aan den heer A. J. v. d. Sluis, apotheker, hoek Groote Kerkstraat- Marktstraat, en zijn huis aan de Geldersche Credietvereeniging, die ’t aangekochte pand na 1 Juli bij haar kantoor gaat trekken. Tengevolge bovengenoemde benoeming ver dwijnt hier de bekende apotheek van de vroegere firma Lantinga, waardoor ’t aantal apotheken gereduceerd wordt tot vier. Russisch. Een Rus is in een logement aan de Hassel- straat te Rotterdam, waar hij verblijf hield, bij een vechtpartij door een landgenoot met een schoen den schedel stukgeslagen. De dader, die de vlucht nam en uit een raam op een plat dak sprong, waarbij hij viel en vermoe delijk een been heeft gebroken, is onder politietoezicht gesteld. Vier Polen, die te Rotterdam zijn aange houden als verdacht van het toebrengen van verwondingen met een mes aan drie hunner landgenooten bij vechtpartijen op de Delft- schevaart, zijn naar den lichter der rivier politie overgebracht. N. R. Ct. Fabrieksturf. De fabrieksturf, waarin de handel tot heden nog vrij is brengt tegenwoordig te Emmer- Compascuum f 170 per dagwerk op, een ongekenden prijs. In ’t jaar 1914 was f 40 f 45 al hoog. Bolsvardsche Courant wat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1