Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 44. 1917. Verschijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. Donderdag 31 Mei. DE ZEGELWET. VOOR den galden; Fr. het BINNENLAND. er eenmaal de Arnh. Crt. voor rekeningen, voor van of toegangsbewijzen voor vereenigingen, natuurlijk als nu de wet maar en stippen aan. een recht akten van en akten van borgtocht van f 1 opgemaakt ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Eet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Wonseradeel, 28 Mei. De hooiïng is dit jaar laat. Voor den boer een schadepost, voor de arbeiders een fortuintje, want nu loopen de werkzaamheden niet zoo in elkaar, maar kunnen na elkander worden afgedaan. De weilanden op onzen kleigrond beloven dit jaar weinig, de bouwvruchten groeien flink, Zooals men weet, is kort geleden de nieuwe of vernieuwde Zegelwet door de Kamers aan genomen. Voor de invoering er van zal nog een kleine wijziging er in worden aangebracht, althans een voorstel in dien zin is ingediend en zal waarschijnlijk spoedig worden behandeld; want de Minister zou de volledige wet heel gaarne met 1 Juni zien ingevoerd. Wij wenschen hieronder eenige bepalingen der Zegelwet, zooals zij is aangenomen, onder de aandacht der lezers te brengen. De beknopt heid, die wij daarbij in acht moeten nemen, weerhoudt ons van vergelijkingen van de oude en de nieuwe wet en evenmin zullen wij de bepalingen aangeven, waarmee het gewone publiek niet direct te maken heeft, in zoo verre, dat officieele personen of bestuurs colleges en hun ambtenaren voor de naleving hebben te zorgen, n.l. dat het zegelrecht voldaan wordt. Wij volgen hier en daar iets Dat de zegelstempel op het gezegeld papier noch aan de vóór- noch aan de achterzijde mag beschreven of beschadigd worden, is bekend. Is de onderteekenaar van een stuk zegel recht verschuldigd, dan geldt dit ook als hij slechts een paraaf, het facsimile van band- teekening of paraaf of den afdruk van naam- of paraafstempel daarop gesteld heeft. Een verklaring op een niet gezegeld stuk, dat degene die de verklaring afgeeft het on gezegelde door een gezegeld stuk zal vervangen, is nietig; in het algemeen is dat het geval met alle stukken, die opgemaakt zijn in een vorm, die dienen moet om de Zegelwet te ontduiken en ontduiking wordt natuurlijk gestraft. Kwam het nog niet vaak voor, dat verzoek schriften als ongezegeld moeten worden ter zijde gelegd, dan zouden wij hier niet herhalen, dat rechters, scheidsmannen, bestuurscolleges, ook waterschapsbesturen geen beschikking mogen nemen op een stuk dat aan het zegel recht onderworpen is, terwijl het niet of niet voldoende is gezegeld. Stukken, die gezegeld behoorden te wezen, maar het niet zijn, mogen niet door officieele personen of ambtenaren behandeld worden voordat het zegelrecht is voldaanverzoek schriften effisollicitatiebrieven vallen hieronder. Het zegelrecht wordt in vele gevallen, zoo als bekend is, geregeld naar de oppervlakte van het papier; dat is o.a. het geval met mededeeliogen van benoemingen door openbare lichamenmet verzoekschriften en sollicitatie brieven met afschriften of uittreksels van akten van den burgerlijken standmet bestek ken, voorwaarden, kaarten en teekeningen, die aan een akte van overeenkomst worden toe gevoegd, en met alle bewijzen van privaat rechtelijke overeenkomsten, handelingen, ver bintenissen en verklaringen. Het gezegeld papier is verkrijgbaar in 5 formaten: le. Groot register f2; 2e. Klein register f 1.50; 3e. Gewoon papier f 1; 4e. Half vel gewoon papier f 0.50; 5e. Klein papier f 0.30. Deze bedragen wijken af van de tot nu toe geldende. Voor elke 644 vier kante centimeter boven de 1288 (het vel gewoon papier) wordt f 0.50 gerekend. De stukken, waarvoor een zegel verplicht is, worden uitgereikt en door officieele personen. Het zegel van 30 cent is verplicht voor: a. verzoekschriften; b. volmachten en mach tigingen, die niet voor een notaris zijn ver leden; c. vergunningen om op eens anders grond te jagend. akten van protest van non- acceptatie en van non-betaling van handels- papier; e. borderellen tot inschrijving in de registers der hypotheken en scheepsbewijzen. Voor andere stukken moet gezegeld papier worden gebruikt van 50 cents. Is een stuk buitenslands opgemaakt en moet het hier gezegeld worden, dan geldt het tarief dat voor hier opgemaakte stukken gebruikelijk is. Van het zegelrecht naar de oppervlakte zijn o.a. vrijgesteld (zie art. 32) y a. verzoek schriften om vergunning voor handelingen, waarvoor volgens wet of verordening ver gunning noodig is of om regeling van de bijdragen ten behoeve van minderjarigen, armen en krankzinnigen; b. voor onver- mogenden de stukken, die betrekking hebben op huwelijk, voogdij, curateele, meerderjarig- Onder dien huurprijs zijn ook begrepen de lasten, die de huurder voor zijn rekening neemt ter ontlasting van den verhuurder. Huur yvoor het leven of tot wederopzegging” wordt gelijk gesteld met 10 jaar; »voor onbepaalden tijd” met 20 jaar. Het recht wordt berekend over ronde sommen van 250 gulden tot en met 5000 gulden en verder over ronde sommen van 500 gulden. Huur en verhuur onder opschortende voor waarden, en onderhuur of verhuur, vernieuwing overdracht en overneming van huur worden gelijk gesteld met werkelijken huur. Bij openbare verhuring bedraagt het recht ten minste 50 cent. Is het hier bedoelde recht niet voldaan, dan wordt de onderteekenaar van een niet- notarieële akte, huurder of verhuurder, beboet met 100 maal het te weinig betaalde recht, maar ten minste met 500 gulden. Het zegelrecht komt ten laste van onderteekenaar, den huurder of den verhuurder. Wat het zegelrecht op effecten betreft, in boofdzaak komt het op het volgende neer; per 1000 gulden wordt betaald: voor aandeelen in premieleeningen een voor buitenlandsche effecten 80 cents; voor aandeelen in buitenlandsche maat schappijen een gulden voor pandbrieven van hypotheekbanken onder in de wet (art. 60) genoemde voor waarden 25 cent; voor alle andere effecten op publieke fondsen 60 cents. Het recht bedraagt ten minste 10 cent en klimt met 10 centen op tot een gulden en boven den gulden met 60 cent. Voor pand brieven is de opklimming 5 cent tot aan 25 cent, verder 25 cent tot f 2.50 en daarboven 50 cent. Stortingsbewijzen en vervangingsstukken worden als afzonderlijke stukken beschouwd. Van oprichtersaandeelen is een vast recht verschuldigd van 10 gld.; van bewijzen van deelgerechtigdheid en bewijzen van overneming door hen, die de belangen van fondsenhouders behartigen en van de certificaten van aandeel, uitgegeven door administratiekantoren is 50 cts. verschuldigd (zie verder art. 62.) Geen zegelrecht is echter verschuldigd van de ten laste van het Rijk of van zijn koloniën uitgegeven effecten; noch van de bewijzen van aandeel in binnen het Rijk gevestigde Naaml. Vennootschappen, commanditaire ven nootschappen op aandeelen en andere vennoot schappen of vereenigingen, welker kapitaal geheel of ten deele in aandeelen is verdeeld. Wie niet behoorlijk gezegelde effecten in ontvangst neemt, is verplicht de stukken te doen zegelen onder opgaaf van naam en woonplaats van dengene, van wien hij ze ontving; wie dat verzuimt beloopt een boete van ten minste 100 gld. voor elk stuk. In het algemeen is de bedoeling van de nieuwe zegelwet ontduikingen te voorkomen, daarom ook zijn de boeten op overtreding gesteld zeer hoogmaar daarom ook wordt ieder onder bedreiging van zware boeten vermaand om aangifte te doen van de onge zegelde of onvoldoend gezegelde stukken, die hij. ontving, als deze gezegeld behoorden te zijn. Alle vroegere wetten, wetsbepalingen en wettelijke verordeningen, betreffende het recht van zegel worden bij het in werking treden van deze wet afgeschaft. Alleen blijven ze van kracht voor alle vroeger opgemaakte en nog van kracht zijnde stukken, die vóór dat tijdstip aan zegelrecht onderworpen waren. Als dat zegelrecht niet is voldaan, kunnen ze binnen 6 maanden nog ter zegeling worden aangeboden tegen voldoening van het ver schuldigde recht. In dat geval wordt geen boete toegepast. Het bovenstaande maakt geen aanspraak op volledighied; het geeft alleen enkele punten aan, die van vrij algemeen belang kunnen zijn en waaromtrent nader de wet kan geraadpleegd worden, nu aandacht op gevestigd is. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. verklaring en wettiging van natuurlijke kin deren c. de stukken noodig voor het bekomen van. pensioen door ambtenaren en onderwijzers, en die voor het bekomen van weduwen- en weezenpensioen, mits de belanghebbende (voor het laatste geval) onvermogend is. Hetzelfde geldt voor het verkrijgen van uitkeeringen wegens persoonsverzekeringen, als deze niet meer bedragen dan f 500 aan kapitaal of f 2 per week aan rentenvoor het geval van ziekte-verzekering wordt de f 2 verhoogd tot f '10. Aan een vast recht van 5 cent zijn onder worpen kwitantiën voor geldsommen en andere eenzijdig opgemaakte stukken, waarbij de ont vangst of overneming van gelden wordt erkend of vermeld door of vanwege den schuldeischer. Deze kwitantiën zijn vrij, evenals nu, wanneer zij sommen betreffen beneden de 10 gulden, mits de sommen niet strekken in mindering en afdoening van grootere bedragen. Men bedenke echter dat dit recht van 5 cents ook verschuldigd is voor ontduikingsvormen, als b.v. de verklaring, dat niets te vorderen is, of een bericht of brief dat het geld ont vangen is en de schuld is afgedaan. ’t Zelfde recht geldt voor onderteekende declaraties en rekeningen, voor diploma’s van lidmaatschap sociëteiten en het bedrag 10 gulden of meer is. Voor de kwitantiën is een recht van 5 cent verschuldigd voor eiken schuldeischer; men kan dus niet met 5 cent volstaan, als eenige personen op hetzelfde stuk verklaren het hun toekomende ontvangen te hebben, b.v. werk lieden. Hebben de onderteekenaars een ge zamenlijk belang, b.v. firmanten, dan geldt de kwitantie voor één stuk. Strekt een tweede enz. kwitantie om de omvangst te verklaren van een bedrag in mindering van een schuldvordering, waarvoor reeds bij de eerste kwitantie zegelrecht is betaald, dan zijn de volgende vrij; maar elke termijn van huren en renten wordt als een afzonderlijke vordering aangemerkt. Aan een recht van 30 cents zijn onder worpen akten van schuldbekentenis (geen effecten) en akten van borgtocht voor geld sommen. De onderteekenaar of, als deze ontbreekt, de uitgever van een ongezegelde kwitantie, die gezegeld behoorde te zijn, wordt beboet met 100 gulden; degene die zulk een stuk ontvangt is verplicht, daarvan binnen een maand mededeeling te doen aan den ontvanger der registratie; laat bij dit na, dan is hij zelf aansprakelijk voor de boete. Hoofdstuk IV loopt over stukken, die door de bevoegde autoriteit zijn afgegeven en voor welker zegeling deze dus zorgt. Hoofdstuk V betreft verzekeringen. Vrij gesteld worden: a. wettelijk verplichte of daarmee overeenkomstige verzekeringen, b.v. ziekte- en invaliditeitswet; b. verzekeringen tegen gevaren van vervoer van goederen te lande of op rivieren en binnenwateren, als het vervoer binnen het Rijk plaats heeft; c. verzendingen van geld en geldswaardig papier; of verzekering tegen inbraak van effecten, geld of geldswaardig papier in brand kasten en kluizen; e. verlenging eener ver zekering tot bericht van aankomst van vaartuig. Stukken, die op verzekering betrekking hebben en die in het buitenland zijn opge maakt, moeten gezegeld worden, vóórdat er iets gebeurt, dat op de verzekering betrekking heeft (ontvangst van de polis, premiebetaling endosseering, uitbetaling.) Voor wissels, ordebriefjes, kassierspapier, bank- en ander papier aan toonder, assignatiën enz. is een recht verschuldigd van 5 cent per 100 gulden. Het recht wordt berekend over ronde sommen van 100 gld. tot 500 gld., verder over ronde sommen van 500 gulden tot 10.000 gulden en daarboven over ronde sommen van 1000 gulden. Het z.g. kort papier (uiterlijk betaalbaar drie dagen na zicht of acht dagen na dag- teekening) is onderworpen aan een vast recht van 5 cent. Loopen zulke stukken langer, dan vervallen zij in het bovenaangeduide evenredig recht. Een afzonderlijk hoofdstuk (VII, art. 56 59) loopt over bewijzen van huur en verhuur. Elke erkenning van huur of verhuur van roerende zaken of binnen het Rijk gelegen onroerende zaken is onderworpen aan een zegelrecht van 16 cent per 100 gulden van den huurprijs over den geheelen huurtijd. doch er was behoefte aan een flinke regenbui. Gebrek aan veevoeder bij schralen stand van het gras noopt enkele boeren reeds, hunne haver af te maaien en op te voederen. Burgwerd, 29 Mei. Hedennacht, omstreeks één uur, is alhier een boerenplaats door den bliksem getroffen en afgebrand. Pinkster zonder kermis. Heerenveen, 29 Mei. Pinkster zonder kermis! Voor ’t eerst zoolang de aarde in hare potjes draait, zouden we zeggen, maar dat is wat sterk uitgedrukt. Maar voor ’t eerst, voor zoover de heugenis van den oudsten Heerenvener reikt. Intusschen, de klaver-vier: Heerenveen Pinkster kermis en een zich uitvierend publiek blijft een traditie, die zich wel be knotten, maar moeilijk uitroeien laat. Althans niet in eens. Was er geen kermis, het uit gaand publiek was er evengoed, zij het in iets kleiner getal. Heel den middag en avond bleef het een druk beweeg. En er waren bokswedstrijden maar die trekken in het niet vechtlustig Friesland geen belangstelling; de voorstelling kon niet eens doorgaan er speelde een dameskapel en er was dansen en dat trok meer publiek, hoe broeiïg heet het ook was; en de paartjes en clubjes trokken maar aldoor de Dracht op en neer net als op een heusche kermis. En bij gebrek aan een kermislied zongen ze alle kermisliederen der laatste jaren door elkaar, maar toen daar tegen halftien een felle bliksemstraal de gemoederen ver schrikte, haastten velen zich huis-toe en niet laat in den nacht volgden de anderen. Was ’t geen kermis, ’t was toch Pinkster geweest te Heerenveen. Minder lawaaierig, en daar waren voor de rustige burgerij de Pinkster-Zondag en Maandag te mooier om. Toch zijn we Maandagnacht nog evengoed uit den slaap gehouden. Dat deed ditmaal niet de kermis, maar een telkens weer op zettend onweer, dat een verkwikkenden regen medebracht. We hebben in den naasten om trek niet van ongelukken gehoord. Eepk. Nieuwsbl. v. Oosterwlerum. Zaterdag was er eene onge wone drukte in ons anders zoo stil en vreed zaam plaatsje. En geen wonder. Het was de voorjaarspaardenmarkt, welke zich dit jaar kenmerkte door een buitengewoon groot aantal. Ruim 2000 bruintjes waren er aanwezig. Hoewel in den vroegen morgen het zich liet aanzien dat er weinig zou komen, was er om 10 uur een geheele ommekeer gekomen. De handel was in den beginne stug, doch later ging het vlugger. De prijzen waren variëerend. Voor de beste soort werd f 1250 tot f 900 besteed, voor de gewone f 500 en f 250. Zoodat gezegd kan worden, dat de paarden duur van de hand gingen. Doch wat is tegenwoordig goedkoop 1 O. N. Snaek, 29 Mei. Onder veel belangstelling van sportbeminnend publiek kwamen de 16 militaire wielrijders, onder welke 15 Friezen, hier gisterenmiddag 8 min. over vieren uit Ijlst aan. Voor rekening van den heer J. Smit Ez., rijwielhandel alhier, werd de kranige groep voor de Waag gekiekt. Nadat men een uur had gepauseerd en de inwendige mensch op de bovenzaal van 't café »Onder de Linden” was versterkt, werd de Elfsteden tocht tot Bolsward over Sloten, Stavoren, Hindeloopen en Workum weer vol moed ondernomen. Kwart over vijf ging men van hier, de berekening was 11 uur te B. op het appèl te zijn. De heeren deelden ons mee dat ze onder leiding van de korporaals De Boer en De Groot, Vrijdagmiddag 2 uur van Eindhoven waren vertrokken en, na den geheelen nacht te hebben doorgereden, Zaterdagvoormiddag in Bolsward waren gearriveerd, een afstand nb. van 500 K.M. Aangerand. Schipper Wijde uit Rotterdam is Zondag avond te Zutphen door militairen, met wie hij een herberg bezocht had, op straat on verhoeds aangerand en van zijn portemonnaie met f 600 beroofd. Twee verdachten zijn aan gehouden. Het geld is slechts voor een zeer klein gedeelte terecht. Alg. H. Zondagmiddag is op de Maas nabij Pernis een zeilbootje uit Schiedam, waarin gezeten waren vader en drie zoons, Zeegels genaamd, omgeslagen. Vader en een zoon werden door een Rotterdamsch zeiljacht gered. Twee zoons verdronken. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1