Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, No. 45. 1917. VerscHijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. IS THANS ïr jlil I VOOR 1 Zondag 3 Juni. dan zooveel/' klonk TE VER GEDREVEN GASTVRIJHEID. hetgeen DIXI. De komende stembus. BINNENLAND. HARLINGEN. De Zuivelcourant bevat het volgend inge zonden artikel: 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. //Hetgeen gij verplicht zijt te leveren.” Tot welken prijs? /Ik geef niet meer onlangs. Doch toen kwam de lankmoedige Neder lander in verzet: </ik doe het niet, ik kan het niet doen,” sprak hij. En hij deed het nie(. Dat was naar het oordeel van het gedrochte lijk wezen een impertinentie, waarvan zijn traag begrip het bestaan niet vermpcht te verklaren. Er rust toch een verplichting op den Hollander om zijn boter af te staan. Maar de boter werd niet afgestaan. Toen schoof het schepsel tragelijk zijn plompe lichaam in een andere houding en begon te peinzen. En het gevoelde opnieuw het onvermogen van zijn innerlijke zwakte. Ik zal wachten, dacht het; het is Mei, de productie neemt toe; de Hollanders zullen spoedig genoeg in verlegenheid geraken en mij hun boter brengen. De Hollanders ondervonden inderdaad de moeilijkheden, welke het gevolg waren van den gestoorden afzet; doch zij hielden zich flink en gaven niet toe. Toen zond het vreemde wezen zijn dienaren uit. Deze gingen en kwamen bij verschillende eenvoudige Hollanders en overreedden hen, dat zij toch de boter zouden afleveren tegen eene voorloopige uitbetaling van den prijs, waartegen van Hollandschen kant bezwaar was gemaakt; als de prijs hooger werd vastgesteld, dan zou het meerdere worden bijbetaald. Velen weigerden met fier gebaar en spraken met minachtenden blik van /onderkruiperij;” anderen gaven, noodgedwongen, toe. Vooral in het Zuiden des lands wisten de dienaren van den vreemden overheetscher op die manier wat boter bij elkaar te scharrelen; ongeveer een waggon ging wekelijks over de grenzen. Dat ging zoo, totdat de vreemdeling ten slotte inzag, dat het op die manier niet ging en, hoewel tegen zijn zin, gaf hij toe. Nu kunnen de zaken, althans voor korten tijd, weer geregeld gaan. Totdat weer door dezelfde oorzaken, dezelfde stoornis wordt teweeggebracht. Wanneer zal de Nederlandsche vrijheidszin zich voorgoed verzetten tegen deze weerzin wekkende tyrannie? ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. Sneek 1 Juni, ’t Was te denken dat onze voorjaarspaardenmazkt j.l. Woensdag een kalm, zeer kalm verloop zou krijgen. Er werd dan ook in de kroegen op de vee markt meer gedronken dan gehandeld. Van de 252 paarden, die aan de lijn stonden, onder welke 5 veulens en 37 slacht dieren, kwam een derde niet eens aan den man. Voor fijn soort tuigpaarden werd vergeefs gevraagd 11 af 1200, vroeger f 500 tot f 600. Hooger prijzen dan f 1000 vielen voor de beste kwaliteiten die ter markt waren, niet te bedingen. Goeie werkpaarden, die in normalen tijd nooit meer dan 350 tot f 400 opbrachten, haalden nu 600 tot f 800. De slachtbank kon niet lager terecht dan 150 tot f 300, vroeger 70 tot 145 of f 150. Sneek, 1 Juni. De politiek is zoo lang zamerhand ons Kiescollege der Herv. Gem. alhier binnen getreden. Bij de benoeming van een diaken, vac. De Ruiter, werd gisterenavond met 21 van de 30 stemmen, benoemd de heer W. Beekhuis(s.d.a.p.) In den Kerkeraad hebben thans 2 s. d. zitting, 2 van de orthoxen, de rest modernen of z.g. vrijzinnigen. Sneek, 1 Juni. De geringe schade, door het laatste onweer hier veroorzaakt aan de woning van den heer A. Bokma, in ons no. van 31 Mei reeds vermeld, is niet ’t eenige onheil dat ’t hemelvuur onze stad heeft bezorgd. De naastleger, bewoond door den heer W. Hoekstra, handelaar in kunstmest, is er minder goed afgekomen. Van een zinken schoorsteen aldaar, zijn de ijzerdraden afgerukt en verbrand, de steenen schoorsteenpijp gebroken en een stuk metsel werk is uit den schoorsteen geslagen. Nog werden de telefoondraden vernield en liet de bliksem sporen achter op het telefoonkastje. Dat zijn wij met het Nieuwsblad volkomen eens. Maar volstrekt oneens zijn wij het met dit blad, waar het de voorstelling geeft, alsof zij die deze grondwetsherziening willen, dus de oude candidaten laten zitten, daarmee iets verschrikkelijks op hun geweten laden. /Dpen zij het eerste”, aldus het N. v. h. N. »dan sluit dit in zich, dat de kiezers voortaan afstand doen van hun recht om hun eigen volksvertegenwoordiger te kiezen en dat zij voorgoed de macht geven aan een klein getal partijbesturen, die de zetels wel onderling zullen verdeelen”. Dat is wel heel sterk gezegd. Zeker, er mag worden toegegeven, dat de partijbesturen, als de kiezers onder het nieuwe stelsel laks zijn, veel invloed oefenen zullen. Maar als de kiezers weinig belangstelling toonen is dat nu óók het geval, het tegenwoordige systeem is werkelijk ook geen idylle. Z/Na deze Kamer, die maar één jaarziten opgevolgd wordt door een nieuwe, welke ge kozen moet worden onder het nieuwe systeem, zal er geen z/geachte afgevaardigde van Gro ningen” meer zijn, heeft de heer Schaper geen belang meer bij de gezindheid zijner kiezers in Appingadam, vertegenwoordigt de heer Teenstra niet meer zijn getrouwe Wester- kwartierders, maar treden de Kamerleden op als gekozen door hun partij, verdeeld over het geheele land. De band tusschen kiezers en gekozenen is dan weg en het kiezersvolk wordt dan pas /stemvee” in den waren zin des woords”. Aldus weer het Nieuwsblad. De band tusschen kiezers en gekozenen. Het klinkt zoo mooi. De /geachte afgevaardigde van Groningen”. Wat geeft ook dat een goeden klank. Doch ook thans is het een klank, meer niet. Onder het huidige systeem stemmen hon derden en honderden éen candidaat, dien zij feitelijk niet willen, alleen om wat in bun oog erger is te voorkomen. Zoo kwam waarlijk de volkswil niet tot uiting, terwijl mede door de districten-indeeling het parlement allerminst een afspiegeling was van het geheele volk, voor zoover dit dan mogelijk is. Met algemeen kiesrecht, evenredige ver tegenwoordiging, stemplicht, jvordt dat ideaal ook niet bereikt, we weten het heel goed, maar toch dichter benaderd. Daarom weuschen wij wel het tot stand komen van de herzieningsvoorstellen. gemeenten waren stapelplaatsen van boter, welke buiten de Z. E. G. om als een kostelijke en welkome gave door de noodlijdende be volking met graagte in ontvangst werd genomen. Die toestand zou waarschijnlijk zoo ge bleven zijn, wanneer niet Nederland ’t middel had verschaft, waardoor /verbetering” mogelijk werd. De uit een fiskaal oogpunt getroffen maatregel, waarbij bepaalde grensstations werden aangewezen, waarlangs de boteruitvoer naar het Oosten mocht plaatshebben, heeft de taak van de Z. E. G. stellig in niet mindere mate vergemakkelijkt als zij het die der Nederlandsche douanebeambten deed. Hoe geheel anders zou de toestand thans zijn geweest, wanneer deze voor Duitscbland ge lukkige omstandigheid zich eens niet had voorgedaan Nederland is in zijne tegemoetkomendheid verder gegaan. Toen bier te lande de oogen open gingen voor het gevaar, dat den Nederlandschen handel en de Nederlandsche industrie met het verlies van de Engelsche markt bedreigde, achtte men het niet alleen verstandige, maar ook rechtvaardige politiek een gedeelte van den export naar Duitscbland te blijven richten. Verstandige politiek, hoewel van een Duitsche markt al sinds lang geen sprake meer was en van vroeger bestaande relaties geen spoor was overgebleven. Maar de Nederlandsche goedmoedigheid, in de eerste plaats geleid door haar billijkheids gevoel, oordeelde, dat na den oorlog andere tijden komen en sloot opzettelijk de oogen voor het sombere beeld van een verarmd Duitschland, dat in de komende tijden mis schien n?ar heel iets anders zal moeten grijpen dan naar dure Hollandsche boter. Verstandige politiek noemde men eigenlijk uit gemoedsoverwegingen tot stand kwam en zoo ontstond een overeenkomst, waarbij aan het ontberende volk een gedeelte van ons product werd toegezegd. Bij die gelegenheid werd in bet exotische wezen het besef zijner innerlijke zwakte levendig en met een vrijmoedigheid, die zich niet stoorde aan hetgeen anderen van zijne manieren dachten, stelde het als voorwaarde, dat de Nederlandsche contractant zich zou verbinden alles, wat hij aan Duitschland leverde, aan hem af te geven. De Nederlander, terzijde stellend het bezwaar, dat zijn vrijheidszin deze beperking van zijn recht om eigen zaken naar eigen wenschen te regelen niet mocht gedoogen, gaf toe. Bereidwillig stak hij de handen uit en liet zich binden. Of hij er niet aan dacht, dat aan een vrij man de slavenketen kwalijk past en dat hij met 't opnemen daarvan iets doet, wat zijn onafhankelijkheidszin in verdenking brengt, het is mogelijk; zeker is, dat het een zwak moment is geweest, waarin hij toe stemde in dezen vèrstrekkenden eisch. Het onsympathieke vreemde schepsel met zijne weerzinwekkende manieren, eerst metal te groote toegevendheid toegelaten in zijn sinds eeuwen met groote zorg onderhouden domein, is er sedert dien gebieder. Met krakend keelgeluid deelt het bevelen uit; gezagsaanspraken van den oorspronkelijken bewoner van den Hollandschen tuin negeert het. /Vanaf dien datum moet dit gebeuren ik verlang, dat zus of zoo zal worden gedaan.” Zóó decreteert het en legt, terwijl zijn logge lichaam behaaglijk een gemakkelijke houding aanneemt, zijn zware plompe hand op den schouder van zijn gastheer, die thans beseft, hoe hij door zijn overdreven gastvrijheid zich zelf gedupeerd heeft. Tal van Hollanders hebben in Duitschland bloedverwanten, die, ofschoon Nederlanders gebleven, het lijden van het Duitsche volk manmoedig meedragen, doch over wier lot men zich hier te lande met reden zeer bezorgd maakt. Een postpakketje met een kleine hoe veelheid van het onontbeerlijke vet zou zoo welkom zijn en zooveel gebrek kunnen ver zachten; de bezorgde familieleden in het vader land brengen met veel moeite de vereischte bewilligingen der Duitsche overheid bijeen. Doch tergend klinkt met barsch geluid de arrogante stem van het gedrocht: /ik stoor mij niet aan verklaringen van consuls of wie ook; de postpakketten worden beschlagnahmt en de aldus verzonden boter wordt niet in min dering gebracht op hetgeen gij verplicht zijt te leveren”. En de Nederlander, rekkend zijn geduld tot het uiterste, bijt zich op de lippen en gehoorzaamt. Ons Noorden schrijft: Het Nieuwsblad van het Noorden wijdt een artikel aan de komende stembus. Het blad is tegenstander van de Grond wetsherziening, welke het zéér ongunstig beoordeelt. Wij kunnen ons daar goed indenken en óók gaan wij mede met de opvatting, dat de verkiezing van dit jaar van groote beteekenis moet heeten. Z/Dat de Grondwetgever een nieuwe ver kiezing voor zulk een tweede lezing heeft bevolen bewijst, dat hij het geheele kiezersvolk in staat wilde stellen om zich over het ver richte werk uit te spreken. Deze verkiezing is dus iets anders, iets van hoogere beteekenis dan een gewone periodieke verkiezing, 't Is eene verkiezing met een bepaald doel, op een scherp omlijmd program. Een uitspraak over het werk, dat het Parlement nu pas heeft geleverd. Een uitspraak dus over de /beëin diging” van den schoolstrijd, over de invoering van het algemeen kiesrecht, van evenredige vertegenwoordiging, van het pensioen der Kamerleden en hun hoogere bezoldiging. En ook over de vraag of deze Grondwetsher ziening wel volledig genoeg is geweest. Of er bijv, niets had moeten zijn veranderd in het hoofdstuk, waarin de troonopvolging geregeld heet te zijn, of in de kwestie van het zeggenschap der Kamers in de buiten- landsche verhoudingen etc. Over dit alles moeten de kiezers zich thans uitspreken en zij kunnen dat slechts doen door hun ouden candidaat te continueeren of een ander voor hem naar Den Haag te zenden”. Precies, zoo is het. Is men vóór de herzieningsvoorstellen, zooals deze nu aangenomen zijn, dan kieze men ditmaal, onverschillig tot welke partij men behoort, de zittende candidaten, die er (de afgevaardigde voor Zutfen uitgezonderd) alle voor zijn. Is men er tegen, wel dan blijft alleen over z’n stem op een protest-candidaat uit te brengen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Gedurende eenige weken heeft de aflevering van boter naar Duitschland stilgestaan. Het was daarmede weer de oude geschiedenis: het L. E. B. kon met de D. H. H. niet tot overeenstemming omtrent den prijs komen. Duitschland wilde een belangrijke prijsdaling, Nederland achtte' den bestaanden prijs niet te hoog en wenschte dezen te handhaven. Als gezegd kan worden, dat de Duitsche gecentraliseerde inkoop in dit land ooit eenige sympathie had gehad, zou daaraan toegevoegd kunnen worden, dat die sympathie gaandeweg verminderd is. Nederlandsche vrijhandelsgeest en Duitsche centralisatiezucht verdragen zich slecht met elkaar. Zoo stram als de laatste is, zoo elastisch is de eerste. Deze, de Nederlandsche vrijhandelsgeest, weet zich te schikken naar de omstandigheden hij voelt zich ondergeschikt aan langs natuurlijken weg ontstane verhoudingenhij acht het eene ontaarding, wanneer getracht wordt datgene, wat groeit ingevolge de werking van natuurkrachten, te regelen naar gebrekkig menschelijk inzicht. De Nederlandsche vrijhandelsgeest heeft dit karakter nooit verloochend in het gewone spraakgebruik drukt men bet uit door te zeggen, dat hij van geven en nemen weet. Hoe duidelijk is deze Nederlandsche mee gaandheid aan den dag gekomen gedurende den tijd, dat de Duitsche centralisatiezucht hier te lande zich heeft laten gelden. In hare tegemoetkomendheid tegenover den buiten lander heeft zij geduld, dat deze zijn systeem, hoewel in strijd met haar belangenindruischend tegen haar vrijheidsbeginsel, bier te lande kon toepassen. Wat van die toepassing hier te zien is gegeven, heeft het tegengestelde van be wondering gewekt en zou het laatste restje sympathie hebben weggenomen, wanneer die ooit bestaan had. Als een grof gevormd schepsel deed zich de Duitsche centralisatie hier kennende typische uniform, waarin zij zich aan de ver baasde Nederlandsche blikken vertoonde, mocht misschien belangstelling gaande maken, hij kon niet de plompe manieren van het vreemde wezen verborgen houden. Grofheid van vorm kenmerkt slechts den uitwendigen lichaamsbouwplompheid van manieren kan het gevolg zijn van een ge brekkige opvoeding. Met het eigenlijke karakter en de innerlijke kracht behoeven deze uitwendige eigen schappen niet in verband te staan. Wel wekken zij allicht een vermoeden van groote physieke kracht, die forsch in hare uitingen, in staat is ontzag in te boezemen, zij het ook, dat dit ontzag wellicht nimmer aangroeit tot eerbied. Nu het schepsel lang genoeg in ons midden heeft gewoond, gaf het echter meermalen blijk van innerlijke zwakte. De grove beenderen, die in het olifantslichaam werden verondersteld, vertoonden in het licht van X-stralen al de kenteekenen, welke de Engelsche ziekte er op had achtergelaten. Een lange periode is er ten vorigen jare geweest, waarin de Z. E. G., de bezitter van het Duitsche inkoopmonopolie, niet in staat bleek haar gezag tegenover de eigen land- genooten te handhaven. De Duitsche grens- Bolswardsclie Courant V KLEIN S THEE

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1