ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 46. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Uit Wonseradeel’s Bouwlioek. Donderdag 7 Juni. VOOR Ws. BINNENLAND. er voor van een zaten in het land Bovenknijpe. De verstoord, dat hij, een op en v.m. en Zondags denkbeeld, van van Getorpedeerd. De reizigers met de veerbooten Enkhuizen Stavoren zullen zich nog herinneren de rader- booten, die zooveel jaren dienst deden en onlangs naar Frankrijk verkocht werden. Ze deden daar dienst voor ’t vervoer van steen kolen. Ze zijn thans, vermoedelijk in 't Kanaal, getorpedeerd. Joure, 4 Juni. Een groot aantal maaiers bood zich heden alhier aan, van wie sommigen een boer vonden, doch de meesten onver richter zake naar huis moesten terugkeeren. Met de 1-uur stoomboot vertrok een 20-tal naar Sneek, om te trachten daar morgen met de weekmarkt aan den slag te komen. Wonseradeel, 3 Juni. Er wordt in deze omgeving veel schaapmelk gebruikt, vooral in de koffie. Ze wordt daarvoor bij de kleine maat verkocht. De schapen geven echter tegen woordig over het geheel niet veel melk. De prijs van schaapmelk is nu reeds opgeloopen tot 20 a 25 ets. per liter, dus tot den dubbelen prijs van koemelk. ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten, onder No. 4. verlof tot uitvoer logswinstje te krijgen, de schrijver. koeien, die geslacht worden, hier blijven, opdat de maximumprijs van het vleescb zal kunnen worden verlaagd en de gewone mid denstander en de werkman weer eens wat meer vleescb op tafel kunnen krijgen, al is dan dit vleescb niet van de eerste kwaliteit. Voorts heeft men dan ook het voordeel, dat een aantal huiden in ons land blijft, die de fabricatie van leer van gewicht ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. nu is men er aldus wordt aan te trachten voor en Geen- uilvoer. Naar de Vee- en V leeschhandel verneemt, zijn er na 26 Mei geen nuchteren kalveren meer uitgevoerd. Het blad schat ’t aantal, dat in totaal is geëxporteerd op pl.m. 30.000 stuks (in de periode van Paschen tot Pinksteren). Waarom thans de uitvoer is stopgezet, is niet bekend; aanvankelijk was namelijk het plan een 50.000 stuks naar België en Enge land uit te voeren. Misschien dat het warmere weer, waardoor enkele zendingen in bedorven toestand aankwamen, een van de redenen is, waarom de uitvoer is stop gezet. Door het gemeente-bestuur van Bar- radeel was bekend gemaakt, dat te Wijnaldum aan iederen ingezetene eenige honderden turven konden worden verstrekt. Iemand, wonende onder de rook van Harlingen, besloot den tocht te doen, leende paard en wagen, nam een man mede ter adsistentie en toog op naar de plaats waar het turfschip van Breda, pardon van Wijnaldum lag. Hoopvol ver beidden de achtergeblevenen de terugkomst en daarmede de vurig verlangde brandstof. Eindelijk kwamen de mannen terug, warm en vermoeid, het paard zwoegende voor den last bestaande uit... 18 turven. Meer had men niet kunnen krijgen. N. Barl. Ct. Burgemeester kan ook niet alles, dat is nu eenmaal niet anders. Er zijn zooveel vieren en vijven, haken en oogen, ditten en datten, waarmede rekening moet worden gehouden, zooveel resoluties, ministerieele besluiten, ver gissingen en wijzigingen, dat de allerbeste magistraats persoon, wel eens zal denken: ’t is zoo niet langer vol te houden. Maar onze Grietman heeft tot nu toe gedaan wat hij kon, om alles zoo goed mogelijk in orde te houden. En dat mag wel eens gezegd worden. Ik kan me best begrijpen, dat er verscheidene titularissen zijn, die ’t bijltje er bij neerleggen, met de verzuchting: ,/’t wordt me te zwaar.” Mei bruidsmaand in letterlijken en figuurlijken zin. Wat gaan er weer 'n paartjes trouwen, wat lezen we in de couranten kolom men vol van advertenties, vermeldende 25-, 40- of 50-jarige echtvereenigingen. Schrijver dezes had deze week het zeldzame voorrecht een 55-jarige echtvereeniging te mogen gedenken, in zijn meest intieme verwantschap. God zegene dat brave, lieve ouderpaar Maar ook de natuur is in bruidstoilet. Wat hebben ze gebloeid onze pere- en appel- boomen, wondermooi, boe pronkt de sering met zijn rijkdom van bloemen. En dan op het veld, al dat bonte gebloemte, dat onze greiden doet gelijken op tapijten in allerlei kleuren, o zoo veelkleurig, nergens bont. smaak, veel smaak zelfs, van ’t Is prachtig nu dat is wel zoo, maar er is te weinig gras over informeerde hier en Hoe drukker, hoe stiller. Vreemde combi natie, maar toch waar, speciaal in de vier bouwdorpen onzer Gemeente. Men ziet tegen woordig over dag bijna geen mensch op straat, ik bedoel natuurlijk ’n mensch, die zijn tijd verdoet met kijken en praten. Alle hens ziju aan dek, op veld en akker. Er komen handen te kort. En dan is de drukte daarbuiten oorzaak van rust in de dorpen. Goede tijd voor de arbeiders; trouwens 't is ook noodig, dat er gewerkt wordt, na zoo’n langen tijd van rust. Ben ik goed ingelicht, dan wordt er knap verdiend. Men vertelde me wat er gevraagd is en na onderhandeling is vastgesteld, wat de verdiensten aangaat. En dan kan het nog al. Voor wieden, uitdunnen en dergelijke bezigheden, wordt flink, heel flink betaald. En de vaste arbeiders, die zich bij den boer hebben verhuurd, brengen meer thuis dan menig burger. Een gewoon onderwijzer verdient beslist minder dan de man, die zich voor een jaar heeft verbonden bij den boer. Iemand dien ik goed ken, heeft bedongen f 18 per week, vrij wonen, winteraardappels(minstens 10 korf) en een wagen mest voor zijn eigen akkers. De vrouw krijgt van den boer nog zes gulden 's weeks voor het melken. Zeventien en achttien gulden aardappels, is volstrekt geen unicum. Dan werken vele getrouwde vrouwen ook nog op 't land, kinderen brengen ook het hunne binnenheb ik te veel gezegd, dat menig burgerman daar niet tegen op kan Over ’t generaal heeft de arbeidende bevol king het best, en dat is heel goed ook, maarde tusschenman schaamt zich wel eens, dat hij ’t met zijn, door studie en jaren lange oefening verkregen bekwaamheid, het moet afleggen tegen den arbeider, ’t Is al eens in den Raad gezegd: „de onderwijzer kan lang niet meekomen.” Enfin als het door de 2e Kamer genomen besluit van kracht wordt, en de minister er geld voor heeft, ja, dan krijgt de man ’t wat ruimer. Dit is echter waar, als er goed verdiend wordt, floreert het dorp. Wat de brandstoffen-voorziening aangaat, floreeren we niet. Wie minder dan 300 turven heeft, kan een bon halen uit de school en daarop turf krijgen aan ’t schip. Je moet echter zelf maar zien dat de boel op zolder komt, de schippersknecht heeft een gemakke- lijken tijd. Het is te hopen, dat er eerlang meer binnenkomt, anders wordt het'n rommel met „de branje.” Briquetten, hoe zien ze er uit, cokes en anthraciet weinig of niets. Zal het goed komen? We hebben onze hoop gevestigd op het groote brandstoffen-distributie- comité Als we mochten krijgen, wat we 't vorig jaar noodig hadden, nu, dat zou een trek uit de loterij zijn. En we hebben op het vragen-formulier, dat onlangs is ingevuld, bijna allemaal de petroleum vergeten. Reken eens na, schrijver dezes doet het zonder kookkachel. Kook op petroleum! En zoo zijn er natuurlijk velen in onze dorpen. Er had dus ook een vraag op die lijst moeten voorkomen: hoeveel petroleum hebt gij ongeveer gebruikt, alleen voor de keuken Petroleum’n koninkrijk, onverschillig welk, voor ’n vat petroleum. Hier en daar is nog een beetje, (de roeesten hebben niets) en dat beetje wordt angstvallig bewaard voor een mogelijk moeten gebruiken bij nacht, tijdens ziekte of ongeval. Want 's avonds 11 uur wordt de centrale stop gezet, en zitten we in ’t duister. Dan beeft de machine reeds gedraaid vanaf minstens zeven uur, voor de boterfabrieken te Witmarsum en te Achlum, en ’s morgens 5 uur draait ze wéér voor de fabrieken en eenige bedrijfsmotoren. Tweemaal in de week werkt de centrale ’s nachts voor de bakkers, van Zondag op Maandag, vanaf 2 uur en Vrijdagsnachts tot één uur. Er is nog ruwe olie, drijfkracht, tot Augustus we mogen wel hopen, dat er eerlang nieuwe voorraad komt, anders gaan we Wommels achterna, waar de gasfabriek heelemaal is stopgezet. Wat de distributie der levensmiddelen aan gaat, dit is vrij goed geregeld, ’t moet gezegd, dat onze Burgemeester zijn uiterste best doet voor de gemeentenaren. Maar een Stavoren, 4 Juni. Zeker mee tengevolge van het fraaie weder, is men dit jaar reeds vroeg aangevangen met de pleizierjachtenvaart. Dagelijks komen ze weer af en aan, groot en klein, om te toeren op onze Friesche meren, terwijl ook een tochtje op de Zuiderzee thans bijzonder uitlokt. De Knijpe, 4 Juni. Gistermiddag had hier heel opstootje plaats. Eenige kinderen van dep veehouder R. te boer werd hierover zoo na eerst het rijwiel van der jongens in het water te hebben ge worpen, het 11-jarig zoontje van den heer De G. greep en in de sloot wierp. Toen het kind trachtte den wal te bereiken, werd het door den boer terug gestooten. ’t Kind kwam onder geneeskundige behandeling. Tegen den boer is procesverbaal opgemaakt. Bepk. Nieuysbl. v. Fr. Sneek, 5 Juni. Dr. J. G. Scheurer, het zittend lid voor de 2e Kamer, in dit district, werd heden wegens enkele candidaatstelling als zoodanig weer herkozen. Is uitvoer van het vee gewenscht We hebben ’t nu al meer dan eens gehoord, dat onze veestapel te groot is om a] die dieren in den aanstaanden -winter den kost te geven. Minister Posthuma heeft dan ook te kennen gegeven, dat de veestapel tot op 3/4 zal moeten worden ingekrompen. En nu is men er weer als de kippen bij ’t Bbl. geschreven een deel van het vee daardoor een zoet oor- Daartegen protesteert Hij acht het beter, dat de De Candidatuur van Mr. S. van Bouten. Naar aanleiding van de candidaatstelling van mr. S. van Houten door de Liberale Kiesvereeniging te Groningen, schrijft de Prov. Gron. Ct. o.m. het volgende: Er is een zeer verreikende, zeer diepgaande ontstemming over de laatste verordeningen van de politieke leiders in den lande. En die ontstemming is bestemd grooter en grooter te worden, vooral omdat zij zich niet kan uiten. Dat is dan ook, dunkt ons, de groote domheid van het accoord, hetwelk min sierlijk „laat zitten wat zit” wordt genoemd, dat het de oppositie verhindert zich te uiten, omdat de geheele machinerie van het Neder- landsche politieke partijwezen ditmaal tot een reusachtige dommekracht is geworden, die den kiezer den mond toeduwt. Nu is die knevelerij in beginsel niet erg. Wij hebben de Kamer en de politieke leiders, die wij verdienen. Toen het tijd was, hebben wij hen niet tot de orde geroepen. Zoo zullen wij gezegend worden met een reeks hervormingen, die wij hadden wij de zaak wel overwogen waarschijnlijk niet alle zouden wenschen in te voeren. Intusschen wij hebben, zooals de zaken nu staan, geen keus. Het is nu eenmaal geloopen zooals het geloopen is. Het accoord is er een, het is door de kiezers-partijleden goedgekeurd. Die hebben zich dus verbonden het te aanvaarden. En zij behooren het te aanvaarden, hoe ongaarne ook... Men had dus den heer Limburg moeten stellen of overleg moeten plegen. Men heeft een anderen weg gekozen en zich mir nichts, dir nichts, geworpen in de strooming, die naar het ons voorkomt heele maal tot niets leidt. Hopen wij dat er nog een middel wordt gevonden om liever ten halve te keeren dan ten heele dood te loopen. Een ooievaarsgeschiedenis. Daar was me zoowaar een poosje geleden, te voren nooit beleefd, een divisie ooievaars stad en omtrek komen inspecteeren en na een dag of wat rondvliegen, werd er beslag gelegd op zekere hoogte in het hartje van Breda, daar zou een paar zich een nest gaan bouwen. Dat was me een attractie voor jong en oudniemand die er geen schik in hadhet was vlak bij den ingang van „’t Valke”, waar altijd zooveel passage is van eigen volk en vreemde luizaken- en pleiziermenschen, en in alles, groot en klein. Iedereen had het erover hoever het nest gevorderd was, hoe leuk het wijfje al zat te broeden en hoe trouw de man geregeld foura- geerde; zelfs grootsteedsche menschen, Amster- stammers b.v., geneerden zich niet, dien be- drijvigen schoorsteenfiukies even hun aandacht te schenken. Belgen beweerden, dat die vogels vluchtelingen waren uit Noord-Frankrijk, waar zij tegenwoordig geen rust kunnen vinden; dan weer, hoe lang het nog duren zou, wel nog een weekje of enkele dagen en er zou bij dr. Bynen ’n heele familie op den schoor steen bijeenzitten. Dus, blij vooruitzicht het jonge goedje te zien opkweeken en dan de vliegmanoeuvres die volgen zouden, als in wedstrijd met de gewone vliegers! En al dat moois is nu in een^uit; als loopend vuurtje ging de treurmare door de stad: heb je ’t al gehoord... van den ooievaar hé wat, wat is daarmee? wel, die is... dood geschoten! Ja, zoo was het, een onverlaat beeft den man-ooievaar, die in de Vughtstreek aan het azen was op palinkjes en kikkers... doodgeschoten. Misselijk hè? Jongens in de buurt hadden al lang op dien vent geloerd, omdat hij hun postduiven doodschoot. Zoo is de strooper ontdekt en aan het gerecht overgeleverd. Alles is nog beproefd om het wijfje te verzorgenzelfs is er vlak bij het nest een bak water aangebracht met kikkers er in en verdere hors d’oeuvres, maar te vergeefs; het droeve dier is heengevlogenzeker naar veiliger oorden om daar hulp en troost te vinden. En Breda is vooreerst bij de ooievaars op de zwarte lijst. Msb. Nachtarbeid in bakkerijen verboden. De Gemeenteraad van Renkum heeft thans een verordening vastgesteld, waarbij verboden is in brood-, koek- en banketbakkerijen arbeid te verrichten tusschen 9 uur n.m. en 5 uur straat brood te vervoeren des des voormiddags vóór 10 uur, er voor kunnen zijn. Het komt den schrijver voor, dat het den Minister, geen uitvoer allerlei vee toe te staan, maar hoogstens stamboekdieren te doen uitvoeren, waarvoor misschien meer geld kan worden gemaakt dan zij als vleeschproducenten waard zijn, en dan nog maar een gering aantal van deze dieren weg te doen, het juiste is. De „opruiming” van den veestapel moet echter gezocht worden in het slachten van niet-stam- boekdieren, die op ’t oogenblik de grootste waarde hebbën als vleeschleverancier, en het vleesch dezer dieren dient in ons land te blijven. Want moeder natuur heeft ze houdt niet felle kleuren, zooals vele menschen. op onze velden, ja, is ’n maar bij. Er het algemeen. Ik daar en kreeg overal ’t zelfde bescheid: „over ’t geheel te min gras.” Eu laat, natuurlijk. Dit heeft tot gevolg, dat dezen tijd van het jaar te veel vee de hand wordt gedaan, op heden, Vrijdag 1 J uni, was de weekmarkt te Leeuwar den voller dan in jaren te voren. Geen goed teeken. Van de bouw is nog niet veel te zeggen. De meeste wintertarwe is bevroren, moest dus weer ondergeploegd, opnieuw gezaaid en alles wat daarbij komt. z De aardappels staan bevredigend en dat is 'n ding van belang. Nu moeten we eerlang stemmen, of niet- stemmen, voor de 2de Kamer. De kiesver- eenigingen hebben een compromis gemaakt; voor dit jaar alles doen bij „verkiezing.” Laat zitten wat zit. Ja, best, mij heel best. Maar ik hoorde een muisje piepen over het stellen van een tegen-candidaat, als protest tegen de militaire lasten en drijverijen. Als er ’n candidaat mee in bet strijdperk komt, die als leuze heeft: geen man en geen cent... ik denk dat die meer stemmen krijgt, dan men oppervlakkig zou denken. Enfin dat zal de tijd leeren. Geen zorgen voor morgen, elke dag heeft genoeg aan zijn eigen last, vooral in deze oorlogsdagen. Bovenstaand artikel was geschreven j.l. Vrijdag 1 Juni. Ik postte het ’s avonds laat, de morgenpost-tram van pl.m. 8 uur nam het mee naar Bolsward, arriveert ongeveer 9 uur. En pas half twaalf, zegge en schrijve half twaalf, werd mijn epistel door de post aan het bureau bezorgd. Dat is toch wat laat, vind ik. Twee en een half uur speling tusschen de aankomst en de bestelling eener post is wel wat veel. ft •Ji Bolswardsclie Courant om

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1