Bolsward en Wonseradeel. No. 47. 1917. Verschijnt Donderdags en Zondags. 56ste Jaargang. IS THANS VOOR Zondag 10 Juni. den duurtetoeslag thans schoolgelden v ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Afzonderlijke de en Uit de Raadszaal. Vergadering op Donderdag 7 Juni 1917. O I 27 ct. p. ons, -34 ct. p. vierdel. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. 79.665 0.50 6.50 12.70 3.50 24.— heeft het anders opgevat dan de heeren Boersma ze dat geraken, de bepalingen, tot afschaffing voor deze verorde- G. I. van ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. I Uieuws- en Advertentieblad 2. Staten van oninbare posten belastingen. Voorgesteld wordt af te schrijven: hoofdel. omslag: wegens ontheffing f492.98 h verlaging - 668.625 u oninbaar - herhalingsschool - m. "u. 1. o. school no. 1 hondenbelasting wegens ontheffing - u oninbaar - Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Wijziging gemeentebegrooting Af- en overschrijving wordt verzocht van eenige posten, vooral betrekking hebbende op den gemeentewoningbouw, onderhoud en huursommen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Benoeming 2 raadsleden in Hanzecom- missie voor Handelscursus. In 1914 werd besloten aan een op te richten handelscursus van „de Hanze” alhier een subsidie van f 300 te verleenen doch dat 2 raadsleden dan in de Commissie zitting moesten hebben. Daar de Rijkssubsidie thans is toegestaan wenscht men 15 Sept. a.s. met den cursus aan te vangen, en dienen dus de leden der commissie benoemd te worden. Benoemd worden bij eenige stemmingen en herstemming, de heeren G. C. Eisma en D. B. Eerdmans, de laatste met het lot tegen den heer Praamsma, wijl de stemmen staakten. 5. Adres Timmerlieden- en metselaars ver- eeniging bepaling uurloon met advies B. en W. Omtrent het adres dezer vereeniging om het loon voor timmerlieden in de bestekken der gemeentewerken te bepalen op 27 cent per uur, daar de timmerpatroons thans reeds 26 cent geven, en de gemeente één jaar één cent daaronder was, meenen B. en W. dat dit geen reden is er nu een cent boven te gaan. Toch stellen zij voor het loon gelijk te bepalen als door patroons- en werklieden-organisaties is overeengekomen, en dus tei bepalen op 26 ct. De heer v. d. Wal begrijpt niet hoe B. en W. bezwaar konden maken om hooger te gaan, hij meent dat de gemeente niet een halfjaar achteraan moet komen, doch wel mag voor gaan. Men is dan ook gevrijwaard dat het volgend jaar wel opnieuw hooger zal moeten worden gegaan. De heer Kramer daarentegen meent, dat indien tusschen patroons en werklieden weer een andere regeling wordt getroffen, toch ook wel weer een adres zou komen. Hij meent dat het meer in de lijn ligt, dat de Gemeente de particuliere regeling volgt bij de werken die van harentwege naar die regeling worden uitgevoerd. ’t Voorstel B. en W. werd aangenomen met 11 stemmen tegen 1, de heer v. d. Wal. 6. Voorstel B. en W. inzake duurtetoeslag Naar aanleiding van het adres der gemeente werklieden bij de reiniging, om verhooging van weekloon, adviseeren B. en W. dat eene loonregeling beter in meer normale tijden moet komen, echter vinden zij wel billijk in deze buitengewone omstandigheden den duurtetoe- slag te verhoogen maar dan voor alle daarvoor in aanmerking komende ambtenaren en werk lieden der gemeente. Inplaats van als tot nu toe 8 pCt., stellen zij voor 16 pCt. toe slag te verleenen met 2 pCt. voor elk kind, geboren na 1 Jan. 1902, tot een maximum- cijfer van f 1300.voor jaarwedden en toe slag samen. De heer Eisma meent dat er eenige onbil lijkheid in ligt, de ongehuwden geheel te passeeren, wijl deze toch ook hoogere uitgaven hebben dan in normale tijden. De Voorzitter stemt toe, dat er eenige reden bestaat voor die opmerking doch die zaak dient eerst nader overwogen, waarom hij belooft een volgende vergadering met een nader voorstel daarover te willen komen namens B. en W. De heer v. d. Klei merkt op dat het hem is opgevallen dat de ambtenaar der distributie niet op de lijst voorkomt, waarop de Voor zitter antwoordt dat het personeel bij de distributie tijdelijk is aangesteld, en eigenlijk daarvoor een maandelijksche benoeming geldt. De heer v. d. Wal heeft met genoegen het voorstel tot verhooging van den duurtetoeslag gezien, maar had toch de salarieering van den timmerman bij de reiniging, dat afzonderlijk is verzocht, ook gaarne afzonderlijk willen behandelen. De heer Kramer meent dat door de ver- en Praamsma. De eerste beweerde niet meer te willen drukken, Spr. meent ze door deze verordening uit den druk andere sprak van knellende maar het is al beproefd te komen van nachtarbeid, doch het particulier initiatief was er niet toe bij machte. Door deze verordening wil Spr. ze helpen. Het strijdt niet tegen de natuur en niet tegen de beginselen, om den nacht te besteden aan de nachtrust. Toch meent hij dat het noodig is ’s morgens een bepaald uur voor aanvang verkoop te stellen, wijl anders degenen die met knechts werken vroeger de waren gereed kunnen hebben dan zij die er alleen voor staan. De heer Oosterbaan merkt op dat gas besparing het doelwit ook was van deze ver ordening en ofschoon in deze lange dagen er niet veel wol mee wordt besponnen, is toch de gasbesparing urgent. Het is Spr. bekend dat deze regeling is bewerkt in samenspreking met de verschillende belanghebbenden en het in 't algemeen hun bevredigt. De heer v. d. Wal heeft het betreurd dat niet meer geijverd wordt voor afschaffing van nachtarbeid. De heer Praamsma zei dat de wet al genoeg ingrijpt, maar zulk een wet voor bakkers is Spr. niet bekend. De bakkers knechts zijn, meent hij, geheel onbeschermd, en men kan ze opleggen te werken zoolang men wil. 't Is zelfs gebeurd dat een knecht zich een paar malen heeft verwond, doordat hij te weing slaap kreeg. Met blijdschap zal Spr. ning stemmen. De Voorzitter wil niet breedvoerig de ver schillende sprekers beantwoorden, maar merkt op dat z.i. het standpunt der heeren Boersma en Praamsma eenigszins verouderd is en doet denken aan het bekende: laissez faire, laissez aller. De vrijheid van arbeid is mooi, doch leidt tot ongebondenheid, de arbeid gaat langs een bepaald spoor. Het is wel mooi te zeggen laat de bakkers vrij, doch Spr. meent dat dit een verkeerd standpunt is. Door regelend op te treden komt de rechte vrijheid en worden vooral de ondergeschikten geholpen. Het is wel eigenaardig, dat de bakkers-vereeniging, die in principe voor afschaffing van nacht arbeid is, door particuliere argumenten van enkelen werd weerhouden het in te voeren. In de practijk zou het moeielijkheden opleve ren, doch toen de verordening hen aangekon- digd werd, was er geen tegenkanting in het algemeen. Wat de opmerking van den heer Eerdmans betreft om den verkoop vóór een zeker uur te verbieden, dit levert moeielijk- heid, bij voorbeeld de schippers die hier langs varen, zouden dan geen brood kunnen bekomen. Wat ’t bevoorrechten betreft van hen die met een of meer knechts werken, dit zal wel zóó zijn, dat men de knechts heeft omdat men 't werk niet alleen af kan. Daar zal meer te doen zijn, een onbillijkheid ziet Spr. er niet in, doch ’t bezwaar om in de morgenuren het verkoopen en vervoeren van brood te verbieden is niet denkbeeldig. Denk om een voorbeeld te noemen maar aan de schipperij, die moet ook hier inkoopen kunnen doen. Om het vervoer van v e r s c h brood te ver bieden heeft ook bezwaar, daar niet altoos uit te maken is of het brood versch is of niet. Niet door de bakkers laten bezorgen, maar wel het afhalen in die uren toestaan, zou voor de menschen in het centrum dan een bevoorrechting zijn. De heer Oosterbaan wees er op dat er in de zomermaanden niet veel gasbesparing door wordt verkregen, en dit mag waar zijn, zulks geldt toch ook maar voor enkele maanden. Als ’s nachts niet gewerkt mag worden, kan de gasdruk ’s nachts verminderd worden en dat geeft wel besparing, en dat is dan ook de aanleiding tot dit voorstel. Daar de bakkers in ’t algemeen met de regeling tevreden zijn, meent Spr. dat het aan te bevelen is, daar zij er ook wel bij zullen varen. De heer Praamsma wil niet in details treden over de gevoerde discussies, maar toch meent hij niet op een verouderd standpunt te staan inzake de arbeidsregeling. Het hoofd bezwaar bij hem is dat men nog meer ingrijpt dan van hoogerhand wordt gedaan. Het is bekend wat in de Kamer hierover is gesproken, en Spr. ziet dat B. en W. wel den eersten stap op dit hellend vlak willen doen maar niet den tweeden voet er op wenschen te zetten. Hij denkt dus evenmin als de heer Boersma op een verouderd standpunt te staan, hij meent met den tijd te willen meegaan en wenscht niet tot de dompers gerekend te Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. hooging van den duurtetoeslag thans aan het verzoek is voldaan, terwijl ook voor hem met een loonregeling meer normale tijden behooren te worden afgewacht. Hij staat thans trouwens ook met den stadstimmerman gelijk. Het voorstel inzake verhooging duurtetoeslag wordt aangenomen met algemeene stemmen. 7. Adressen onderh, pachten staanplaatsen o.d. kermis met advies B. en W. P. de Bruin, wafelbakker, Harlingen, heeft een adres gezonden om voor de kermissen in 1917, 1918 en 1919 standplaats voor een poffertjeskraam h f 70 per jaar, A. Bakker te Leeuwarden, om standplaats voor een schouwburgtent h f 50 per jaar en van 2E. van der Hoek te om standplaats voor een slagmachine en schiettent a f 42.50 per jaar. Daar bij de gehouden publieke inschrijving het bod voor een beignetkraam niet gegund werd, voor een schouwburg geen inschrijving inkwam, terwijl een schiettent niet in de gehouden aanbesteding was opgenomen en dat bod dus door B. en W. niet geaccepteerd kon worden, komt dit nu ter tafel. B. en W. stellen nu voor, daar de Bruin thans het oude staangeld biedt, het hem onderhands toe te staan, en ook de twee andere genoemde inschrijvingen onderhands te gunnen. Den heer Praamsma heeft dit voorstel eenigszins gefrappeerd. Hij had verwacht dat met het oog op de bange tijden zou zijn voor gesteld de kermis in 1917 niet te doen door gaan, en hij heeft nog de hoop dat B. en W. hiermee zullen komen. Daar echter de staan plaatsen aan de anderen zijn gegund, heeft hij geen bezwaar het ook dezen toe te staan. De Voorzitter. In de kwestie of de kermis zou doorgaan is door den Raad reeds uitspraak gedaan, en B. en W. hebben daarom ook de verpachting gehouden, ook meenden zij met deze verzoeken der adressanten te moeten komen. Wat het doorgaan der kermis voor dit jaar betreft, dit is in het College B. en W. nog niet besproken, misschien komt er daar over in de volgende vergadering nog een voorstel. Besloten met algemeene stemmen de staan plaatsen te gunnen. 8. Voorstel Comm. Strafverord. afschaffing nachtarbeid van bakkers. Daar in meerdere gemeenten maatregelen worden getroffen tot afschaffing van nacht arbeid in bakkerijen, meent de Commissie dat ook in deze gemeente zulks dient te worden gedaan, ook met het oog op gasbesparing. Voorgesteld wordt te verbieden tusschen ’s avonds 9 en ’s morgens 6 uur de gewone werkzaamheden in de bakkerijen te verrichten, Maandagsmorgens mogen ze een uur eerder beginnen en Zaterdagsmorgens mogen ze aanvangen te één ure. De verkoop of het vervoer der bakkerswaren gedurende eenige uren des voormiddags wordt niet verboden wegens moeielijkheden, die zulks kan opleveren. De heer Boersma heeft met volle aandacht dit voorstel gelezen, de vraag rees bij hem of hierbij overleg met de vaklieden is gepleegd, en hij meent dat die menschen tegenwoordig al zoo gedrukt worden, dat men hun het beetje vrijheid dat ze nog hebben, wel mag laten. Hij zou beter oordeelen dat het voorstel ingetrokken werd. De heer Praamsma wil in algemeenen zin wel zeggen, dat dit voorstel hem beslist on sympathiek is. Hij vindt geen reden om de knellende bepalingen, die door de Rijkswetten in het algemeen al aan de industrie worden opgelegd, nog te vermeerderen. De vrijheid acht hij al genoeg beperkt om nog verder te gaan, en het ligt, meent hij, ook niet op den weg van den Raad om nog meer te doen dan de wetten des Rijks. Hij vindt, waar op veld en akker wel vroeger mag worden aangevangen, niet raadzaam de bakkers zulks te verbieden, want het is niet alleen nachtarbeid, met deze lange dagen wordt er een deel van den dag mee ingesloten als vóór zes uur niet mag worden begonnen. Wij hebben hier trouwens geen broodfabrieken, het geldt hier het klein particulier bedrijf. Als de bakkers bet in hun belang oordeelden konden ze er toe overgaan en het bij advertentie bekend maken, evenals ze dit doen door op feestdagen niet te bakken, dan legt de burgerij er zich bij neer. De Raad behoort zich niet te mengen in particuliere zaken. De heer Eerdmans kan in het algemeen met dit voorstel van B. en Wmeegaan, hij De agenda voor de vergadering van den Raad Donderdagavond had een tiental punten, maar al waren er enkele bij, zooals no. 1, onderzoek geloofsbrieven, en no. 4, benoeming 2 raadsleden in een commissie, die eenigszins tijdroovend zijn, toch was daarin geen reden dat de vergadering een uur voor den gewonen tijd moest beginnen, ook niet met het oog op lichtbesparing in deze lange zomeravonden waar door den nieuwen tijd ook nog een uur wordt uitgewonnen. Wij merkten evenwel dat na de openbare zitting nog een geheime zitting werd gehouden, n.l. de behandeling van het kohier boofdel. omslag, en dat is in dezen tijd met de O.W.ers een werk van betee- kenis. Wij begrepen dan ook volkomen dat men er een uur vroeger om werd bijeen geroepen. De openbare zitting ging nog al behoorlijk glad van stapel. Bij het voorstel van de afschaffing van den nachtarbeid in bakkerijen werd nog al wat in ’t brood gekruimeld, er werd nog even aan de kermis getornd en ook de regeling van het gasverbruik kwam als toegift nog aan de orde. Toch was klokslag 8 uur de openbare zitting reeds gesloten. Wij wenschen in een vlug tempo het behan delde even aan te stippen, zonder naar wij hopen aan de zaakrijkheid te kort te doen. Alle 12 leden waren tegenwoordig. De notulen werden zonder hoofdel. stem ming goedgekeurd. Ingekomen stukken: Resolutie Ged. Staten, goedkeurende kohier hondenbelasting, en eenige raadsbesluiten o.a. inzake geldleening en tijdelijke kasgeldleening. De aanbeveling der Plaatselijke School commissie ter vervulling der vacature Vis, bestaande uit de heeren Ds. J. op ’t Holt, der Ploeg en Ds. T. D. Prins. Verzoek van den heer Sutherland Royaards om wegens vertrek naar Amsterdam ontslag als gymnastiekleeraar tegen 1 Sept a.s. Adres van Vrouw v. d. Zee om als schoon maakster van ’t politiebureau een tegemoet koming voor degereedschappen en duurtetoeslag. Beide adressen in handen van B. en W. om advies. Schrijven van Mevr. BoumaTimmer dat zij bedankt als lid der Damescommissie voor de handwerken, wegens vertrek naar elders. Dan deed de Voorzitter nog mededeeling dat de heer v. d. Wal aan het eind der ver gadering nader wenscht terug te komen op bet rapport der Commissie voor de Reiniging inzake ammoniacfabricatie, doch op verzoek van den heer Kramer, die zich als Voorzitter dier afdeeling eerst beter op de hoogte wenscht te stellen, wordt die behandeling tot dé volgende vergadering verdaagd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Onderzoek geloofsbrieven Y. G. Hooiring. Dit onderzoek wordt opgedragen aan heeren Keikes, Terhenne en Oosterbaan, de vergadering een tijdje geschorst. Daarna wordt gerapporteerd dat de stukken in orde zijn en geconcludeerd den heer Hooiring toe te laten. Met algemeene stemmen aangenomen. ■BMm KLEIN S THEE t Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1