Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. 1 No. 48. VersciHjnt Donderdags en Zondags. 1917. Ö6ste Jaargang. Donderdag 14 Juni. Oer ditten en datten. RAADSOVERZICHT. VOOR Afzonderlijke 5 Cent. en sa. wel gelet op de belangen van die Fr. in eigen huis - BINNENLAND. die alleen werken, geraakt in de knel. Is daarmede wel voldoende rekening ge- om (het wegtrappen De een bal, wegtrappen. straal door het luchtruim onderofficier Galle in de Alexanderkazerne aldaar, vernam het correspondentiebureau uit goede bron dat dit gerucht inderdaad juist is, daar de politie in het bezit is gekomen van aanwijzingen, welke naar men vertrouwt spoedig zullen kunnen leiden tot een arrestatie. ADVERTENTIEPRIJS: 1T regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cis. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. kan worden van het gewone straat van kinderen Wy mochten wol in reintsje ha, Der binn’ de greiden wol oan ta, Hwent goede ginst it droeget ’t Stiet for it haeilan neat to best, En soks is net fordielich fêst. Van West-Terschelling wordt gemeld: Er passeeren hier onmiddellijk langs onze kust tegenwoordig vrij wat Duitsche stoom schepen, die uit vrees voor vijandelijke strijd machten Zoo dicht mogelijk onze kustlijn volgen. De gevolgen blijven niet uit. Binnen enkele weken strandde nu het vierde schip. Het was het s.s. »Carl Cords” geladen met cokes, komende van Rotterdam met bestem ming naar Kopenhagen. Op den Engelschen Hoek liep ’t aan den grond, waarop de booten van Zur Mühlen ter assistentie uitvoeren. Aan de ^Neptunus,” de ^Terschilling” en de ^Assitent” gelukte het Donderdagavond de boot weer vlot te sleepen. Een goede buit voor de opstappende bemanning. N. Harl. Cl. Moordenaar ontdekt? Naar aanleiding van een in Den Haag loopend gerucht, dat de politie op het spoor zou zijn van den vermoedelijken dader van den moord gepleegd in Maart op den adjudant- It waer is wol danige moai, en it is alle- gearre tige him mei en skjin om yen hinne, mar. fen moaijens kin ’t allinne net komme, en it scoe for de boer to winskjen wêze dat de diken en dammen mar hwet smoarger wierne, dan wie der sa’n forlet niet mear fen wetter. It is al in hiel ein efterliker as ’t foarige jier. Do hiene om dizze tiid forskate boeren al hea yn ’e sktlrre, towyl nou noch mar krekt inkelen bigjinne to meanen, en dan ek noch net omdat it sa ne.dich is, mar omdat it sa njunkenlytsen tiid wirdt. En djip rit ’e walden komme de mieren wer opsetten, mei in seine en in blauwe püde mei güd oan ’e fyte, om by in bfiteboer, sa as bja dan sizze, in wike mannich oanslach to siikjen en sadwaende in skoandere deihier to fortsjinjen. Men sjocht noch inkelen fen dy waldbiwenners, die bjarren alhiel by ’t filde b^lde en fen gjin fyts hwet witte wolle, en sadwaende de reis ut hjar eigen uearzige klinte nei in boer op ’e klaei to foei óflizze, en hja sjugge der neat tsjin op om in reis fen in üre ef njüggen geans öf to lizzen. As alle minsken der sa oer tochten, dan koe men goedkeaper reisgje as tsjinwirdich mei't spoar, non de reiskosten al wer in skelling op ’n goune forhege binne. It foarige jier kaem der tweintich persint by, en der waerd ornearre dat it tal reizigers der wol troch ynkoarte scoe, mar it hat bliken dien dat de ljue om dy sintmannich forheging hjar net twinge litte woenen om thüs to bliuwen. As 't simmerdei is, dan is der in great diel minsken, dy't in oar stikje fen 'e wrald sjên wolle as dêr’t se alle dagen op forkeare, en by in hopen wirdt al wiken fen to foaren garre for in fekansjereiske, en as dat dan inkele gounen djürder wirdt, dat is dan net oars, dêrom kin de reis dochs net oergean. Dat hawwe de spoarmaetskappijen ek yn ’e gaten krigen en hja scille wol tocht ha as de ljue dan dochs perfoarst reisgje wolle, dan scille we der noch mar hwet bydwaen. It scoe for de minsken, dy ’t reisgje wolle, müglik wol goed wêze om fen ’t simmer mar ris mei man en macht thus to bliuwen, ’t kin wêze dat de reiskosten dan takommende jier wer op ’e gewoane hichte komme, en oars, hwa wit, hofolle der dan noch wer bykomme scil. Frisia. De Maijemoanne is wer foarbij en fen ’t jier hat er mei mylde ban joun, hwet er fen him forwachte waerd. ^Mei”, is de moanne fen knoppen en bloeisel en blommen, fen bliere twirkes dy ’t oer ’t wiid strike, hwer- troch de weachjes blikkerjend yn sinneljocht, lykje to boartsjende moanne, hweryn de filgels, elk op syn wize, hjar lofsangen driuwe litte, oer fjilden en wegen, fier yn ’t roun. Mar sa faken komt er yn dy hooggeprezen Mei”, fen al dat moaije sa’n bidroefd bytsje to lanne, trochdat, yn sté fen sêfte Süde- wyntsjes, de wyn lit it Noarden bolderje kin, sadat de minsken rydboskje fen ’e kjeld, yn sté dat se siikje om in koel skadich plakje. Derfendinne klagede Genestet al, dat lis Noardske Mei, sa earm is oan sinneskyn, mar fen ’t jier wie dat oars, de iene dei nei de oare waerd bosk en bou en greide as mei in sé fen sinneljocht oergetten, en mannich dichter rekke troch safolle moais yn ’e stimming en it iene fers nei ’t oare, moast tsjinst dwaen om it moaije fen ’e ^lieflijke Mei” to bisjongen. Mar ’de boeren scille it yn alle dielen mei sa’n lofliet wol net iens wêze, en sa dy yn rym briuge scoene hwet hja wol winsken, dan scoene se faeks size Ten vervolge op het bericht betreffende het thans wederom loopende gerucht dat de Haagsche politie op het spoor zou zijn van den vermoedelijken dader van den moord in de Alexanderkazerne, kan nog worden gemeld dat 11 dezer een buitengewoon Politieblad verschenen is, waarbij de commissaris van politie der 4e afdeeling te ’s-Gravenhage opsporing, aanhouding en voorgeleiding ver zoekt van Jelle Schaap, oud JJ2 jaar. Zijn signalement luidt: lang 1.70 M„ blond haar, breed postuur; spreekt lemerig. Hij is als deserteur bij het 2e regiment veldartillerie afgevoerd den 5den November 1916. Hij is gekleed met blauw pak, fantasievest, bruine schoenen en gleufhoed. Hij wordt verdacht te hebben gepleegd den moord op den adjudant- onderofficier Galle in de Alexanderkazerne te ’s-Gravenhage op 4 Maart 1917. Alg. H. A BUM hl EMENTSPR1JS40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar De droogte in de Haarlemmermeerpolder. Men schrijft uit Haarlemmermeer. Het begint nu te nijpen in dezen polder met zijn ruim 18000 H.A. bouw-en weiland. Er zijn landerijen, waarop in geen drie maanden een druppel water is gevallen. Als het zoo nog eenigen tijd duurt, dreigt er een misgewas van vele H.A. vruchtbaar land. Het loopt wel tegen; eerst lang winter, toen een laat voorjaar en thans alleen zon, zonder regen; het ziet er voor menseb en dier donker uit; vele gewassen op bet veld kwijnen of sterven. Ook met de weiden staat het er niet mooi bij. Vele boeren zagen zich al genoodzaakt hun vee in het hooiland te doen bij gebrek aan gras. Donderdagavond viel in het noordelijk deel van dezen uitgestrekten polder een heel klein beetje water tijdens eene donderbui; in het zuidelijk deel viel echter geen druppel. Alle regenbakken zijn leeg; van gemeente wege wordt nu drinkwater gedistribueerd uit de naburige groote steden. Oil Company, alhier, kregen bericht, dat aan verstrekt, kwantum. Joure, 11 Juni. Groot was het aantal en hooiers, dat zich heden alhier Onderscheidene hunner kregen houden Is er patroons Geraken die met hun werk niet in on gelegenheid tegenover hunne collega’s die over voldoend personeel kunnen beschikken? Hoe het ook zij, de bakkers hebben zich aan de gemaakte regeling te houden, wanneer ten minste Ged. Staten hunne goedkeuring aan het voorstel hechten, wat dunkt ons niet twijfelachtig is. De vrijheid om in eigen huis naar eigen verkiezing te werken is dan voor de bakkers alhier verkeken en consequent doorgeredeneerd zal aan andere bedrijven, waar wel tusschen ’s avonds 9 en ’s morgens 6 uur gewerkt wordt, eveneens die vrijheid moeten worden ontnomen. Het gaat toch niet aan om slechts één klasse van burgers in hunne vrijheid te belemmeren, anderen zullen wel noodwendig moeten volgen. Degenen die in theorie het voorstel toe- juichen, zouden waarschijnlijk het meest zich verzetten, wanneer hun in eigen huis verboden werd om b.v. kantoorwerkzaamheden ’s avonds na 9 uur te verrichten. Hoeveel verslaggevers, correspondenten en redacteurs gebruiken juist de avond- en soms de nachturen om hunne taak te vervullen. Was het nog een tijdelijke maatregel speciaal ter bevordering van gasbesparing, dan zouden we er vrede mede hebben, maar dan moest die maatregel ook voor allen genomen worden en zou b.v. de Raad een navolgenswaardig voorbeeld kunnen geven -door tijdens die gasschaarschte nooit later dan tot ’s avonds 9 uur te vergaderen. Een goed voorbeeld doet veel Er behoort wel moed toe om tegen den stroom op te roeien en daarom apprecieeren wij het, dat in onzen Raad een tweetal zich tegen het voorstel heeft verzet. Mannen die flink voor hunne overtuiging uitkomen, vinden wij geen dompers. Zij hebben gestreden voor vrijheid vau arbeid en kunnen verzekerd zijn, dat menigeen het met hunne argumenten eens is. Het rookverbod op heeft onze volle sympathie. De argumenten van het eene lid, dat er tegen ageerde, waren o. i. wel wat gezocht. Het bezwaar, dat kinderen in het vervolg voor hunne ouders geen tabak of sigaren meer mogen halen, is niet groot. Wiens vrijheidsgevoel daartegen in opstand komt, kan moeielijk medewerken om de bed rij fs vrij heid van anderen - aan banden te leggen. Het komt echter meer voor, dat voor standers van vrijheidsbelemmering van anderen zich direct te weer stellen, wanneer zij zelf in hun vrijheid worden beperkt. Hieruit is weer het verschil te bemerken tusschen theorie en practijk. De gasverbruikers zullen wel ingenomen zijn met de bepaling van 5 pCt. meer te mogen gebruiken. Trouwens de petroleumnood maakte eene verruiming van het te verbruiken minimum gas meer dan noodig. Een dubbeltje geleend. Een der groote A msterdamsche geldmagnaten werd in een der Amsterdamsche ziekenhuizen verpleegd. Herstellend kreeg hij van den geneesheer verlof zich eens naar z’n huis te begeven, maar de dokter verbood hem daar heen te loopen. Steenwijk, 11 Juni. De vele verveners alhier en in den omtrek klagen zeer over den regeeringsmaatregel, waarbij bepaald is, dat geen turf uit het veen mag vervoerd worden. Thans, nu het de tijd is, waarop in gewone omstandigheden de verzending begint, liggen groote hoeveelheden aan hoopen gereed om verscheept te worden. Tal van schippers zijn reeds gekomen om te laden, De groote hoopen turf kunnen tengevolge van scbaarschte van hooi niet gedekt wordeh, waardoor de felle zonnestralen er met alle kracht op kunnen inwerken. De turf begint dan te brokkelen en aan stukken te vallen, zoodat zij, of niét meer te verhandelen is, bf in handelswaarde zeer vermindert. Financieel staan vooral de kleine veenbazen er slecht voor. Bij de hooge arbeidsloonen en dure specie zit al hun geld in de turf; verkoopen mogen zij niets, dus blijft hun geldbeurs leeg. ’t Eigenaardige geval doet zich voor, dat sommige verveners, eigenaars van duizenden bij duizenden turven, geen enkele turf in huis hebben om hun fornuis te stoken, ’t Is te hopen dat bedoelde maatregel spoedig opgeheven wordt. IFeer petroleum. Heerenveen, 11 Juni. De Gebrs. G. en H. v. d. Meulen, depothouders van de Pure van deze Mij. van Vrijdag a.s. af, weer petroleum de geregelde afnemers en wel 50 pCt. Hij ging met de tram. Als het zijn beurt is te betalen, tast hij in alle zakken, maar bevindt, dat hij geen geld bij zich heeft, dat bij geen tramkaartje betalen kan. En zijn crediet in de tram blijkt niet groot. Hij vraagt den conducteur hem het geld voor te schieten, maar deze is weigerachtig. Hij zegt den heer, dat hij aan de volgende halte moet uitstappen. Deze vertelt, dat hij uit het ziekenhuis komt, maar het helpt niets. In de tram zit ook een vrouwtje, schraaltjes net, maar heel armoedig gekleed. Zij vraagt aan den man zonder geld of zij hem een dubbeltje mag voorschieten. De conducteur meent haar te moeten waar schuwen, ze zal bet nooit terug zien. Maar het vrouwtje geeft het dubbeltje, de zieke koopt zich een retour en vraagt het vrouwtje haar adres om het geld te kunnen terug geven. De bekende geldmagnaat liet onderzoek doen en nu bleek, dat het menschje, van wie hij een dubbeltje geleend bad, in zeer behoeftige omstandigheden leefde. Zij ontving een paar dagen later een chèque van duizend gqlden en 10 cent. ’t Is te hopen, dat de conducteur het leest. Het geval is beslist historisch. O. N. maaiers aanbood. Onderscheidene hunner kregen een boer, daar thans bijna algemeen met den hooioogst wordt begonnen. Van de niet- geplaatsten vertrok een 25-tal naar Sneek. Amsterdam, 12 Juni. Voor de rechtbank alhier beeft terechtgestaan een telegrafist, die herhaaldelijk telegrammen ontvreemdde en ter hand stelde aan een persoon, die ze weer ten ■dienste van een der oorlogvoerende mogend heden gebruikte. Geëischt werd de maximum straf, n.l. H/2 jaar gevangenisstraf. Hepk. Nieuwsbl. v. Sneek. Naar men verneemt is door de heeren K. en H. Vrolijk, bakkerspatroons alhier, een lijst bij de andere bakkerspatroons aangeboden, betoogende aan den Raad onzer gemeente het verzoek te richten tot weder toelating van den nachtarbeid in de bakkerijen over te gaan. de Banier. Hijlaard. Toen de veehouder R. Miedema alhier gisterenmorgen met z’n volk naar het land ging te melken, ontdekten ze een vreemd dier, grazend tusschen de koeien, 't Bleek een hert te zijn, welke beestjes men in deze streken nooit ziet. Met groote sprongen maakte het zich uit de voeten en spoedig was ’t uit het gezicht verdwenen. de Banier, De nieuwe treindienstregeling met 1 Juli. Met 1 Juli wordt bij de spoorwegen een nieuwe dienstregeling ingevoerd. In ’t Noorden blijft de treinenloop, zooals die thans is. Alleen worden de eerste en de laatste sneltrein LeeuwardenZwolle en terug wederom in dienst gesteld op werkdagen. In verband met de kolenschaarschte zullen, naar men weet, de sneltreinen voortaan lang zamer rijden dan tot heden het geval was. Door den bliksem getroffen. Zaterdagmorgen stond te Assen, tijdens het korte onweer, een klasse recruten van het depot aldaar op Baggelhuizen opgesteld, de eerste beginselen van het voetballen van den bal) te beoefenen, mannen (22 in getal) waren daartoe in grooten kring opgesteld en moesten den wanneer deze in hun nabijheid kwam, Plotseling flitste een bliksem en sloeg in hun midden. Alle 22 militairen sloegen tegen den grond, terwijl één hunner, nog slechts kort onder de wapenen, door den bliksem bleek getroffen te zijn. De man had een diepe hoofdwonde, terwijl de plaats, waar hij gestaan had, was omgewoeld. Blijkbaar was de bliksem op zijn hoofd ingeslagen. De man was onmiddellijk dood. Een officier van gezondheid, terstond ter plaatse aan wezig, kon dan ook slechts den dood con- stateeren. De overigen hadden geen letsel bekomen. -Onze Raad nam Donderdagavond het besluit tot afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers en wel met een groote meerderheid van stemmen, slechts twee leden hadden hiertegen bezwaar en wilden het beetje vrijheid wat onze bakkers in den tegen- woordigen tijd nog genieten, niet verder aan banden leggen. B. en W. waren dus met hun voorstel gelukkiger dan indertijd minister Talma, wiens voorstel tot afschaffing van nachtarbeid in bakkerijen werd verworpen. Sedert de oorlog in Europa woedt, gaat het gemakkelijker om dwangmaatregelen in te voeren dan vroeger, men raakt aan het »massregeln” gewoon en er mede vertrouwd. Met den velen oostenwind schijnt de zucht om alles aan banden te leggen ook naar Nederland te zijn overgewaaid. In theorie valt er tegen afschaffing van nachtarbeid niet veel in te brengen, mannen van de practijk hebben indertijd echter door hunne argumenten bij de Tweede Kamer een gelijkluidend voorstel doen stranden. Van de zijde van den werknemer is alles voor het voorstel te zeggen, maar elke medaille heeft hare keerzijde en de werkgever, waar mede wij vooral het oog hebben op patroons, Bolswardsche Courant I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1