lieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 49. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Zondag 17 Juni. IS THANS 8WS VOOR De wankelende moraal. - BINNENLAND. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Afzonderlijke I goed is er 27 ct. p. ons, 34 ct. p. vierdel. In vele winkels verkrijgbaar. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. Theehandel Focke S. Klein, HARLINGEN. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Frieslands Greidhoak, 14 Juni. Behalve een enkele uitzondering, valt de eerste hooi oogst, waarvan de verwachting al gering was, ook nog geduöht tegen. Men deelde ons mede, dat in de klei-weidestreken sommige veehouders eigenlijk niets van beteekenis hadden om te laten afmaaieb; men kan al het gras thans reeds als veevoeder verbruiken. Ook in de normale greidstreek, waar men gewoon is tenminste de eerste snede met een goed zwad te maaien, is de opbrengst ditmaal zeer gering. Daarbij zijn vele boeren genoodzaakt geworden vele stukken miedland, die voor de zeis bestemd waren, weer aan het vee te geven. Intusschen is het hooi, het kwantum mag dan klein zijn, door deze felle warmte zoo prachtig mooi gewonnen, dat de kwaliteit nog veel kan zal opmerken, dat die gevolgen geroepen, men niet vragen, op welke Franco per post 50 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. de beschaving zich woord, een omhulsel, De Zuivelcourant bevat onderstaand inge zonden artikel. «Groote tijden zien groote dingen gebeuren.” Wanneer men het karakter der tijden bepaald acht enkel door de gebeurtenissen, welke er in plaatsgrijpen, zou de periode, waarin het menschdom zich thans bevindt, misschien aanspraak mogen maken op het epitheton hier aangeduid. Naar het oordeel van velen beleven wij inderdaad een grooten tijd. Belangrijk is hij zeker. Maar groot en belangrijk zijn niet synoniem en het relatieve van het eerste begrip treft den onbevooroordeelden waarnemer. Was het een groote tijd, toen de invallen der barbaren het Romeinsche rijk deden ineen storten en de Romeinsche beschaving, die eens de wereld had verbaasd, vernietigden? Neen, zegt de bewonderaar dier hoog opge bloeide cultuur, en droevig staart zijn oog op de waardelooze overblijfselen. Dolend door de tot een woestenij vervallen Campagna di Roma doemt voor zijn geestesoog bet schoone beeld van het vruchtbare, met zorg ontgonnen land- schap van weleer en met bitteren weemoed herhaalt hij: neen, een tijd, die dergelijke kostelijke werken vernietigt, is niet groot. En evenwel was deze vernietiging noodig, zou ooit de donkere nacht der middeleeuwen neerdalen over Europa, de nacht, waarin een nieuwe beschaving zou rijpen. Geen renaissance zou mogelijk zijn geweest, wanneer niet het klassieke eerst was ondergegaan. Het zijn geen tijde», onderscheidenlijk van karakter, waarvan de een iets groots, de ander iets van weinig beteekenis doet geboren worden. Er is maar één tijd en maar één gebeuren volgens één wet: oneindige wisseling van het bestaande. Of die wisseling verbetering is? Wie zal het zeggen? Wij meenen het, omdat wij het wenschen; omdat onze naar omhoog strevende geest de teleurstelling niet kan verdragen, welke zijn deel zou zijn, wanneer de hoop op beter hem ontzinkt. Maar zijn wij wel bevoegd tot oordeelen? Wij zien slechts de wisseling, doch het bestaande zelf kennen wij niet. Groote denkers aller eeuwen hebben naar die kennis gestreefd, zonder haar één schrede naderbij te komen; hunne wijsgeerige stelsels hebben zij nagelaten, doch zij zijn uit het leven gescheiden zonder iets te hebben ont dekt van wat aan iedereen vóór hen verborgen was gebleven. Europa’s moderne beschaving heeft, evenals weleer de Romeinsche, de wereld met ont zetting en eerbied vervuld. Hoog boven al het andere op aarde heeft zij zich gesteld. Het gele Oosten lag sedert eeuwen neergezonken in een diepen slaap. Van Indische, Grieksche, Egyptische en Romeinsche cultuur was alleen de herinnering overgebleven. Zich in die herinnering te verdiepen was voor velen een aangename bezigheid, een soort sport, die bijna zonder uitzondering een nog hoogeren eerbied voor de eigen beschaving tot resultaat had. Musea werden gevuld met de merkwaardige overblijfselen dier gestorven beschavingen; bibliotheken bevatten geleerde verhandelingen er over. Al die elkaar opgevolgde beschavingen zijn de wisselingen van het eene bestaande, dat wij niet kennen. tot één hoop, tenzij toestemming uit Den Haag zou worden verkregen. Moesten al deze kleine partijtjes voor het binnenland geveild worden, dan zou dit een enorme prijsvermin dering geven. Besloten werd naar Den Haag om de gewenschte toestemming te telegrafeeren, die om 9 uur per telephoon werd verleend. De veiling, die anders ’s morgens om 4 uur plaats heeft, kon nu om 9 uur doorgaan, waarbij de verkoopers 69 cent per kilogram voor hunne aardbeien maakten. Alg. H. Aanhouding van een journalist. Het Volk meldt dat in verband met het mijnwerkersconflict te Heerlen de heer Polak, redacteur van Het Volk, aangehouden werd door een patrouille militairen. Zij hadden eerst een café doorzocht, doch hadden hem niet aan getroffen. Toen hij later naar zijn hotel ging, werd hij door een luitenant aangesproken, die hem zeide dat hij wist dat hij in het bezit was van een afschrift van een geheime order van den Minister van Oorlog en of hij zeggen wilde hoe hij daaraan kwam. Het beroeps geheim belette hem inlichtingen te verschaffen, waarna hem gevraagd werd den luitenant te willen volgen. De heer Polak weigerde eerst, doch toen de officier een aanstelling tot onbezoldigd rijks- veldwachter toonde en hem gelastte hem te volgen, daar bij anders met geweld er toe gedwongen zou worden, gaf hij aan het bevel gehoor. De heer Polak werd gedwongen al zijn papieren over te leggendit deed hij onder protest. Het afschrift waar het echter om ging zeide hij reeds lang vernietigd te hebben. 0. IV., op het gebied van antiek. Onlangs werd per advertentie meegedeeld, dat iemand één ton beschikbaar had voor het inrichten van een kasteel. Hij vroeg daarvoor alles en nog wat te koop. Thans lezen wij in een ander blad de vol gende advertentie 200.000 Gld. beeft particulier over voor het inrichten van een kasteel, daar heeft hij voor noodig Antieke Gobelins, eenige Antieke Stoelen en Fauteuils, eenige staande klokken, Tafel- klokken en Pendules, Fraai Porselein en Delftsch Aardewerk, zilveren Kandelaars en Speelgoed enz. Alles op het gebied van antiek. Ik koop geen opgemaakte meubelen. Ook koop ik alleen van particSlieren a contant. Geheim houding verzekerd. (Vad.) In het donker. Door gebrek aan steenkolen is te Krabben dij ke de gasfabriek stopgezet. Drie gemeenten zitten daardoor in het donker. Daar andere verhchtingsmiddelen ontbreken, hoopt men, dat het verwachte schip met steenkolen spoedig zal aankomen. Alg. H. Nabloeden. Onder dezen titel heeft De Standaard een driestar, welke aldus eindigt: /Zoolang de oorlog duurt, zit in de leening de uitweg en komt toeslag aan allerlei nood tegemoet; maar keert nu de vrede terug, dan valt dit ten eenenmale weg. Het is daarom zoo te begrijpen, dat men van Links niet jaloersch .op ons zijn zal, als Rechts het in 1918 wint.' Cort van der Linden zal daarom de man, ook na den vrede, moeten blijven. Van zijn extra-positie heeft hij geprofiteerd toen hij ’t geld maar «oor ’t grijpen had. Doch vermoedelijk zal het hiermede dan ook moeten blijven doorgaan, tot de positie weer vereffend is. Een last als hier op de volkshuishouding is gelegd, kan men niet door gewoon politiek duel op zijn tegenstander overschuiven”. Geen vacantie. Te Winschoten had de directeur van de gemeentelijke hoogere burgerschool ontslag aangevraagd en wel met begin September. Waar de vacantie 15 Juli begint, zou hij op deze wijze de vacantie nog op den koop toe krijgen, derhalve nog zes weken salaris, niets doen, en voor de pensioen-berekening nog een ietsje meer diensttijd. Drie raadsleden waren op de hand des directeurs; de burgemeester echter niet; deze stelde voor, het ontslag te doen ingaan op 16 Juli, daar de directeur ook op dezen datum benoemd was. De raadsmeerderheid keurde dit goed en de directeur krijgt niet de vacantie met salaris. Waarom zou onze beschaving iets anders zijn? Waarom zouden wij hooger staan dan de voorbij gegane geslachten Onze wetenschap Het is waar, dat wij natuurkrachten in onzen dienst hebben, waarvan men voorheen het bestaan niet kende. Het is vooral op dit feit, dat onze ijdelheid haren trots op de werken onzer eeuw grondt. Onze kunst? Zie wat onze thehters vaak te aanschouwen gevenlet op de deceptie, die de ware kun stenaar ondervindt, wanneer hij moet ervaren, dat wij zijn hoogste en reinste zielsuitingen verstikken in armoede. Onze moraal Wij hebben onze zedewetten, die als kostbaar oud porselein in eere worden gehouden. Maar voor het dagelijksch gebruik is dat porselein te duur. Er is veel edels in den mensch er bestaan veel inderdaad kostelijke schatten op weten schappelijk en zedelijk gebied; er wordt veel goeds gepredikt en geschreven. Maar waar is het bewijs, dat onze beschaving rijker is aan die kostbaarheden dan de ondergegane beschavingen uit vroegere eeuwen? Is het niet gewaagd door vergelijking tot een uitspraak te komen? Verstandiger is het, onze bescha ving te nemen voor hetgeen zij is. Wat is het meest essentiëele dier beschaving Zou het gelegen zijn in de gemakken en de weelde, waarmee het moderne leven ons heeft begiftigd? Moet men het zoeken in de wijze, waarop wij ons vermaken Of in de meerdere of mindere gemakkelijkheid, waar mede wij in onze behoeften voorzien Zander te ontkennen, dat deze zaken met de beschaving in verband staan, kunnen wij haar niet als het essentiëele daarvan aanmerken. Zij zijn niet meer dan de uitvloeisels er van. Niet Iedereen zal dit zonder voorbehoud erkennen; men doelbewust te voorschijn worden Doch moet wijze zich de beschaving in eiken mensch manifesteert, afgescheiden van deze uiterlijke zaken En krijgt dan de vraag niet dezelfde beteekenis als deze anderehoe zich de beschaving uitdrukt in ’s menschen moraliteit? Onze moraal Gij zult niet doodslaan. Gij zult niet begeeren, enz. Onze moraal, die oorlogsrecht noemt, wat oorlogsonrecht behoorde te heeten. Die een overmachtig groot rijk met zijn vernielende legers een kleinen staat doet aanvallen, welke daad eerst wordt verontschuldigd met een beroep op oorlogsnoodzaak, doch waarvoor later motieven worden uitgevonden, waarmee de zaak wordt goedgepraat. Die zich niet stoort aan overeenkomsten tusschen regeeringen. Die zich niet ontziet de levens en eigendommen van neutralen te vernietigen. Die den aanvoer van levensmiddelen belemmert. Die den oorlogs- hartstocht opvoert tot het vreeselijkst delirium, waarin de schandelijkste misdaden worden begaan. Onze moraal, waarin manifesteert, is een waaraan inhoud ontbreekt. Te midden der hoog opspattende golven staat zij te wankelen. Haar voetstuk mist de noodige stevigheid om haar staande te houden en elke golfslag brengt haar nader aan het tijdstip, waarop zij zal neervallen om niet weer op te rijzen. En als eindelijk de storm is voorbijgegaan, zal de gewone wisseling van het bestaande iets doen ontstaan, dat hare plaats inneemt. Wat zal het zijn DIXI. 'goedmaken, waar de kwantiteit tekortschiet. Deze zomer herinnert weer eens aan vorige ook zeer droge. Vooral 1911 is dat geweest, met een abnormaal lagen waterstand er bij. Maar toen was de eerste hooioogst nog vrij en kwam de droogte eerst later. Thans nog alleen kans op een goed najaars- gewas. Hindeloopen, 14 Jnni. Hoewel de vacantie- tijd nog niet daar is, begint het bezoek van badgasten reeds toe te nemen. Er worden vele baden genomen. Zuidwesthoek, 14 Juni. Ook hier is men ten slotte begonnen met maaien. De opbrengst is over 't algemeen gering, zulks tengevolge van de sterke droogte, terwijl tusschen ’t gras een massa onkruid zit. Menige vee houder is dan ook pessimistisch gestemd. Workum, 14 Juni. Gisteren werd op het strand bij Workum door onze jeugd een wilde jacht gehouden op een fraai hert, dat door het rundvee over den zeedijk was gejaagd. Na een lange jacht, waarbij belangrijke proeven van zwemkunst door onze jongelui werden vertoond, gelukte het aan een viertal ’t beest levend in het water te bemachtigen. Het is thans hier gestald. Een mooi mannelijk exemplaar voor Artis of hertenkamp. Hepk. Hieuwsbl. v. Fr. Wonseradsel. In deze gemeente hebben de verschillende politieke partijen, op voorstel van de vrijzinnige kiesvereeniging, besloten, dit jaar de gemeenteraadsverkiezingen bij enkele candidaatstelling te doen afloopen, door te laten zitten wat zit. de Banier. Brandhout. Het kamerlid Sannes heeft, naar Het Volk verneemt, de vorige week aan minister Postuma eenige vragen gesteld ten aanzien van het brandhout. Hij verlangt van den minister, dat deze de prijsopdrijving zal tegengaan en het brandhout betrekken in de distributie, terwijl de voorraden, die thans door particu lieren zijn gemaakt, in mindering behooren te worden gebracht op hun brandstoffenrantsoen. Licht. Een bewoner van een dorpje, dat nog geen gas of electriciteit heeft, schrijft ons, dat hij sinds weken verstoken is van petroleum, zoo- dat kaarsen zijn eenige kunstmatige lichtbron uitmaken. Hij vraagt of het niet onbillijk is dat meer bevoorrechten, die zich baden in het licht van gloeikous of gloeilamp, zij het dan ook, dat gas- en stroomverbruik zijn beperkt, toen petroleum reeds schaarsch was, dien geringen voorraad gelijkelijk met ons hebben gedeeld om hun beperkt licht aan te vullen, terwijl petroleum onze eenige lichtbron is. Billijk zou z.i. zijn geweest, dat eerst hem was toebedeeld 50 h 60 procent van zijn nor maal petroleumverbruik, en dat daarmee zoo lang mogelijk was doorgegaan. Misschien had hij dan nu niet in donker behoeven te zittenmen is met weinig geholpen in den zomer. ...Straks komen nu weer herfst en winter, en dan wordt het erger. Zal men dan in Den Haag zich onzer erbarmen? vraagt hij: Zullen wij dan in de eerste plaats worden geholpen aan een gelijk- percentage petroleum, als waartoe gas- en stroomverbruik zijn gereduceerd, of zullen onze gas- en electrische broeders ook dan weer gaan aanvullen uit de weinige binnengekomen tanks en ons in het donker laten zitten? Er is inderdaad wel reden tot deze vraag. Ons dunkt de klacht van dezen plattelander is zeer billijk. Alg. H. Heel gezin te water. Te Broek-op-Langendijk geraakte Woensdag middag het geheele gezin van schipper T. K., man, vrouw en 5 kinderen van 3 tot 15 jaar, te water, doordat het zeiljacht, waarmee de familie op 't Oosterdeel aan het varen was, omsloeg. Een bouwer, die op een naburigen akker aan het werk was en spoedig met zijn schuitje op de plaats des onheils verscheen, had het genoegen allen binnen boord te halen, hoewel twee meisjes onder het zeil en de oudste zoon geheel onder water aan het oog onttrokken waren. N. v. d. D. De aardbeien-veiling te Breda. Donderdagmorgen verbood een aanwezige rijkscontroleur op de aardbeien-veiling te Breda den verkoop van partijtjes minder dan 50 K.G. voor het buitenland, terwijl hij weigerde dat kleinere partijtjes gecombineerd werden •£T Bolswardsche Courant KLEIN S THEE fer i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1