Nieuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 52 Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Donderdag 28 Juni. VOOR BINNENLAND. INGEZONDEN. Bolswardsche Courant van DAALEN. ver- geschikte (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). EEN BAKKER. Bolsward, 24 Juni 1917. zegt dan patent zanger, een uit een practicus die beter om dezen tijd. Ernstige burentwist. Bij een burentwist in de Spoorwegstraat te Arnhem hebben een aantal personen, die reeds vroeger tegen een daar wonenden arbeider te keer gingen, de ruiten van ’s mans boven huis met klinkers en knuppels ingeworpen. Vervolgens trachtten zij de woning binnen te dringen. De bewoner verzette zich hier krachtig tegen. Hij loste eenige revolver schoten, waarop de indringers afdeinsden. Twee personen werden gewond, een in de borst, een tweede in den voet. Beiden werden naar het gemeenteziekenhuis vervoerd. De revolver is door de politie in beslag genomen. Alg. H. en ging daarmede zijn tegenstander te lijf. Op bet lawaai kwam de logementhouder naar de gelagkamer. Hij trachtte de vechtenden te scheiden en vermaande hen uiteen te gaan. Dit wekte nog meer de woede van den bank werker op, die nu weer den logementhouder een messteek toebracht. Beide gewonden werden naar het Gasthuis vervoerd. Daar bleek dat alle twee levensgevaarlijke wonden hadden bekomen. Hun toestand is zorgelijk. Het mes waarmede de verwondingen werden toege bracht, is uit een rioolput in de nabijheid van ’t logement gehaald en daarna door de politie in beslag genomen. De verdachte is ter beschikking van de justitie gesteld. H. D. Internationale Kaatswedstrijd te Sneek. Overwinning der Belgen. Sneek, 25 Juni. Van den Zondag alhier gehouden internationalen kaatswedstrijd was de uitslag, zooals we dien vermoedden: de Belgische geïnterneerden bleven meester van het terrein, niettegenstaande de uiterste in spanning van de zijde der Friezen. En we vreezen, dat dit meesterschap zich in de naaste toekomst zal bestendigen, zoo lang de Friezen zich niet die bewegelijkheid, dat elastische weten eigen te maken, waardoor de Belgen zich zoo zeer onderscheiden. Eigen schappen die hen op den Frieschen bodem al meer dan eens tot de overwinning voerden. Bovendien scheen ons de partuurformatie der Friezen geen gelukkige; buiten twijfel zijn die parturen sterker in elkaar te zetten. Een en ander was oorzaak, dat de wedstrijd niet beantwoordde aan de hooge verwachtingen die men er van koesterde. Stavoren, 25 Juni, De netten, bestemd voor de ansjovis-visscherij, blijven dit jaar alle op zolder. De aanwezige ansjovis in de Zuiderzee is dit jaar veel te groot van stuk, bijna als haringen zoo groot, zoodat ze biet in de netten gevangen kan worden. Westergo, 25 Juni. Verschillende melkers in deze omgeving hebben last van uitslag aan het gezicht. Het is zoo hinderlijk, dat menigmaal de hulp van den dokter moet worden ingeroepen, die dan met zalf werkt en het gezicht in een verband zet. Men vermoedt, dat de melkers met het gelaat in aanraking zijn geweest met een koe en van deze de besmetting hebben overgekregen. Witmarsum, 25 Juni. In hoop op een goede hooiwinning had menig boer tijdelijke arbeidskrachten gehuurd op een loon van f 30 per week, voor vier a vijf weken. Maar de hooiing is dermate tegengevallen, dat ze geen vier a vijf weken vroeg, doch in één week tijds wel beredderd kon worden. Daar zitten nu de boeren met hun duur werkvolk. De hooiers zijn nu maar aan’t onkruidwieden gezet, maar dat is geen werk, dat andere jaren met f 5 per dag wordt betaald. Hepk. Nieuwsbl. v. Fr. Den Haag, 26 Juni. (Off.) De Neder- landsche regeering is met de Duitsche regeering ADVERTENTIEPRIJS: 1—7 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Den Heer Z. te B. De nieuwe zegelwet heeft storm van En wel om om de voor m ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. en kleeding; 4e. brand en bewassching5e. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van hetgeen over de af schaffing van den nachtarbeid in uw Blad- werd geschreven, ben ik zoo vrij ook mijne meening in deze zaak te zeggen en ter plaatsing aan te bieden. overeengekomen, dat deze Duitsche schepen aan Nederland zal afstaan als vergoeding voor de op 22 Febr. 1.1. vernielde Hollandsche schepen. De waarde der af te stane schepen, welke thans in N.-Indië liggen, zal met die van de vernietigde schepen overeenkomen. Onze regeering zal aan de Duitsche regee ring een sojn overmaken, gelijk staande met het totaal bedrag van de voor de vernietigde schepen te betalen verzekeringssommen. Workum, 26 Juni. Een der werklieden van de Stoomzuivelfabriek N. V. Tjebbes en Co. alhier, zou met paard en wagen een partij boter naar het spoor vervoeren. Een klein eindje van de fabriek verwijderd, schrok het piard, zoodat de geleider, die nog niet op den wagen had plaats genomen, het beest niet in bedwang kon houden, waardoor paard en wagen met de kostbare lading in de Diepe Dolte terecht kwamen. Spoedig waren vele rappe handen tegenwoordig en had men het genoegen, na eenige inspanning en arbeid, alles weder op het droge te brengen. Naar men zegt, was dit paard voor het eerst in dienst, zoodat men niet wist wat er in zat. de Banier. Sneek, 26 Juni. Niet minder dan 11 candi- daten werden hier heden voor de a.s. raads verkiezing bij den Burgemeester ingediend. Onder die 11 prijkte in de eerste plaats de naam van L. Bakker Wz., die voor eenige dagen als raadslid ontslag nam, wijl bij zich aan de zijde der Chr. Socialisten had geschaard en daarom zijn mandaat ter beschikking van de S. D. A. P. stelde. En dan lezen we onder die 11 den naam van den heer S. Westra, die te kennen had gegeven dat hij voor een herkiezing niet weer in aanmerking wenschte te komen, ’t Schijnt echter dat de man achterna spijt over zijne verklaring heeft, want nu blijkt 't dat de Vrije Liberalen ’t op 5 Juli met hem zullen probeeren. En verder is de candidatenlijst aangevuld met de namen: A. Brouwer, aftr. C.-H., G. L. Dokkum, A. R., J. Faber en P. v. d. Horst, S. D. A. P., P. Gorter, R. E. de Jong en D. Zuiderbaan, V.-D., P. Th. Potma, C.-H. en R. S. H. Visser, aftr. R.-K. De distributie van varkensvleesch stopgezet. Men meldt: De volgende week wordt tot nader aankondiging de distributie van var- kensvleesch stopgezet, ook het gezouten vleesch is er de volgende week niet; wel de week die daarop volgt. De stopzetting der distributie houdt verband met het feit dat de prijzen der varkens iedere week hooger worden en de toeslag, dien de regeering bijpast, natuurlijk evenredig stijgt. Deze toeslag is pl.m. 50 ct. per kilo slacht- gewicht. Nu kunnen dé slagers alleen blijven verkoopen tegen den maximumprijs. Waar nu echter de inkoopsprijs 50 cent per kilo hooger wordt, is het onmogelijk voor den zelfden prijs te verkoopen: daarom zal er de eerste weken vermoedelijk nergens een stukje goed versch varkensvleesch te krijgen zijn. De dure tijden De afdeeling Nijmegen van den R.-K. Onderwijzersbond heeft een onderzoek ingesteld naar de prijsstijging in Nijmegen en omgeving n.l. van le. woninghuur; 2e. pensionprijzen 3e. levensmiddelen stoffen, verlichting belastingen. Door een daartoe benoemde commissie was uit de verzamelde gegevens het gemiddelde stijgingsprocent berekend. Dit bedroeg voor huur 17 pCt.voor pension 29 pCt.voor levensmiddelen enz. 71 pCt., voor brand stoffen enz. 53 pCt.en voor belastingen 31 pCt. (Tijd.) Stelt men mij de vraag, is afschaffing van den nachtarbeid voor bakkerijen in onze stad noodig, dan zeg ik: neen! Er zijn bier geen drukke bakkerijen, slechts een paar bakkers hebben twee knechts, de meeaten hebben een of geen. De meeste bakkers beginnen middernacht of later en de dagen zijn tegenwoordig zoo lang, dat bet als middel van gasbesparing weinig of geen resultaat geeft. Daarom behoeft de gemeente dus de ver ordening niet voor te schrijven. Mogen er bakkers zijn die wat slaperig zijn uitgevallen, wel nu, dan moeten deze wat vroeger gaan liggen rusten. De inzender, die zich verheugde over de nieuwe verordening, heeft zeker niet overwogen dat er vele kleine burgers en een groote menigte werklieden zijn, die Maandagsmorgens vroeg uit de stad moeten en dan een boterham meenemen. Moeten deze zich dan vergenoegen met het brood dat des Zaterdags reeds ge bakken werd en des Zondagsavonds al haast niet meer door de keel te krijgen is? Het spijt mij, dat er altoos nog menschen worden gevonden met Kaïns bloed in zichj die zeggen: „Ben ik mijns broeders hoeder?” Mogelijk denkt die inzender wel: „Ik ben vergenoegd in ’t geen ik zelf ben” doch zoo kunnen wij niet want wij allen zijn broeders en zusters; wij moeten bedenken dat de werkende stand het broodetende volk is. Dat het brood thans zoo slecht is en zoo spoedig droog wordt, is niet de schuld der bakkers, die kunnen er niets aan veranderen dat voor duur geld zeer slecht meel is te bekomen. Ik zou dan ook wenschen dat Burgemeester en Wethouders de verordening zoo wijzigden, dat althans Maandagsmorgens ook om één uur in de bakkerij kan worden aangevangen. Dan kan tenminste de werkende stand dien morgen behoorlijk op tijd van versch brood worden voorzien. over het geheele land een storm van verontwaardiging doen opgaan. En wel om meer dan één reden. Eerstens om de voor velen vrij groote extra belasting die zij meebrengt, ten tweede omdat zij, vooral in de eerste tijden, veel last en ongerief aan zakenmenschen veroorzaakt, ofschoon dit laatste gemakkelijk te ondervangen is als men zich maar een beetje wil aanpassen. U zou, zooals U schrijft, gaarne uw betaaldag terug hebben. Ik denk dat dit voor U niet zoo lastig is. U vraagt raad aan de redactie of lezers; bijgevolg is U een klein winkelier. Bij kleinere zaken is tachtig pCt. der aange boden wissels beneden de f 100.vallen niet onder de zegelwet en mogen dus gerust uitgesteld worden. Wanneer U de kassiers vraagt Uw vasten betaaldag hiervoor te houden, zal zeer zeker geen der beide hier ter stede gevestigde Banken U dit weigeren, mits U, en nu komt juist de kwestie, dan betaalt. De storm van verontwaardiging welke de zegelwet ten opzichte van wissels deed opgaan, betrof eigenlijk niet de hoogere zegel kosten, maar de door dezen maatregel ontnomen uit- steldagen. De winkeliers zijn gaan mopperen, de fabrikanten gaan juichen en menig wissel- looper heeft tegen zich zelf gezegd: „heerlijk”. Tot nu toe bestonden er ten opzichte der wisselbetalingen misstanden. Het grootste aantal der wissels werd aangeboden door Kassiers of door postbeambten. Hier begint al een der misstanden. De postlooper komt onverbiddelijk slechts tweemaal aan, bij aanbieding en bij betaling, een wissel- looper durft men zonder eenig bezwaar meer dere malen te laten komen. De post trekt zich van een betaaldag niets aan, houdt streng de hand aan bet aantal uitsteldagen en men neemt er genoegen mee. Maar als de wissel- Jooper „alle dagen aan de deur komt” schrijft U in de courant, is dit billijk? Beslist niet. Maar ik begrijp geheel uw goede bedoeling en moet om tot een oplossing te komen, nog even dieper op de zaak ingaan. In normale tijden koopt men op zeker aantal dagen crediet of contant met zooveel pCt. korting. Billijk zou zijn dat men nu zorgde, dat de fabrikant ook op tijd zijn geld kreeg, eigenlijk door tijdig de gelden te remitteeren, maar daar de „gewoonte” dit niet noodig vindt, door de wissels bij eerste aanbieding te betalen. Wat toch is het geval? Het is langzamerhand een gewoonte geworden om aangeboden wissels 14 dagen of langer uit te stellen en lang zamerhand zijn de winkeliers dit gaan be schouwen als een recht. Men wenscht 14 dagen uitstel en een vasten betaaldag, waardoor men meestal bijna 3 weken uitstel eischt. Voor zoover het wissels betreft, kwitantiën hebben onbepaalden looptijd met 5 ct. zegel, heeft de nieuwe zegelwet bier diep ingegrepen en aan deze gewoonte een eind gemaakt. En door minister Trenb en door den heer Visse ring van de Ned. Bank, en in de bekende openingsrede van de Jaarbeurs, is deze maat regel ten zeerste verdedigd en door alle fabri kanten toegejnicht, omdat hierdoor een kapitaal aan renteverlies wordt teruggekregen. Nu is m.i. dit plotseling ingrijpen in bestaande toestanden wat al te vlug gegaan. Men had een overgangstijd moeten vaststellen, .tegen welken tijd ieder wist wat hem te doen stond, en tegen welken tijd ieder zich met den nieuwen toestand had vertrouwd gemaakt. Maar nu dit niet zoo is, zou ik U willen raden U kalm bij het nieuwe aan te passen. Een half jaar verder is men er aan gewoon en weet men niet beter. Maar de wet is zeer ruim genomen. Als Uw leveranciers kwitantiën willen afgeven is Uw grief ook weggenomen, terwijl, als (J hun schrijft 8 dagen na dato te dis-- poneeren onder verplichting Uwerzijds om op zekeren dag op vertoon te betalen, elk Uwer afnemers hieraan wel zal voldoen. Ik hoop, mijnheer Z., U eenigszins te hebben tevreden gesteld. B. Benzine. Van zeer betrouwbare zijde meldt men uit Den Haag aan de N. R. Ct., dat er vermoe delijk in begin Juli een belangrijke distributie van benzine zal plaats hebben, waarbij aan handelaren ongeveer een gelijke hoeveelheid zal worden toegewezen als het vorige jaar. Het is dus te verwachten, dat ook particu lieren dezen zomer nog van hun auto’s zullen kunnen profiteeren. Een woesteling. Zondagavond kregen in een logement in de Korte Hoefstraat te Haarlem een bank werker en een logementgast twist. Na een woordenwisseling werd tot handtastelijkheden voergegaan. De bankwerker greep zijn mes Biel solliciteer en. De Volksschool ontraadt den onderwijzers te solliciteeren voor hoofd eener school en zegt „Hebben we enig vertrouwen in een gelijkend onderzoek, als middel om personen uit te zoeken „Zoomin als in koekbijten of mastklimmen. Zal afschaffing een beter middel waarborgen Wij weten het waarlijk niet. „Wat wij wel weten is dit, dat bij het droeve gemis van al datgene wat bet hoofd schap begeerlik maakt, wij althans de weelde smaken, dat we ons het hoofd niet behoeven te breken met de oplossing van een kwestie die voor ons van generlei belang is. Men zal dus verstandig doen met vborlopig op onze hulp niet te bouwen. Zolang het hoofdschap blijft wat het is, zolang het een ernstig beletsel vormt op de weg naar volkomen emancipatie, zolang onze strijd het wenselik maakt, dat onze leden zich onthouden, zolang blijft het parool van de Bond Niet solliciteeren I” Het Onderwijs schrijft naar aanleiding van het afschaffen der proeflessen bij het lager onderwijs te Amsterdam, dat het er voor solli- citeerende onderwijzers niet beter op geworden is, nu de schoolhoofden geen kennis kunnen nemen van den arbeid der onderwijzers door eigen waarneming en Hij is mogelijk een nemend ordehouder, schriftelijk werk kan toonen dan anderen, het baat hem niets, als niet zijn hoofd er in slaagt van deze waarheden den informeerenden collega te doordringen. Voor den kranigen werker een strop, is de wijziging voor den brekebeen mogelijk een zegen. „Er mogen leemten in diens arbeid zijn, in zijn ijver, de gevolgen daarvan mogen zich afteekenen in 't werk, in de houding der klasse, hij heeft kans door de welwillendheid van zijn chef te worden heengedragen over plekken, waar hij zelf allicht ware uitgegleden”. Petroleum. Van 2 Juli af kan men weer petroleum krijgen voor huishoudelijk gebruik. Er zal 50 pct. van de normale behoefte beschikbaar worden gesteld, leder kan half zooveel krijgen als verleden jaar om dezen tijd. De prijs is 25 cts. pér liter. Tegen overmatig transpireer en. Moleschot geeft aan hen, die veel last van transpireeren hebben, den raad, in den zomer geen donkere, zware kleeren te dragen. De inlegsels van caoutchouc of gewaste taf, onder de oksels van de damesjaponnen, moeten worden weggenomen. Op het lichaam drage men linnen ondergoed. Kousen en schoenen moeten licht zijn en dikwijls worden gewisseld. Het dragen van glacé handschoenen is af te raden. Daarbij late men zich door zijn geneesheer een of ander waschmiddel of strooipoeder voorschrijven, waaronder er voorkomen, die den lijder zeer aangenaam zijn, en zelfs in vele gevallen zijn euvel kunnen voorkomen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1