ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, No. 53. Verscüijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. KOST THANS VOOR Zondag 1 Juli. a 5 Cent. 28 ct. p. ons, 35 ct. p. vierdel. Foorstel B. en W. duurtetoeslag onge- f. Adres Wat konden B. van HARLINGEN. een van om van Uit de Raadszaal. Vergadering op Donderdag 28 Juni 1917. om advies. 1916 van den weg van tred. Staten, van de genomen raads- en mil- moord en dit kinder- Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. Makkum W. v. d. Goot. ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. te nemen het voor- dit jaar de kermis wijl zij bevordering het vreemdelingenverkeer gewenscht achten, ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar hij niet meewerken om voor de kermisgelegen- heden weer het verbruik te doen toenemen. Den heer Boersma is het gegaan als de heer van der Klei. Hij vindt dat het al een uit gemaakte zaak is, en begrijpt niet de reden, waarom B. en W. nu nog met dit voorstel komen. Dat de toestanden thans erger zijn, betwijfelt bij. Het vorig jaar, toen de kermis is doorgegaan, heeft hij niets daarvan gehoord. Hij wil naar aanleiding van’t geen de heer Oosterbaan opmerkte, nog in het midden brengen dat de commissiën voor de gasfabrieken daarover niet dezelfda meening zijn toegedaan. In Leeuwarden heeft o.a. de gascommissie gezegd, dat dit geen argument was om de kermis, die vastgesteld was, niet te doen doorgaan. Hij zal tegen het voorstel stemmen. De heer Praamsma heeft met genoegen dit voorstel gezien en had verwacht, dat elk raadslid in dit avonduur daarin zon zijn mee gegaan, althans als zij goed onderscheiden hadden het besluit van 2 Maart en dit voorstel. Toen gold het beginsel omtrent het voortbe staan der kermis, nu gaat het er om of dit jaar de kermis zal doorgaan. Het verblijdt hem, dat een lid der Gascommissie reeds heeft gewezen op den brandstoffennood. Ernstiger zijn de toestanden wel degelijk, men kan dat willen wegdoezelen door uit te gaan, het is een abnormale tijd. Er is in deze gemeente nu reeds ongeveer f 6000 toegestaan als duurte toeslag, en dat is toch wel een reden om voor dit voorstel van B. en W. te zijn. Van harte geeft Spr. er zijn stem aan. De heer Terhenne wil het argument van ernstige tijden nu eens uitschakelen, dan rest nog de verlichting. Het terrein van de kermis te voorzien van licht en brandstof gaat thans moeielijk. De bioscoop alhier heeft dan ook zelf daarvoor moeten zorgen. Als men die bepaling ook voor de kermisinrichtingen maakt, is er, dunkt Spreker, geen bezwaar de kermis te doen doorgaan. Wat de brandstoffenvoorziening betreft, dit wil bij hierbij even opmerken, hieromtrent heerschen eigenaardige toestanden. In enkele gemeenten is volop brandstof te bekomen en in andere is het niet verkrijgbaar. Spr. stelt voor als amendement, om geen licht en brand stof aan de kermisinrichtingen te verstrekken van gemeentewege. De heer Boersma wil naar aanleiding der opmerking van den heer Praamsma zeggen, dat de kermis voor kinderen en jonge menschen een vermaak is, en daar er duizenden lioenen worden weggesmeten voor verderf, kan hij niet meegaan om vermaak af te stemmen. De heer Kramer heeft van een paar heeren gehoord, dat men zich verbaast dat dit voorstel van B. en W. is gekomen. Het standpunt van B. en W. echter is consequent. Vorige jiren werd ook voorgesteld om de kermis niet te doen doorgaan met het oog op de tijds omstandigheden. Twee jaar ging de raad daarin mee, het laatste jaar niet. Dat is de zaak des raads, maar gezien de tijdsomstandigheden nog gelijk zijn, moesten B. en W. wel weer komen met hetzelfde voorstel als vroeger. Dat men er tegen stemt, kan Spr. dulden, doch niet dat men zich over het voorstel verbaast. De Foorzitler wil omtrent de verwondering van enkele leden, dat dit voorstel kwam, nog zeggen dat op 2 Maart de principieele kwestie is uitgemaakt of de kermis al of niet zal blijven voortbestaan. Nu geldt het of bijzonder dit jaar de kermis zal doorgaan. Dat nu pas dit voorstel inkomt, is ook in overeenstemming met vroeger. De vorige maal, toen het eerder kwam, werd gezegd, „kan het nog niet wachten, opdat er mogelijk wijziging ten goede komt”. Daarom hebben B. en W. gewacht zoo lang het kon. Verder bestaat er een verschillend inzicht over de tijdsomstandigheden. B. en W. noemen die ernstiger, want het geldt thans niet alleen de moeielijkheid ter voorziening der levens middelen, de brandstoffennood is er nu bij gekomen. Gascommissie en brandstoffencom missie hebben beide geadviseerd niet de kermis inrichtingen van licht en brandstof te voorzien. en W. dus anders doen, dan met het voorstel te komen, de kermis niet te doen doorgaan? In de 2e plaats hebben B. wogen, dat particulieren liers, hotel- en door ’t afstellen der kermis. Zal worden behandeld bij punt 10. PUNTEN VAN BEHANDELING. 2. Foorstel B. en W. tot goedkeuring de rekening 1916 der werkinrichting. Voorgesteld wordt deze rekening met een nadeelig saldo van f 1240.08 goed te keuren. Met algemeene stemmen aangenomen. van kasverificatie 2de en W. over- en vooral ook winke- caféhouders, zich zeer moeten bekrimpen in het gasverbruik, en volijverig heeft men zich aan den toestand aangepast, en IF. aanvragen toelating van het risico der ongevallen de Risico-Bank te Amsterdam. eener circulaire van de over- aan de centrale Werkgevers risico bank te Amsterdam, zien B. en W. in, dat dit voor de gemeenten gunstig werkt en voordeeliger is. Voor Bols ward is in de jaren 1913, '14 en’15 betaald f 877.46 en was de gemeente aangesloten geweest, dan zou de som tot f 673.86 zijn teruggebracht. Bij toetreding moet een entree geld van 10 pCt. gestort worden. Voorgesteld wordt, bij H. M. de Koningin te verzoeken het risico over te mogen dragen aan genoemde risico-bank. De heer Terhenne wil er even de aandacht op vestigen, dat in de bijgevoegde lijst de premie voor de beambten van het distributie bedrijf zeer hoog is, hooger zelfs dan bij de gasfabriek en de brandweer. De Foorzitler. Ja, ik heb eerst gemeend dat zij buiten de ongevallenwet vielen, maar er wordt gerekend er is niets aan te doen, dat er zijn die tijdelijk sjouwerswerk verrichten en nu worden allen bij deze gevarenklasse ingedeeld. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 7. huwden. Naar aanleiding van het gesprokene in de vorige Raadsvergadering doen B. en Wnu het voorstel om aan de ongehuwde ambtenaren en werklieden der Gemeente, met ingang van 1 April j.l., een duurtetoeslag toe te kennen van 8 pCt. op hun loon, zijnde de helft van den toeslag der gehuwden en kostwinners. Met algemeene stemmen aangenomen. 8. Adre Y. van der Spoel om vergoeding schoonmaakgereedschap enz. met advies B. en W. B. en W. adviseeren om aan adressante voor het duurder worden der gereedschappen en benoodigdheden, haar een vergoeding van f 15 toe te kennen, evenals dit geschiedt bij de schoolschoonmakers. Voor duurtetoeslag kan, daar baar werk een nevenbetrekking geldt, zij niet in aanmerking komen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 9. Foorstel van B. en W. lot verhooging van den gasprijs met 1 cent. B. en W. verklaren lang te hebben gewacht met dit voorstel te komen, in de hoop dat verhooging zou kunnen worden vermeden, maar zooals de exploitatie zich thans laat aanzien, zal de rekening der gasfabriek met Een uur voor den gewonen tijd werd aan gevangen. Gasbesparing kan in deze lange zomerdagen niet de reden dezer vervroeging zijn, misschien dan wel om de raadsleden nog in de gelegenheid te stellen een kijkje in 't Park te nemen en eens te luisteren naar de muziek. Hoe ’t ook zij, de vergadering was acht uur afgeloopen, en dus tusscben 6 en 8 uur was bevorderd: 10. dat onze Raad weer voltallig kon zijn; 2°. de ongehuwde ambte naren in dienst der gemeente 8 pCt. duurte toeslag zullen ontvangen; 3°. het gas 1 cent per M3. duurder wordt berekend (ingaande 1 Augustus); 4°. de kermis dit jaar niet komt, en nog eenige besluiten genomen zijn, en benoemingen gedaan zijn, die al trekkende minder de algemeene aandacht, zoo maar niet alle in een adem kunnen worden opgenoemd. De heer Eisma was afwezig. Het begon met de installatie en beeediging van den heer Hooiring als raadslid. De heeren v. d. Wal en Wierema werden verzocht het nieuwe raadslid binnen te leiden, en deze plaatste zich daarop voor den Voor zitter, legde in diens handen de belofte af, voorgeschreven bij de wet, waarop de Foor- zilter hem geluk wenschte met het vertrouwen dat de burgerij in hem heeft gesteld en den wensch uitsprak dat hij met de overige leden de belangen der gemeente zal behartigen. De heer Hooiring teekende de presentielijst en nam zitting, zoodat nu 12 leden tegen woordig waren. De notulen werden goedgekeurd. Ingekomen stukken: a. Eenige resoluties van Ged. houdende goedkeuring besluiten. b. Een adres van de Vereeniging der Gemeenteontvangers, er op wijzende dat de Gemeenteontvanger zelf kantoor moet houden en dus zijn salaris niet ten volle geniet, waarom verzocht wordt ook jn deze gemeente den ontvanger daarvoor een behoorlijke vergoeding te verleenen. In handen van B. en W. c. De rekening over BolswardHarlingen. Deze wordt in handen der begrootings- commissie gesteld, de heeren Boersma, Praamt sma en Wierema. d. Procesverbaal kwartaal 1917. Ter visie. e. Schrijven van den heer Sutherland Royaards, dat bij wegens vertrek met 1 Sept, bedankt als lid der gemeentelijke commissie voor de lichamelijke opvoeding. Zal in de vacature voorzien worden. van neringdoenden te dezer stede, verzoekende niet aan stel van B. en W. om niet te doen doorgaan, van 1 terwijl zij in hun affaires schade zullen lijden 3. Foorstel B. en W. tot het aanvragen van verhooging van het woningbouw-voor schot. Daar bij de verrekening van het meerder- werk der woningen van de Gemeente de te betalen som met f 500 is verhoogd, stellen B. en W. voor bij de Regeering een ver hooging van het voorschot op dat bedrag aan te vragen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 4. Wijziging begrooting 1916 en 1917. Door de aangegane geldleening, het ver strekte voorschot aan ambtenaren, de verhoo ging der bouwkosten, enz., worden de daarvoor noodige sommen in ontvangst en uitgaaf in de begrooting opgenomen in totaal een bedrag van f 10675. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 5. F er zoek G. H. Sutherland Royaards om eervol ontslag als gymnastiek-onderwijzer, met advies B. en W. B. en W. stellen voor het gevraagde ontslag op I Sept. a.s. eervol te verleenen, onder dankzegging voor ’t geen de heer Sutherland Royaards heeft verricht op het gebied der vrije en orde-oefeningen. De heer v. d. Klei wil ook gaarne lof brengen voor ’t geen de heer Sutherland Royaards hier heeft gedaan, maar wenscht tevens een vraag te doen. Hij wil zeggen dat de positie van dezen ambtenaar niet geregeld was als ’t behoort en vraagt daarom of er ook plan is dat zulks voor een opvolger anders wordt geregeld. De Foorzitter. Dit is in onderzoek bij B. en W. Er is reeds een vergadering gehouden met de commissie der lich. opv. en binnenkort zullen voorstellen dienaangaande ter tafel komen. Het eervol ontslag wordt met algemeene stemmen verleend. 6. Foorstel B. tot overdracht verzekering aan Naar aanleiding eener circulaire Ver. van Nederl. gemeenten inzake de dracht van het risico voor ongevallen nadeelig saldo sluiten, als niet de prijs ’t gas wordt verhoogd. Voorgesteld wordt met ingang van 1 Augustus a.s. den prijs het gewone gas te brengen op 9 cent, muntgas op 10 en industriegas op 8 cent, voor de toegestane rantsoenen. Bij meerder gebruik blijft de thans reeds geldende bepaling van verhoogden prijs bestaan. De heer Hooiring wil toestemmen, dat de verhooging noodzakelijk is, maar toch ziet hij er een onbillijkheid in voor de menschen die op gas moeten koken, wijl deze verstoken zijn van brandstof. Hij zou als amendement op het voorstel B. en W. willen indienen, dat de eerste 35 M3. vrijgesteld werden van die cent verhooging. De minder gefortuneerden zullen hiermee gebaat zijn. De heer Terhenne vraagt wat thans het gas aan de gemeente kost, waarop de heer Lunter antwoordt dat dit 9 cent bedraagt. Dan wil de heer Terhenne met' het voorste) B. en W. méégaan, want beneden kostprijs te leveren is geen goede regeling. De heer Boersma merkt op dat hij wel wat gevoelt voor het voorstel Hooiring. Hij meent dat ook de bijproducten teer en ammoniac- water tegenwoordig heel wat opbrengen; hij vraagt dus of daar wel rekening mee wordt gehouden, als men den kostprijs van 't gas op 9 cent stelt. De heer Praamsma wil niet meewerken om het gas voor minder te leveren dan het de gemeente kost. Daarmee zou men zich op een verkeerd pad begeven. Elk bedrijf moet rendeeren. Voorheen toen de kolen f 17 kostten werd het gas voor 7 cent geleverd, thans nu ze f 28 gelden begrijpt men wel dat bet voor 2 cent meer niet geleverd kon worden, als niet de bijproducten meer opbrengen dan vroeger. Het industriegas wordt trouwens nog voor ongeveer denzelfden prijs als vroeger geleverd. De heer Lunter bevestigt, dat bij de be rekening van den prijs van het gas op 9 cent wel de meerdere opbrengst van teer, ammoniac enz. zijn in acht genomen. De Foorzitter wil alvorens te vragen of 't voorstel Hooiring ondersteund wordt, er op wijzen dat door de eerste 35 M3. gas gelijk te laten blijven en verder wel verhoogen, de geheele verordening zou ontwricht worden. Daarbij komt dat de verhooging van 1 cent per stère niet onbillijk is ten opzichte den prijs der brandstoffen. Het koken op gas is thans voordeeliger dan met andere brandstof, vandaar dan ook de vele aanvragen om aan sluiting tegenwoordig. Het amendement Hooiring wordt niet onder steund en is dus vervallen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met algemeene stemmen. 10. Foorstel B. en W. niet laten doorgaan van de kermis. Bij ernstige'overweging kwamen B. en W. tot de conclusie dat de tijdsomstandigheden bij vorige jaren niet verbeterd eerder nog verslechterd zijn, waarom zij voorstellen dit jaar de kermis niet te doen doorgaan, te meer daar de gascoromissie en de brandstoffen commissie bezwaren hebben ingebracht tegen ’t verleenen van gas en brandstof voor tenten en kramen. De heer van der Klei zegt zich te hebben verbaasd, dat toen hij de agenda dezer ver gadering thuis kreeg, dit punt er op stond. Van de ernstige verandering waarvan B. en W. gewagen is hem niets gebleken. Al is de levensstandaard thans wat hooger, de lui willen toch genieten, dat ziet men bij elke gelegenheid, bij de tram, de bioscoop enz. er is overal drukte. En wat de gasvoorziening betreft, dit is op ’t oogenblik ook niet minder dan toen 2 Maart j.l. besloten werd tot het doen voortduren der kermis. Het is hem ge bleken dat het vorig jaar door al de kermis- gelegenheden samen nog niet voor f 50 gas is verbruikt en daar de gemeentekas aan staangelden 1300 a 1400 gulden zal moeten derven, terwijl ook de kermisreizigers en neringdoenden er door schade lijden in hun zaken, komt bet hem voor, dat de raad de houding van 2 Maart moet bestendigen. De heer Oosterbaan heeft als lid der gas commissie geadviseerd aan de kermisgelegen- heden geen gas of brandstof te verstrekken, aangezien het er sober voorstaat en een stapel aanvragen om aansluiting aan de fabriek in komen. Zelfs moest een aanvraag van recenten datum om een gaskrachtmachine in werking te brengen, worden afgewezen, en dus kan Bolswardsclie Courant KLEIN S THEE i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1