ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. No. 54. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Donderdag 5 Juli. RAADSOVERZTCHT. Een visch wedstrijd. Oer ditten en datten. VOOR al klaar, om te bakken.” was en BINNENLAND. den Grauwe daar gingen ze. Hier overal gingen de dobbers naar weldra mocht het J. Oostdijk De heel de wed- Het Er werd gevischt. En toen nog een toen er en er valt niet Dr. Kuyper. De Standaard meldt Dr. Kuyper is gistermorgen naar Lahman’s Sanatorium vertrokken. De gevolgen van de gevaarlijke ziekte die hem in den aanvang van het jaar overviel, bleven nog op zoo bedenkelijke wijze nawerken, dat zijn artsen hem een volstrekte rust van enkele maanden en voortzetting van de medische behandeling voorschreven. Van correspondentie zal hij zich in deze maanden geheel moeten onderhouden, t onweer zich boven plaats ontlastte, keken verscheidene leden «Het Baarsje” met betrokken gelaat de lucht. Hoe zou het morgen zijn mooi scheen Om acht uur was alles al in bewe ging, geen vrouw of kind bleef thuis, alles naar de Eranekerpoort, vanwaar de afmarsch met muziek zou plaats hebben. Het was een aardig gezicht, al die mannen op te zien komen met hengel en knapzak, overal hoorde men nitroepen als«zeg jo, dou vangst de dikste, boorl” of «ik heb de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. De minsken binne al nuvere Angelyk, en dat is fen de iene kant ek wol goed, oars scoene de sinnen allegearre op ien en it selde falie, en dan krige men fierstofolle ientoanich- heid op ’e wiald, mar minder ginstich is ’t, Merkols flod'ren oer it wiid ’t Wetter spatte ’r fen omheech, Seis de fisken liken bliid, Driuwen op en sakken leech. Michjes dy’t troch ’t loftrom gounzen, Liken dat ze fleanend dounsen. Mar in diel fen 't Antofreden minskdom seach prot en lilk, en sprieken opAntankbre toanmen scoe net hoopje, dat we hjir lang oan fêst sitte moatte, hwent dat reinen kin yen ek al net folie formeitsje, en it wie sa gau net droech, ef dyselde ljue lieten hjar hearre: as ’t net mear reint, den jowt it ek noch neat. As nou alle minsken sa ris wieme, dan stie ’t er mei de wrald al hiel slim foar, mar ta gelok, der binne ek ljue dy’t in each ha for it goede, en dy’t by tiden in heling fen tankbrens yn ’t herte fornimme, dat, by safolle dat de libbenswille binimt, wer fleur oan ’t libben jowt. De boeren binne yn alle gefallen mei ’t reinwetter danich yn ’t skik, al kaem er yn ’e Angetiid dan ek efkes stilstan. De toarre greiden fleurje en grienje wer op, en hwet like to forsijerren, hat wer nij libben krigen. It wie binammen yn ’e omkriten fen Ketlik en Mildam dat it reinwetter Atkomsl brocht. Der wierne de kij net mear yn ’t Jan to balden, trochdat de sleatten de leste drip wetter Autnommen wierne, en de lannen liken mear op toarre woestinen as op greidlannen. Dan wit men hjir yn ’t wetterlan net hwet it sizze wol krapte fen wetter. De ljue moasten in ure ride om wetter for hjar fé op to heljen en sadwaende is ’t gjin wAnder dat men dan longerjend Atsjucht nei in deimannich wiet waer. It binne hjir de malkfarders dy’t oer to min wetter kleije, trochdat se net, as mei alle lijen by de boerehiemen komme kinne, en inkele opfearten binne ek al sa droech, dat er mei in skou net troch to kommen is. De modderskippers sjonge mei yn ’t selde kleiliet, en mannich brêggedraeier wol ek wol mei dwaen, trochdat preammen en bokken Ander ’e brêgge trochfarre en sadwaende Ant- komt de man mannige stAr. Sa bliuwt er jimmer hwet to winskjen oer, mar de biwenners fen ’e Fryske walden, binne oer ’t algemien wol aerdich to sprekken oer hjar bouwerij. De ierapels en beantsjes steane der mar bést foar, en as de opbringst wirdt sa as ’t him oansjen lit, den scil der alle reden wêze ta tofredenheid. Der is oars al folie yn us tiid, dat reden jowt ta Antofreden- heid. Nou ’t alles sa Annoarme dj Ar wirdt, en mannige mem fen ’e moarn oan ’e joun prak- kesearje moat ho’t. se ’t oanlizze moat, om hjar bern hiel en knap to balden, en sêd te jaen, en dan noch elk sines op ’e tiid tojaen, en bja kriget dan de tynge: it jern is in cint ef toalve op it reaf opslein, en it lear is wer djArder, en de turven jilde mei gauwens it stik in sint, dan giet hjar de moed wol ris yn ’e hakken, en it moat yen net binije, dat mannichien de oarloch forwinsket, noch net yn 'e earste pleats, om ’t er sa’n poarsje dea den falie, mar omdat alles hjir sa heislike djür wirdt. Frisia. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. er geen uitzondering op. Geen straat wordt ontzien, geen boom of plant blijft onverlet, bloemperken, glasruiten, hekken en stekken, alles moet het ontgelden. Men kan nagaan, dat de baldadige jeugd alleen in de maand Mei te dezer stede voor niet minder dan f 1300 schade heeft aangericht. Er wordt met klem op aangedrongen, dat ouders, onder wijzers en publiek het hunne zullen doen, om het kwaad zooveel mogelijk te keer te gaan. Sneek, 29 Juni. Te IJ 1st deed zich bij de candidaatstelling voor raadsleden 't zeldzaam geval voor, dat één der aftredenden, de heer W. Abma, op de lijst werd vergeten. Twee zijner collega’s werden bij enkele candidaat stelling herkozen, bij echter moet nu door een nieuwe stemming nog gekozen worden. De onlusten te Amsterdam, Amsterdam, 3 Juli. Als protest tegen den aardappelnood hebben de haven- en boot- arbeiders het werk neergelegd. Het geheele havenbedrijf ligt stil. Op enkele plaatsen staken ook de bouwvakarbeiders, terwijl van de Ned. Scheepsbouwmaatschappij 1000 man staken. Hedennacht zijn militairen uit Haarlem hier aangekomen. Heerenveen, 29 Juni. Onlangs hebben we gemeld, dat iemand te dezer plaatse op zijn jaardag werkelijk aangenaam werd verrast met een klein fleschje petroleum. Een vroegere plaatsgenoot, de heer E. P., thans te Amsterdam, als tegenhanger, dal der meest doosje met anders te en maakten feestelijk ge- ’t niet zijn dat er Ander de minsken sa’n poarsje binne, dy jimmeroan forkeard en Antofreden bjarren foardogge, en troch bjar gekrimmenear in oar it libben ek noch mar sAr meitsje. It waer hat der in greate ynfloed op, en nou is ’t al frjemd, mar der binne minsken, dy’t it waer noait nei ’t sin is. De foarige wike waerd er stien en bien klage oer de waermte, en men spriek fen smoaren en fen ranen en fen yn wetter switten, fen lanforskroeien, it wie alhiel slim, èn sa men de ljue hearde scoe men tinke, dat alles troch de hjitte omkomme scoe. Der waerd mei langstme utsjoen nei reinwetter, oan 't einliks de wolken gear- pakten, en in sêfte rein minsken en bisten forromming joech, en ’t wie krekt ef de hiele skepping tankber wie for de mylde rein. Yn ’e iere moarntiid-songen op dakken en yn beammen en heech yn ’e loft, de fAgels in tankliet, it fé yn ’t fjild wie ’t oan te sjen, dat it him formakke, blommen en bledden seagen blij en Antjoegen hjar op tankbre wize, alles om yen hinne spriek fen tankbrens; Over den vischwedstrijd van «Het Baarsje” vermeldt de N. Harlinger Crt.: Toen Dinsdagavond het onze van naar En Woensdagmorgen? Hoe de zon. pan al klaar, om te bakken." En toen de «Harlinger Fanfare” aangekomen was, ging het onder een lustig: //Pas op je dobber,” op weg, via de Hoogstraat, St. Jacobstraat, Simonstijlstraat, Rozengracht naar het tram station. Het was verbazend hoeveel volk er op de been was, zich interesseerde voor de eerste tocht van «Het Baarsje.” Bij de tram werd lustig deuntje ten beste gegeven en voort naar de «Grauwe Kat.” Onder begunstiging van het steeds mooie weer, werd de «Grauwe Kat” bereikt, en alles geregeld om met den wedstrijd aan te vangen. Door de groote welwillendheid van landheer De Jong, wonende bij de Kat,” was een prachtig terrein beschikbaar, gelegen langs de Bolswardervaart, om te visschen. Dien heer onzen dank voor die welwillendheid. Te 11.15 traden alle mededingers voor den hengelwedstrijd aan en namen hun plaats in, en na bet lossen van een schot door den voorzitter, gingen alle hengels te water. ,/Pas op je dobber,” en en daar en beneden en gelukken de eerste visch te vangen, visch liet zich slecht vangen, en was klein in zijn soort. Om 12.45 was strijd geëindigd. Hierna werd pauze gehouden tot twee uur, in welken tijd de «Harlinger Fanfare” zich liet hooren, en het café de «Grauwe Kat” werd bezocht. Het weer hield zich uitstekend en om twee uur begon de peurwedstrijd. De don kere lucht maakte deze vischpartij tot een gelukkige, want vele gladde aaltjes vielen in het gras. Het was een aardig gezicht te zien, hoe de visschers grabbelden om hun vangst te bergen, want ook hierbij ging het om de grootste vangst, de eerste, de grootste en de kleinste paling. Te 2,3 haalde S. Engeler de eerste aal op. Deze wedstrijd trok zeer de aandacht van het publiek en gelach werd van alle zijden vernomen. Voortdurend was het een geroep van «weer een” en dan was de jury present om de gevangene op te teekenen. Om 3 uur eindigde deze wedstrijd. Nu begon een vrije vischpartij. De dag werd verder genoegelijk doorgebracht, het feest was nu niet alleen meer voor «Het Baarsje,” maar de talrijk opgekomenen uit de omgeving namen er ook aan deel. werd een heele sportdemonstratie. gezwommen, gekaatst en kwam een groot moment. Juist toen de muziek de bekende mop van «Had je me maar” liet hooren, baalde R. Oswald een snoek uit het water van wel 60 c.M. en ving P. Nielsen bijna gelijktijdig een groote baars. Dat was een gedrang om die gelukkige visschers heen, maar toen even later de secretaris Filarski aan zijn hengel een ledige bierflesch ophaalde, kwam bet bedrog uit, en heerschte groote hilariteit. De heer Oostdijk maakte den dag tot een feestdag voor de jeugd, en velen zullen nog wel aan hem terugdenken, hoe joviaal hij met de kinderen omging, optochten organiseerde, danste en zong. En wat zoo mooi was, alles ging onder de grootst mogelijke harmonie. Ook was het een aardig gezicht, toen in het middaguur overal in het weiland groepjes zich afzonderden om picnic te houden. En voortdurend kwamen nog leden per rij wiel en tram, om een bezoek aan bet terrein te brengen. De dag leende er zich uitstekend voor, en toen de tram kwam en het tijd werd om op te stappen, was ieder vol tevredenheid over het genotene, maar allen vonden dat de dag te spoedig om geweest was. Onder een „hoera” en een lustig deuntje der muziek, werd vertrokken. Door de dorpen werd gezon gen en gespeeld en te zes uur arriveerde men te Harlingen, om gauw even de vrouwen op te halen en te half acht weer in de/Harmonie te zijn, voor een gezellig samenzijn na de prijsuitdeeling. woonachtig, meldt ons hij beden op zijn jaardag als een gewaardeerde cadeaux ontving een nieuwe aardappelen. Ze waren Amsterdam nog niet te krijgen inderdaad den jaardag tot een vierden dag. Ér zonder zou gegaan. ’t Zijn van die kleinigheden, die men graag in zijn geest noteert, om er later, wanneer we ons weer in normale tijden zullen mogen verheugen, af en toe eens op terug te komen. Een klein fleschje petroleum en een doosje met aardappelen de meest begeerenswaardige verjaringscadeaux in het oorlogsjaar 1917. Repk. Nieuwsbl. v. Fr. Sneek, 3 Juli. Men ziet heel vaak dat ongelukken of ongevallen zich wel eens opeen stapelen. Een langen tijd bleef men van een onheil verschoond, of daar volgen twee, drie, vier soms onmiddellijk op elkander. Zoo ook bier. Zondag j.l. verdronk hier op ’t Sneeker meer de 18-jarige Haite Schuk- kink. Met twee zijner vrienden geraakte hij Zondagmiddag tusschen Sijbesloot en de Roeke- pol te water. Laatstgenoemden werden door ’t personeel van een kieiboot gered. Maandagmorgen halfnegen was ’t op de straat voor de firma Vroom Dreesman haast een bloedbad. In de portiek n.l. waar men elkaar voor een ophanden zijnde opruiming haast dood drukte, brak een spiegelruit, ’t Neervallende glas wondde vijf personen meeren minder ernstig. Twee doktoren, Ament en Hertzberger verleenden hulp. En geen drie uren later kregen twee ver pleegden in ons Armhuis elkaar te pakken. De 36-jarige Reinder Steenhuis bracht den 63-jarigen Darmen Miedema meteenaardappel- mes plotseling een steek in den hals toe. De slagader werd doorgesneden. Dr. Posthumus, de huisdokter, wist ’t bloed zoo lang te stelpen, totdat dr. Bouma kwam om den gekwetste te verbinden. ’t Drama eindigde met Miedema naar ’t Ziekenhuis en Steenhuis onder politiegeleide naar Leeuwarden te brengen. Sneek, 3 Juli. Te Nijland, deelt men ons mee, stelde de veldwachter in de vorige week, de menschen in de gelegenheid (op bons nog wel) turf te koopen voor f 3,50 per 100 en dan nog wel fabrieksturf. ’t Is te rijmen dat speculanten in Wijmbritseradeel thans hun slag slaan. Leeuwarden, 30 Juni. Zoolang er een jeugd op de wereld heeft bestaan, en dat was al kort na Adam en Eva het geval, heeft men ook geklaagd over haar baldadigheidszin en vernielzucht. De Leeuwarder jeugd maakt De kermis schijnt tegenwoordig een gelief koosd onderwerp voor onzen raad te zijn. Eerst stelde een anti-kermisvriend bij de behandeling der begrooting voor, om den ontvangpost inkomsten opbrengst van staan gelden gedurende de kermis, te royeeren, natuurlijk met de bedoeling om eveneens een veto over de kermis uit te lokken. De meerderheid van B. en W. kwam daarop met het radicale voorstel om de kermis af te schaffen. Voor dit verstrekkend voorstel was echter geen meerderheid te vinden, de bekende tegenstanders verklaarden zich uitsluitend daar voor. Blijkbaar was deze uitslag voorzien en volgde, zonder dat de burgerij er iets van afwist en er dus ook geen bezwaar tegen in kon brengen, een tweede voorstel om den Zondag van de kermis te doen vervallen en bovendien den duur op vijf dagen te bepalen n.l. van Maandag tot en met Vrijdag. De neuzen voor dit spiksplinternieuwe voorstel bleken goed geteld te zijn, met vlag en wimpel werd dit voorstel aangenomen. Toen volgde eene verpachting van staan plaatsen, waarna nogmaals de gunning van enkele inschrijvingen aan de goedkeuring van den raad werd onderworpen. Ieder zou meenen, dat thans het pleit beslist was en de gekortwiekte kermis dit jaar zou doorgaan. Bij die laatste gunning toch was de gas en brandstofnood even critiek als nu en blijft het een raadsel dat toen niet reeds een voorstel van B. en W. kwam om de kermis dit jaar niet te houden. Een lid van den raad lokte wel een dergelijk voorstel uit, maar blijkbaar bestonden toen daarvóór nog geen plannen. De voorstanders van kermis en de handelaars en industriëelen, die belang hebben bij het houden van kermis en bij het bevorderen van het vreemdelingenbezoek, hebben buiten den waard gerekend, want ten slotte kwamen B. en W. toch met het voorstel om dit jaar de kermis niet te laten doorgaan. Het hoofd motief gasbesparing deed de deur dicht en slechts vier raadsleden verklaarden zich tegen het voorstel. Wij stemmen gaarne toe, dat de algemeene toestand tegenwoordig alles behalve rooskleurig is, toch valt niet te ontkennen, dat alle pretjes en wedstrijden buiten onze stad een stroom van Bolswarders trekken, zoodat het geld nu toch evengoed verteerd wordt, echter niet in maar buiten de stad. Als het in den raad genoemde cijfer van pl.m. 700 stères gas, welke in 1916 in de kermisgelegeoheden werden verbruikt, juist is,, dan is die hoeveelheid niet van groote beteekenis, terwijl men toch als voorwaarde had kunnen stellen, dat ieder voor eigen brandstof had te zorgen. Enfin het besluit ligt aan te veranderen. Dat de meerderheid der burgerij deze be slissing toejuicht, gelooven we niet. Bolswardsche Courant II

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1