Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, Nieuws- en Advertentieblad No. 55. Verschijnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. KOST THANS Zondag 8 Juli. VAN FRIESCHEN BODEM. 28 ct. p. ons, 35 ct. p. vierdeL BINNENLAND. Makkum De vooruitzichten inzake de binnenlandsche botervoorziening. HARLINGEN. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. W. v. d. Goot. t Bolswardsche Courant VOOR KLEIN S THEE de te groot mogelijk te doen bij den raad in De om zooveel mogelijk de weiderij aan verminderd en veehouders zich zoodanig te verminderen, dat zij de ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. vin dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. meenen wij goed te meening de conclusie er de onvermijdelijke uitdrukt. Ze is deze, dat het voor ieder, die er toe jn de gelegenheid is, verstandig is, reeds thans er toe over te gaan, voor den aanstaanden winter boter in potten in te leggen en in den kelder op te zetten. De Zuivelcourant. Tragisch geval. Wolvega, 4 Juli. Hedenmorgen reeds vroeg verspreidde zich door ons dorp het gerucht, dat men in het naburige Oldeholtpa in een' wijk twee jongemenschen, een jongeling en een meisje, verdronken had gevonden. Men had eerst een heeren- en een damesfiets aan den berm gevonden. Men ging verder zoeken en vond de lijken van de beide drenkelingen, band in band. De 18-jarige Trijntje P. alhier, bad, naar beweerd werd tegen den zin barer ouders, verkeering met den 21-jarigen boerenknecht Hendrik de V. te Oldeholtpa. Deze, een ouderlooze jongeling, was in militairen dienst. Het paar had nu een levensmoede daad gepleegd. In een briefje hadden zij als hun wensch te kennen gegeven, dat ze in één graf zouden worden begraven. Algemeen is men hier onder den indruk van dit tragisch geval. Hij en zij stonden beiden gunstig bekend. Heerenveen. 6 Juli Een groot aantal leden van de coöperaties «Excelsior” en «Voor uit” hebben zich opgegeven, om coöperatief vleesch, vet en verdere slagersartikelen te betrekken. Wonseradeel, 5 Juli. Met den turfaanvoer is het hier niet schitterend. Vaak moeten twee drie dorpen samen één scheepslading turf deelen. Elk gezin kan er dan 45 a 80 stuks krijgen. Te Witmarsum beproeft een commissie, om naast de distributieturf ook coöperatief nog turf te bezetten. In sommige gezinnen is de brandstof zoo schaars, dat de huisvrouwen de wasch vaak niet kunnen doen en geen eten kunnen koken. gegeven een met de hoeveelheid afgestaan hooi overeenkomstig aantal stuks vee tegen behoorlijken prijs, hetzij aan de intendance, hetzij op andere manier, van de hand te zetten. Verder volledige schadevergoeding te geven van de moeite en kosten van omwerken van den reeds op oud hooi geplaatsten nieuwen oogst en eveneens aan hen, die wegens het wachten op aflevering, hun nieuwen oogst gedeeltelijk buitenshuis moeten bergen, wat onder meer kwaliteitsverlies en meer werk in den winter meebrengt. Voor zoover ons bekend, is hierop van wege den Minister nog geen antwoord gegeven. De Zuivelcourant, Wij hebben de vraag zoo eenvoudig mogelijk beantwoord, zonder daarbij rekening te houden met eventualiteiten, die wellicht van de zijde der regeering te wachten zijn en die wel eens tot gevolg konden hebben, dat het streven om de productie zoo l zijn, schade lijdt. Hoewel ongevraagd, doen, aan deze onze vast te knoopen, die consequentie van Hepk. Fieuwsbl. v. Fr. Scharnegoutum. De heer Kiezebrink en echtgenoote, die hier passeerden, hadden het ongeluk tegen een paal te rijden, waardoor de auto teruggeslingerd werd tegen een boom. De personen kwamen er tamelijk goed af, maar de auto beliep schade. O. N. Sneek, 6 Juli. De prachtige goudvisschen uit de vijvers van ons park zijn zoo lang zamerhand geheel verdwenen. Honderden bij nog eens honderden dezer schoone dieren vermaakten bij ’t bekende bruggetje wat vaak jongen en ouden. En thans? Men ziet geen enkele meer. Roofvisch, snoek en baars dacht men, die zouden hier wel de schuldigen zijn. Alle vijvers werden afgevischt, maar wat men hoopte te vinden, bleef absent. Men ving een groote hoeveelheid platviscb, 38 karpers, die samen 283 pond wogen en nog eenige palingen. De visch was voor 't grootste deel mager, ’t Ligt voor de band, dunkt ons, dat de goudvisch ’t rechte voedsel is kwijt geraakt, om in ons park te blijven kunnen tieren. Sneek, 6 Juli. Men heeft den messensteker uit ons Armhuis j.l. Dinsdagmorgen weer los gelaten nadat hij een nacht met logies op de veemarkt had kennis gemaakt. Den man is nu huisarrest opgelegd, voor Leeuwarden werd bij niet rijp geacht. Toch is van ’t gebeurde procesverbaal opgemaakt, waarom onze Reinder vrijzeker wegens mis handeling eerlang wel terecht zal staan. Sneek, 6 Juli, ’t Was een en al gisteren avond belangstelling aan onze beide stem- districten in de verkiezing van 5 Raadsleden. Van de ruim 2000 stemgerechtigden brachten 1577 personen bun stem uit. Daarvan kwamen 1534 als geldig in aanmerking. De aftredende leden, de hh. A. Brouwer, Chr. Hist, en R. 8. H. Visser, Kath. werden herkozen, reap, met 790 en 800 st. Kolenschaarschte. Aangezien bet kolendistributiebureau te ’s-Gravenhage gedurende de maand Juli meer in de behoeften van huisbrandkolen wil trachten te voorzien, wordt de industrie op 3/8 deel gerantsoeneerd van de hoeveelheid, die deze de paar laatste maanden heeft ontvangen. Het gevolg van dezen maatregel is, dat de kolen voor de fabrieken in Twente in geringe hoeveelheden aankomen, waarvan het gevolg zal zijn, dat enkele bedrijven binnenkort genoodzaakt zullen zijn hun werktijd verder in te krimpen. N. v. d. D. De Noordzee afgesloten. ’t Is opmerkelijk, dat men omtrent dit voor ons land toch zoo hoog ernstig feit zoo weinig leest in de groote pers. Zooveel blijkt echter wel uit de berichten, dat Enge land in zijn besluit nog geen wijziging ver kiest te brengen, waarop hier gehoopt werd, ja waarop men stellig meende te mogen ver trouwen. Nu de toestand zoo is, heeft de Neder- landsche regeering aan Nederlandsche schepen voorloopig verboden uit te varen. De visschersvaartuigen schijnen daar buiten te vallen. Die zullen wellicht nog veilig water weten te vinden. In het geheel toch zijn niet minder dan 31- stoomtreilers van IJmuiden ter visscherij vertrokken. Men klaagt erover, dat het varkens- vleescb, dat thans te koop geboden wordt, wijl het versche niet .is te verkrijgen, veel te zout is. Dit uitmuntend voedsel wordt zeer goed, als het eenige uren voor het te koken in water heeft gestaan, dan is het zelfs smakelijker dan het versche. Te Beek en Donk kan men zich blijkbaar niet neerleggen bij het standpunt laat zitten wat (wie) zit. Daar zijn n.l. voor lid van den gemeenteraad behalve de drie aftredenden nog candidaat gesteld17 anderen. Schaarschte van kippenvoer. Uit Barneveld schrijft men: Als 'een bewijs hoe schaarsch het kippenvoer tegenwoordig is, kan dienen, dat men op som mige hofsteden thans de kippen als spreeuwen in de kerseboomen kan zien vliegen, om zich aan deze vruchten te goed te doen. Meer dan 40.000 leden. Dat de A. N. W. B., ondanks de moeilijke tijden, zich in een steeds blijvende sympathie mag verheugen, blijkt wel hieruit, dat het aantal leden thans de 40.000 is overschreden. (De Kampioen). Herstemming moet plaats hebben tusschen 1 Antir., 1 Chr. Hist., 2 8. D. A. P.ers en 2 Vrijzinnig-Democraten. Eén: candidaat van de Vrijz.-Dem., R. de Jong, viel, evenals de aftredende weth. 8. Westra, candidaat der V. L. En de pas geworden Christen-Socialist, L. Bakker, die zijn mandaat als Raadslid ter beschikking van de S. D. A. P. heeft gesteld Hij verkreeg slechts 304 st., waardoor het is te voorzien, dat zijn plaats in de Raadszaal met Sept. a.s. door een ander zal worden ingenomen. Door den electrischen draad gedood. Een zekere A. Keyaart, woonachtig te Thorn (L.), kwam Woensdag in de nabijheid van zijn woning in aanraking met den electrischen draad, met het treurige gevolg, dat hij op slag gedood werd. Misdrijf? De vroegere gemeente-secretaris van Hoog kerk, voor wien nogal geijverd is om hem bij de laatste vacature tot burgemeester te benoemen, wordt sedert eenigen tijd vermist. Thans heeft de burgemeester in de laatste raadsvergadering, desgevraagd, verklaard, dat uit een deskundig onderzoek gebleken is, dat van opgenomen geldleeningen een bedrag van f 11.500 niet is verantwoord in de gemeente kas. Intusschen wordt het onderzoek voort gezet. Alg. H. Een onwillig blokwachter. Toen gisteren een trein met militairen Amsterdam binnenkwam, weigerde een blok wachter op het rangeerterrein in Watergaafs- meer het sein op veilig te zetten, zoodat de trein geruimen tijd moest blijven staan. Toen de dienstweigering ontdekt werd, namen de chefs van den blokwachter de noodige maat regelen. De man werd onmiddellijk geschorst. Hbl. In het bovenstaande hebben wij in bet algemeen onze meening over hetgeen ons te wachten staat, weergegeven. Met den hooioogst ziet het er dit jaar niet al te schitterend uit voor ons gewest. De langdurige droogte in Mei is oorzaak geweest, dat er slechts weinig groeide. Daarbij komt dat in de meeste schuren de hooivakken ledig waren tegen den tijd dat het vee gewoonlijk in de weide komt en het daarbij heerschende gebrek aan krachtvoeder was voor vele vee houders een reden die hen noopte vroeger dan wenschelijk was met den weidegang te beginnen. Nu de landerijen er over’t algemeen schraal voor stonden, is veel meer «weide” aan bet vee afgestaan dan in andere jaren het geval was, zoodat men algemeen boort klagen over de slechte opbrengst. Al naar de hoogere of lagere ligging der landerijen hoort men de oogst verschillend taxeeren, doch wie men ook hoort, iedereen krijgt te weinig. In sommige deelen der provincie hoort men zelfs spreken van slechts 1/3 van het gewone gewin. Algemeen roemt men echter de kwaliteit van bet binnengebaalde hooi; misschien kan hierdoor nog iets goedgemaakt worden. Het ziet er anders voor den komenden winter niet al te best uitgebrek aan kracht- voeder, te weinig hooi en... over het algemeen te veel vee. Dit laatste is vooral een gevolg van de hooge zuivelprijzen van de laatste jarenhet melken was zeer voordeelig, de hooiopbrengsten waren telkens ruim vol doende, zoodat men zich de vrij hooge kracht- voederprijzen wel getroostte. Nu zal er dus een deel van den veestapel moeten worden afgezet. Doch waarheen De minister heeft al gezegd, dat uitvoer niet mogelijk is. Wat dan? Slachten en inzouten Wij meenen dat dit ook moeilijk zal gaan nu men in de zouterijen druk bezig is met het inzouten van varkensvleesch. Het blad de Vee- en Vleeschhandel\>ekts.o^l deze kwestie ook en oordeelt eveneens dat men toch tot inkrimping van den veestapel moet komen, hoe ongaarne menigeen dat ook zal doen. Het sluit zich aan Veldbode gegeven n.l. het overtollige vee van de hand te doen via den slager. De fokkerij dient in het algemeen moeten de er op toeleggen hun stapel over blijvende runderen goed kunnen voederen. Wij voor ons gelooven ook wel dat dit de beste weg zal zijn, doch veronderstellen dat slechts betrekkelijk weinig veehouders dien zullen bewandelen. Velen houden voorloopig nog hun «te veel” vast, op hoop van uitvoer; anderen doen hetzelfde op hoop van een flinke «tweede snee? die het te kort aan den eersten oogst komt aanvullen. Allen zullen wij het er wel mee eens zijn, dat het er niet roos kleurig voorstaat, want bij dit alles komt nu nog de opvordering van het oude hooi voor het leger. De wijze waarop zulks is geschied is niet naar den zin van het bestuur der Friesche Mij. van Landbouw. Met dit bestuur is n.l. vooraf geen overleg gepleegd, waarover het zich telegrafisch heeft beklaagd bij den Minister van Landbouw. Ook heeft het gereclameerd bij den Minister van Oorlog. Wat toch is het geval: de vee houders hebben niet tijdig rekening kunnen houden met hunne restanten oud hooi bij het bepalen van de grootte van hun veestapel. Daar kómt nog bij, dat de meeste boeren het nieuw gewonnen hooi op de oude restanten hebben geplaatst. En de groote kwestie is, dat men zoo noodig de toch al kleine voor raden oud hooi moet houden, voor den te grooten veestapel, nu er geen gelegenheid bestaat het overtollig vee af te zetten. Het bestuur heeft daarom den Minister met aan drang verzocht, indien eenigszins mogelijk, naar middelen te zoeken om de thans in Friesland aangevangen vordering van oud hooi stop te zetten of in elk geval te beperken tot die hoeveelheden, welke zonder groot nadeel gejnist kunnen worden. Als dit niet mogelijk is, dan vreest het bestuur, dat deze vordering voor ons gewest een groote ramp zal worden. Mocht inderdaad de hooivordering niet kunnen worden opgegeven, dan vraagt het bestuur, dat aan hen, die door deze vor dering worden getroffen, gelegenheid worde Van bevriende zijde werd ons de vraag gesteld, wat onze meening is inzake de voor uitzichten der binnenlandsche botervoorziening in den aanstaanden winter. Aannemende, dat ook meerderen zich voor deze zaak interesseeren, meenen wij goed te doen, ons antwoord in het openbaar te geven. Gezien den zeer slechten hooi oogst en het vrijwel volslagen gebrek aan krachtvoeder, kan het o.i. niet uitblijven, dat in den aan staanden winter tot een belangrijke verminde ring van den veestapel zal moeten worden overgegaan. Of dit van de zijde der boeren vrijwillig zal geschieden, of wel, dat de Regeering door bepaalde maatregelen er op directe of indirecte wijze toe zal noodzaken, is eene kwestie, die voorloopig onbesproken kan blijven. Het feit zelf staat voor ons vrijwel vast. Zelfs het gunstige geval, dat vóór den winter eén einde aan den oorlog zou worden gemaakt iets, waarop thans geen enkel teeken wijst zal, naar wij meenen, geen noemenswaar- dige verandering in den toestand brengen. Geheel in overeenstemming hiermede is. dat de melkopbrengst zeer klein zal zijn. Men diene, om dit te begrijpen, in het oog te houden, dat de melkproductie niet beantwoorden zal aan het aantal stuks vee, maar aan de beschikbare hoeveelheid veevoeder. Dit in aanmerking nemende, mag het, theoretisch gesproken, zelfs in het belang der veehouders zelve worden genoemd, dat zij hun veestapel verminderen. Er is toch geen enkel dadelijk voordeel aan verbonden, om het leven van dieren te rekken, die niet productief kunnen worden gemaakt. Dat de kaas- en boterproductie aan verwachten kleiqe melkopbrengst zal beant woorden, spreekt van zelf. Intusschen is niet aan te nemen, dat het verbruik van consumptiemelk in belangrijke mate zal verminderen. De hoeveelheid melk, die per hoofd in ons land gemiddeld wordt gebruikt, is daarvoor reeds te klein. Daar komt nog bij, dat van verschillende zijden aanhoudende pressie op de regeering zal worden uitgeoefend, om het melkverbruik zoo groot mogelijk te doen zijn. Deze verschillende oorzaken moeten wel tot gevolg hebben, dat de productie van zuivelproducten naar alle waarschijnlijkheid zeer gering zal worden. Hoewel te verwachten is, dat de uitvoer in belangrijke mate zal moeten worden inge krompen, en zelfs misschien tijdelijk geheel worden stopgezet, kan het moeilijk uitblijven, dat de hoeveelheid, welke voor de binnen landsche voorziening beschikbaar zal blijven, beneden het middelmatige zal zijn.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1