ïïïeuws- en Advertentieblad Bolsward en Wonseradeel. Theehandel Focke S. Klein, No. 57. Versciujnt Donderdags en Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Zondag 15 Juli. KOST THANS GISTING. VOOR 28 ct. p. ons, 35 ct. p. vierdel. Makkum en BINNENLAND. HARLINGEN. Voor wederverkoopers Te Bolsward bij Firma Lemstra. W. v. d. Goot. om het directeuren ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. electriciteit en of er geen 4 uur om morgen reeds hengel, kanis orde, want hij ADVERTENTIEPRIJS: 17 regels 50 Cts. Vervolgens 10 Cts. per regel. Overigens naar plaatsruimte. Het bureau van dit blad i» telefonisch aangesloten onder No. 4. kolen. De Raad komt hedenmiddag in spoedeischende vergadering bijeen in dit moeilijk geval een besluit te nemen. Ook zal besproken worden, in welke mate het toegewezen kwantum ga» en nog meer moet worden ingekort ook verandering in den prijs moet worden gebracht. zijn we op het buitenland aangewezen. Dit schept natuurlijk gewichtige verplichtingen tegenover het buitenland voor wat betreft de producten, die onze eigen bodem in voldoende hoeveelheid of in overvloed oplevert. Dit nu dringt niet, of slechts zeer gedeel telijk, door tot het bewustzijn der onwetende massa. Dit hebben we als feit te aanvaarden, en het legt ieder onzer den plicht op, zijn deel bij te dragen in juiste voorlichting van het volk. Hier nu stuiten we op een zeer zieke plek in ons publieke leven. De voor lichting toch aan het volk verstrekt, laat zéér, zéér veel te wenschen over en de Overheid wordt door sommige voorlichters beoordeeld en veroordeeld op een wijze, die niet anders dan misdadig kan worden genoemd en die het volksbewustzijn volkomen vergiftigt. Op ditoogenblik is de leiding daarbij in handen van de revolutionaire socialisten en de syndicalisten, en de sociaal-democraten nemen een verdedigende stelling in ten gunste van het Amsterdamsche gemeentebe stuur, waarin zij zelf een domineerende plaats bezetten. Hun ontbreekt echter de moed om vierkant stelling te nemen tegen de woelingen, zij werpen de volle schuld op de landsregeering. Het Amsterdamsche gemeentebestuur werkte prachtig, maar het is de regeering die verant woordelijk gesteld moet worden, heet het nu. Het zijn de1 malle sprongen van de in ’t nauw gedreven kat! Het is de 8. D. A. P. die er mee begonnen is de menschen op te hitsen en de straat op te jagen, met een beroep op de nare tijdsomstandigheden, toen ze daarmee politieke winst wist te behalen. En in plaatsen, waar ze zelf nog niet verantwoordelijk gesteld kan worden, is ze er nog niet vies van. Het zijn de sociaal-democraten, die de verschrik kelijke tooneelen van deze dagen hebben voor bereid, in tijden toen de nood waarlijk nog wel te dragen was; zij hebben een kabaal.van belang gemaakt, toen het Nederlandsche volk bruinbrood moest eten, alsof dit iets ver schrikkelijks was; zij hebben vorig jaar ter bevordering hunner Staten-candidaten aard- appel-betoogingen georganiseerd, waarvan de aardigheid afraakte toen de rechterzijde hier en daar met haar in concurrentie trad. En thans zouden ze het oproermonster willen bedwingen, echter niet geheel, maar slechts voor zoover het zich richt tegen het Amster damsche gemeentebestuur; op de landsregeering trachten ze het af te leiden! Wij behooren niet tot hen, die alles kritiek loos aanvaarden, wat van overheidswege wordt* gedaan. Maar wij achten het burgerplicht de Overheid te steunen naarmate van onze krachten in deze kommervolle en onbeschrijfelijk moeie- lijke dagen. Wij erkennen, dat bittere nood wordt geleden en meenen, dat het plicht is in dien nood zooveel doenlijk te voorzien. Wij geven toe, dat het lastig en onaangenaam is, voor de minderbedeelden wel allermeest, als de aardappelen maar aldoor op den disch blijven ontbreken. Maar wij komen er tegen op als de volks massa wordt opgeruid, en openlijk of bedekt wordt aangespoord zich' te vergrijpen aan anderer eigendom, gestijfd wordt ook in haar vooroordeel om zich niet met andere spijzen, dan die ze gewoon is, te behelpen. Wanneer bet noodig is vroege aardappelen uit te voeren om steenkolen voor industrie en winterverwarming te verkrijgen, dan dient ieder onzer zich te behelpen óók de volks massa. En dan hebben degenen, die als volks voorlichters optreden, den gebiedenden plicht zich te onthouden van aankweeking van verzet, hetzij tegen de stedelijke, hetzij tegen de lands regeering! (Frijheid en Hecht). Naar wij vernemen, heeft de Gemeenteraad met 18 tegen 1 stem besloten, dat de Kermjs zal doorgaan. Makkum, 11 Juli. Alhier was de toestand inzake de turfdistributie erg gespannen. De prijs is door de plaatselijke commissie bepaald op f 1:30 de 100 stuks, doch de schippers wilden de turf wel afgeven voor fl. En dat paste den koopers. Maar de overheid ging er niet mee accoord. De Burgemeester arri veerde en met hem de gemeente-politie en de marechaussee te voet uit Witmarsum, benevens een paar te paard uit Sneek. De zaak is kalm geregeld. De turf wordt nu op bons uitgereikt a f 1,20 per 1Q0 stuks. Hepk. Kieuwsbl. v. Fr. Sneek, 13 Juli ’t Leek gisterenavond langs onze Parkstraat wel kermis, zooJgroot was de belangstelling in den Doorloopwedstrijd van 8 onzer Landstormers. Aan den wedstrijd namen deel Sergt. Beusker (gangmaker), soldaat Baarda, soldaat De Joode, sergt. van Alphen, soldaat Cluwes, sergt. Arns, soldaat Kuipers en soldaat van der Klip. De weg, dié moest worden afgelegd, was de afstand tusschen ’t café-Piso alhier en De Wijnberg" te Bolsward, dubbele afstand 20 K.M. De le prijswinnaar was Baarda die met inbegrip van 20 min. rust te B. in ’t geheel liep 1 u. 56 min. en 14 sec.; 2e prijswinnaar De Joode, die 3 min. en 33 sec. langer werk had; 3e sergt. Beusker, die juist 2 uren noodig had; 4e sergt. van Alphen in 2 u. 2 m. en 22 sec.; 5e prijs soldaat Cluwes in 2 u. 4 min. en 14 sec. Ruim halfelf werden de prijzen uitgereikt aan de kranige loopers, van wie we vernamen dat ze zich heden morgen allen in den besten welstand bevonden. Een mooi fossiel. Bij het mergelgraven in den St. Pietersberg is onlangs een merkwaardige versteening ge vonden het lijk van een klein roofdier, van den bouw en de grootte eener kat, van dit huisdier verschillend doordat het kleine slagtanden in de bovenkaak beeft. Het fossiel is buitengemeen goed bewaard gebleven en in zijn geheel en ongebroken voorhanden; tot zelfs neus, ooren, klauwen en staartwervel zijn te zien. Het geraamte is versteend, de huid als 't' ware gelooidze heeft nog eenigen graad van buigzaamheid bewaard. Het linker schouderblad vertoont een gat van zoodanigen vorm en 'grootte, dat het denken doet aan een wond, door een pijlpunt veroorzaakt. Misschien is het gekwetste dier gevlucht en in een on vindbare schuilplaats gestorven het cadaver vertoont de half gerekte, half-gekrompen houding, waarin lijken van aangeschoten dieren wel meer worden gevonden. Het roofdierlijk is met groote behoedzaamheid uit de mergellaag gekapt, waarin het besloten lag, is thans te zien bij den heer Begas, aan de O. L. V. poort te Maastricht. (Limb. Koer.) Kartonfabriek stopgezet. De arbeiders aan de groote stoomstroo- kartonfabriek «de Astroom”, te Oude Pekela, zijn tegen heden, Zaterdag, ontslagen. Karton zal niet meer worden verwerkt. De fabriek wordt tot andere doeleinden in gericht. Hdbld. Het is gebeurd in een der omliggende gemeenten van Rotterdam. Daar heeft men ook een 8teun-comité en bij dit comité meldde zich een man aan. Hij kon zonder hulp niet verder komen. Hij was een geoefend hengelaar en had meermalen zooitjes visch gevangen, maar dit ging op het oogenblik niet, want het was gesloten tijd. De heeren namen den burgemeester in den arm en deze liet zich overhalen, om voor dit exceptioneele geval een permissiebiljet af te geven. Overgelukkig trok de man er den volgenden voor zonsopkomst op uit met en wurmenbak, alles fijn in was een hengelaar in zijn hart. Jandoppie, wat ’n kast ging daar. Als hij die er uit kon lichten, dan was daarmee alleen al z’n dag goed. Kijk, daar sabbelen ze al en bom, ging de dobber naar beneden. Een behendige ruk en daar lag een visch op den groenen kant te spartelen. Dat was een edelkarper, niets minder dan dat. Wie zou zulke visch gedacht hebben in zoo’n achteraf-slootje. Nog maar ’ns een wurmpje wagen en jawel, het duurde niet lang, of ’n tweede weer zoo’n kokkert kwam de eerste gezelschap houden. Zoo ging het maar voort, een uur lang en onze hengelaar bad een vracht visch, allemaal karpers, waar hij onder gebukt ging. En toen was het ineens uit, ze beten niet meer. Nu, ’t was ook welletjes voor vandaag en hij sjouwde zijn last naar.een vischwinkel, waar men hem een prijs er voor betaalde, meer dan hij in een heele week met sjouwen kon verdienen. Maar één visch, de mooiste, hield hij achter. Daar zou hij burgemeester van laten smullen, uit erkentelijkheid voor het permissiebiljet. Mevrouw stond hem te woord. Ze wou den prachtigen karper wat graag hebben, want meneer was dol op visch, maar wat moest-ie kosten F Dat laat ik aan uwes beleefdheid mevrouw. Ik zou ’m uwé wel voor niks willen geven, maar wat uwé geven wil is goed, as uwé dan maar aan burgemeester wil zeggen, dat-ie van mijn is. Hij kreeg ’n pop en vond dat hij in lang zoo’n goeden dag niet had gehad. Minder in z’n hum was burgemeester, toen hij thuis kwam en mevrouw hem stralend van genoegen de mooie visch liet zien. Wel kwam ook hem bij het zien alleen reeds het water in den mond, maar hij ontdekte tevens dat die karper gevangen was in een sloot, die de gemeente gebruikte om visch te telen ter verbetering van de vischwateren, en... het mooiste van de grap, dat was nog welonderburgemeesterlijke toestemming gebeurd. Twee mannen onder steenen bedolven. Gistermiddag omstreeks 5 uur, bij het afbreken van een schoorsteen der voormalige fabriek «Rozenburg” aan den Zuid-Binnen- singel te ’s-Gravenhage, vielen 2 werklieden, in dienst van Gebrs. Schaesberg D. Hagen uit Den Haag en D. Bruggeling uit Rijswijk binnen door den schoorsteen met een loslatend gedeelte van het gevaarte van een hoogte van 22 meter naar beneden en werden onder de meevallende steenen bedolven. De ongeluk- kigen waren onmiddellijk dood. Alg. H. Rundvleesch-distributie Naar De Fee- en Fleeschhandel verneemt, is men in Den Haag bezig een distributie van rundvleesch voor te bereiden. Wat dit voor den slager zal brengen is onbekend. Dat er zeer moeilijke omstandigheden aan zijn verbonden .is te begrijpen. Men denke slechts de aangifte (accijns). Toen de Minister vorige jaar confereerde met de vier van de grootste abattoirs uit ons land, meenen wij dat die heeren het den Minister hadden afgeraden. In verband met dit bericht schrijft het Hdbl.: Bij onderzoek is ons gebleken, dat inderdaad voorbereidingen worden getroffen voor de invoering van rundvleesch-distributie. Dat de directeuren der grootste abattoirs daar aanvankelijk tegen gestemd waren is ook juist. Een distributie van rundvleesch gaat, vooral wegens de groote verscheidenheid van qualiteit, met veel meer moeilijkheden gepaard dan b.v. de distributie van varkensvleesch. Toch zal getracht worden een eenigszins bevredigende regeling te treffen. De zooeven genoemde deskundigen hebben, nu de distributie van regeeringsvarkens heeft opgehouden, tegenover den drang der huidige omstandigheden, hun aanvankelijke bezwaren tegen de rundvleesch- distributie op den achtergrond gesteld. Binnenlandsche kaasdistributie. De winkels mogen kaas niet andere dan in ’t klein verkoopen; geen heele kaas te gelijk. Ook mogen winkeliers geen kaas aan elkander overdoen. Ze mogen niet meer kaas in voorraad hebben dan voor verkoop voor één week noodig is. Er mag alleen uitgesneden kaas aan rechtstreeksche verbruikers worden verkocht. Ieder kaasverkooper in ’t klein moet een door de commissie vast te stellen waarborgsom storten. Wie kaasboven maximum prijs verkoopt of naar het buitenland verzendt, kan tijdelijk als verkooper geschorst en op de zwarte lijst geplaatst worden. De verschrikkelijke duurte, de schaarschte aan levensmiddelen en het gebrek aan aard appelen hebben langzamerhand bij een groot deel van ons volk een gemoedsgesteldheid doen ontstaan, welke bij de geringste aanleiding tot uitbarsting kan leiden. In Amsterdam is daarvoor dezer dagen op hoogst ernstige wijze het bewijs geleverd. Wij vreezen dat het hierbij niet zal blijven, omdat in de eerste plaats voor talloos velen de levensomstandigheden inderdaad zeer benard zijn en in de tweede plaats het aantal der- genen, die daarop ter bereiking van zekere doeleinden wel een speculatie willen wagen, verre van gering is. In den nood van dit oogenblik treedt scherper dan in gewone tijden aan het licht een ernstig gebrek, dat aan onze samenleving kleeft, hierin bestaande, dat de bedrijfsorga nisatie er niet op ingericht is om ook in tijden van slapte of werkloosheid aan de werk nemers, die onder normale omstandigheden hun bestaan in de bedrijven vinden en dus feitelijk daarbij behooren, levensonderhoud te verschaffen. Het is toch onbetwistbaar een wantoestand, dat, terwijl in de meeste be drijven de laatste jaren veel geld is verdiend, zoodra er vermindering van werk ontstaat, een deel der arbeiders aan den dijk staat of er althans een zoodanige loonsvermindering plaats grijpt, dat armoede en gebrek binnen korten tijd in de arbeidersgezinnen hun intrede doen. De ontwikkeling dezer bedrijfsorganisatie moet geleid worden in de richting van het verdeelde risico, in dezen zin dat het zwaarste deel daarvan drukt op de stetkste schouders, het lichtste deel voor de zwakkeren is, en dat in elk geval allen, die in drukke tijden voorde uitoefening der bedrijven noodig zijn, hun bestaan daarin, of althans daardoor, eveneens behouden. Een ontwikkeling der maatschap pelijke verhoudingen in die richting zal be vorderd moeten worden, op straffe van al ernstiger socialen onvrede. In dezen tijd van schrille tegenstellingen, waarin zich-als het ware plotseling verande ringen voltrekken, welke anders zooveel ge- leidelijker gekomen zouden zijn, treedt de waarheid van het bovenstaande aan het licht ook voor hen, die zich, vroeger er nimmer mee vermoeid hebben. In het feit, dat werkloosheid voor het arbeidersgezin onverbiddelijk de beteekenis heeft van gebrek aan het noodige, en dat de arbeider tegenover die werkloosheid zoo goed als weerloos staat, ligt voor een deel de ver klaring van de ellende dezer dagen. Een verdere oorzaak is gelegen in de verschrikkelijke duurte en schaarschte der levensmiddelen, het rechtstreeksche gevolg van den wereldoorlog. Door deze duurte toch kunnen zelfs zij, die normale verdiensten hebben slechts met de grootste moeite rondkomen, en de schaarschte is oorzaak dat zelfs een welvoorziene beurs zich niet het gewenschte kan verschaffen. Dit alles werkt een hoogst geprikkelde ge moedsgesteldheid ten zeerste in de hand, en het aantal van hen die in hun oordeel de billijkheid hebben bewaard, is bedroevend klein. Toch is een billijke beoordeeling der huidige toestanden wel zeer noodzakelijk. Nederland neemt een uiterst moeilijke positie in en aan de Overheid is een bovenmate zware taak toebedeeld. Voor de meest noodzakelijke levens behoeften, n.l. het graan voor ons dagelijksch brood, de grondstoffen voor onze fabrieken, en de steenkolen voor industrie en verwarming, Al of geen Leeuwarder kermis dit jaar? Leeuwarden, 13 Juli. Maandag a.s. reeds staat de kermis te beginnenalle voorbe reidselen zijn dus reeds getroffen, de kermis- menschen zijn gearriveerd, de groote kermis- aankondigingen reeds geplaatst. En daar komt het Rijkskolen-distributie- bureau het stortbad geven Leeuwarders, ge gebruikt veel te veel gas; in Juni is hier 325.200 kub. M. verbruikt en de gemeente krijgt kolen voor niet meer dan 265.865 M3. Komt ge niet tot aanmerkelijke beperking, dan krijgt de gemeente geen kolen meer. Nu is Leiden, of liever Leeuwarden, in last. Het is kiezen of deelen g e e n k e r- m i s, die veel gasverbruik vordert, of Bolswardsclie Courant KLEIN’S THEE i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1