lienws- en Advertentleuad r Bolsward en Wonseradeel. r No. 58. Verschijnt Donderdagen Zondags. 1917. 56ste Jaargang. Donderdag 19 Juli. Distributie-Wee. 1 De stijging der loonen gedurende de crisis. VOOR Afzonderlijke A 5 Cent. vol- 17.28 26.49 BINNENLAND. Conservenfabrieken Klompenfabrieken Slachterijen Knoopenfabrieken Textielbleekerijen Schoenfabrieken Drukkerijen Tricotfabrieken Stijfselfabrieken 14 61 14 05 9.98 127 517 298 118 22.93 19.5 15.16 4 1 motiveerd sonen, belasten. De Mei-aflevering van het Maandschrift van het Centraalbureau voor de Statistiek, bevat een aantal gegevens omtrent de stijging der loonen in verschillende bedrijven. Zoo vaak hoort men beweren, dat de loonstijging veelvuldig de prijsstijging compenseert, dat voormalige A.-T.-A.-G.-mannen dus de eerste zoogenaamd dissi- een lijst buiten de Aant. arb. Verhooging. 51 «/2 pCt. -» pCt. 11 'h Sneek, 16 Juli. Bij de beden gehouden herstemming voor 3 raadszetels brachten van 2009 stemgerechtigden 1619 personen hun stem uit, van welke stemmen 1608 geldig waren. (Jitgebracht werden op G. L. Dokkum a.r. 789, P. Th. Potma c.h. 795, P. Gorter v.d. 431, D. Zuiderbaan v.d. 386, J. Faber s.d. 495 43 4P/2 39 36 31 3O'/2 10>/2 6 Het is wel spijtig dat het telkens en tel kens weer spaak loopt met de distributie der levensbehoeften. Het blijkt maar al te vaak, dat men het zeer moeilijke vraagstuk nog altijd niet beheerscht, en men vraagt zich met zorg af of men het ooit wel zoo ver zal brengen. Er is zeer zeker op dit terrein veel onbil lijke en oppervlakkige kritiek, en van zekere zijde wordt het volk stelselmatig tot onte vredenheid gebracht, welk bedrijf niet krach tig genoeg gelaakt kan worden. Maar toch zoo nu en dan komen wij wel in aanraking met sommige onderdeden van de machinerie der distributie. En wat men dan opmerkt, geeft werkelijk geen hoogen dunk van het organisatorisch ver mogen, dat in Den Haag heerscht. Ons lijkt de groote en voornaamste fout, dat zoo absoluut de eenheid zoek is in de vele en omvangrijke bureaux waardoor verschillende stelsels gelegenheid hebben zich te ontwik kelen, maar vooral elkaar te hinderen. Er is een geweldige bureaucratische romp slomp, waarin een groot aantal personen gelegenheid hebben gekregen autoriteitje te spelen, en waarvan de een met den ander wedijvert in gewichtigheid. Onder zoo’n toestand kan het niet uitblijven, dat de grootste flaters worden begaan, zonder dat de verantwoordelijke man daarvoor kan worden aangesproken, om de eenvoudige reden dat er steeds gedeelde verantwoorde lijkheid bestaat en afwenteling van de ver antwoordelijkheid door het eene bureau op een of meer der vele andere bureaux steeds mogelijk is. Bij dit „stelsel” is er ook al te veel ge legenheid voor verdachte elementen om zich op de een of andere manier te doen gelden of, wanneer ongeoorloofde daden zijn ver richt, door de mazen heen te glippen. Vaststaat, dat wie het hardst schreeuwt, het meest gedaan krijgt, en het middel van het harde schreeuwen wordt dan ook veel vuldig en met de beste resultaten toegepast. Volgens de Distributiewet is bij de distri butie een gewichtige taak gelegd in handen der gemeentebesturen. Dit is een uitnemend beginsel, maar ga nu vooral niet bij de gemeentebesturen vragen hoe hun de gang der zaken sedert de invoering dier wet aan staat, want dan ontvangt ge de meest ont moedigende antwoorden. Er is maar één klacht over de vele Haagsche bureaux, en over het gemis aan eenheid in die vele bureaux. Wij zien met noodlottige zekerheid aan komen, dat vooral de middel-groote gemeen ten straks aan het kortste eind zullen trekken. De groote gemeenten verstaan ook al uit stekend de kunst van een groote mond op te zetten, en ze hebben bovendien macht. Het platteland verkeert in gunstige positie, doordat daar vele producten voor het levens onderhoud worden voortgebracht. Maar de middelmatige gemeenten missen het eene en het andere voordeel. Gelukkig doet thans de Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten al haar best door pleit te voeren bij de Regeering en voorlichting te verstrek ken aan de gemeentebesturen. Maar meer en meer blijkt toch wTel de volstrekte noodzakelijkheid van het brengen van eenheid en ondeelbare verantwoorde lijkheid in ons distributiestelsel om den nood binnen de engste grenzen beperkt te houden. Eri/ Friesland. 2e halfj. ’13. 2e halfj. ’16. Gebuild tarwebrood (melkbrood) Gebuild tarwebrood (waterbrood) Ongebuild tarwebrood Roggebrood De lezer ziet uit al deze cijfers, dat de prijsstijging de loonstijging verre overtreft. Wil het arbeidersgezin zich op zijn bescheiden economisch peil kunnen handhaven, dan zullen acties tot loonsverhooging niet kunnen uitblijven. De werkgever, die acht geeft op de zoo gansch veranderde economische verhoudin gen, zal goeddoen de gegevens van Let Maandschrift nauwkeurig na te gaan, omdat zij hem de actie van werknemerszijde in het juiste licht zullen stellen. ABONNEMENTSPRIJS: 40 Cents per 3 maanden. Franco per post 50 Cents, nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar het zijn nut heeft de aandacht op de statis tieken uit het Maandschrift te vestigen. Slechts in enkele uitzonderingsgevallen zoo concludeert het Maandschrift nadert de loonstijging de stijging van den levens standaard. Bij enkele door de crisis nood lijdende bedrijfstakken als de aardewerk- industrie, de flesschenfabricage enz., is van loonsverhooging geen sprakedoor den korten werktijd wordt er minder verdiend. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat in fabrieken met minstens 25 personen, de toe name voor vrouwen en meisjes veel sterker is dan die voor mannen en jongens. Die toename houdt meerendeels verband met de uitbreiding of met veranderingen en de werkwijze van nijverheidsondernemingen. Voor de arbeiders in de industrie schat het Maandschrift de loonstijging op circa 13 pCt. Voor den landarbeider is de toestand veel gunstiger, een loonstijging van 50 pCt. kan als normaal worden beschouwd. Terecht wordt er op gewezen, dat voor de land arbeiders de stijging op vele plaatsen be langrijk hooger is en voor sommige werk zaamheden wel eens stijgt tot 100 pCt. >- De Hoofdinspecteur van den Arbeid in Gelderland zamelde in zijn district gegevens in nopens 23000fabrieksarbeiders, waaronder 1000 typografen, 1800 sigarenmakers, 3300 textielarbeiders, 1600 papierfabrieksarbeiders en 470 metaalbewerkers. Voor deze 23000 arbeiders bedraagt de loonstijging gemiddeld 20 pCt., doch een zeer sterke afwijking vertoonen de volgende groepen. om. van de gelukkige bijkomstig- de Evenredige Vertegenwoordiging, dat ook kleinere groepen hun afgevaardigde in de Kamer kunnen krijgen. Er ia dan ook alle kana op, dat we den heer Van Houten in het parlement zullen terugzien. Nu, er zijn er, minder waardig dan hij. Ons gasverbruik. We zijn nu al maanden lang zuinig met het gas, maar in verschillende gemeenten wordt de zuinigheid nog lang niet voldoende betracht. Tal van gasfabrieken hebben te veel gas afgeleverd en de directeur van de Rijkskolen- distributie heeft dan ook nu de gasfabrieken aangeschreven, dat voortaan aan geen enkele fabriek meer kolen zullen worden verstrekt dan voor een gasafgifte van 65 procent van het normaal verbruik noodig zijn. De directeur raadt aan een gedetailleerd stelsel toe te passen, waarbij in de eerste plaats aan hen, die op gas koken, daarvoor een voldoende hoeveelheid wordt ter beschikking gesteld, n.l. tot een maximum van 30 M8. per maand. De verlichting moet tot het uiterste worden beperkt en industriegas tot 75 procent van het verbruik in NovemberWan ’t vorige jaar. Kort gezegd wenscht de Rijkskolendistributie voortaan de distibutie van het gas meer in bijzonderheden te zien geregeld, opdat daar door eene richtige verdeeling van de in ons land aanwezige brandstoffen bevorderd zal worden. Mocht na de beide eerstvolgende maanden blijken, dat een bepaald distributiestelsel de voorkeur verdient, dan zal dat bindend worden voorgeschreven. Gemeente-winkels. Waar in tal van steden en dorpen een ongemotiveerde prijsopdrijving plaats heeft niet alleen in levensmiddelen, doch ook in andere benoodigdheden, wordt van regeerings- wege de aandacht gevestigd op het stichten van gemeentewinkels. Waar tal van leveranciers zich vereenigd hebben teneinde hunne belangen beter te kunnen behartigen, welke behartiging de koopers ge- wooniijk kunnen betalen, doen deze leveran ciers verstandig zich zooveel mogelijk te matigen, want als een vooruitstrevend burgemeester een Hinken gemeentelijken winkel opzet (’t behoeft niet alleen in groenten te zijn), dan visschen zij achter het net. Dan is het wee en acb, omdat zij in hun bestaan bedreigd worden. Het ge jammer is dan echter van geen nut. We zien den tijd nog komen dat elke ge meente een gemeentelijk verkoophuis heeft te stichten, waar alle levensbehoeften, schoeisel en kleedingstukken enz. tegen normale prijzen verkrijgbaar worden gesteld. N. H. Cl. Ook daar. Ook te Oranjewoud is men begonnen met het kappen van dennen bosschen. Artsen naar het buitenland. Naar het Persbureau Vaz Dias vernam, zullen door de Nederlandsche regeering zestien militaire- en burgerartsen binnenkort naar Engeland en Duitscbland worden uitgezonden, ten einde de krijgsgevangenen, die in Nederland zullen worden opgenomen, aan een genees kundig onderzoek te onderwerpen. In totaal zullen 16.000 krijgsgevangenen, 8000 uit Enge land en 8000 uit Duitscbland, hierheen komen. De artsen zullen vermoedelijk twee tot zes maanden buitenlands vertoeven, 352 134 320 127 151 442 989 1168 135 Aant. arb. Verhooging. Electrische apparaten Confectiefabrieken Mandenmakerijen Kistenfabrieken Voor de overige provincies des lands zal de toestand wel niet zoo ver afwijken van die van Gelderland. In dezelfde aflevering van het Maandblad vinden we vermeld, dat voor de bekende reeks van 20 verbruiks- artikelen, verkocht in de coöperatieve winkels van Eigen Hulp, het indexcijfer van 114 voor den oorlog, gestegen is tot 192 in April 1917. Een stijging dus van 68 pCt. De cokes- prijzen gingen van 95.58 tot 205.52 in April 1917. Een stijging van meer dan 100 pCt. Voor de broodprijzen vinden we het vol gende: en P. v. d. Horst s.d. 442. Gekozen alzoo de twee rechtschen en één s.d.a.p.’r. De v.d. kostte deze verkiezing een komen nederlaag. Sneek. Zaterdagmiddag vergaderde de raad, om een spoedeischende vergadering te houden, teneinde nog grootere beperking van gasver bruik te verkrijgen. Het Rijkskolendistributiebur. heeft bekend gemaakt, dat niet meer dan 2M3 voor licht en 30 M3 voor koken kan verstrekt worden. Dit besluit kwam wel wat laat, en daarom werd besloten de maand, te rekenen van 17 Juli tot 17 Augustus geen gasverlichting, te ontsteken. Voor kookgas werden de bestaande bepalin gen niet veranderd. Hoe praatjes in de wereld komen 1 Zaterdag was hier het loopende gerucht, dat het Dagelijksch bestuur van Leeuwarden eene aanschrijving had gekregen van den minister, dat de kermis niet mocht doorgaan en dat de raad besloten had, zich bij dat voorstel neder te leggen. Groote boomen werden opgezet en de minister werd beschuldigd, dat hij nu evenals immer te laat was, en groote schade voor de gemeente en de kermis reizigers had kunnen voorkomen, door dat besluit vroeger bekend te maken. Er werd zelfs medegedeeld dat men reeds aan het afbreken was van spellen en kramen, ’s Avonds kon men echter in het verslag van de raads zitting van Leeuwarden in de Leeuw. Crt. lezen, dat de kermis doorgaat. O. N. St. Anna Par. De brandstoffenhandelaren in de gem. Het Bildt hebben hun werk neer gelegd, en wel omdat volgens hun inzicht te weinig betaald wordt voor het vervoer. Door de brandstoffencommissie was n.l, bepaald, dat aan de handelaren 15 et. per 100 turven betaald zou worden voor het vervoer en ter- plaatse brengen bij de burgers. Volgens de commissie is de staking der handelaren onge- en daarom zoekt zij andere per- welke zich met het vervoer willen O. N. ADVERTENTIEPRIJS: 1-7 reg* M cu ïervol 10 Ct8. per regel. Overigen, uur Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No 1 Misschien is hij er in zijn hart zelfs wel een heel klein beetje blij om, dat zijn actie tegen die herziening op niets is uitgeloopen, want nu is de Evenredige Vertegenwoordiging op komst en maakt hij weer een kansje actief aan de politiek te kunnen deelnemen. Dat zal ook de opzet wel zijn van het dezer dagen opgerichte comité, dat beoogt in den kieskring ’s-Gravenhage een eigen candidatenlijst in te leveren en die te verbinden met lijsten uit andere kieskringen, waarop candidaten voor komen, die hetzelfde program onderschrijven. Dit program is vrij mager. De hoofdinhoud r is, dat de Kamerleden over alle voorstellen en regeeringsdaden naar eigen op zakelijke overwegingen gevestigde overtuiging stemmen natuurlijk! en dat van de tegenwoordige leden der Kamer slechts zij in aanmerking komen om op de lijst te worden geplaatst, die van hun terugwerkende pensioenaanspraken afzien. Van de kunnen we dente lijst verwachten, pqlitieke partijen Het is één heden van Geen uitvoer van vee. Amsterdam, 17 Juli. Bet Volk verneemt van bevoegde zijde, dat het bericht omtrent den uitvoer van een kwart millioen stuks vee beslist moet worden tegengesproken. Westergo, 16 Juli. Geen enkel plaatsje op onze bouwlanden, hoe klein ook, is dit jaar onbezet. Kwam een suikerbiet of aard appel niet naar wensch boven den grond, fluks een koolplantje op zijne plaats, en vaak ziet men bloemkool tusschen snijboonen in geplant. De eerste aardappelakkers, nauwelijks gerooid, worden na den verkwikkenden regen val nogmaals benut om koolrapen of kool voort te brengen. Uren in den omtrek zagen we maar één stuk grond dit jaar braak of onbeplant liggen, in tegenstelling van vroeger toen de landbouwers dit af en toe deden, mee- nende dat zulks ook wel eens de aarde toekwam. Frieslands Greidhoek, 16 Juli. Na den overvloedigen regen der laatste dagen zal er eindelijk een flinke opgroening kunnen komen in den, ditmaal bijzonder dorren greidhoek. Als oorzaak dat deze grond zoo extra uitge droogd is thans, hoorden we van een der zake kundige beweren, mag in de eerste plaats genoemd worden de zeer strenge vorst van den afgeloopen winter, die de grondlagen finaal murw had gemaakt. Daarbij heeft het voorjaar zich over ’t geheel onderscheiden door veel droogte. Gevoegd daarbij een lagen waterstand, dan is het eenigszins verklaarbaar, dat alleen een massa regen het noodige kon aanbrengen voor nieuwe groeikracht. En die is nu gevallen. Intusschen vernemen we, dat de melkop- brengst tengevolge van veel droogte wel is gezakt, doch het gezegde: /t fait hwet mei by droechte” bleek ook nu weer bewaarheid.' Zooals het vooruitzicht nu is, kan er nog vrij wat gras groeien, doch sommige perceelen land zijn als ’t ware zoo uitgemergeld, dat er nog wel een week van groeizaam weder over heen moet, voordat ze teeken van nieuw leven zullen geven. Van Houten weer naar de Kamer? Mr. Samuel van Houten, de tachtigjarige, die de actie tegen de Grondwetsherziening organiseerde, acht ook nu nog niet den tijd gekomen om een welverdiende rust te gaan genieten, zegt De Gelderlander. 5 b n o n ‘/l Bolswardsche.Couraïït

Bolswards Nieuwsblad nl | 1917 | | pagina 1